Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Intel chystá nový procesor – přinese vysoký výkon s malou spotřebou energie

  |  10 komentářů  |  autor: David Kovařík

Procesory značky Intel jsou obsaženy ve většině dnešních osobních počítačů a  firma má většinový podíl právě v tomto segmentu trhu. To samé se však nedá říct o nízkoenergetických čipech pro menší přenosná zařízení, kde Intel nemá  v podstatě žádné zastoupení. To by se však mělo změnit s příchodem čipu Medfield, který by měl konkurovat procesorům postavených na architektuře ARM. Společnost zároveň s tímto čipem představila také dvojici produktů – smartphone a tablet. Zatím se sice jedná pouze o prototypy, prvních zařízení v prodeji bychom se prý však mohli dočkat již v roce 2012.

Trh s přenosnými zařízeními, jako jsou chytré telefony či tablety, stále roste a v tomto segmentu trhu se točí stále větší peníze. To si uvědomuje také americká společnost Intel, která se pustila do vývoje vlastního čipu určeného právě pro tato zařízení. Ten by měl při malé energetické náročnosti přinést co nejvyšší výkon. Nový typ procesoru ponese označení Medfield. Jedná se o 32 nm procesor, který využívá takzvané SoC (System on a Chip) řešení – tedy umístění veškerých obvodů na jednom čipu.

Medfield, spadající do rodiny procesorů Atom, by měl konkurovat čipům od ostatních výrobců postavených na architektuře ARM. Intel v rámci představení uvolnil také srovnávací grafy. Z těch však není bohužel možné vyčíst, s jakými produkty svoji novou výpočetní jednotku srovnával.

Intel však nezahálel a šel ještě dále – vyvinul  první prototypy zařízení, které pohání nově vyvinutý čip. Konkrétně se jedná o smarpthone a tablet. Ty se před týdnem dostaly do rukou redaktorům ze zahraničního portálu Technology Review a ti se s námi podělili o své první dojmy. Telefon má prý podobné rozměry jako iPhone 4S, zároveň je však mnohem lehčí – výrobce dal totiž přednost plastům oproti sklu a kovovým materiálům.


Render prototypu smartphonu s procesorem Medfield od společnosti Intel

Zajímavě zní informace o 8 Mpx fotoaparátu, který obsahuje tzv. burst mode, což je režim, při kterém dokáže snímač zachytit až 15 fotografií za sekundu – všechny v plném rozlišení 8 Mpx. Na telefonu běží operační systém Android 2.3 Gingerbread, a to velmi svižně a plynule. Částečnou zásluhu by na tom mohly mít speciálně integrované obvody na čipu Medfield, které urychlují chod Androidu a jeho aplikací, včetně prohlížení webových stránek. Problém prý není ani přehrávání videí v Blu-Ray kvalitě a jeho následné přenášení na TV.

Nově představená výpočetní jednotka vypadá velmi nadějně a určitě se máme na co těšit. Výrobce plánuje své nové prototypy také představit na veletrhu CES z důvodu přilákání výrobců mobilního hardwaru. Prvních produktů v reálném prodeji bychom se podle Stephena Smithe, viceprezidenta společnosti Intel, mohli dočkat již v první polovině roku 2012.

ČLÁNKY:,
Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Před rokem odstartovalo čínské Xiaomi největší trend roku 2017, tzv. bezrámečkový design. Nicméně první model Mi Mix nelze označit jinak, než jako…

Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

DNES  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nechcete telefon nabíjet každý den? Pak byste si měli vybrat takový smartphone, který se může pochlubit větší kapacitou baterie, nebo také nižší…

Mobilní zobrazení