Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC Touch Diamond2 – recenze vybroušeného diamantu

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Mobilní telefon HTC Touch Diamond2 je po všech stránkách vybroušený komunikátor, který obdržel 5 Mpx fotoaparát, velký dotykový displej, GPS nebo Wi-Fi. Jaké hodnocení obdrží od nás, tak to už napoví samotná recenze.

Kapitoly recenze:


Obsah balení: štědrostí neoplývá

V balení nalezneme spolu s telefonem také baterii, klasická pecková sluchátka, nabíječku včetně USB kabelu a pouzdro. Marně pátráme po paměťové kartě nebo např. držáku do automobilu.

Vzhled a konstrukce: nepřehánět s lesknutím

HTC Touch Diamond2 si uživatele získá ihned po vybalení z krabice. Osobitý vzhled včetně použitých materiálů navozuje příjemnou atmosféru. Přední stranu charakterizuje komfortní displej a čtveřice funkčních tlačítek, zadní stranu především lesklý povrch, který rád poslouží i co by zrcadlo, a také fotoaparát.

Jak jsme si již u HTC zvykli, spodní hrana telefonu je vybavena 11-pin mini-USB konektorem, k němuž se připojují sluchátka i kabel od nabíječky a zároveň kabel datový. Pro stylus bylo vyčleněno místo v pravém dolním rohu přístroje. Po jeho vyjmutí se telefon aktivuje a rozsvítí podsvícení tlačítek.

Horní hrana obstarává pomocí tlačítka zapnutí/ vypnutí přístroje, a to při delším zmáčknutí. Krátká odezva stisku aktivuje nebo deaktivuje displej. Konečně zadní strana telefonu po vzoru modelu Touch Diamond dostala opět trojúhelníček kolem fotoaparátu.

Výrobci se podařilo vměstnat kupu funkcí do skvělých rozměrů 108 x 53 x 13,7 mm a hmotnosti včetně baterie 118 gramů. Do ruky přístroj padne jak ulitý, avšak co nemusí být kdekomu příjemné, je lesklý povrch, který při sebemenším zapocení působí odpudivě na dotek.

Ovládací blok a klávesnice: jen nezbytně nutné …

Hlavním ovládacím médiem je bezesporu dotykový displej, ale ve vhodných okamžicích mu asistují i funkční tlačítka hned pod ním. Právě na ty se nyní zaměřme. Klasická jsou tlačítka hovoru a ukončení hovoru, mezi nimiž je neméně potřebné tlačítko vstupu do nabídky start a tzv. vracečka. Klávesnici bychom hledali marně, tu nalezneme u modelu Touch Pro2, a to v podobě boční výsuvné QWERTY.

Baterie a výdrž: minusový bod

HTC Touch Diamond2 získal k provozu Li-Ion baterii o kapacitě 1100 mAh, se kterou během našeho testování nevykazoval příliš příjemné hodnoty. Posuďte sami, vždyť při běžném denním zatížení si o nabíjení řekl už 2-3 dny, mnohdy ještě dříve. Doba se úměrně snižuje tím, co konkrétního s telefonem provádíte. Zvýšenou spotřebu lze registrovat při zapnuté Wi-Fi či navigaci GPS. Výrobcem uváděné hodnoty 360 hodin v pohotovosti a 340 minut volání berte raději jako max. okrajové, ke kterým se ty vaše budou jen těžko přibližovat.

Displej: rozlehlá laguna

Výtečný 3,2“ dotykový displej s rozlišením 480 x 800 px zaslouží pochvalu. V kombinaci s operačním systémem Windows Mobile sice přináší podporu pouze 65 tisíc barev, to ale vůbec nevadí. Světelné čidlo, které by upravovalo podsvícení v závislosti na intenzitě okolního světla, se nalézá v horním okraji. Displej je v jedné rovině s předním hranou telefonu, proto pozor na nežádoucí poškrábání, jemuž by mělo zabránit přiložené pouzdro.

Prostředí telefonu: nabídka Start potěší

S inovovanou verzí modelu Diamond, pořadí 2, přišly změny i v operačním systému. Nalézáme sice standardní Windows Mobile 6.1, ale s nejnovější verzí nadstavby TouchFLO a především pozměněný tvar nabídky Start.

Nabídka Start se stala plnohodnotným oknem, které nabízí až 15 viditelných pozic pro obsazení vámi zvolenými programy, dalších 9 pozic je ukryto vespod, kam se přesunete posunem po displeji. Zvolený tvar dává větší variabilitu uživateli v tom, co chce mít nejlépe dostupné a co raději ne. Pouhým klikem navíc lze získat výpis všech dostupných programů v telefonu, řazených abecedně.

Obrazovka pohotovostního režimu je vyčleněna nadstavbě TouchFLO, která obsahuje celkem 11 sekcí, uskupených vhodně situaci a míře používání. Přesunem po displeji jste rázem v mailu, fotografiích, zprávách, internetu, hudbě či počasí. Sekce nastavení dovoluje např. úpravu emailového účtu, kontaktů, přesun hlavních sekcí či nastavení datových přesunů, atd.

Telefonování: dotek, co vytočí

Přístroj je vstřícný k uložení libovolného počtu kontaktů a sms, omezení si klade pouze na velikost dostupné paměti. Volání je jednoduché, stačí se levým funkčním tlačítkem dostat do sekce, kde je vypsán váš seznam kontaktů společně s posledními volanými čísly. Každý kontakt od vás získá množství údajů, které mu přiřadíte, a to včetně fotografie dotyčné osoby.

Obyčejný hovor nebo videohovor? Zcela jistě poslouží tlačítko pro rychlé přepnutí na jednu nebo druhou možnost. Přátele či spřízněné osoby si lze založit do kolonky oblíbených, přičemž jejich seznam naleznete zobrazen zvlášť.

Zprávy: pracovní parketa

Zprávy jsou dostupné hned na obrazovce pohotovostního režimu, kde se mimo jejich prohlížení snadno ocitneme i v celkovém výčtu zpráv v telefonu. Vytváření zprávy nové je jednoduché, se slovníkem T9 docela rychlé, přičemž výsledná zpráva má 160 znaků. MMS zpráva může obsahovat přiložené fotografie, video či zvuky, ovšem s výslednou velikostí nepřekračující 300 kB.

E-mailový klient si dokáže díky jednoduchosti nastavit opravdu každý. Položka v pohotovostním režimu pak informuje o nově příchozích zprávách, a to dle vašeho nastavení četnosti stahování.

Zábava: hudební přehrávač, rádio a další

Komunikátor HTC Touch Diamond2 se velmi dobře uplatní jako přehrávač, a to jak hudby, tak i videa. Kvalitní hudební přehrávač s podporou formátů MP3, AAC, AAC+, WMA a WAV roztřídí automaticky skladby podle interpreta, žánru a alba. Nechybí ani seznamy stop. Prostředí se dá jednoduše ovládat i prstem, neboť všechna tlačítka a položky jsou komfortně velká. Přehrávač nabídne informace o skladbě i všechny potřebné ovládací prvky.

K dispozici je FM rádio s RDS. Rádio však nelze spustit bez připojeného headsetu, který slouží jako anténa. Již jako samozřejmost můžeme brát to, že hudební přehrávač i FM rádio umí hrát minimalizované na pozadí. HTC Touch Diamond je vybaven integrovaným GPS přijímačem od Qualcommu. Navigační software v podobě Google Map možná bude chtít rozšířit o jiný, plnohodnotný.

Fotoaparát: zaostří na nejlepší cíl

O třídu výš, než předešlý model, se dostal Diamond2 i z hlediska fotoaparátu. Už žádný 3 Mpx, nýbrž 5 Mpx, opět zapuštěný v kovovém trojúhelníku. Velmi užitečnou funkcí je touch focus. Jde o obdobu autofocusu, s tím rozdílem, že pouhým klikem na určité místo na záběru si právě to konkrétní místo zaostříte. Zamrzí trochu absence LED diody.

Prostředí fotoaparátu zaručuje opravdu širokou škálu možností, v prvé řadě prohlížení pořízených fotografií uskupených podle data, dále volbu mezi fotografováním, natáčením videa, panoramatickým módem, videem k MMS, fotografií ke kontaktu nebo rámečky.

Nastavení nepostrádá např. vyvážení bílé, ISO, časovač, změnu velikosti fotografie, zvolení kvality fotky, různé efekty. Video je natáčeno v kvalitě VGA, s 30 snímky za sekundu. Kvalitu jde zajisté měnit na nižší požadovanou.

Zkušební fotografie – HTC Touch Diamond2

Zkušební video (MP4, 640 x 480 px, 2,5 MB)

Organizační a datové funkce: naleštěná parketa

Po stránce organizační poskytuje HTC Touch Diamond2 naprostý komfort, kromě základních funkcí (kalkulačka, úkoly, záznam zvuku, atd.) má též prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint). Další aplikaci je velice snadné do telefonu doinstalovat.

Datová výbava je kompletní, začíná přenosy GPRS, EDGE, a 3G, pokračuje s HSPA, kdy rychlost stahování dosahuje až 7,2 MB/s a rychlost odesílání až 2 MB/s. Bezdrátově telefon spojíte přes Bluetooth 2.0 (včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby). Připojení k internetu je možné přes Wi-Fi, k počítači skrze miniUSB (HTC ExtUSB, 11-pin mini-USB konektor).

Internetovým prohlížečem je opět Opera Mobile 9.5. Ten je velmi rychlý, dokáže zobrazit stránky plnohodnotně a nechybí přítomnost RSS čtečky. Pro snadné brouzdání také poslouží například akcelerometr, který automaticky překlopí obsah displeje z režimu na výšku do režimu na šířku, a to jen směrem doleva. Přiblížit či oddálit stránky je možné pomocí prostoru pod displejem, kde je nakreslena lupa. Stačí jednoduše přejet prstem na jednu či druhou stranu. Starý známý prohlížeč Internet Explorer se v telefonu zatím stále drží, i když jeho použití je spíše okrajové.

Zhodnocení: diamant mnoha tváří a barev

HTC Touch Diamond2 si právem získává kladné ocenění, vždyť nabízí opravdu vybroušenou výbavu a propracovaný zevnějšek. Pro uživatele, kteří by prahli i po QWERTY klávesnici, je stejně jako u předešlého modelu Diamond, připravena alternativa v podobě modelu Touch Pro2. Telefon má kvalitní výdrž, je datově jen těžko předehnatelný, také fotoaparát se dočkal posunu k 5 Mpx, proto můžeme s chutí tento model doporučit i těm náročnějším uživatelům.

Plusy:

  • 3,2″ dotykový displej
  • 5 Mpx fotoaparát
  • 192 MB RAM, 512 MB ROM
  • kompaktní rozměry a hmotnost
  • kompletní datová výbava

Mínusy:

  • absence 3,5 mm konektoru Jack

Koupit HTC Touch Diamond II u autorizovaného distributora HTC.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Procházet se ve virtuální realitě po Zemi? Nuda. A co takhle se přesunout na Měsíc? V New Yorku bude Samsung testovat 4D…

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na konci minulého měsíce CEO společnosti Meizu, kterým je Jack Wong, prozradil, že se můžeme těšit na jejich nový model X8.…

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku – Samsung Galaxy Note 9 – se dočkala dalšího úniku. Tentokrát víme, jak velkou bude…

Mobilní zobrazení