Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Intel představil nové procesory z řady Atom pro smartphony a tablety (MWC 2012)

  |  komentovat  |  autor: David Kovařík

Společnost Intel konečně oficiálně představila svoje nové procesory z řady Atom, které budou přímo určeny do tabletů a chytrých telefonů. Zároveň s tím uveřejnila své plány na nadcházející měsíce. Vstupem na tento segment trhu tak bude přímo konkurovat platformě ARM.

Celosvětový výrobce výpočetní techniky Intel po dlouhém očekávání představil své vlastní procesory z rodiny Intel Atom, které budou určeny pro mobilní zařízení, jako jsou telefony či tablety. Jedná se celkem o tři čipy, z nichž jeden bude do prodeje uveden co nevidět, zatímco zbývající dva se do prodeje dostanou v průběhu jednoho roku.

První z nich vlastně není tak úplně horkou novinkou. Intel Atom Z2460 byl k vidění již v lednu na CES 2012, rozhodně však neuškodí jeho připomenutí, jelikož právě z něj se budou odvíjet chystané novinky. Čip typu SoC je vyroben 32 nm technologií na architektuře x86 a může běžet při maximálním taktu 2GHz pouze s jedním jádrem. To ovšem bude podporovat technologii Hyper Threading. Grafické operace zpracovává GPU PowerVR SGX 540. Tento čip už je nasazen v existujících zařízeních, konkrétně se jedná o Lenovo K800 a Orange Santa Clara.

Jeho výkonnější varianta s názvem Atom Z2580 s sebou přinese dvě jádra, včetně technologie Hyper Threading. Procesor tedy bude moci zpracovávat až čtyři vlákna současně. Základní takt činí 1,3 GHz, v režimu Turbo Boosts až 1,8 GHz. Šetřit se nebude ani na GPU. Tuto funkci si vezme na starost grafická jednotka PowerVR SGX544MP2. Ta přinese zhruba dvojnásobný výkon oproti svému předchůdci SGX543MP2, který nalezneme například v iPhonu 4S. Intel myslí do budoucna, a tak neopomněl ani implementaci vlastního LTE modemu. Na závěr však jedna špatná zpráva – tohoto skvostu se nedočkáme dříve, než na začátku příštího roku. Je otázkou, o kolik se Intelu do té doby vzdálí konkurence.

Poslední z trojice – Atom Z2000 – bude na rozdíl od předchozího typu určen pro levnější zařízení, čemuž odpovídají i specifikace. Tentokrát tedy nečekejte více jader, ba dokonce ani Hyper Threading. Spokojit se musíte se single-core CPU s taktem 1 GHz. Co se GPU týče, zde svoji úlohu sehraje podtaktovaný PoverVR SGX540 GPU, konektivitu zajistí vestavěný HSPA+ modul. Bohužel, dostupnost nám výrobce neprozradil, ani zde se pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Představení novinek od Intelu vypadá na papíře více než dobře. Zvláště u nejvýkonnějšího čipu Atom Z2580 bude zajímavé sledovat jeho přímou konfrontaci s nejvýkonnějšími protivníky platformy ARM. Konkurence však nikdy nespí a rok čekací doby taky není zrovna málo. Otázkou tak zůstává, jestli slavný výrobce nepřijde s pověstným křížkem po funuse.

zdroj: GSMArena

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Rozšířená realita umí být nejen zábavná, ale občas i užitečná. Pokud máte telefon, který podporuje ARCore, můžete ho využít k orientačnímu…

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Mobilní zobrazení