reklama

Mobilizujeme.cz

reklama
reklama

HTC Wildfire S – recenze zdařilého nástupce HTC Wildfire

  |  113 komentářů  |  autor:

HTC Wildfire S je po všech stránkách plnohodnotný nástupce HTC Wildfire, o čemž vás přesvědčí přímo recenze telefonu HTC Wildfire S. Vylepšen byl dotykový displej, povýšil OS Android i procesor, konstrukce se uskromnila do půvabnějších rozměrů. Na světě se HTC Wildfire S, který se mnohým z vás jistě zalíbí.

Už se stalo zvykem, že výrobci uvádějí nástupce zdařilých telefonů. To je i případ HTC Wildfire S, který má oproti předchůdci lepší HVGA displej na stejné úhlopříčce 3,2“, novější procesor s 600 MHz, 512 MB RAM paměti, operační systém Android 2.3 Gingerbread a 5 Mpx fotoaparát s LED bleskem. Pokud se vám původní HTC Wildfire nezalíbil, pak nový Wildfire S má daleko větší šanci. V prodeji je přitom hned v několika barevných variantách – bílé, černé a tmavě fialové, vždy záleží především na zadním krytu.

Doporučujeme: přečtěte si redakční test předchůdce – recenze HTC Wildfire


HTC Wildfire S – oficiální fotografie

Základní parametry – HTC Wildfire S

Rozměry 101 x 54 x 12,4 mm
Hmotnost 105 g
Displej TFT, dotykový kapacitní, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Gorilla Glass, LED indikátor, Multitouch, akcelerometr, senzor jasu, proximity senzor
Procesor a paměť 600 MHz procesor Qualcomm, grafika Adreno 200, 512 MB RAM
512 MB ROM + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systém Android 2.3.3 s nadstavbou HTC Sense 2.1
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1728 px), autofocus, LED blesk, geotagging, detekce obličeje
nahrávání VGA videa se 24 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, USB datový kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, 2GB microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost 6 300 Kč, květen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu HTC Wildfire S

Co se nám líbilo: sympatická pevná konstrukce, nepatrný zdvih spodní hrany telefonu (brada), 3,2“ HVGA dotykový displej, ochranné sklíčko Gorilla Glass (odolnost), podpora rychlých dat HSDPA až 7,2 Mb/s, Wi-Fi (802.11 b/g/n) s funkcí Hotspot, Bluetooth 3.0 a microUSB port, 3,5 mm konektor Jack, OS Android 2.3.3 Gingerbread s nadstavbou prostředí HTC Sense 2.1, procesor Qualcomm Snapdragon MSM7227 s taktem 600 MHz a grafikou Adreno 200, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, LED bleskem a nahráváním VGA videa (24fps), GPS (včetně A-GPS) a digitální kompas, slot na microSD kartu (s kapacitou až 32GB), senzory – akcelerometr a proximity, FM rádio s RDS, služba HTCSense.com, velmi rychlé zapnutí telefonu (pokud nevyjmete baterii), ROM paměť 512 MB, RAM paměť 512 MB (využitelná 418 MB)

Co se nám nelíbilo: chybí hardwarové tlačítko fotoaparátu, odesílání HSUPA pouze 384 kB/s, čitelnost na slunci není nejlepší, chybí Adobe Flash Player (nahrazen jen Flash Lite), žádná aplikace pro otevření a úpravy Office souborů (nutno stáhnout), absence videokamerky

TIP: Pro podrobné informace o telefonu HTC Wildfire S navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: 2GB karta v telefonu

Mobilní telefon HTC Wildfire S je k dostání v balení s baterií, nabíječkou s oddělitelným USB kabelem, peckovými sluchátky, návodem a záručním listem. Ve slotu na kartu v telefonu je výrobcem dodávána 2GB microSD karta.

Vzhled a konstrukce: kompaktní, lehký oblázek

HTC Wildfire S je oproti svému předchůdci o dost kompaktnější, menší, lehčí a líbivější na oko. Rozměry telefonu jsou 101 x 59 x 12,4 mm, hmotnost 105 gramů. Konstrukce je rozdělena na přední hliníkovou upnutou část s boky a zadní plastový kryt, který lze sejmout, pro někoho netradičně z horní hrany telefonu směrem dolů. Oblé rohy a zaoblení do stran, včetně spodní miniaturní brady, je vytvořeno s rozmyslem.

Wildfire S má přední stranu tvořenou 3,2“ HVGA displejem, čtyřmi senzorovými tlačítky pod a reproduktorem nad displejem. Spodní část konstrukce je nepatrně vyvýšena a tvoří tzv. bradu, s níž se telefon lépe drží v ruce přidržováním palcem právě v této části. Telefon nemá videokamerku nad displejem.

Horní hrana telefonu nese standardní 3,5 mm konektor Jack a tlačítko zámku displeje, se kterým přístroj zároveň vypínáme/zapínáme dlouhým podržením. Na levém boku telefonu jsou tlačítka hlasitosti v horní části, v dolní části microUSB port. Pravá strana telefonu zůstala bez funkčních prvků, opět postrádám hardwarové tlačítko fotoaparátu (ke spuštění fotoaparátu a pořízení fotografií. Na spodní oblé hraně je otvor mikrofonu a úchytka poutka.

Zadní strana telefonu má kovem orámovaný 5 Mpx fotoaparátu, LED diodu a pod prořezem zabudovaný reproduktor. Na smetanově bílém zadním krytu námi testované verze vyniká lépe stříbrný název výrobce a zmínka o nadstavbě prostředí HTC Sense. Kryt je absolutně pevný, přiléhá, při pomačkání nevrže. Jeho sejmutí však dá zabrat.

Baterie a výdrž: Li-Ion 1230 mAh, SIMka pod ní

Baterie telefonu ponížila v kapacitě jen nepatrně, z 1300 na 1230 mAh, což se v konečné výdrži nijak negativně neprojevuje. Při aktivním využívání Wi-Fi a datových přenosů přes operátora během celého dne s přerušováním, poloviční úrovni jasu a průběžném povypínání aplikací si telefon řekl o nabití po dvou dnech. Omezíme-li datový provoz na minimum, vydrží tři dny. Přesně se to však nedá určit, záleží vždy na míře zatížení, spuštěných procesech atd. Baterie ukrývá slot na SIM kartu, zatímco slot na microSD kartu je umístěn z boku pod zadním krytem a je přístupný okamžitě.

Displej a ovládání: 3,2“ HVGA, senzor jasu je fuč

Displej HTC Wildfire S má úhlopříčku 3,2“, stejně jako předchůdce HTC Wildfire, avšak vyšší rozlišení HVGA (320 x 480 px) oproti QVGA (240 x 320 px), zobrazuje 262 tisíc barev. To bych viděl jako jeden ze zásadních důvodů, proč volit novější Wildfire S. Kapacitní dotyková technologie displeje je dostatečně citlivá, odezva na dotek je okamžitá. Displej má ochranné sklíčko Gorilla Glass (odolnost proti poškrábání, nárazům) a používá proximity senzor, senzor jasu a akcelerometr. Ovládání je možno více prsty (Multitouch), které využijete pro přibližování či oddalování fotografií, webových stránek či map.

Jas displeje je buďto automatický či manuálně nastavitelný. Interval vypnutí displeje lze nastavit v rozmezí 15 sekund – 10 minut, včetně možnosti nikdy osvětlení displeje nevypínat. Akcelerometr zaručuje telefonu automatické otočení obrazovky na obě boční hrany. Pro úsporný režim platí možné nastavení: konektivity, jasu displeje, animací, atd. tak, aby telefon vydržel bez nabití déle. Lze zapnout při definovaném počtu % baterie. Pro animace platí nastavení: zobrazovat všechny, vybrané či žádné. U voleb vzhledu je na výběr jeden připomínající břidlici a klasický HTC. Další mohou být staženy.

Prostředí telefonu, výkon: Android 2.3, HTC Sense 2.1

HTC Wildfire S (A510e) vsadil dle předpokladů na velice oblíbený operační systém Android 2.3.3, obohacený o výrobcem dodávanou nadstavbu HTC Sense 2.1. Pohotovostních obrazovek může uživatel využívat až sedm po sobě jdoucích, na které se rozmístí dle libosti widgety, ikonky pro rychlé spuštění aplikací či jiné zkratky. Menu je logicky poskládané z matice 4 x 4 ikony a posunem se vždy zobrazí další obrazovka se stejným počtem ikon, a to podle abecedy nebo data instalace (od nejstarší či nejnovější), případně je možno změnit na seznam aplikací. Pak je zde možnost prohlížení buďto všech aplikací, často používaných či stažených. Zatímco v jiných telefonech tedy posunem po displeji mohu rychle sjet až na samý konec menu, zde se posouvám po obrazovkách také směrem dolu, ale roluji vždy jen dalších celkem 16 ikon. Je to přeci jenom přehlednější a neomylné.

Softwarová aktualizace je součástí nastavení telefonu a má funkci plánované kontroly, to znamená, že vás v případě uvolněné aktualizace přístroj upozorní. Osobně bych se vsadil, že případná budoucí aktualizace systému na vyšší verzi Android 2.4 nebude dostupná – změn je v ní poměrně málo a třeba kamerku pro videohovory telefon stejně nemá. Vnitřní paměť telefonu, určená pro instalaci aplikací či her, je 512 MB. Jestli si instalované aplikace přesunete na paměťovou kartu (výrobce dodává 2GB kartu v telefonu), pak vnitřní prostor telefonu snad ani nelze zaplácat úplně.

Operační paměť telefonu (RAM) je 512 MB – čím více spuštěných aplikací a procesů, tím méně volné RAM paměti, zpomalení přístroje a možná i nevyhnutelný restart při takřka nulové hodnotě (to se mi nestalo). Chod telefonu zajišťuje 600 MHz procesor Qualcomm MSM7227 Snapdragon s grafikou Adreno 200. Hraní oblíbených Angry Birds je na telefonu plynulé, u graficky a výkonově obtížnějších her však může docházet k zádrhelům. Doplním výsledek z Quadrant Standard testu – 651.

Nechybí překvapivě ani upozornění na zmeškané události LED diodou, která je ukryta na pravém rohu prořezů reproduktoru nad displejem. Znamení může být dáváno na zmeškaný hovor, SMS/MMS, Email, Hlasovou schránku či jiná připomenutí (kalendář, upomínky, atd.).

Telefonování a zprávy: telefony bez rozdílů

Správa telefonních kontaktů je u HTC nepatrně upravená oproti ostatním telefonům s Androidem, a to především vzhledově. U kontaktů nechybí fotografie, lze vytvářet skupiny se specifickým vyzváněním, v seznamu hovorů je vždy přehledně vidět, kdy kdo volal. Navolit můžeme zobrazení pouze kontaktů na SIM kartě, telefonu či z dalších přiřazených účtů, ať už emailových či sociálních skupin (Facebook, Twitter). Vytváření nových kontaktů je spojeno se zadáváním mnoha dodatečných informací, které někdo ocení, jiný vynechá. V kontaktech se u každého zobrazuje počet přijatých SMS či emailovů, které nebyly zatím přečteny.

Zprávy se řadí do konverzací, což není žádným překvapením vzhledem k větší přehlednosti. Odstranění zpráv pak je otázkou zaškrtnutí nepotřebných konverzací, ovšem bez možnosti zaškrtnout všechny naráz. Pokud vytváříme novou zprávu, můžeme přidat několik příjemců, stejně tak multimediální obsah zprávy (MMS) – obrázek, video, zvuk, umístění, doporučení aplikace, kontakt (vCard) či událost z kalendáře. Na psaná je připravena prostorná QWERTY klávesnice HTC, se kterou není problém psát v režimu na výšku i šířku displeje. Přímo na ní je také ikonka hlasového zadávání, které rozpoznává češtinu.

Správa emailů od Googlu probíhá v aplikaci Gmail, která může dle nastavení synchronizovat emaily na pozadí automaticky či manuálně. Další emailové účty spravujte v poště (Microsoft Exchange ActiveSync či POP3/IMAP). Lze navolit velikost písma, podpis a výchozí účet, stejně tak frekvence přijímání, limit velikosti emailů či oznámení. Zdařilou funkcí telefonu je ta s názvem „přenést“, která může po několika dotecích snadno přesunout vaše informace (kontakty, zprávy SMS a události kalendáře) ze starého přístroje do vašeho nového HTC telefonu. Telefon dá na výběr všechny přední značky mobilních telefonů, dále modely a pak už jen stačí zapnout Bluetooth ve starém telefonu a o zbytek se postará váš HTC Desire S.

Fotoaparát: 5 Mpx, automatické ostření, LED blesk, jen VGA video

Telefon je osazen 5 Mpx fotoaparátem a přídavným LED bleskem pro focení v horších světelných podmínkách. Do režimu fotoaparátu se dostaneme ikonkou v menu telefonu, případně zkratkou (ikonkou) na domovské obrazovce. Prostředí přetáčí ikonky nastavení dle natočení telefonu (čtyři strany), nastavení je dostupné po stisknutí senzorového tlačítka menu. Rychlé volby na obrazovce jsou vyčleněny pro přepínání mezi fotoaparátem a kamerou, režim blesku, nastavení efektů a přesun do galerie. Irisem uprostřed se pořizují snímky.

V nastavení je dále možné nastavit: autoportrét (namíříte fotoaparát na sebe, ten vám zatiká pár vteřin a pořídí fotku na základě zaměření obličeje), velikost fotografií (max. 2592 x 1728 px, 3:2), úpravu obrázků (expozice, kontrast, sytost, ostrost), samospoušť, vyvážení bílé, rozlišení, ISO, zkontrolování po sejmutí, širokoúhlá obrazovka (5:3), geotagging, automatické vylepšení, ostření, detekce obličeje, zvuk závěrky, mřížka. Ostřit lze na libovolný předmět, nikoliv pouze na střed, stačí dotykem na displej zvolit místo, kam bude fotoaparát zaostřovat. Líbí se mi průběžný autofocus, který ostří ihned po namíření na konkrétní místo. Na levé hraně displeje je lišta s přiblížením (2x digitální zoom). V režimu videokamery můžeme nastavit maximální rozlišení VGA (640 x 480 px, 24 snímků/s), nahrávat s/bez zvuku a s efekty (stupně šedi, sépie, negativ a další).

Zkušební fotografie – HTC Wildfire S:

Organizační funkce, zábava: GPS, FM rádio a sociální sítě

HTC Wildfire S má v menu aplikace: akcie, Peep (Tweety), počasí, zprávy a počasí, YouTube, Facebook, Plurk, Google Talk. Organizační a užitečné funkce jsou v telefonu tyto – hlasové ovládání, hlasový záznamník, kalendář, kalkulačka, rychlé hledání v telefonu, manager stahování. Poznámkový blok v telefonu chybí, a tak nezbývá, než jej stáhnout z Marketu. Oproti HTC Desire S nemá telefon třeba užitečnou aplikaci světlo (spuštění LED diody ve třech úrovních svitu). Pro otevírání a úpravu souborů Office chybí aplikace Quickoffice, kterou musí uživatel vyhledat na Marketu a stáhnout trial verzi, případně plnou za poplatek, nebo vyhledat alternativu. To mě velmi mrzí, že výrobce opomněl do telefonu přidat.

V přístroji je vestavěná GPS využívající k rychlejšímu určení pozice i BTS operátora (A-GPS), což jsou datové přenosy a vás by to mohlo v případě neaktivovaného datového balíčku stát mnoho peněz. Tuto funkci proto můžete vypnout a nechat telefon zaměřovat jen podle GPS, avšak s doporučením být na volném prostranství. Uvnitř budov vaši pozici telefon neurčí. K dispozici jsou mapy Google, funkce Latitude a zatím v Česku nedostupná navigace Google. Nechybí ani digitální kompas.

HTC Likes je služba, kterou výrobce začíná dávat do každého nového modelu. Po přihlášení k účtu HTC Sense lze v této aplikaci zobrazovat materiály, které sdílejí vaši přátelé na HTC Friends, včetně doporučení o aplikacích a Footprints, stejně tak synchronizovat preference pomocí služby HTC Sense. Líbí se vám ta či ona aplikace a chcete to dát vědět svým známým? Máte možnost.

Standardní výbavou telefonů HTC je FM rádio, které lze spustit až po připojení sluchátek. Zapínání rádia je několikasekundová procedura s načítáním procent. Rádio zobrazuje RDS stanice a informace jím vysílané (názvy skladeb a rádia), lze ukládat stanice, automaticky vyhledávat, spustit na hlasitý reproduktor. Také hudební přehrávač nedoznal změn. Součástí přehrávače je rychlé vyhledání videa k přehrávané písni, nastavení jako vyzváněcí tón, ale chybějící hudební styly (ekvalizér). Přehrávač videí si poradí s formáty XviD, MP4, H.263, H.264 a WMV. Problémy s přehráváním jsem nezaznamenal.

Datová výbava: ústupek v rychlých datech

Datová výbava telefonu je na jednu stranu sympatická, nicméně ji v jednom bodě nepochopitelně výrobce srazil dolů. Telefon můžeme spojit pomocí datového USB kabelu s počítačem, v tom případě najede na displeji volba režimu připojení k počítači – na výběr jsou možnosti: pouze nabít, HTC Sync, Disková jednotka, Sdílení internetu, Internetová propust. Dále je tu možnost připojení přes Bluetooth 3.0 (větší dosah, menší spotřeba). Sluchátka se připojují přes klasický 3,5 mm konektor Jack. Nejvíce využijete Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a vytvořením Wi-Fi hotspotu pro sdílení internetu, a to až pěti dalším zařízením. Podobně lze sdílet internet i přes USB (nutný software od HTC v počítači).

Datová konektivita přes operátory čítá GPRS, EDGE a HSDPA. Zde se chci právě zastavit, protože možnost stahování rychlostí až 7,2 Mb/s je na dnešní poměry v Česku vyhovující, nicméně odesílání rychlostí max. 384 kB/s mi přijde jako krok zpět. Nechápu tuhle volbu výrobce. Webový prohlížeč je i přes pozměněný motiv ten standardní „androidovský“ (verze prohlížeče WebKit/533.1), se záložkami, zároveň otevřenými okny, možností kopírování textu atd. Adobe Flash Player bychom hledali marně, je nahrazen pouze jakousi nižší verzí Flash Lite, a ta má s flash videi pořádný problém. Výkonově by na ně telefon asi stejně neměl, a tak toho byl raději ušetřen.

Závěr recenze HTC Wildfire S

Měli jsme možnost vyzkoušet opravdu zdařilý telefon HTC Wildfire S, který se považuje právem za nástupce modelu Wildfire. Výbava až na pár drobností nezklamala, konstrukce telefonu mohla být hliníková celá, ne jen přední část. Displeji prospělo vyšší rozlišení a přidaný senzor jasu. Systém Android 2.3 je opět v symbióze s prostředím HTC Sense, jenž uživateli přináší především větší komfort v ovládání a možnostech. Na druhou stranu mě zklamala absence Adobe Flash Player, hardwarové tlačítko fotoaparátu a rychlost odesílání přes operátora jen 384 kB/s.

Aktuální cena HTC Wildfire S v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Mezi telefony, které mohou konkurovat HTC Wildfire S, bych zařadil stále ještě velmi oblíbené LG Optimus One či jeho lesklejší odnož Optimus Chic. Své může říci i levnější Samsung Galaxy Gio či očekávaný Sony Ericsson Xperia Mini (v létě). Nokia by mohla částečně konkurovat telefonem Nokia C5-03, i když tohle srovnání je dosti složité.

minimalistické provedení chybí tlačítko fotoaparátu
Android 2.3 + HTC Sense 2.1 pouze Flash Lite
3,2“ HVGA displej HSUPA jen 384 kB/s
Wi-Fi, Bluetooth 3.0
odolné sklíčko displeje (Gorilla Glass)
GPS, digitální kompas
ČLÁNKY:, ,
Samsung plánuje solo stylus s designem klasické tužky

Samsung plánuje solo stylus s designem klasické tužky

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung a stylusy, to jde k sobě jako léto a slunce (když máme venku tak pěkně), tak není divu,…

Samsung Galaxy Xcover 4: vojenská certifikace s rychlým LTE

Samsung Galaxy Xcover 4: vojenská certifikace s rychlým LTE

DNES  |    |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost Samsung dnes oznámila, že v dubnu uvede do prodeje nový odolný smartphone Samsung Galaxy Xcover 4. Tento telefon…

Blackview BV6000: moderní smartphone do divočiny

Blackview BV6000: moderní smartphone do divočiny

DNES  |    |  diskuze (0)

Často ničíte telefony? Pak byste si možná měli konečně pořídit pořádný smartphone, který vydrží ty nejnáročnější podmínky. A pokud…

Mobilní zobrazení