Recenze Huawei Y5 (2018): dravec mezi nejslabšími
Huawei letos představilo trojici smartphonů řady Y (2018). A to modely Y7 Prime (2018), Y6 Prime (2018) a Y5 (2018). Nyní se k nám dostal nejslabší kousek z této trojice, tedy Y5 (2018). Jak jsme již zvyklí, Huawei patří mezi špičku. Poslední dobou se však orientují spíše na segment dražších kousků. Nezapomněli ale produkovat smartphony pro ty méně náročné? To se dozvíme v dnešní recenzi.
Základní kameny úspěchu Huawei položili před několika lety levné smartphony, které drtily konkurenci díky poměru cena/výkon. Jak šel ale čas, čínská společnost se postupně přeorientovala na segment s o něco dražšími kousky. Tento risk se pak Huawei dozajista vydařil, jelikož nyní patří jejich vlajkové modely mezi absolutní špičku. I přestože svůj úspěch tedy Huawei nyní staví na drahých modelech, tak se stále zabývají i levnými telefony. Skvělým příkladem je model Y5 (2018), který s cenovkou okolo třech tisíc útočí na ty nejlevnější. Podaří se Huawei potrápit konkurenci v této cenové relaci, která je již tak dosti nabitá? To se dočtete v dnešní recenzi.
Huawei Y5 (2018): specifikace
Konstrukce | plast, 146 x 70 x 8,3 mm, 142 g |
---|---|
Displej | 5,45″, IPS LCD, 1440 x 720 px, poměr stran 18:9, jemnost 295 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + EMUI 8.0 |
Procesor | 4 jádrový, 1,5GHz, MediaTek 6739 |
Paměť | 2 GB RAM, 16 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 8 Mpx, f/2,0, blesk + přední 5 Mpx, blesk |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3020 mAh |
Cena a dostupnost | 2 999 Kč, červen 2018 |
Design a zpracování: o třídu výš
S postupem let dokázal Huawei design svých smartphonů vypilovat k dokonalosti. A to i u těch nejlevnějších modelů jako je Y5 (2018). Setkáváme se zde tedy s plastovou konstrukcí. K zádům se také sluší říci, že zde se nepříjemně zachytávají otisků prstů. Malinko nepříjemné je také to, že fotoaparát z těla mírně vystupuje. Celkově však telefon padne dokonale do ruky.
Bohužel, dnes je již vcelku standardem, že i nejlevnější telefony nabízejí čtečku otisku prstů. Novinka Huawei Y5 (2018) se však rozhodla tento prvek opomenout, jelikož tento senzor není ani vzadu ani vepředu. Pokud jsme se ale již dostali k přední straně, displej je krásně ve svých krajích zahnut tak, aby zapadal do celkového oblého designu. Což se Huawei naprosto podařilo. Design přední strany ještě doplňuje nápis „Huawei“ ve spodním rámečku.
Hrany telefonu se nesou v klasickém rozestavení. Na pravém boku tak nalezneme jak zamykací tlačítko, tak kolébku hlasitosti. Zamykací klávesa je pak níže. Místo našla ale přesně tam, kde pokládáte svůj palec. Stisk je potom naprosto pevný a spolehlivý. To samé lze říci také o tlačítku pro snižování a přidávání hlasitosti, které své místo nalezlo malinko výše než již zmíněná zamykací klávesa.
Na spodku telefonu má své místo již klasicky nabíjecí konektor. V tomto případě se zde setkáváme s postarším microUSB konektorem. V roce 2018 by telefonu dozajista slušelo novější USB-C. To si však od telefonu za takovou cenu asi nemůžete ani přát. Ve většině telefonů se pak vedle této „dírky“ nachází reproduktor. U Huawei Y5 (2018) je tomu ale jinak. Reproduktor se nachází ve sluchátku nad displejem. Umístění to není sice nejhorší, o zvuku se však to samé říci nedá. Vycházející zvuk je totiž plechový a málo hlasitý. Zde Huawei hodně šetřilo. Bohužel někde musí. Pro poslech hudby tak vřele doporučuji použití 3,5mm jack konektoru, jenž naleznete na horní straně rámu. Aspoň že ten neodflákli a nevypustili jej.
V ruce tak telefon působí opravdu, jako kdyby patřil mezi telefony o třídu výše. Za zpracování a design se tedy telefon rozhodně nemusí stydět. Vše je tam, kde má být. Huawei Y5 (2018) lze tedy bez problému obsloužit jednou rukou. To se o hodně smartphonech říci nedá. Vše navíc krásně sedí, nic nevrže ani neřeže do ruky. Více toho od telefonu za necelé tři tisícovky nemůžeme čekat.
Displej, prostředí a baterie: mohlo to být lepší
Model Huawei Y5 (2018) se může pochlubit 5,45″ displejem s moderním poměrem stran 18:9 a rozlišením 1440 x 720 pixelů. To nám na takovéto úhlopříčce dává jemnost 295 pixelů na palec. Číslo to sice není nejlepší, musíme mít však na paměti, kolik tento telefon stojí. V tom případě se tedy jedná o poměrně kvalitní podívanou. Ačkoliv rozlišení Full HD+ by telefonu slušelo opravdu více. Opět se ale dostáváme do vyšší cenové kategorie. Buďme tedy rádi, že jsme rádi.
Pokud se zaměříme na jas displeje, budeme příjemně překvapeni. Na přímém slunečním svitu není s čitelností textu výrazný problém. Jas je příjemný také v nočních hodinách, kdy si můžete úroveň svítivosti nastavit opravdu nízko. O to se však stará automatická regulace jasu, která funguje naprosto bez problému. Příjemná je také funkce nočního režimu, kdy se barvy displeje v určitou noční hodinu zbarví pro oči tak, aby byly co nejpříjemnější. A stejně jako se režim sám zapne, tak se i vypne ve vámi zvolenou hodinu.
V horním rámečku nad displejem, je krom předního fotoaparátu, sluchátka a potřebných senzorů přítomna také notifikační LED dioda. K mému zklamání je však nemožné si ji nastavit. Pro všechny notifikace, jako je nepřijatý hovor, SMS zpráva či indikaci slabé baterky má tedy diodka stejnou barvu. Na druhou stranu je však poměrně veliká. Nehrozí tak, že byste ji neviděli.
Po stránce softwaru vás Huawei Y5 (2018) snad ničím nepřekvapí. Nalezneme zde tedy nejnovější Android 8.1 Oreo, který je však ukryt pod masivní grafickou nadstavbou EMUI 8.0. Přítomnost Orea by tak zde poznal jen málokdo. Co se týče nadstavby EMUI, tu snad není nutno představovat. Klasický Android je tedy totálně překopán. Aplikace jsou například orientovány na domovskou obrazovku, jako v iOS. Pro kontroverznější uživatele si však Huawei připravilo režim s klasickým šuplíkem aplikací. Obecně je u nadstavby EMUI známo, že si zde můžete hodně „věcí“ přizpůsobit. A to samozřejmě platí i zde.
Bohužel, odladěnost systému není zrovna na nejvyšší úrovni. Telefon se občas zasekával i při jednoduchých úkonech, jako je například otevření fotogalerie či nastavení. Záseky tohoto typu se však objevovaly minimálně. Horší to bylo při více spuštěných aplikací, přepínání mezi nimi bylo totiž zdlouhavé. Snad na odladěnosti Huawei zapracuje, a zlepšení dorazí v některé z budoucích aktualizacích.
Dokonalé to ale nebude zřejmě nikdy, jelikož Huawei Y5 (2018) běží na slabším procesoru MediaTek 6739, jenž dostal k dispozici pouhé 2 GB paměti RAM. Nebudeme si tak nalhávat, na dnešní dobu se jedná o podprůměr, což se ke zklamání všech odrazilo právě na odladěnosti systému. Výkonu zkrátka telefon na rozdávání nemá, to potvrdil také populární Antutu benchmark test, ve kterém si telefon vysloužil skóre čítající 46 373 bodů.
Velkou chválu sklízí Huawei Y5 (2018) za výdrž na jedno nabití, která čítá dva celé dny při plné zátěži. Takto skvělý výsledek má přitom na starosti baterie o kapacitě 3 020 mAh. To vskutku není mnoho, při nízkém rozlišení a slabším hardwaru je to však hodnota naprosto dostačující. Dobíjení kapacity je také poměrně příjemné, z 20 % se na plnou hodnotu dostanete za zhruba dvě hodinky. Rychlonabíjení jako u dražší konkurence to tedy není, příliš zdlouhavé však také ne.
Fotoaparát: vcelku příjemné překvapení
Majitelé smartphonů stále více využívají fotoaparát ve svém telefonu. Proto se i do levných modelů dostávají lepší a lepší snímače. Jasným důkazem je Huawei Y5 (2018), u kterého výrobce vsadil na fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2,0. Na svou kategorii tedy mírný nadprůměr. To se více méně odrazilo i ve výsledných snímcích.
V dobrých světelných podmínkách dokáže model Y5 (2018) vyprodukovat opravdu kvalitní výsledky, za které by se nemusely stydět ani dražší kousky. S přibývající tmou jde kvalita samozřejmě dolů, objevuje se více šumu a telefonu dělá problém zaostřit. S ostřením však smartphone nemá problém v režimu makro, kdy na zhruba 20 cm dokáže snímač zachytit opravdu kvalitní detaily. Celkově tak zadní fotoaparát mile překvapil. Malinko horší je to ale s předním 5Mpx snímačem. Zde již fotky nejsou příliš kvalitní. „Selfíčko“ na sociální sítě ale zvládne.
Zklamáním je však fotoaplikace. Rozmístění ovládacích a důležitých kláves je poměrně dosti nepříjemné. Vše potřebné se totiž nachází na horní straně, tudíž pro palec na menší ruce nedosažitelné. K přepnutí kamer tak potřebujete použít prst druhé ruky, stejně tak k nastavení blesku či k použití filtru. Fotoaplikaci lze pochválit pouze za rychlost. Na nic nečekáte, za což i zaslouží palec nahoru.
Jak fotí Huawei Y5 (2018)?
Zhodnocení
Celkově bych telefon ve své cenové kategorii zhodnotil spíše pozitivně. V některých ohledech dokonce Huawei Y5 (2018) pokukuje do vyšších řad, někde to ale zase pokulhává. Hodně se telefon sluší pochválit za celkové zpracování a použití materiálů. V námi testované modré variantě navíc telefon vypadá opravdu skvěle. Zle si telefon nevedl ani u fotoaparátu. Špičková je potom výdrž na jedno nabití. Minusové body naopak telefon získal za odladěnost systému. Zde si mohlo dát Huawei více záležet. Pro telefon je to veliká škoda, jelikož konkurence je neúprosná. A o koho se vlastně jedná?
Například takové Xiaomi Redmi Note 5A (recenze) se dá pořídit za podobnou cenu. U tohoto telefonu pak získáte velký 5,5″ displej, povedený zadní 13Mpx fotoaparát, o malinko větší 3080 mAh baterii nebo čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 425. Telefon navíc nabízí čtečku otisků prstů, což by mohlo obrátit misku vah na svou stranu pro mnoho potenciálních zákazníků.
Dalším velkým konkurentem je dozajista novinka Xiaomi Redmi S2 (recenze). Ta sice stojí zhruba o tisíc více, za menší příplatek však získáte své. A to například osmijádrový Qualcomm Snapdragon 625, jenž má k dispozici 3 GB paměti RAM. Telefon se navíc může pochlubit větším 5,99″ displejem nebo duálním fotoaparátem s rozlišením 12 + 5 Mpx.
Na trhu pak nalezneme i levnější kousky, a to například Vodafone Smart N9 (recenze). Ten se sice v několika důležitých ohledech papírově rovná svému protějšku, nicméně všude je Huawei Y5 (2018) o malinko dále. Vodafone by mohl zaujmout snad jen svým téměř čistým Androidem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.