Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC ChaCha – recenze prvního Facebook mobilu

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

HTC ChaCha je sympatický smartphone s plnohodnotnou QWERTY a Androidem, kterému koluje v žilách Facebook. Recenze ukáže, jak moc silné je toto spojení u jednoho z prvních telefonů využívajících značky Facebook.

Společnost HTC představila model ChaCha na únorovém kongresu MWC 2011 v Barceloně a už od té doby mu lidé hovorově neříkají jinak než „Facebook mobil“. Spolu s modelem Salsa se jedná o první telefony, které se snaží těžit z úspěchu a popularity sociální sítě Facebook. Získají si tím své příznivce nebo naopak více lidí odradí?


HTC ChaCha – oficiální fotografie telefonu a samotného „Facebook tlačítka“

HTC ChaCha má pod klávesnicí speciální Facebook tlačítko, které usnadní sdílení nových statusů na váš profil, a dále se může pochlubit vyšší integrací samotných funkcí Facebooku přímo do telefonu. O tom však více až v samotné recenzi.

Základní parametry – HTC ChaCha

Rozměry114 x 65 x 10,7 mm
Hmotnost120 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení HVGA (480 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,6“
Procesor a paměť800 MHz procesor ARMv6
512 MB RAM, 512 MB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3 Gingerbread + HTC Sense 2.1 pro Messenger
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost7 000 Kč, 2. čtvrtletí 2011

Krátké postřehy z testování HTC ChaCha:

Co se nám líbilo: prohnuté tělo zalomené přibližně uprostřed telefonu, indikační LED dioda nad displejem, vyšší integrace Facebook funkcí do telefonu, speciální Facebook tlačítko pro snadné sdílení statusů, směrové šipky na klávesnici, dobře zvládnutý Android s nadstavbou Sense pro displej orientovaný na šířku

Co se nám nelíbilo: složitě dostupný slot pro microSD karty až pod zadním krytem baterie, chybí ekvalizér, absence prohlížeče Office a PDF dokumentů, možnosti Facebooku jsou v telefonu omezené

TIP: Pro podrobné parametry telefonu HTC ChaCha navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: žádné překvapení

Příslušenství dodávané v balení od HTC už dlouho ničím novým nepřekvapilo. Výjimkou není ani model ChaCha. V krabičce najdeme vedle telefonu tradičně návod, nabíječku, USB kabel a stereo headset s peckovými sluchátky průměrné kvality. Paměťovou kartu microSD jsme v našem testovaném balení postrádali, což je sice na jednu stranu fajn, že si uživatel může dokoupit kartu v libovolné velikosti, ovšem na druhou stranu bez karty telefon moc nevyužijete. Bylo by tedy lepší, kdyby v balení člověk našel alespoň 512 MB kartu.

Vzhled a konstrukce: hliníkový psavec

Na smartphonu HTC ChaCha se nedají přehlédnout pro HTC typické designové rysy jako zakulacené rohy či hliníkové tělo s přechodem na plast. Někomu se tyto designové prvky líbí, jiní už by ale chtěli nějakou změnu. Designérům HTC jako by chyběla inspirace. Na druhou stranu se alespoň HTC nemusí bát podobných žalob od Applu za kopírování jako například Samsung.

Tělo telefonu s rozměry 114 x 65 x 10,7 milimetrů a hmotností 120 gramů je zhruba na půl z hliníku a na půl z plastu. Kvalitní hliníkový zadní pruh s povrchovou úpravou přechází do stran až na přední stranu kolem klávesnice i displeje, ovšem není jednolitý, přerušení můžeme spatřit po stranách. Velké výtky pak máme k přechodům mezi hliníkovou a plastovou částí, které na sebe nepřesně navazují, jedna část je o něco málo výše než druhá či můžeme spatřit menší mezery. Výrobce se tak těchto chyb stále nevyvaroval.

Tělo smartphonu ChaCha je skutečně pevné, a to i přesto, že je zhruba v polovině zlomené, aby se telefon lépe držel v ruce. Povrch se neupatlává, a když k tomu přičtu odolné sklo displeje Gorilla Glas, tak ChaCha vydrží i nějaké to hrubší zacházení. Konstrukční zpracování je celkově docela dobré, když nám nebudou tolik vadit zmíněné přechody mezi plastem a hliníkem.

Ještě se pojďme podívat na to, co vše najdeme na telefonu. Na přední straně nad displejem si můžeme všimnout VGA kamerky pro videohovory, senzoru vzdálenosti, senzoru jasu a reproduktoru, v jehož pravé části je indikační LED dioda signalizující například nové události, nabíjení apod. Pod displejem nechybí androidí klávesy, zleva: domů, možnosti, zpátky a vyhledat. Převážnou část dolní části přední strany pak zabírá plnohodnotná QWERTY klávesnice ještě společně s klávesy pro přijmutí a ukončení hovoru a speciálním Facebook tlačítkem.

Na levém boku najdeme zdířku pro microUSB konektor, která není ničím krytá, a klávesy pro regulaci hlasitosti. Na protější, pravý, bok pak nic výrobce neumístil. Alespoň spoušť fotoaparátu bychom zde ocenili. Na spodním boku je jen mikrofon. Horní bok toho přináší o poznání víc, vypínací klávesu, 3,5 mm konektor Jack a jeden z dvojice mikrofonů pro redukci okolního hluku během volání. Druhý mikrofon pro tento účel najdeme na zadní straně, kde nechybí fotoaparát, přisvětlovací LED dioda sloužící i jako blesk a reproduktor.

Displej a ovládání: dotykově a na široko

HTC ChaCha přináší dotykový TFT displej s rozlišením HVGA (480 x 320 px) na úhlopříčce 2,6“, což dělá jemnost kolem 160 ppi. Barvy jsou celkem pěkné, ovšem rapidně se zhoršují se snižujícími se pozorovacími úhly, takže ze strany už mají na pohled velmi vysoký kontrast a nejsou dobře vidět. To je obecně neduh všech TFT displejů. Na přímém slunci toho na displeji moc neuvidíte, i při nejvyšším jasu patří displej s čitelností do průměru.

Ovládání a reakce dotykového displeje naopak patří k tomu nejlepšímu, co je dnes na trhu. Jedná se o kapacitní displej, který umí i multi-touch gesta pro například zoomování fotek, webových stránek apod. I přes malou úhlopříčku se displej obsluhuje poměrně dobře. Proti vnějším vlivům je pak chráněn odolným sklem Gorilla Glass.

QWERTY klávesnice: přední zbraň telefonu

Jelikož je HTC ChaCha určena hlavně pro lidi aktivně používající Facebook, vsadil výrobce na plnohodnotnou QWERTY klávesnici, aby bylo psaní nových statusů a zpráv co nejpohodlnější. A to se také HTC povedlo. Klávesnice se skládá ze čtyř řad tlačítek, která jsou ideálně vystouplá a mají mezi sebou dostatečné mezery, takže nedochází k překlepům. Ve tmě pak potěší dostatečně silné bílé podsvícení všech kláves.

Mezi tlačítky nechybí vedle písmen abecedy, mezerníku, enteru či deletu ani šipky pro přesné posunutí kurzoru například při psaní zprávy. Většina tlačítek má dvojí funkce, druhou funkci nakreslenou vždy modře můžeme použít po stisknutí klávesy FN. Dá se tak například rychle spustit fotoaparát nebo napsat číslice. Celkově je psaní na klávesnici velmi pohodlné a dá se psát jak v jedné ruce, tak obouruč.

Baterie a výdrž: Facebook opět ve hře

Výrobcem dodávaná baterie Li-Ion s kapacitou 1250 mAh by měla podle oficiálních statistik výrobce vydržet v pohotovostním režimu až 430 hodin (GSM) / až 660 hodin (3G) a při hovoru až 450 minut (GSM) / až 420 minut (3G). Skutečnost je ale tradičně jiná a jako vždy záleží na tom, co vše na telefonu využíváte a jak dlouho.

V našem testu jsme při denní zátěži čítající zhruba 10 minut hovoru, 10 SMS, půl hodiny připojení na internet přes Wi-Fi, půl hodiny poslechu hudby a půl hodiny hraní her HTC ChaCha dobíjeli po dvou dnech. Pokud bychom ale měli zapnuté neustálé aktualizace Facebooku a chat, nevydrží telefon ani jeden den. Hodně pak ale také záleží na funkcích jako je GPS a Wi-Fi, popřípadě Wi-Fi hotspot, které si berou nejvíce baterie.

Prostředí telefonu: nejnovější Android a upravené Sense

HTC použilo u smartphonu ChaCha zatím nejnovější verzi operačního systému Android 2.3 Gingerbread a opět přidalo svoji grafickou nadstavbu HTC Sense, tentokrát ve speciální verzi označenou „2.1 pro Messenger“. Kvůli displeji orientovaném na šířku změnil výrobce u této verze Sense jak úvodní obrazovky, tak i menu s ikonkami a další oblasti, aby vše lépe sedělo na široký displej. Na videu se můžete podívat, jak se to povedlo.

Po odemknutí telefonu nechybí nejnovější odemykací obrazovka s kroužkem, poté se dostaneme na úvodní plochy. První plocha se nachází zcela vlevo a na další se dostaneme posunem doprava. Plochy bohužel nejsou cyklické, takže když dojedeme na poslední plochu, musíme se zase po jedné vracet či přeskočit na první obrazovku klávesou domů. Kvůli velikosti displeje pak jsou úvodní obrazovky omezeny v oblasti widgetů. Většinou se na jednu obrazovku vejde jen jeden widget. Dá se to ale přežít. Výrobce udělal vše pro to, aby se s displejem pracovalo co nejlépe.

Celé prostředí telefonu je velmi svižné. Výrobce použil jednojádrový procesor ARMv6 s taktem 800 MHz, který očividně postačuje a není vůbec potřeba procesoru 1,5 GHz, který mají přinést nadcházející novinky HTC. Operační paměť má hodnotu dostatečných 512 MB RAM, systémová paměť 512 MB ROM (ovšem dostupná je jen část, po nainstalování pár aplikací zbývalo jen kolem 35 MB) a vnitřní paměť lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD až o 32 GB.

Integrace Facebooku: nejen magické Facebook tlačítko

Co dělá telefon HTC ChaCha zmíněným Facebook telefonem? Na první pohled je to rozhodně speciální Facebook tlačítko v pravém dolním rohu. Pomocí něj můžete rychle sdílet obsah se svými kamarády na Facebooku. Jeho funkce se však mění. Pokud jste na úvodní obrazovce a stisknete toto tlačítko, můžete rychle napsat příspěvek a pověsit jej na svoji zeď. V internetovém prohlížeči po stisknutí Facebook tlačítka můžete sdílet danou webovou stránku, v galerii pak danou fotku či video a pokud máte zrovna spuštěný fotoaparát, můžete Facebook tlačítkem vyfotit snímek a dát jej hned na svoji zeď.

Facebook tlačítkem to však nekončí. HTC ChaCha má klasicky widget s kanálem Facebooku a oproti jiným telefonům pak vylepšený Facebook chat. Vidíte v něm poslední konverzace a seznam uživatelů, kteří jsou právě online. Jenže, konverzace se v telefonu zobrazí jen ty, které přes telefon proběhly. Pokud si tedy s někým napíšete přes počítač a pak se podíváte do telefonu, konverzace v něm nebude.

Dalším nedostatkem je, že v chatu nefungují odkazy, kamarád vám pošle zajímavou stránku a vy si ji nemůžete otevřít. Nefunguje ani funkce kopírovat a vložit. Facebook chat je tak sice v HTC ChaCha lepší než u jiných telefonů, ale postrádá docela podstatné funkce.

Telefonování a zprávy: nic nového pod sluncem

Oblast telefonování a zpráv je u HTC ChaCha takřka stejná jako u všech dalších telefonů s Androidem. Telefonní seznam tak pojme prakticky neomezený počet kontaktů, ke každému kontaktu se dá přidat vedle telefonního čísla i individuální vyzváněcí tón, obrázek, e-mail, adresu, poznámku, webovou stránku, narozeniny a další. Pro listování a vyhledávání kontaktů slouží QWERTY klávesnice. Kvůli přehlednosti tak výrobce například zcela vypustil postranní lištu s počátečními písmeny kontaktů. Nechybí vytváření skupin kontaktů či základní vyzváněcí profily (hlasitý, tichý a vibrace), mezi kterými se přepíná postranními klávesami pro regulaci hlasitosti.

Editor zpráv je spolu s QWERTY klávesnicí u modelu ChaCha silnou zbraní. Telefon opět dokáže uložit tisíce zpráv do své vnitřní paměti, jednotlivé zprávy jsou pak přehledně zobrazeny ve stylu konverzací s danými kontakty. Text se píše pohodlně pomocí QWERTY klávesnice, jiné řešení není možné. Pokud chcete psát s českou diakritikou, musíte přidržet danou klávesu s písmenkem déle (například písmeno „e“) a poté si vybrat diakritiku na displeji (tedy „é“ či „ě“). Během psaní vidíte šikovně v pravé části počítadlo s počtem aktuálně napsaných znaků a podle toho tak můžete napsat zprávu, aby se vešla do co nejmenšího počtu zpráv.

Zábava: hudba, video i hry

Facebookovské HTC ChaCha nezapomnělo ani na tradiční multimediální funkce. Začněme hudebním přehrávačem. Telefon si poradí s formáty MP3, AAC+, WAV a WMA. Skladby jsou pak přehledně rozřazeny podle interpreta, alba, seznamů skladeb, anebo jsou všechny v jedné složce. Co se nastavení týče, je k dispozici jen možnost nastavení opakování či náhodného výběru skladeb, naopak schází ekvalizér či jiné nastavení audio výstupu. Ani dodávaná sluchátka s 3,5 mm Jackem nejsou žádným velkým překvapením, jedná se o obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky. Kromě hudebního přehrávače nabízí ChaCha také FM rádio s RDS.

Video přehrávač si také příliš dobře nestojí a je vidět, že je spíše jen doplňkovou funkcí. Podporuje jen formáty MP4 a H.264, takže pokud se budete chtít na tomto telefonu dívat na svůj oblíbený seriál či kouknout na nějaký film, je jednou možností konverze videa na počítači do jednoho z podporovaných formátů nebo nainstalování některého z lepších video přehrávačů s kodeky z Android Marketu. Doporučuji například MoboPlayer.

Na Android Market jistě každý rád zavítá nejen kvůli lepšímu video přehrávači. K dispozici jsou statisíce aplikací a her. Kvůli na šířku orientovanému displeji však může u některých aplikací nastat problém s kompatibilitou. V době psaní článku jsem nepochodil například s přímým televizním přenosem aplikací ČT4 a ČT24. Jiné aplikace pak fungují jen v režimu na výšku, takže si musíte telefon HTC ChaCha přetočit a nepohodlně pak displej ovládat v levé části přístroje. Z těch nejoblíbenějších aplikací a her však nebyl problém například s Angry Birds, Dragon Fly, Fruit Ninja či Unblock Me.

Fotoaparát: oči vašeho Facebook profilu

Fotoaparát hraje u telefonu HTC ChaCha poměrně důležitou roli. Vše, co vyfotíte, můžete ihned posílat na svůj Facebook profil. Pro rychlé sdílení fotky se dá dokonce fotit pomocí Facebook tlačítka. Výrobce připravil 5 Mpx fotoaparát (2592 x 1952 px) s autofocusem, LED bleskem a základním nastavením. Natáčet videa je možné v rozlišení až 720 x 480 px s 30 snímky za sekundu.

Kvalita snímků se pohybuje spíše v dnešním průměru. Výrobce stále provází neduh s růžovým nádechem uprostřed snímků, pokud vyfotíte bílou stěnu. Problémy pak má telefon s přepálením barev, zejména bílé. Pro rychlé momentky posílané na Facebookový profil to ale stačí. Video se také řadí do dnešního průměru a kvalitou nijak nepřekvapí.

Zkušební fotografie – HTC ChaCha:


Organizační a datové funkce: práce na posledním místě

HTC ChaCha přináší ve své organizační výbavě kalendář, budík s možností opakování, kalkulačku, diktafon, stopky a časovač. Ze základních funkcí tedy nic nechybí. Z těch pokročilých však výrobce tentokrát nedodal prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a prohlížeč PDF dokumentů. Nezbývá tak, než zavítat na Android Market a stáhnout odsud nějakou náhradu. Jedna z nejdůležitějších aplikací, Google Mapy, naopak nechybí. V Česku jsou Google Mapy navíc s bezplatnou GPS navigací, platí se jen za přenesená data operátorovi.

Datová výbava je v plném složení: GPRS, EDGE, 3G a HSPA s dostatečnou rychlostí přenosu dat pro využívání Facebooku (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 384 Kb/s). Kvůli očekávanému využívání Facebooku je však k telefonu doslova smrtelně nutný datový tarif s co nejvyšším možným množstvím přenosu dat. Datům můžete trochu odlehčit využíváním Wi-Fi sítí, telefon podporuje standardy b/g/n.

Nechybí ani celkem oblíbený Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního internetu z vašeho telefonu na jiná okolní zařízení přes Wi-Fi. Internetový prohlížeč patří mezi ty lepší, podporuje více oken spuštěných současně a zobrazí většinou obsah, který je ve flashi. Samozřejmostí pak je ve výčtu funkcí Bluetooth 3.0 (včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby) a USB 2.0.

Závěr recenze HTC ChaCha

HTC ChaCha posouvá fenomén jménem Facebook z virtuálního do reálného světa a snaží se přitom vytěžit z popularity sociální sítě Facebook maximum. Výrobce telefon vybavil speciálním Facebook tlačítkem, vylepšeným Facebook chatem a pohodlnou QWERTY klávesnicí, se kterou můžete na Facebook střílet jeden status za druhým. Pro horlivé příznivce Facebooku je ChaCha silnou zbraní, jak pohodlně zaznamenat svůj život do každodenních statusů.

Na druhou stranu se však ChaCha integrací Facebooku zas o tolik neodlišuje od jiných dnešních smartphonů. Posílat nové statusy, fotky a videa na svoji zeď můžete i s celou řadou dalších telefonů. Asi největší rozdíl je v absenci tlačítka Facebook, které má zatím jen HTC ChaCha a další HTC, model Salsa. Otázkou je, zdali si kvůli tomu koupit právě některý z této dvojice telefonů?

Aktuální cena HTC Chacha v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Pokud vynecháme Facebook a budeme se na telefon dívat jako na kterýkoliv jiný, jedná se o kvalitně zpracovaný telefon s výbornou plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, nejnovějším Androidem 2.3 Gingerbread s nadstavbou HTC Sense 2.1, průměrným 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem a nahráváním horšího videa, GPS navigací s bezplatnou navigací, rychlými daty HSPA a Wi-Fi. Jedinými výraznějšími mínusy je menší vnitřní paměť a občasná nekompatibilita některých aplikací. Za cenu kolem 7 tisíc korun jde však o odpovídající výbavu a funkce.

kvalitní materiály a zpracování malá vnitřní paměť
plnohodnotná QWERTY nekompatibilita některých aplikací
nejnovější Android 2.3
obohacení Facebookem
GPS, Wi-Fi, HSPA
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
officebrunoMíra Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Míra
Míra

Docela zajímavý telefon. Mohli ale odebrat dotyková tlačítka pod displejem, tím ten ho ještě zvětšit a tlačítka dát mezi příjem a ukončení hovoru. Cena se mi zdá docela vysoká

bruno
bruno

já jsem docela zvědavej, jestli něco vývojáři z xda-developers vymyslí s tím Facebook tlačítkem. mluvilo se o tom, že by ho mohli přeprogramovat, třeba dát si do telefonu Google+ a používat tohle tlačítko na něj :D ovšem by pak k tomu museli dodávat i nějakou samolepku pro přelepení modrýho F tlačítka na černé G :D

office
office

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá v htc chacha nějak nahradit prohlížeč office, pdf? nebo jde to nějakým způsobem nainstalovat? mobil se mi moc líbí, ale jediné, co mi vadí je, že zrovna toto mu chybí.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Potvrzeno: Na evropský trh vtrhne rovnou 5 nových telefonů Xiaomi

Potvrzeno: Na evropský trh vtrhne rovnou 5 nových telefonů Xiaomi

DNES  |  Jakub Foltýn  |  diskuze (0)

Můžeme se těšit na pět nových smartphonů Xiaomi na evropském trhu. Tato zařízení byla nedávno přidána do databáze EEC (Euroasijská ekonomická…

Skládacího Surface Phone od Microsoftu už letošní rok nestihne

Skládacího Surface Phone od Microsoftu už letošní rok nestihne

DNES  |  Jakub Foltýn  |  diskuze (0)

Už velmi dlouho dobu jsme slýchali zvěsti o tom, že Microsoft pracuje na Surface zařízení nebo mini tabletu, který by měl…

Už se nebojte o své děti: jak je mít stále pod kontrolou?

Už se nebojte o své děti: jak je mít stále pod kontrolou?

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Jakmile se dítě nedostaví na smluvené místo ve smluvený čas, hned rodičům v hlavě běhá hollywoodský scénář o únosu. Malé zpoždění ale…

Mobilní zobrazení