Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC Radar – recenze zdařilé kopie Desire S či Rhyme s Windows Phone Mango

  |  10 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

HTC Radar je levnější z dvojice aktuálních modelů HTC s mobilními Windows Phone Mango. Jak prozradí recenze telefonu HTC Radar, má velmi blízko designem k modelům HTC Desire S či Rhyme. Kdo chce ovšem kvalitní konstrukci a adekvátní výbavu vzhledem k ceně, pak pro něj HTC Radar může být tím vhodným adeptem na nový telefon.

HTC Radar má obsahově nižší výbavu, než elitní HTC Titan, a tak jej v obchodě seženete za přijatelnější částku. V telefonu je 1 GHz procesor, 512 MB RAM, vnitřních 8GB bez rozšíření, 3,8“ S-LCD dotykový displej, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, rychlá data a mnoho dalšího. Windows Phone Mango s češtinou a novými funkcemi přeci jen mohou přilákat daleko více zájemců, než ty před rokem.


HTC Radar – oficiální fotografie

Základní parametry – HTC Radar

Rozměry121 x 62 x 10,9 mm
Hmotnost137 g
DisplejS-LCD, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,8“
Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměťjednojádrový, 1 GHZ
512 MB RAM, 8GB vnitřní, bez rozšíření
Operační systémWindows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, scény, panorama, detekce obličeje
nahrávání HD 720p videa s .. snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost , listopad 2011

Krátké postřehy z testování telefonu HTC Radar

Co se nám líbilo: pevná kvalitní konstrukce, uspokojivá výdrž, rozlišení displeje na úhlopříčce 3,8“, Windows Phone Mango, multitasking, rychlá data, Wi-Fi s funkcí sdílení internetu, propojení se sociálními sítěmi, kvalitní 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, LED bleskem a hardwarovou spouští, hudební přehrávač s ekvalizérem, Dolby Mobile a SRS, Marketplace s nabídkou aplikací a her, Xbox live

Co se nám nelíbilo: vnitřní paměť nelze stále rozšiřovat microSD kartami, chybí podpora Flash v IE9, mapové podklady Bing bez navigace jsou pro českého uživatele k ničemu, multimédia lze do telefonu dostat jen přes software Zune, Skype stále nebyl do systému integrován, systém neumožňuje příliš customizaci

TIP: Pro podrobné informace o telefonu HTC Radar navštivte katalog mobilů.

Obsah balení:

HTC Radar si vystačí se skromným balením, ve kterém je vedle telefonu s vestavěnou baterií i návod, záruční list, nabíječka s USB kabelem a pecková sluchátka. Hodilo by se třeba nějaké kožené pouzdro, které by ovšem na druhou stranu dále navyšovalo prodejní cenu, což by bylo nežádoucí.

Vzhled a konstrukce:

Když si vedle sebe položíme HTC Radar, Desire S či Rhyme, budeme zírat s otevřenou pusou, jak podobné jsou si telefony HTC. Stejný, kvalitní, kovový obal s prvky pogumovaného plastu, které kryjí části na zádech telefonu, i funkční části na telefonech, jsou si podobné jak vejce vejci. Proč ne, pokud se lidem takové rozložení a konstrukce líbí.

  

  

Nyní si popíšeme HTC Radar podrobněji z hlediska konstrukce. Na přední části konstrukce je displej, zapuštěný pod úroveň krytu, reproduktor nad displejem a tři senzorová tlačítka pod ním. Pravý bok nese tlačítko regulace hlasitosti. Nechybí zde ani hardwarová spoušť fotoaparátu, jedna z podmínek Microsoftu. Na levém boku je microUSB port.

 

 

Horní hrana, jak už správně tušíte, nese tlačítko zámku displeje a standardní 3,5 mm Jack. Opačná, tedy spodní hrana, má viditelný jen miniotvor s mikrofonem. Neméně zajímavá je i zadní část telefonu, na které jsou osázeny části – reproduktor, fotoaparát, LED blesk. HTC vyrábí po konstrukční stránce opravdu zdařilé modely, kterým nelze vytknout takřka nic. I když ona jednotvárnost a všemocná podobnost už může lézt na nervy.

Baterie a výdrž:

V HTC Radaru je dobře ukryta Li-Ion baterie s udanou kapacitou 1520 mAh, která ovšem není vyjímatelná (v servisu to zvládnou). Po sejmutí dolní plastové kryty se lze dostat jen ke slotu na SIM kartu. Kapacitně na tom je baterie velmi dobře, a tak zvládne telefon zákonitě udržet bez nabití i adekvátní dobu, což při našem testování dělalo zhruba dva celé dny při plném zatížení (volání, SMS, data, GPS), nicméně třeba při hraní her Xbox Live atd. jde výdrž rychleji dolů. Naproti tomu, pokud s telefonem neděláme náročné operace, zejména datový provoz a GPS, pak nám 4-5 dní může vydržet bez nabíječky.

Displej a ovládání:

Microsoft si klade za cíl, aby telefony s Windows Phone měly dostatečně velký displej. HTC Radar proto má 3,8“ displej s rozlišením WVGA (tj. 480 x 800 px), které mu sluší. Jedná se přitom o typ dotykového kapacitního displeje SLCD, se 16 miliony barev, u něhož nemůžeme pozorovat tak živé barvy, jako třeba v případě AMOLEDU, černá barva není tak absolutně černá a pozorovací úhly jsou o něco menší. To však nikterak nebrání využívání telefonu. Na přímém slunci to chce mít maximální jas a trochu trpělivosti.

  

I když se u telefonu uvádí, že má ochranné sklíčko Gorilla Glass, stránky této ochrany o modelu neví. Přikláním se spíše k názoru, že jej nemá. Co se týče senzorů, tak na telefonu využijeme akcelerometr, proximity a senzor jasu. Displej je dostatečně citlivý, reagující správně na každý dotek, stejně jako senzorová tlačítka pod ním, která jsou trvale podsvícena v čase zapnutého displeje.

Windows Phone Mango, výkon:

HTC Radar je smartphone s operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango, který je druhou vývojovou verzí systému. Přináší řadu inovací v čele s českou lokalizací, podporou multitaskingu či Wi-Fi tetheringem. Důkladnější je i provázanost se sociálními sítěmi. Microsoft přitom uvádí až pět stovek inovací, vesměs takových, které běžný uživatel ani nepostřehne.

Telefon je vybaven jednojádrovým 1 GHz procesorem (Qualcomm MSM8255), grafikou Adreno 205, 512 MB RAM pamětí a vnitřním 8GB prostorem. Bohužel nelze rozšířit paměťovými kartami. Volných MB RAM paměti je po spuštění přes 300, což bohatě stačí na vše, co si spustíte. Multitasking je chytrý a nedovolí více než pět spuštěných aplikací (oken) plus základní menu. Tím se zaručí plynulost opravdu pořád.

Základní obrazovka se skládá z několika tzv. dlaždic, které reprezentují různé aplikace a mohou zobrazovat i některé informace, stejně jako widgety z jiných operačních systémů. Předvolit lze barevný podklad dlaždic. Po přechodu směrem doprava (či šipkou) se dostaneme do menu se všemi jednotlivými aplikacemi, odkud můžeme libovolně různé aplikace přidávat na základní obrazovku. Nastavení je však prakticky nulové. Rozložení menu se nedá změnit a chybí i možnost například organizovat jednotlivé aplikace v menu. Po nainstalování většího množství aplikací je tato jednoduchost systému na úkor přehlednosti.

Po přidržení klávesy „zpět“ se zobrazí náhledy spuštěných aplikací, mezi kterými lze rychle přeskakovat (zmíněný multitasking). Prakticky však telefon zobrazí jen posledních 5 aplikací + šestou základní obrazovku, při spuštění šesté aplikace se nejstarší aplikace z multitaskingu ztratí. Navíc zcela chybí možnost přímo z displeje běžící aplikace ukončovat, náhledy můžete vymazat jen neustálým vracením se o krok zpátky přes klávesu „zpět“, což ovšem u takového internetového prohlížeče není zrovna ideální (dochází nejprve k vrácení zpátky v záložkách a až poté se aplikace ztratí z multitaskingu). Snad na tom Microsoft do budoucna ještě zapracuje.

Telefonování, zprávy, email:

Microsoft spojuje všechny účty uživatelů do jednoho místa, zvaného Lidé. Jedná se o účty Facebook, Twitter, Windows Live, LinkedIn a další (v době testování telefonu bohužel ještě scházel Skype, který se měl ke konci letošního roku už objevit). V sekci Lidé máte k dispozici veškeré kontakty z těchto všech účtů, na další obrazovce si můžete prohlédnout aktualizované stavy vašich přátel a na třetí obrazovce pak nedávné činnosti.

Telefonní seznam pojme téměř neomezeně kontaktů z vašich různých přihlášených účtů. Vyhledávání pak probíhá postupným zadáváním na softwarové klávesnici, přes postranní posuvnou lištu bohužel hledat nejde jako u iPhonu či Androidu. Ke každému kontaktu si můžete přidat obrázek, e-mail, vyzváněcí tón, narozeniny a mnoho dalších údajů. Pokud máte kontakt také na Facebooku, zobrazí se vám u něj jeho poslední novinky z této sociální sítě, album s obrázky a historie vzájemné komunikace. HTC Radar nepostrádá základní vyzváněcí profily: vibrace a zvuk+vibrace, mezi kterými se přepíná tlačítkem hlasitosti a následným výběrem na displeji.

Zprávy také vylepšují v případě Windows Phone platformy způsob komunikace před ostatními konkurenčními systémy. Ve zprávách najdeme přehledně řazenou textovou komunikaci ve formě konverzací s jednotlivými kontakty. Na další obrazovce zpráv se může uživatel přepnout do online režimu a komunikovat tak s přáteli například přes Facebook chat. Podstatnou výhodou pak je, že se komunikace jak přes Facebook, tak SMS a MMS zobrazuje přehledně v jednom vlákně.

Textový editor takřka nic nepostrádá. K dispozici je plnohodnotná softwarová QWERTY klávesnice v režimu na výšku i na šířku displeje, lze psát s českou diakritikou přidržením prstu na písmenku a následnou volbou písmenka s diakritikou a nechybí ani informace o aktuálním počtu napsaných znaků (objeví se při posledních 30 znacích u první zprávy). E-mailový klient dokáže přehledně třídit poštu, zobrazit poštu z více účtů v jednom společném účtu či rychle označovat jednotlivé zprávy pro následné smazání či přesunutí. Výhodou je také spojení s mobilními Office, díky kterým dokáže telefon otevřít jakékoliv pracovní dokumenty Office.

Fotoaparát a video:

Pokud budeme potřebovat s HTC Radarem fotit, poslouží dobře 5 Mpx (2560 x 1920 px) fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, který má i adekvátní funkce – scény, efekt, panorama, vyvážení bílé, jas, detekce obličeje, geotagging. Ve zhoršených podmínkách posvítí LED dioda. Video nahrává v rozlišení HD 720p video. Když se podíváme na sérii zkušebních fotografií, řekneme si asi upřímně, že se jedná o takový lepší průměr v kvalitě. Důležitým faktorem je přítomnost dvoupolohové hardwarové spouště fotoaparátu, se kterou se daleko lépe zaostřuje.

  

Zkušební fotografie – HTC Radar:

Organizační funkce, zábava, mapy:

Základní funkce a aplikace má HTC Radar následující – budíky, kalendář, kalkulačka, poznámky. Od výrobce dostal i dvojici hubů, a to HTC Hub – obrazovka s časem, datumem a aktuální pozicí s počasím a HTC Watch služba ke sledování filmů, v Česku nefunkční. V základu schází jen diktafon, stopky či časovač, ovšem tyto a další aplikace jsou nebo budou dostupné ke stažení na Marketplace. Z pokročilé výbavy v telefonu najdeme kvalitní mobilní prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint), který zvládá jak prohlížení, tak i editaci a vytváření nových dokumentů. Sdílení dokumentů je možné jen přes e-mail či SkyDrive. Po připojení telefonu k PC nelze sesynchronizovat pracovní dokumenty. Z Marketplace si pak můžeme ještě stáhnout Adobe Reader pro prohlížení PDF dokumentů.

Veškeré obrázky (z fotoaparátu, Facebooku, Windows Live a dalších účtů) jsou umístěny na jednom místě, tzv. Obrázky. Stejně tak i hudbu, rádio a video najdeme na jednom místě. Zde ovšem jednoduchost končí. Pro synchronizaci veškerého multimediálního obsahu musíte použít program Zune od Microsoftu, který nezvládá práci se všemi typy souborů (např. Office soubory, titulky apod.) a synchronizace není zrovna nejrychlejší. Telefon zkrátka nelze připojit jako samostatnou jednotku, na kterou jednoduše nakopírujete obsah.

Video přehrávač zvládá video soubory ve formátech 3gp, 3g2, mp4, m4v, mbr a wmv. Problém nedělá ani video v běžném avi. Pokud byste si však chtěli pouštět své oblíbené seriály či filmy, počítejte s tím, že vestavěný přehrávač zatím neumí zobrazit u videa titulky. Musely by být přidané přímo do samotného videa. Co se týče nastavení, je zcela minimální, dá se nastavit jen poměr stran videa.

Hry a aplikace si mohou zákazníci stahovat z obchodu Marketplace, který roste slušným tempem, denně na něm přibývají nové aplikace. V porovnání s AppStorem a Android Marketem už není o tolik pozadu, co se týče nabídky kvalitních aplikací a her. Navíc mají majitelé telefonů s Windows Phone vlastní herní kanál Xbox Live s velmi kvalitními herními tituly a možností vyzývat v různých hrách své kamarády. Díky propojitelnosti je možné hru hrát na klasickém Xboxu a pak pokračovat na telefonu či opačně.

Microsoft stále ztrácí na konkurenci s Bing mapami a nulovou navigací v základu. V Česku zvládnou prakticky jen na mapě ukázat, kde se nacházíte. Pro GPS navigaci je nutné stáhnout jinou aplikaci, například bezplatné gMaps, které používají mapové podklady z Google Map, umí ukázat cestu mezi body A a B (ačkoliv zatím bez hlasové turn-by-turn navigace) a disponují i například dopravními informacemi či předpovědí počasí. V budoucnu se pak očekává uvolnění kvalitních Nokia Map, které budou zřejmě pro všechna zařízení vyjma Nokií zpoplatněné.

Hudební přehrávač podporuje audio formáty m4a, m4b, mp3 a wma. Skladby třídí podle umělců, alb, žánrů, všech skladeb a seznamů stop. Z nastavení přináší možnost opakování skladeb, náhodný výběr skladeb, funkce vylepšení zvuku (SRS, Dolby Mobile nebo ekvalizér v režimu sluchátek), ekvalizér s několika přednastavenými režimy a zvukový výstup 5.1 kanál. Dodávaný je pouze průměrný stereo headset s peckovými sluchátky. Součástí je také FM rádio, které má funkci RDS, možné ukládání stanic a hraje na pozadí. Při vstupu do nastavení zvuků se ovšem vypne a poté se už znovu samo nezapne.

Konektivita, web:

Datové funkce telefonu jsou HTC Radar rozhodně hodné pochvale. Mobilní data se skládají z GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s), k přístupu na internet se skvěle hodí také Wi-Fi 802.11 b/g/n a nechybí ani konektivita přes Bluetooth 2.1 a datový USB kabel (USB 2.0). Microsoft ve Windows Phone Mango nabízí i funkci Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního internetu na až 5 dalších zařízení přes Wi-Fi. Využít lze také režim v letadle. Microsoft rád sbírá informace o chování vašeho telefonu (tzv. zpětná vazba), kterou můžete zakázat v nastavení.

Pro procházení internetu je připraven internetový prohlížeč Internet Explorer 9, který načítá stránky překvapivě velmi rychle a nabízí jak mobilní, tak desktopové zobrazení stránek. Bohužel však postrádá Flash.

Závěr recenze telefonu HTC Radar

HTC Radar je levnějším parťákem HTC Titana, který přináší dle mého názoru kompaktnější, do ruky lépe padnoucí, pevnou kovovou konstrukci. Výbava se mezi oběma modely až zas tak neliší, pokud se budeme bavit o té softwarové. Windows Phone 7.5 Mango jsou druhou, vyspělejší generací systému, která nabízí řadu funkcí, pro uživatele nezbytných. Mám na mysli třeba multitasking, konečně českou lokalizaci či funkci sdílení internetu. Mílovými kroky se tak systém dostává do stádia, kdy bude pro mnoho z vás zajímavým řešením.

Aktuální cena telefonu HTC Radar v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konkurentů model HTC Radar moc nemá, když nebudeme brát v úvahu loňské modely výrobce s Windows Phone, nebo třeba LG Optimus 7. Letošní nabídka telefonů s Windows Phone je více pestrá, HTC Radar spadá spíše do té nižší kategorie, čemuž odpovídá i cena.

  

kovové zpracování omezený multitasking
3,8″ WVGA displej podpora Flash
5 Mpx fotoaparát slot na microSD
Wi-Fi, HSPA+ multimédia přes Zune
 ekvalizér, Dolby Mobile, SRS
 Xbox live
 Office soubory

..

Testovaný produkt: HTC Radar, autor recenze: Jindřich Srb, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

10
Komentujte

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
AdamheryLukášMikHonza Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
max
max

Kopie Desire? Já bych řekl, že vypadá téměř nachlup stejně, jako HTC 7 Trophy ;-)

sonny
sonny

jak je to u radaru s navigací?? je zdarma nebo je placená?? díky

Eli
Eli

Dobry vecer, spise nez nazor mam na vas dotaz. Po zakoupeni telefonu jsem zjistila, ze hudba, ktera byla stazena ze Zune je mi tak akorat jen k poslechu, coz je velice skoda. Hledala jsem tedy hudbu, kterou bych mohla pouzit take jako vyzvaneci melodie a zaroven splnovala dane kriteria ( max 39sec. 1MB,..). Po dlouhem hledani ,,ringtones“ jsem nasla neco, co by bylo vhodne spise pro hodne starsi typy telefonu. Muzete mi prosim poradit co mam na Zone zadavat, abych nasla vhodne vyzvaneci melodie pro HTC radar nebo jestli existuje nejaky konverter hudby ( z mp3 nebo podobnych formatu na… Číst vice »

kopejda
kopejda

Nemůžu se spojit s žádným zařízením přes Bluetooth je to normální?

Honza
Honza

Bohužel je to pravda…Tento telefon má Bluetooth pouze k připojení s hands free.Řeknou ti to i na infolince HTC :(

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

17. 8. 2018  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení