Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC Desire S – recenze telefonu s dokonalou konstrukcí

  |  80 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

HTC Desire S je telefon s nekompromisní výbavou. Recenze HTC Desire S vás seznámí se vším podstatným, co se v telefonu povedlo, i s tím, co by naopak stálo za zlepšení. Tentokrát se HTC trefilo do černého, toto je prodejní hit.

HTC Desire S je přímý nástupce modelu HTC Desire a potažmo i jeho dvojníka, prvního telefonu Google Nexus One. Podle očekávání přináší precizní konstrukční zpracování, odpovídající výbavu a k operačnímu systému Android 2.3 přidává nadstavbu HTC Sense 2.1. Na HTC Desire S budeme jen stěží hledat nedostatky.

Není divu, že se nový HTC Desire S objevuje kromě běžných prodejních kanálů i v nabídce operátorů. Aktuálně seženete HTC Desire S v českých e-shopech za cenu: (Zdroj: Heureka.cz, )


HTC Desire S – oficiální fotografie

Základní parametry – HTC Desire S

Rozměry115 x 60 x 11,6 mm
Hmotnost130 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), S-LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7″
Procesor a paměť1 GHz procesor Qualcomm, grafika Adreno 205
768 MB RAM, 1 GB ROM + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3.3 s nadstavbou HTC Sense 2.1
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, detekce obličeje
nahrávání HD 720p (1280 x 720 px) videa se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, USB datový kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, 2GB microSD karta
Cena a dostupnost10 500 Kč, duben 2011

Krátké postřehy z testování telefonu HTC Desire S

Co se nám líbilo: skvělá jednodílná kovová (hliníková) konstrukce s plastovým doplněním, nepatrný zdvih spodní hrany telefonu (brada), 3,7“ S-LCD dotykový displej s WVGA rozlišením a ochranou vrstvou Gorilla Glass (odolnost), podpora rychlých dat HSDPA až 14,4 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s, Wi-Fi (802.11 b/g/n) s DLNA a funkcí Hotspot, Bluetooth 2.1 a microUSB port, 3,5 mm konektor Jack, OS Android 2.3 Gingerbread s nadstavbou prostředí HTC Sense, procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 s taktem 1GHz a grafikou Adreno 205, paměť pro aplikace 1,1 GB, RAM paměť 768 MB, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, LED bleskem a nahráváním HD 720p videa (30fps), GPS (včetně A-GPS), slot na microSD kartu (s kapacitou až 32GB), senzory – akcelerometr, jas a proximity, FM rádio s RDS, přední kamerka určená pro videohovory, služby HTC Locations a HTCSense.com,

Co se nám nelíbilo: chybí hardwarové tlačítko fotoaparátu, signál Wi-Fi výrazně snížíte zastíněním zadní části plastové výplně (až o 3 čárky), čitelnost na slunci není nejlepší, slot na microSD kartu je až pod krytem baterie, pokud při spuštěném rádiu zapnu fotoaparát, dojde k vypnutí rádia

TIP: Pro podrobné informace o telefonu HTC Desire S navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: pouzdro se nevešlo

HTC Desire S je v balení prodáván s nabíječkou s oddělitelným USB kabelem, peckovými sluchátky, návodem a záručním listem. Ve slotu na kartu v telefonu je výrobcem dodávána 2GB microSD karta. Potěšilo by mě i pouzdro, to ovšem v balení od výrobce není, a tak nezbývá, než si jej dokoupit.

Vzhled a konstrukce: excelentní kovové tělo

Konstrukce telefonu HTC Desire S je jednou z předností, o které si může nechat většina dnešních telefonů jen zdát. Díky jednodílné hliníkové konstrukci, do které jsou vložena „střeva“ telefonu, působí telefon kompaktně a nemá se co viklat či nepřiléhat. Pouze část kolem fotoaparátu a spodní oblou bradu vyplňují plastové kryty. I ty jsou naprosto pevné. Rozměry telefonu jsou 115 x 60 x 11,6 mm, hmotnost 130 gramů (daná kovovou konstrukcí).

Přední stranu tvoří dotykový displej s úhlopříčkou 3,7“ a k němu přiléhající senzorová tlačítka, celkově kryté odolným sklíčkem Gorilla Glass. Nepatrné zapuštění pod konstrukci je znát na okrajích, kde hranu mezi sklíčkem a kovem nahmatáte. Nad displejem je poměrně široký prořez hovorového reproduktoru a videokamerka, se kterou si už brzy budete moci zavolat i bezplatně přes aplikaci podobnou applovské FaceTime (po aktualizaci na Android 2.3.4).

Horní hrana telefonu nese standardní 3,5 mm konektor Jack a tlačítko zámku displeje, se kterým přístroj zároveň vypínáme/zapínáme dlouhým podržením. Na pravém boku telefonu jsou tlačítka hlasitosti v horní části, zhruba uprostřed microUSB port. Opačná strana telefonu zůstala bez funkčních prvků, což mě poměrně mrzí, jelikož postrádám hardwarové tlačítko fotoaparátu. Na spodní oblé hraně je viditelný už jen otvor mikrofonu.

Zadní strana telefonu obsahuje čočku 5 Mpx fotoaparátu, LED diodu a pod prořezem ukrytý reproduktor. Na zádech nesmí chybět ani název výrobce „htc“. Jak jsem už psal dříve, konstrukce na mě zanechala jen pozitivní dojem. V krytu kolem fotoaparátu jsou nepatrně vytlačovány zabudované antény, a tak právě tuto část nezakrývejte rukou při hovorech, může docházet k poklesu signálu.

Baterie a výdrž: nabíječku nechte na víkend doma

Unikátní systém uložení baterie, který spočívá v sejmutí krytu konstrukce a poté odklopení speciálního držáku, nemusí být pro každého přijatelný. Především sejmutí plastového krytu dá zabrat každému. Bez nutnosti úplně vysunout baterie, je možno vyjmout microSD kartu i SIM kartu. A jak je to s výdrží baterie typu Li-Ion, s kapacitou 1450 mAh? Překvapivě dobře, alespoň při mém testování telefonu a běžném denním využití si telefon řekl o dobití po třech dnech, po vynechávání připojování přes Wi-Fi či datový provoz přes operátora nebyl problém telefon dobíjet až po pěti dnech.

Displej a ovládání: velmi citlivý S-LCD displej

Displej bych zařadil mezi největší přednosti telefonu, jelikož je velice citlivý a přesný na jakýkoliv dotek, má skvělé barevné podání, podsvícení i pozorovací úhly. Na přímém slunci to už není tak skvělé, ale kolik telefonů dokáže proti slunci plnohodnotně obstát? Displej má úhlopříčku 3,7“, což je ideální velikost pro práci i zábavu. Rozlišení displeje WVGA (480 x 800 px) je odpovídající. Displej je kapacitní dotykový, typu S-LCD (Super LCD), zobrazuje 16 milionů barev, má ochranné sklíčko Gorilla Glass (odolnost proti poškrábání, nárazům) a používá senzory – jasu, proximity a akcelerometr. Multitouch je samozřejmostí.

Jas displeje je buďto automatický či manuálně nastavitelný. Interval vypnutí displeje lze nastavit v rozmezí 15 sekund – 10 minut, včetně možnosti nikdy osvětlení displeje nevypínat. Akcelerometr zaručuje telefonu automatické otočení obrazovky na obě boční hrany. Zajímavostí je kalibrace G-senzoru, kdy se zobrazí vodováha a telefon vás požádá o vyrovnání telefonu do roviny. Pro úsporný režim platí možné nastavení: konektivity, jasu displeje, animací, atd. tak, aby telefon vydržel bez nabití déle. Lze zapnout při definovaném počtu % baterie.

Pro animace platí nastavení: zobrazovat všechny, vybrané či žádné. Velmi se mi líbily scény a především volby vzhledu, které HTC přináší v modelu Desire S. Konkrétně se jedná o vzhled připomínající dřevo, břidlici, kov, tabuli, HTC. Co se týká ovládání, nenalezl jsem sebemenší problém jak se senzorovými tlačítky pod displejem, která reagují na každý dotek, tak u displeje, patřičně citlivém. Radost s ním pracovat.

Prostředí telefonu: Android s mnoha tvářemi

HTC Desire S S510e, jak zní celý název telefonu, má v sobě obsažen operační systém Android 2.3.3, obohacený o výrobcem dodávanou nadstavbu HTC Sense 2.1. Softwarová aktualizace je součástí nastavení telefonu a má funkci plánované kontroly, to znamená, že vás v případě uvolněné aktualizace přístroj upozorní. Vnitřní paměť telefonu, určená pro instalaci aplikací či her, je zhruba 1GB. K tomu výrobce přidává 2GB kartu přímo v telefonu. Operační paměť telefonu je 768MB. Při povypínání všech spuštěných aplikací se hodnota paměťi zastaví na zhruba 320 MB. Svižný chod telefonu zajišťuje 1GHz procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon s grafikou Adreno 205. Za celou dobu testování jsem se nesetkal se zaseknutím telefonu či evidentním zpomalením při spouštění aplikací a her. Doplním výsledek z Quadrant Standard testu – 1068.

Řada z vás uvítá upozornění na zmeškané události LED diodou, která je ukryta na pravém horním rohu ochranného sklíčka displeje. Znamení může být dáváno na meškaný hovor, SMS/MMS, Email, Hlasovou schránku či jiná připomenutí (kalendář, upomínky, atd.). Posun v menu je po obrazovkách s 16 ikonami, jejichž řazení je dle abecedy nebo data instalace (od nejstarší či nejnovější), případně je možno změnit na seznam aplikací. Pak je zde možnost prohlížení buďto všech aplikací, často používaných či stažených.

Telefonování a zprávy: tady je náplň už předem daná

Správa telefonních kontaktů je u HTC nepatrně upravená oproti ostatním telefonům s Androidem, a to především vzhledově. U kontaktů nechybí fotografie, lze vytvářet skupiny se specifickým vyzváněním, v seznamu hovorů je vždy přehledně vidět, kdy kdo volal. Navolit můžeme zobrazení pouze kontaktů na SIM kartě, telefonu či z dalších přiřazených účtů, ať už emailových či sociálních skupin (Facebook, Twitter). Vytváření nových kontaktů je spojeno se zadáváním mnoha dodatečných informací, které někdo ocení, jiný vynechá. V kontaktech se u každého zobrazuje počet přijatých SMS či emailovů, které nebyly zatím přečteny. Šikovné.

Zprávy se řadí do konverzací, což není žádným překvapením vzhledem k větší přehlednosti. Odstranění zpráv pak je otázkou zaškrtnutí nepotřebných konverzací, ovšem bez možnosti zaškrtnout všechny naráz. Pokud vytváříme novou zprávu, můžeme přidat několik příjemců, stejně tak multimediální obsah zprávy (MMS) – obrázek, video, zvuk, umístění, doporučení aplikace, kontakt (vCard) či událost z kalendáře. Na psaná je připravena prostorná QWERTY klávesnice HTC, se kterou není problém psát v režimu na výšku i šířku displeje. Přímo na ní je také ikonka hlasového zadávání, které rozpoznává češtinu.

Správa emailů od Googlu probíhá v aplikaci Gmail, která může dle nastavení synchronizovat emaily na pozadí automaticky či manuálně. Další emailové účty spravujte v poště (Microsoft Exchange ActiveSync či POP3/IMAP). Lze navolit velikost písma, podpis a výchozí účet, stejně tak frekvence přijímání, limit velikosti emailů či oznámení. Zdařilou funkcí telefonu je ta s názvem „přesunout mé věci“, která může po několika dotecích snadno přesunout věci (kontakty, zprávy SMS a události kalendáře) ze starého přístroje do vašeho nového HTC telefonu. Telefon dá na výběr všechny přední značky mobilních telefonů, dále modely a pak už jen stačí zapnout Bluetooth ve starém telefonu a o zbytek se postará váš HTC Desire S.

Fotoaparát: přední VGA, zadní 5 Mpx

Do režimu fotoaparátu se dostaneme pouze příslušnou ikonkou v menu telefonu, případně zkratkou (ikonkou) na domovské obrazovce. Prostředí přetáčí ikonky nastavení dle natočení telefonu, nastavení je dostupné po stisknutí senzorového tlačítka menu. Rychlé volby na obrazovce jsou vyčleněny pro přepínání mezi fotoaparátem a kamerou, režim blesku, nastavení efektů a přesun do galerie. Irisem uprostřed se pořizují snímky. Přední VGA kamerka může být využita kromě videohovorů, Skype hovorů atd. i v aplikaci zrcadlo, díky které se každá žena pohodlně namaluje kdekoliv, bez nutnosti s sebou nosit zrcátko.

V nastavení je dále možné měnit velikost fotografií (max. 2592 x 1944 px), úpravu obrázků (expozice, kontrast, sytost, ostrost), samospoušť, vyvážení bílé, rozlišení, ISO, zkontrolování po sejmutí, širokoúhlá obrazovka (5:3), geotagging, automatické vylepšení, ostření, detekce obličeje, zvuk závěrky, mřížka. Ostřit lze na libovolný předmět, nikoliv pouze na střed, stačí dotykem na displej zvolit místo, kam bude fotoaparát zaostřovat. Na levé hraně displeje je lišta s přiblížením (2x digitální zoom). V režimu videokamery můžeme nastavit maximální rozlišení HD 720p (1280 x 720 px, 30 snímků/s), nahrávat s/bez zvuku a s efekty (stupně šedi, sépie, negativ a další).

Zkušební fotografie – HTC Desire S:

Organizační funkce, zábava: v autě se změní na navigaci

HTC Desire S má v menu následující aplikace: akcie, čtečka knih, endomondo (krokoměr), Peep (Tweety), počasí, světlo (spuštění LED diody ve třech úrovních svitu), zprávy a počasí, zrcadlo (využití přední kamerky jako zrcadla), YouTube, Twitter, Facebook. Pro otevírání a úpravu souborů Office slouží aplikace Quickoffice, se kterou otevřeme a upravíme soubory .doc, .xls a .ppt, pouze otevřeme soubory v .pdf. Organizační funkce jsou v telefonu jen tyto – kalendář, kalkulačka. Poznámkový blok nebo upomínky tak lze vyřešit dodatečným stažením příslušných aplikací z Android Marketu.

Zajímavou funkcí je Dok v autě, fungující tak, že se po připojení v autosadě spustí automobilový panel, na kterém jsou položky – cíl, Footprints, historie, telefon, získat další mapy, nastavení. Řidiči to tedy notně usnadní ovládání jak navigace, tak případně i běžných telefonních hovorů. K dispozici jsou mapy Google, funkce Latitude a zatím v Česku nedostupná navigace Google. V telefonu je předinstalována navigace Sygic Aura, která však po několika bezplatných dnech bude požadovat plnou aktivaci. Nesmím zapomenout na digitální kompas, který usnadňuje orientaci v prostoru.

Dále tu máme službu HTC Likes – po přihlášení k účtu HTC Sense lze v této aplikaci zobrazovat materiály, které sdílejí vaši přátelé na HTC Friends, včetně doporučení o aplikacích a Footprints, stejně tak synchronizovat preference pomocí služby HTC Sense.

Výrobce nezapomněl ani na FM rádio, které lze spustit po připojení sluchátek. Nevím pouze to, proč se rádio, resp. stanice, spouští zhruba 7 sekund načítáním procent otevírání. Rádio zobrazuje RDS stanice a informace jím vysílané (názvy skladeb a rádia), lze ukládat stanice, automaticky vyhledávat, naopak přepnutí na reproduktor telefonu je v menu rádia pod volbou „hlasitě“, což není tak jednoznačné, když vedle jsou možnosti Ztlumit a Mono. To zamrzí.

Hudební přehrávač má kromě běžných funkcí i možnost načtení hudebního obsahu, nasdíleného přes domácí Wi-Fi síť (funkce DLNA). Součástí přehrávače je vylepšovač zvuku – SRS. V režimu se sluchátky je možno měnit i styly. Kromě přehrávače hudby najdeme v telefonu i šikovnou aplikaci SoundHound (identifikace skladeb), která odešle ukázku a po chvíli přijde odpověď. Přehrávač videí si poradí s formáty DivX, XviD, MP4, H.263, H.264, WMV. Sledování je plynulé, posun ve filmu v tom nehraje roli.

Datová výbava: drží krok s dobou

Telefon můžeme spojit pomocí datového USB kabelu s počítačem, v tom případě najede na displeji volba režimu připojení k počítači – na výběr jsou možnosti: pouze nabít, HTC Sync, Disková jednotka, Sdílení internetu, Internetová propust. Dále je tu možnost připojení přes Bluetooth 2.1 (včetně A2DP profilu). Sluchátka se připojují přes klasický 3,5 mm konektor Jack. Bezdrátové technologie zastupuje ještě Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a funkcí DLNA, o které jsme si už řekli více u hudebního přehrávače. Samozřejmostí je vytvoření Wi-Fi hotspotu pro sdílení internetu, a to až pěti dalším zařízením. Podobně lze sdílet internet i přes USB.

Datová konektivita přes operátory čítá GPRS, EDGE a HSPA+, které umožňuje stahování rychlostí až 14,4 Mb/s a odesílání až 5,76 Mb/s. To však v Česku lze využít zatím jen u T-Mobilu, ostatní operátoři nabízejí max. 7,2 Mb/s při stahování. Webový prohlížeč je standardní „androidovský“ (verze prohlížeče WebKit/533.1), se záložkami, zároveň otevřenými okny, možností kopírování textu atd. Flash přehrává celkem obstojně, ale spuštění televize na webu České televize jsem se i přes zobrazený vzhled a funkce přehrávače nakonec nedočkal.

Závěr recenze HTC Desire S

HTC Desire S se rozhodně povedl po stránce konstrukční i výbavové, a tak jej nezbývá než doporučit jako plnohodnotného nástupce třeba právě modelu Desire. Tři týdny nám dělal radost a vždy na něj byl spoleh. Vyzdvihl bych především rychlost, stabilitu a parádní displej, byť se nejedná o typ AMOLED, ale jen S-LCD. Aktuálně seženete HTC Desire S v českých e-shopech za cenu: (Zdroj: Heureka.cz, )


Mezi největší konkurenty telefonu bych považoval Samsung Galaxy S, Nokii C7 či chystaný LG Optimus Black. Alternativou může být ještě Sony Ericsson Xperia X10 či z vlastních řad HTC Incredible S. Nic to však nemění na tom, že vzhledem k možnostem systému Android, případným aktualizacím a postupnému poklesu ceny, se bude HTC Desire S velmi dobře prodávat.

kovové zpracování chybí tlačítko fotoaparátu
Android 2.3 + HTC Sense 2.1 pozice microSD slotu
1 GHz procesor, grafika Adreno 205
Wi-Fi, HSPA+
odolné sklíčko displeje (Gorilla Glass)
citlivý dotykový WVGA displej
GPS, Google mapy, Dok v autě
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
42 Comment threads
38 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
58 Comment authors
ZonikpepasemikTomášZdenek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marek
Marek

Recenze je přesná, mám ho také tři týdny a zkušenost je téměř stejná, jen mi začal povrzávat kryt baterie a to mě neuvěřitelně štve…

luBoS
luBoS

Telefon mám hned od uvedení na trh. Jak ti může zadní kryt povrzávat ? Drží tak pevně, že se nedá ani sundat :D Zadní kryt otevřu zadní kryt při koupi telefonu a pak ho otevřu až když kupuju nový telefon …..
Ale pokud jsi jeden z mnoha bláznů co mění simkarty tak se nedivím že ti vrže, to ti bude vrzat u všech telefonů
Nějak jsem tam nenašel předistalovanou navigaci Sygic Aura , jediná „trial“ navigace tam byla nějaká vestavěná a je pod ní „podepsaná“ Route 66.

M.K
M.K

Taky my po prvnim zavženi,kryt vrže.Telefon mam jen tyden a nevim co s tym.

M.K
M.K

Telefon sem vyměnil a kryt ok.

Kazza
Kazza

Mám starší model Desire. Hned po prvním vložení karty zadní kryt vrzal. Nedoléhal ve spodní spodní části. Takže při psaní SMS to byla hrůza. Druhý den jsem šel na O2 prodejnu a vyměnil za Nový, ten mám už půl roku a párkrát za měsíc testuju i jiné SIM a zatím v pohodě. Proto bych řekl, že je to vada konkretního kusu.

MSH
MSH

Právě to nechápu, kryt jsem měl sundaný dohromady dvakrát… Asi vada kusu, zkusim sehnat jiný.

vencis
vencis

Presne tak, asi po 14 dnech (mozna tak po 3 sundanich) se mi kryt na prave strane zacal prohybat a vrzat. Myslis ze je to opravneny duvod k reklamaci ? Jak si to resil ty ?

šnitlik
šnitlik

Hodně uživatelů píše že mají ve výbavě 8giga paměťovku…

Nepíšete o kvalitě fotoaparátu, myslím že by se hodily fotky textu, dost studentů si různé texty fotí např. v k knihovnách.

Jak držet (položit) telefon abych nesnižoval signál wifi ?

Tomas
Tomas

Držet za kovovou čast

Zbyněk
Zbyněk

Chystám se ho objednat od Vodafone a tam je v nabídce s 8 GB kartou. Docela se na něho těším, po delší době kupuji pěkný telefon :-)

šnitlik
šnitlik

Tam hlavně furt není, je to hodinu co jsem tam volal..a nemaj ho..

Zbyněk
Zbyněk

Vím o tom. Čekám až se naskladní.. Psal jsem dotaz na Vodafon kdy se naskladní a dostal jsem odpověď, že nemají potvrzený termín dodání od výrobce. Beru ho za zvýhodněnou cenu, tak mi nezbývá než čekat :-(

klára
klára

CHtěla jsem se zeptat, hodlám si tento telefon koupit, ale nevím, jestli od vodafone nebo nějaky original. když jsem měla telefony z t-mobilu(např. samsung s8500 wave), tak díky brandovanému sw byl naprosto znehodnocený. Jak je to se sw u HTC od vodafone? Je omezena aktualizace SW a podobně ? Děkuji za odpovědi :-)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Svět se pomalu zbavuje drátů. Používáme bezdrátové periferie k PC, hudbu také posloucháme bezdrátově. Není divu, že se uživatelé…

Mobilní zobrazení