Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Huawei Ideos X5 – recenze ideálního telefonu střední třídy

  |  12 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Huawei Ideos X5 je designově velice zdařilý telefon, i funkčně má také co nabídnout. Recenze telefonu Huawei Ideos X5 se proto zaměřuje na všechny podstatné kategorie, které mohou koncového uživatele ovlivnit v případném nákupu telefonu. Jestli si vaši přízeň zaslouží, se dočtete v naší recenzi.

Huawei Ideos X5 je zástupcem střední třídy telefonů, který má ve výbavě 3,8“ WVGA displej, svižný 800 MHz procesor s 512 MB pamětí a 5 Mpx fotoaparát. Vážný kandidát na post nejlepšího telefonu ve střední třídě smartphonů se podíval do naší redakce, kde byl podroben testu. Jestli si ocenění nakonec odnesl, se dozvíte po přečtení celé recenze.


Huawei Ideos X5 – oficiální fotografie

Základní parametry – Huawei Ideos X5

Rozměry120 x 62 x 11,6 mm
Hmotnost130 g
DisplejTFT, dotykový, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,8“
podpora multitouch, senzory – jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměť800 MHz Qualcomm MSM7230
512 MB RAM, 2 GB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.2.2 Froyo
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, efekty, 3x digitální zoom, makro
nahrávání HD 720p videa s 22 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost6 000 Kč, červenec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Huawei Ideos X5

Co se nám líbilo: pevná konstrukce s matným zadním krytem, ideální 3,8“ dotykový WVGA displej, operační systém Android 2.2.2 Froyo bez jakékoliv nadstavby prostředí, vnitřní 2GB paměť s možností rozšíření microSD kartou, dostatečný 800 MHz procesor s 512 MB RAM pamětí, indikační LED dioda, hlasitý reproduktor, skvělá konektivita telefonu, nabídka aplikací a her na Android Marketu, GPS s navigací a mapami Google, podpora Adobe Flash 10.3, chytré poznámky Richpad

Co se nám nelíbilo: chybějící hardwarové tlačítko fotoaparátu, špatná výdrž telefonu, horší čitelnost displeje na přímém slunci, občasné zamrznutí telefonu, neodpovídající kvalita fotografií a videí, chybí FM rádio, nekvalitní reproduktor, vyhledání GPS pozice trvá příliš dlouho, displej občas nereaguje

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Huawei Ideos X5 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: standardní náplň krabice

Huawei Ideos X5 přidává v balení i baterii, nabíječku s oddělitelným USB kabelem, sluchátka s peckami, návod a záruční list. Hodila by se třeba paměťová karta či nějaké pouzdro na telefon, což nezbývá, než si samostatně dokoupit.

Vzhled a konstrukce: ideální telefon do ruky

Huawei Ideos X5 je po konstrukční stránce naprosto dokonalým telefonem. Je vytvořen z pevného plastu, který na zadní straně přechází v matný, lehce pogumovaný plast. Na přední straně zaujme kovová linie podél hrany. Telefon je zaoblen na horní i spodní hraně, a tak působí zcela jedinečně.

Na přední straně hraje prim přiměřeně velký dotykový displej s úhlopříčkou 3,8“, čtveřice senzorových tlačítek pod ním a hovorový reproduktor nad ním. Okolí displeje je černé a přiklopené sklíčkem, které ohraničuje až kovová hrana. Na pravém boku telefonu nejsou žádná funkční tlačítka.

Na levém boku telefonu jsou tlačítka hlasitosti, na horní hraně tlačítko zámku displeje či vypnutí přístroje a 3,5 mm konektor Jack, avšak v opačném gardu, než tomu je u jiných výrobců – nalevo tlačítko, napravo 3,5 mm Jack. Zbývá spodní hrana, na které je umístěn microUSB port a mikrofon.

Zadní strana modelu X5 má nepřirozeně nadzdvižený fotoaparát, který vykukuje nad povrch o 3 mm. Lehce se tak dá poškrábat při pokládání telefonu. Vedle fotoaparátu jsou seřazeny v linii i LED dioda a reproduktor. Kryt baterie se sejme pohybem dolů, nicméně na telefonu drží pevně, takže se nebojte, že by se časem začal sám vysouvat.

Baterie a výdrž: v zátěži je i den příliš

Od telefonu jsem si sliboval hodně zejména po stránce výdrže, jelikož v sobě nese Li-Pol baterii s kapacitou 1500 mAh. Bohužel jsem byl poměrně záhy zklamán, když mi procenta baterie doslova mizela před očima, a to jsem s telefonem takřka nic nedělal. Zdárným příkladem toho, jak moc telefon „zneužívá“ baterii, je pořízení zhruba 50 fotografií a chvíle připojení na internet přes Wi-Fi. Rázem byla polovina baterie pryč. Průběžné ukončování nepotřebných procesů nevedlo ke zlepšení. Denní limit pro nutnost dobití tak v mém případě platil neustále. Věřím však, že uživatelé s využíváním jen základních funkcí a občasným připojováním na internet mohou dosáhnout tak dvou dní bez dobití.

Výrobce uvádí hodnoty výdrže baterie takto: v pohotovosti v sítích 2G (380 hod.) nebo 3G (440 hod.), doba hovoru v sítích 2G (8 hod.) či ve 3G (6,5 hod.). Užíváním telefonu se hodnotám ani zdaleka nepřiblížíte. Doporučujeme proto mít vždy k dispozici nabíječku, se kterou telefon dobijete za necelé dvě hodiny ze stavu pár procent baterie do 100%.

Displej a ovládání: dotykáč s rozumnou úhlopříčkou

Huawei Ideos X5 má dotykový kapacitní displej typu TFT, s rozlišením WVGA (480 x 800 px) na úhlopříčce 3,8“, se zobrazením 16 milionů barev. Displej využívá akcelerometr k otáčení do obou bočních stran, proximity senzor k uzamčení displeje při přiblížení k uchu a senzor jasu, který automaticky reguluje stupeň jasu dle okolních podmínek. Musím však přiznat, že na přímém slunci nebyla čitelnost ideální, mnohdy jsem jen složitě tápal po tom, co na displeji je zobrazeno. Nechybí ani multitouch pro ovládání více prsty, třeba při přibližování v galerii fotografií či webovém prohlížeči.

Telefon nemá hardwarovou klávesnici, a tak jste odsouzeni k ovládání pouze pomocí dotykového displeje a příslušných čtyřech senzorových tlačítek pod ním. Ta jsou v pořadí zleva: návrat o pozici zpět, vlastnosti, domovská obrazovka a vyhledávání. Reakce na dotek jsou okamžité, a to v případě tlačítek i displeje, i když v případě displeje mnohdy musíte dotyk opakovat, protože telefon nereaguje. Softwarová klávesnice je standardní androidovská, kterou v případě potřeby lze nahradit jinou, staženou z Android Marketu.

Prostředí telefonu: Android Froyo bez přídavku

Huawei vsadil bezesporu na prověřený a ideální operační systém Android ve verzi 2.2 Froyo, který je v telefonu bez dalších nadstaveb prostředí. Komu by toto řešení nevyhovovalo, má možnost si do telefonu stáhnout z Android Marketu nějaký speciální Launcher, který vylepší domovské obrazovky a menu o mnoho funkcí (např. Go Launcher Ex). Musím říci, že v základním stavu je telefon hodně rychlý, viditelně jej nadstavby prostředí nezpomalují. Při spuštění hodně aplikací zároveň už jsou časové prodlevy při spouštění a procházení obrazovek patrnější.

Telefon má jednojádrový procesor (Qualcomm MSM 7230) s taktem 800 MHz, grafický čip Adreno 205 a operační RAM paměť 512 MB. Po spuštění systému je volných zhruba 230 MB RAM paměti. Řadí se tak právem do vyšší střední třídy telefonů. OS Android 2.2.2 Froyo má standardních 5 domovských obrazovek se zobrazením navolených widgetů či zkratek. Ve spodní části obrazovky jsou tlačítka pro vstup do menu, hovory a webový prohlížeč. Od horního okraje se vysouvá lišta s nabídkou rychlých voleb připojení atd., na které se zobrazují i události (SMS, emaily, hovory, aktualizace aplikací, atd.).

Menu je formou ikon s názvy aplikací, přičemž na obrazovku se jich zároveň vejde 4 x 4. Další se objevují po posunu prstu směrem nahoru po displeji. Výhodou nějakého Launcheru je, že lze menu přeměnit na jiný styl, třeba jen slovní výčet aplikací dle abecedy či obrazovky po sobě jdoucí. Nechybí přechodové efekty při procházení v menu či volba vlastního témata či obrázku pozadí.

Asi vás bude zajímat, jak je to v případě aktualizací na novější verzi Android 2.3 Gingerbread. Výrobce tuto možnost potvrdil, přesné datum jsme ovšem v době psaní recenze neznali. Dílčí aktualizace systému a vylepšení jsou nabízena průběžně, stačí si v nastavení telefonu v sekci „info o telefonu“ hlídat dostupné aktualizace. Telefon informuje o nových událostech či nabíjení také prostřednictvím indikační LED diody, která je schována v reproduktoru nad displejem.

Telefonování a zprávy: klasik s využitím více účtů

Telefonní funkce se prakticky neliší od ostatních telefonů s OS Android. Vytáčení čísel je možné přes numerickou klávesnici na displeji, výběrem kontaktů ze seznamu nebo hlasovým příkazem. Nechybí výpis hovorů (zmeškané, přijaté, volané), kde u každého čísla lze okamžitě vytáčet, poslat SMS či přidat mezi kontakty. Pro každý hovor existuje historie několika hovorů, a tak máte poměrně dobrý přehled, kdy jste komu volali nebo kdo vám. Kontakty mohou být shlukovány z několika účtů (Facebooku, Twitteru a emailových serverech), a to včetně těch na SIM kartě či v paměti telefonu. Účet u Googlu (Gmail) máte nastaven prakticky po zapnutí telefonu, protože je požadován pro vstup na Android Market a další funkce telefonu. Bez něj tyto funkce nevyužijete.

Ke kontaktům neodmyslitelně patří přiřazení informací, specifické vyzvánění či fotografie, zobrazená namísto defaultní androidovské. Ta se zobrazuje i ve zprávách, které jsou formou konverzací. Tím je zaručena větší přehlednost a jednoduchost, se množstvím zpráv prodírat. Do nové zprávy lze vložit přílohu (zvuk, video, foto, prezentace, vizitka, atd.) a nabízené smajlíky. QWERTY klávesnice v režimu na šířku displeje zaručuje poměrně přesné psaní bez chyb. Klávesnice v režimu na výšku je standardní, od Googlu, na které se píše dobře, i tak si ji můžete vyměnit za jinou (hledat na Android Marketu). Pro správu Gmailu je v telefonu přímá aplikace, pro další emailové účty doporučuji stažení některé z aplikací (emailový klient). Osobní zkušenost mám s K-9 Mail. Pokud chcete synchronizovat s MS Exchange serverem, pak je správnou volbou aplikace Exchange for Android 2.x. Pro přehled o SMS, hovorech a datech, kolik jste čeho poslali, doporučím aplikaci Call Meter NG.

Fotoaparát: megapixely automaticky nezaručí kvalitu

Pokud se u Huawei řídili tvrzením, že počet Mpx fotoaparátu automaticky zaručuje úspěch a kvalitu fotografií, pak už chápu, proč nainstalovali do telefonu 5 Mpx. Musím však uznat, že tohle nepravdivé tvrzení zavinilo, že telefon strádá po stránce fotoaparátu. Fotografie jsou velmi často přesvícené, podání barev není přirozené a zaostření v horších světelných podmínkách je mnohdy bídné. Fotoaparát přitom využívá autofocus i přisvětlovací LED diodu.

V režimu fotoaparátu nalezneme na obrazovce několik hlavních ovládacích ikon – volba úložiště, vyvážení bílé, režim blesku, přiblížení a další dílčí nastavení. Nechybí zmenšený náhled poslední pořízené fotografie s odkazem na galerii, přepínání mezi fotoaparátem a videokamerou a tlačítko pro pořízení snímků. Ikonky se přetáčí dle polohy telefonu. Dále lze nastavit režim zaostření, expozici, scénu, velikost fotografií, kvalitu a barevný efekt. Chybí tak třeba geotagging, který všichni neomylně uvádějí, že je zastoupen. Fotografie mají rozlišení max. 5 Mpx (odpovídá rozlišení 2592 x 1944 px) a příponu jpg, video max. rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) s 22 snímky/s, příponu 3gp.

Zkušební fotografie – Huawei Ideos X5:

Organizační funkce, zábava: Android bez výjimek

V telefonu je řada užitečných aplikací, mezi které řadím prohlížeč dokumentů (Documents to go), který má v trial verzi jen prohlížení dokumentů, v zakoupené plné verzi pak i úpravy dokumentů ve Wordu, Excelu, PowerPointu. Nechybí ani čtení souborů v PDF. Dále je v telefonu kalendář, kalkulačka, RichPad (poznámky), hlasové vyhledávání a Google hledání, hodiny s budíkem, správce souborů, zprávy a počasí. Své místo má v telefonu i YouTube, Twitter, Facebook, Google Talk, Gmail, Google Earth a čtečka knih Aldiko.

Dalším využitím telefonu je bezesporu hudba, video či prohlídka fotografií. Kvalitní hudební přehrávač z dílny Googlu dovoluje vytvářet playlisty, využít ekvalizér s 11 předvolbami, zobrazit obal alba, hrát náhodně či s opakováním. S přibalenými sluchátky (peckovými) hraje telefon velmi slušně, bez nich s reproduktorem telefonu také, nicméně hlasitost v nejvyšších úrovních dokáže hudbu zkreslovat, a tak to nemohu příliš doporučit. Připojte si vlastní oblíbená sluchátka a máte vyřešeno.

Video přehrávač si poradí s formáty mp4, wmv, h.263 a h.264. Pokud byste raději lepší přehrávač, zabruste na Android Market, kde jich najdete nespočet. V telefonu je také důvěrně známá galerie obrázků a fotografií, řadící soubory do složek dle data pořízení. V ní je možno používat multitouch pro přiblížení/oddálení fotografií. Ve volném čase můžete vyzkoušet některý z herních titulů v telefonu – Bubble Ball, Iron Man, Prince of Persian.

Konektivita, web, GPS: skvělá datová výbava se zpomalenou GPS

Huawei Ideos X5 se může pochlubit datovou výbavou, která obsahuje přenosy přes operátora HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 2 Mb/s), přičemž se jedná o údaje pro verzi telefonu prodávanou v Evropě (U8800). Setkat se můžete i s verzí U8800H, jež má hodnoty 14,4/5,76 Mb/s. Samozřejmostí je bezdrátové Wi-Fi 802.11 b/g/n s funkcí Wi-Fi Hotspot, umožňující dalším uživatelům využít přes Wi-Fi připojení telefonu k internetu přes operátora. Výčet pokračuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, standardní microUSB 2.0 a 3,5 mm konektor Jack.

Webový prohlížeč (Android WebKit) zaručuje korektní načtení většiny stránek. K tomu se váže i podpora Adobe Flash 10.3, takže na webových stránkách lze spustit i videa a další obsah. Prohlížeč umí otevírat více oken, vytvářet záložky, má historii, pamatuje si hesla a data formulářů. Stránky načítá v plné velikosti, takže v našich končinách to je s chabým FUP limitem nabízených internetových balíčků od operátorů docela tvrdý oříšek. Vše řeší Wi-Fi sítě.

Ideos X5 má samozřejmě GPS s využíváním i A-GPS. Součástí jsou Google mapy s navigací, nicméně jsou odkázáni na nutnost mít datové připojení k internetu, bez kterého se vám mapové podklady nenačtou. Lze však několik oblastí na mapě trvale načíst do telefonu, vyhledání trase ale také požaduje připojení k internetu. Využít můžete Wi-Fi sítí. Zarazilo mě, že trvá poměrně dlouhou dobu, než telefon nalezne pozici (většinou více než 2 minuty). Přesnost GPS je nicméně velmi dobrá, směr ukazuje digitální kompas. Kromě navigace lze využít i funkce Latitude a Místa.

Závěr recenze Huawei Ideos X5

Huawei Ideos X5 je zajímavý kousek na poli mobilních telefonů. Může za to především netradiční oblá konstrukce na horní a spodní hraně, i solidní výbava. Líbí se mi, že výrobce jde vlastní cestou a nabízí telefon, který vyhovuje požadavkům uživatelů ve střední třídě telefonů. Mobil je svižný, má docela jemný dotykový displej a disponuje operačním systémem Android, u něhož je plánována aktualizace na vyšší verzi (nejspíše).

Aktuální cena Huawei Ideos X5 v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Vedle kladů má telefon bohužel i záporné stránky, mezi které musím zařadit chabou výdrž při běžném využívání, slabý fotoaparát se zachycením barevně neskutečných a mnohdy přesvícených situací, chybějící FM rádio či zpomalené zaměření GPS pozice. I přesto vychází telefon v konečném hodnocení spíše kladně, nicméně jeho cena by si zasloužila pokles tak o tisíc korun, aby mohl být skutečným konkurentem ostatních. Mezi ty řadím Samsung Galaxy Ace, Sony Ericsson Xperia Mini či HTC Wildfire S.

pevné zpracování a netradiční design špatná výdrž telefonu
 3,8″ dotykový displej pomalé zaměření GPS
5 Mpx fotoaparát čitelnost displeje na slunci
Wi-Fi, HSPA není FM rádio
3,5 mm Jack
 Google mapy a navigace
 indikační LED dioda
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

12
Komentujte

avatar
9 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
BorvoMichalevikTomášHonza Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
DallasCZ
DallasCZ

Konkurence?Tak s tím nesouhlasím. Když už by jsme se bavili o konkurenci tak zvažte modely co mají WVGA,512 RAM, 800Mhz,Adreno 205(720p a 5mpix fotoaprát nezminuji,protože to není foták ale telefon a huawei v tomto nijak neoslnil).A pak to je podle mě porovnatelný. Takže jediný z těch vámi uváděných telefonů, kterého bych bral jako konkurenta je Sonyericsson Xperia Mini (až na velikost displeje a rozlišení) a ten je levnější a dělá lepší fotky.

Jesus F****** Christ
Jesus F****** Christ

Vzheldem k tomu, že teď u operátorů zlevnil Nexus S Co byste si raději vybrali? IDeos za 6000, či o tisícovku dražší Nexus S?

Sentinel
Sentinel

Se spatnou vydrzi ani s pomalym zamerenim GPS nesouhlasim, mam v telefonu custom ROM Oxygen v2.2.2 r1 a stabilita systemu a vydrz baterie je dobra. Nekolik sms, 10 minut hovoru a 3 a pul hodiny v kuse navigace a baterie mela k dispozici jeste 40 procent kapacity. Zamereni GPS mam zhruba za 15 – 20 vterin. Pouzivam NDrive a Sygic Aura 11.0.2 a citlivost GPS velice dobra.

pája
pája

Dle mého názoru je to nejhnusnější Smartphone co jsem kdy viděl.

Reventon
Reventon

pája, aj nam povies preco ? Ak nie, tak ta tu asi nikto nebude brat velmi vazne :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

17. 8. 2018  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení