Recenze Huawei FreeBuds 4i – Sluchátka nejen pro nenáročné
- Huawei překvapil všechny a přinesl na trh nová bezdrátová sluchátka
- Jmenují se FreeBuds 4i a první, co o nich musíte vědět, že jsou levná
- Přitom ale nabízí výbavu hodnou často i dražších sluchadel. Kde je háček?

Huawei se tak nějak sám pasoval na roli přeborníka ve výrobě bezdrátových sluchátek. Asi je to tím, že jich ze všech výrobců mobilních telefonů nabízí zdaleka nejvíc. V současné době si totiž můžete koupit dosluhující peckové FreeBuds 3 (recenze), jejich slabší derivát, leč se špuntovým zakončením jménem FreeBuds 3i (recenze), anebo vlajkovou loď jménem FreeBuds Pro (recenze).
Pokud je pro vás ale 2 tisíce korun za špunty do uší až až, přesně pro vás jsou fungl nové FreeBuds 4i, odlehčená varianta zatím nepředstavených FreeBuds 4.
Obsah balení
- pravé a levé sluchátko Huawei FreeBuds 4i
- bílé dobíjecí pouzdro
- náhradní nástavce (1× menší a 1× větší)
- USB-A / USB-C kabel
- technická brožurka a základní průvodce
U prodejního balení tak nějak není nad čím plesat. Nachází se v něm vše podstatné a navíc hned na krabičce Huawei láká třeba na Bluetooth 5.2, 10hodinovou výdrž, redukci šumu při telefonování, aktivní potlačení hluku a také „krystalicky čisté audio“. To dokáže navnadit, jako máloco…
Nudný design nečekejte
FreeBuds na první pohled nejsou přerostlá, velikostně se shodnou s první generací jablečných AirPods nebo třeba s nedávno testovanými OnePlus Buds Z (recenze). Hmotnost jednoho sluchátka je 5 gramů, což vám asi moc neřekne, ale důležité je právě to, že v uchu nepůsobí nikterak rušivě. Za to vděčí hlavně silikonovému špuntu, ale o ergonomii až za maličkou chvilku.

Vzhled vypadá částečně inspirován kvalitnějšími FreeBuds Pro, tedy stylově vytvarovaná hlavička se špuntíkem, na kterou je následně jakoby přitavena plochá nožička. Na té jsou dva mikrofonky (třetí je právě na hlavičce) a také lesklý metalický prvek, který známe od dražší konkurence. Uzavřel bych to tím, že design působí nerušivě a nijak nevybočuje z řady klasických špuntů s delší nožičkou. Nabízeny jsou v bílé, černé a žhavé červené.
Ergonomie nepředstavuje problém
Sluchátka můžete nosit klidně celý den a v uchu netlačí, což byste možná očekávali, ale v říši in-ear bezdrátových špuntíků to rozhodně neplatí za samozřejmost. Zároveň je ale trápí stejný neduh, jako 99 % souputníků, tedy že po čase se začnou v uchu pohybovat a od hlavy pak nepříjemně odstávají. Bezbolestivým pohybem je pak vrátíte na jejich místo.
Dobrou zprávou ale je, že ani jedno sluchadlo mi za celou dobu testování z ucha nevypadlo, a to kupříkladu ani při jídle nebo venkovním běhu. Jako nejdůležitější aspekt ale rozhodně chválím jednoduché uchycení a to, že ani po delším používání z FreeBuds 4i nebolí uši.
Nabíjecí vajíčko
V prodejním balení najdete také ochranný a nabíjecí dok, jak je u absolutní většiny bezdrátových sluchátek in-ear zvykem. Nové „odlehčené“ bezdrátové pouzdro má tvar vajíčka (obzvlášť v námi testované bílé variantě) a dost rušivých prvků.
Jednak je to logo výrobce, také informační diodu, párovací čudlík na pravé straně a ještě USB-C port pro nabíjení. Vzadu je „vajíčko“ zkosené, aby se na rovné ploše nehoupalo. Zavírací část krabičky, kterou budete namáhat zdaleka nejvíc, vypadá po dvou týdnech testování zcela zdravě a věřím, že něco vydrží. Na druhou stranu, už po vybalení bylo slyšet, jak lesklý plast nepěkně vrže.

Dotykové ovládání na základní úrovni
Dobrou zprávou pro případné zájemce je i fakt, že sluchátka disponují dotykovým ovládáním. Ale ještě nejásejte. V základu platí, že dvojité poklepání pozastaví či znovu rozehraje hudbu či mluvené slovo, v případě příchozího hovoru můžete tímto chvatem volajícího přijmout. Pak už zbývá jen delší podržení pro přepínání režimů aktivní potlačení okolí, propustnosti a vypnuto. Žádná regulace hlasitosti jako u FreeBuds Pro nepřipadá v úvahu.
I přesto je kvalita zpracování a vůbec přítomnost dotykového ovládání s ohlédnutím na cenu necelé 2 tisíce korun víc než adekvátní.
Hudbo, hraj lépe
Zvukové podání Huawei FreeBuds 4i mě na první poslech zrovna neuchvátilo. Nechal jsem tedy sluchátka pár dní vyhrát, aby se naplno ukázal jejich potenciál při nyní již ostrém nasazení. Za zmínku rozhodně stojí povedené basy, čímž se sice Huawei nikde moc nechlubí, ale kvalita na této úrovni rozhodně je a pověstný dunivý zvuk sluchátka mají.

Po několikatýdenním testování se však musím vymezit proti udávanému „krystalicky čistému zvuku“. FreeBuds 4i se totiž specializují pouze na středy a výšky působí ploše a nevýrazně. Obecně je schopnost reprodukce zvuku (a to třeba i při mluveném slovu) spíše nezajímavá a trápí ji již zmíněná plochost a při vyšších hlasitostech i tupost. Zkrátka opak krystalicky čistého audia.
Osobně se vnímám jako středně náročného posluchače, takže mi vlastně ani nedělá problém v této cenové kategorii do 2 tisíc korun sluchátka skrze zvuk doporučit, i když spokojenost v mém případě nepanuje. Náročnějším nemajetným zákazníků doporučím zvukově mnohem pestřejší OnePlus Buds Z (recenze).
Aktivní potlačení hluku za pár šušňů
Notnou část zákazníků Huawei potěší po stránce chytrých funkcí sluchátek FreeBuds 4i. Nad rámec všeho totiž vyčnívá zejména technologie ANC, tedy aktivní potlačení hluku. Technologii si zde užijete, ale rozhodně ne tak jako u dražších špuntů od Samsungu, Applu a nakonec i Huawei. Liší se zejména obsah okolních zvuků, které ANC cloní, respektive nechává projít.
Další funkce:
- režim propustnosti, zvuky okolí – opak ANC, tedy zvuk z venku vám jde přímo do sluchátek
- detekce nasazení – sluchátka poznají, kdy si je sundáte / nasadíte a podle toho přeruší / znovu obnoví přehrávaní
- hlasový asistent – při nastavení v aplikaci lze poklepáním probudit hlasové asistenta
Funkcí jednoznačně není kdovíjaká kopa, ale při pohledu na cenu nelze čekat zázraky. Sluchadla lze konfigurovat v aplikaci AI Life, zatím ale pouze ve verzi pro Huawei AppGallery. Nastavování přitom ale není mnoho: můžete nastavit co způsobí poklepání na levém a pravém sluchátku a zapnout detekci nasazení. Nic jako ekvalizér a podobně. Obligátně třeba zmínit, že aplikace není a zřejmě v nejbližší době ani nebude dostupná pro App Store na iOS.
Desetihodinová výdrž? Spíš ne…
Výrobce už na prodejním balení garantuje 10 hodin na jedno nabití neustálého přehrávání. Chystáme se zlomit další marketingový kec? Ani ne. Skutečně dosahují výdrže 9 až 10 hodin, ale nutno dodat, že při poloviční hlasitosti a vypnutém aktivním potlačení hluku. Při poslechu na 70 až 80 % hlasitosti se zapnutým odcloněním hluků se totiž dostanete zhruba na 5, maximálně 6 hodin. I to je ale fajn výsledek.
Stačí přitom chvilka nabíjení, něco přes 30 minut, aby se FreeBuds znovu dobyla a vy mohli pokračovat v pětihodinovém cyklu. To je sympatické. A abych nezapomněl, i když jsem si to ve skrytu duše přál, hodinky bohužel nepodporují bezdrátové nabíjení. Budu se opakovat, ale při pohledu na cenu je to víc než logické.

Sluchátka, co potěší
Huawei přivádí na trh další sluchátka, která útočí zejména cenou. A já s nimi – plný zkušeností z několikatýdenního testování – nemám sebemenší problém. Pravda, po zvukové stránce si s nimi ne-úplně rozumím, ale za nevysoký peníz 1 799 Kč nabídnou aktivní potlačení hluku, solidní výdrž, rychlé nabíjení a na veřejnosti vám ostudu neudělají. K iPhonu ale vzhledem k dostupnosti aplikace AI Life od Huawei volte raději jinou značku.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |