Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

HTC 7 Trophy – recenze levnějšího z Windows Phone 7 telefonů

  |  4 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Recenze HTC 7 Trophy, na českém trhu nejlevnějšího prodávaného telefonu s Windows Phone 7, s výbavou zahrnující 3,8“ dotykový displej, 1 GHz procesor, rychlá data HSPA, Wi-Fi, GPS, 5 Mpx fotoaparát a propracované Office 2010. Je alternativou k dražším telefonům HTC HD7 či Samsung Omnia 7.

Mobilní telefon HTC 7 Trophy do recenze zapůjčil eShop X-Store.


HTC 7 Trophy – oficiální fotografie

HTC uvedlo s novými Windows Phone 7 hned několik telefonů, jmenujme modely 7 Mozart, 7 Trophy, HD7 a v Česku neprodávané 7 Surround a 7 Pro. Po recenzi HTC HD7 je čas na model 7 Trophy, jehož cena je z prodávaných Windows Phone 7 v Česku nejnižší.

Základní parametry – HTC 7 Trophy

Rozměry119 x 62 x 12 mm
Hmotnost140 g
DisplejS-LCD, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,8“
Paměť8 GB vnitřní
Operační systémWindows Phone 7
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost11 000 Kč, od prosince 2010

Krátké postřehy z testování HTC 7 Trophy:

Co se nám líbilo: pevné zpracování s příjemným matným zadním povrchem, stříbrný rámeček kolem displeje, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED diodou, datová konektivita, informační LED dioda, balík Office 2010, rychlý chod systému, obchod Marketplace, do budoucna garantované aktualizace

Co se nám nelíbilo: chybí česká lokalizace, omezenost systému Windows Phone 7, bez internetového připojení se uživatel propadne nudou, zatím nedostatek aplikací

TIP: Pro podrobné parametry telefonu HTC 7 Trophy navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: krabice jako krabice

Balení s telefonem je identické u všech tří modelů HTC s Windows Phone 7, tedy návod pro začátečníky s Windows Phone 7, manuál k telefonu, pecková sluchátka, nabíječka a samostatný USB kabel.

Vzhled a konstrukce: provedení s pochvalou

HTC 7 Trophy má opravdu výbornou pevnou konstrukci, kombinující pevný plast a kov. V černém pojetí působí konzervativně, potřebný šmrnc dodává stříbrný rámeček kolem displeje. Rozměry přístroje jsou 119 x 62 x 12 mm, hmotnost rovných 140 gramů. Oproti HTC HD7 je zpracování o úroveň jinde, s maximálně přiléhajícími kryty.

Prvky na konstrukci jsou rozmístěny ve více než očekávaném pořadí. Při pohledu na přední stranu telefonu vidíme nad displejem prodírkovaný kryt s ukrytým reproduktorem, na levé hraně microUSB port a tlačítka k regulaci hlasitosti.

Pravý bok má pevně dané tlačítko fotoaparátu (dvoupolohové) a na horní hraně je umístěn 3,5 mm konektor Jack spolu s tlačítkem zapnutí/vypnutí displeje a telefonu celého. Spodek telefonu má jen miniaturní otvor s mikrofonem. Velice na mě zapůsobil povrch zadního krytu, který je lehce pogumovaný a ladí s předním kovovým rámečkem.

Zadní strana má nad úroveň krytu o pár milimetrů vysunutý rámeček, obsahující fotoaparát, LED diodu a reproduktor. Sejmout kryt baterie znamená použít sílu a nebát se prohýbání krytu. Baterie pod sebou ukrývá slot na SIM kartu, paměťové karty formou slotu podporovány nejsou.

Displej a ovládání: kompromis uvítáte

Úhlopříčka displeje 3,8“ je pro mě přijatelná, protože telefon akorát padne do ruky a může být ovládán prsty jedné ruky, což v případě ještě větší úhlopříčky moc nejde. Jedná se o typ dotykový displeje s kapacitní technologií (S-LCD), s rozlišením WVGA (480 x 800 px) a 16 miliony barev. Chybějící senzor jasu vás odkáže na manuální nastavení úrovně jasu. Naopak senzor vzdálenosti a akcelerometr pro automatické přetočení displeje do obou bočních stran nechybí.

Baterie a výdrž: tady HTC nepřestřelilo

Li-Ion baterie s kapacitou 1300 mAh je dle mého názoru zvolena správně. Výrobce s ní uvádí hodnoty výdrže v pohotovostním režimu 360 / 435 hodin (2G / 3G sítě), při volání 6,5 hod / 3,5 hodin (2G / 3G). Velice přitom záleží na tom, co v telefonu máte zapnuté – nejvíce procenta ubírá Wi-Fi, GPS a jas displeje na maximální úroveň. Mě telefon vydržel dva dny, a to jsem ho, si myslím, docela šetřil. Záleží doopravdy ale na každém, co s telefonem bude provádět.

Prostředí telefonu: Windows Phone 7 a HTC hub

V telefonu je operační systém Windows Phone 7 (v době testu verze 7.0.7004.0), jehož perfektní chod zajišťuje (podobně jako u všech dalších WP7 telefonů) 1GHz procesor a operační paměť úctyhodných 576 MB RAM. K tomu je zde 512 MB ROM z celkových 8 GB vnitřní flash paměti. Telefon postrádá slot na karty, takže rozšíření kapacity možné není.

 

Prostředí je ve formě „plovoucích dlaždic“ umístěných dle zlatého řezu (horní a pravý okraj volný) a výčtu možností na další obrazovce. Dlaždice si lze přizpůsobovat podle vlastních možností či pocitů pomocí aplikací v menu, kdy jejich přidržení otevře nabídku, kde zvolíte „pinch to start“. Od HTC je v telefonech s Windows Phone 7 speciální HTC hub, nahrazující prostředí Sense, které ve Windows Phone 7 být nemůže. Jedná se o počasí, úpravu fotografií, úpravu zvuku, převodník, kurz, ke stáhnutí vybrané hry a aplikace. Ovládání je možné i hlasem, avšak i zde platí omezení na anglický slovník.

Telefonování a zprávy: okamžitý přehled o dění

Windows Phone 7 vsadily na provázanost služeb se sociálními sítěmi (People hub). V telefonním seznamu se objevují nejen kontakty ze SIM karty, ale také z Facebooku, Windows Live, Outlooku či emailu. Po kliknutí na daný kontakt máte na výběr podle dostupnosti údajů, např. zavolat, poslat zprávu, poslat email či dokonce poslat zprávu na zeď Facebook kontaktu, zobrazit na mapě bydliště a mnoho dalšího. Další detaily jako je zvuk vyzvánění, webová stránka, narozeniny a další lze jednoduše přidat. Telefon pojme neomezený počet kontaktů a vyhledávat mezi nimi můžete po stisknutí pravé senzorové klávesy pod displejem. Co se týče vyzváněcích profilů, nenajdeme v telefonu klasické nastavitelné profily, jen můžeme přes tlačítka pro regulaci hlasitosti nastavovat hlasitost a poté ikonkou na horní liště přepnout zvuk jen na vibrace či zvuk zcela vypnout.

Zprávy jsou tříděny přehledně do konverzací a mazat můžete jak jednotlivé zprávy, tak rovnou celé konverzace s jednotlivými kontakty. Uložení počtu zpráv je téměř neomezené. Během psaní můžete psát jak na QWERTY klávesnici na výšku displeje, tak i na šířku displeje (po otočení doleva i doprava). Slova nicméně telefon čas od času sám upravuje na nejbližší anglická (česká lokalizace chybí), a to je k vzteku. Klávesnici chválím u každého WP7 telefonu, protože má díky mezerám mezi znaky o dost lepší citlivost a píše se bez překlepů. Telefon odpočítává posledních 30 znaků do první psané zprávy a poté již pořád. Vytvářet lze SMS, MMS zprávy a emaily. V nastavení zpráv najdeme možnost zasílání doručenky.

Fotoaparát: nepřesvědčivá kvalita

Telefon má 5 Mpx fotoaparát (2592 x 1944 px), s autofocusem a LED diodou k přisvícení v horších světelných podmínkách. Ke vstupu do prostředí fotoaparátu slouží hardwarové boční tlačítko, nebo ikonka v menu. Fotoaparát má nastavitelné scény (portrét, sport, pláž, svíčka, makro, atd.), efekty (negativ, sépie, solarizace, stupně šedé), rozlišení fotografie (VGA, 1, 2, 3, 5 Mpx), režim zaostření a blesku.

Nejvyšší kvalita videa je HD 720p (1280 x 720 px) s 24 snímky za vteřinu, případně nižší VGA či QVGA rozlišení. Také u něj platí volba efektů, režimu zaostření a přisvětlení. Snímky jsou ve formátu jpeg, videa v mp4. Jak si telefon vede s vytvářením fotografií a videí už napoví následující zkušební snímky a video.

Zkušební fotografie – HTC 7 Trophy

Organizační funkce, zábava: Office 2010 a Xbox Live

K nerozeznání jsou od sebe telefony po stránce obsahové. Všechny mají nainstalovány Bing mapy s možností vyhledání a zobrazení trasy. Navigování je zatím možné pouze pomocí zobrazení trasy na mapě. Nalezení pozice je rychlé a líbí se mi styl prolínání přibližování a oddalování map.

Z multimediálních funkcí bychom nalezli prohlížení fotografií a videí, včetně sdílení přes účty na Facebooku a Windows Live. Rozdělení na huby je vhodné – vedle HTC hubu je tu dále Pictures hub, Music and videos hub – poslech rádia, stažená hudba, atd. Výrobce zakomponoval do telefonu Dolby Mobile pro lepší kvalitu zvuku a SRS (prostorový zvuk). S obyčejnými peckovými sluchátky ale zázrak nevykouzlíte, lepší je připojit nějaká kvalitnější vlastní. Rozdíl mezi modely od HTC s Windows Phone 7 doopravdy není.

Hudební přehrávač je po vzoru přehrávače Zune, s podporou playlistů, zobrazení obalů alb atd., a podporuje formáty m4a, m4b, mp3 a wma (Windows Media Audio 9). Přehrávač videí snese přípony 3gp, 3g2, mp4, m4v, mbr a wmv (Windows Media Video 9 a VC-1). Další funkce jako např. záznamník, poznámky, úkoly, Acrobat Reader jsou ke stažení na Marketplace, ve většině případů zdarma. Pak jsou tu Xbox Live hry, u kterých po přihlášení pod svým ID můžete libovolnou vyzkoušet a až poté zakoupit plnou verzi, pokud se vám zalíbila. To je přednost her! Stejně tak lze hru hrát na mobilu a po přerušení pokračovat na herní konzoli Xbox. Hry budou hrát důležitou roli u Windows Phone 7 telefonů i v budoucnu.

Datová výbava: Microsoft zavelel

Dalším, a ne posledním společným prvkem, je datová výbava telefonu, která je identická té např. u HTC HD7 – datové přenosy GPRS, EDGE a HSPA (HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA 2 Mb/s) přes operátora. Bezdrátově se připojíte přes Wi-Fi (802.11 b/g/n) či Bluetooth 2.1 (podpora A2DP profilu). Výčet uzavírají microUSB 2.0 (správa obsahu přes software Zune) a standardní 3,5 mm konektor Jack.

Závěr recenze HTC 7 Trophy

HTC 7 Trophy ve mně zanechalo rozhodně lepší dojem, než o několik tisíc dražší model HD7. Je to dáno zejména kvalitnějším zpracováním a kompaktností modelu 7 Trophy, jež nemá potřebu maximalizovat displej (3,8“ bohatě stačí), stejně tak jeho výdrž je lepší (vyšší kapacita baterie než u HD7).

Co se týče operačního systému, každý na něj máme určitý názor. Mě zatím příliš nevyhovuje, chybí mi v něm dost podstatných aplikací, které využívám na telefonu s Androidem, omezenost a neustálá nutnost být připojen – pro české operátory zlatý důl, pro uživatele peklo. Věřím však tomu, že po příchodu aktualizací se systém začne více prosazovat a být konkurence schopný. V nedohlednu je zatím česká lokalizace, což by mě jako potenciálního zájemce od koupě odrazovalo.

Koupit HTC 7 Trophy na značkovém e-Shopu X-Store.

zpracování zatím kompletně schází čeština
3,8″ S-LCD displej chybí GPS navigace
rychlý OS WP7 schází mass storage
5 Mpx fotoaparát a HD videa 
Wi-Fi, HSPA, GPS 
hry Xbox Live 
práce s Office dokumenty 
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
žufiSilviaoujeaForest Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Forest
Forest

Dobrej, nevíte jestli už je pro tento mobil čeština ???

oujea
oujea

jojo je. Koukni na foru smartmanie

Silvia
Silvia

Ak mam telefon mimo signal vobec neukazuje zmeskane hovory, ani ked telefonujem a niekto mi vola, vobec to nevidim, to iste ked je telefon vypnuty.

žufi
žufi

taky mi to dělalo pomohlo vyndat a zandat sim :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  3 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní zobrazení