Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Hračka, která brzy (ne)omrzí: recenze Sony Ericsson Yari

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Na příchod herního mobilního telefonu Sony Ericsson Yari se těšili nejen ti, co před rokem okusili hry na modelu F300. Telefon vykročil správným směrem, tím s heslem Entertainment Unlimited.

Sony Ericsson Yari (U100i) nabízí ovládání nejen her pohyby a gesty. Ve výbavě najdeme 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, hudební přehrávač s řadou funkcí, A-GPS, Google mapy, navigaci Wisepilot, slot pro microSD karty s 1GB kartou v balení, ve kterém je navíc i stojánek a USB čtečka microSD karet.

Mobilní telefon Sony Ericsson Yari (U100i) do recenze zapůjčil e-shop Sony Ericsson.


Oficiální fotografie – Sony Ericsson Yari

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Sony Ericsson Yari navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Sony Ericssonu Yari

Rozměry100 x 48 x 15,7 mm
Hmotnost115 g
DisplejTFT, rozlišení 240 x 320 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Paměť60 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí Sony Ericsson
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, headset, USB kabel, paměťová karta microSD 1GB, stojánek, USB čtečka microSD karet
Cena a dostupnost5 790 Kč, od listopadu 2009

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Yari:

Co se nám líbilo: zaoblené hrany s pevnou konstrukcí; 2,4“ displej; kvalitní klávesnice pro psaní SMS; herní tlačítka nad displejem; stereo reproduktory na zádi telefonu; inovované prostředí FM rádia; pohledná schémata; podpora microSD karet; vylepšený webový prohlížeč; GPS s Google mapami a navigací Wisepilot.

Co se nám nelíbilo: malá kontextová tlačítka; nedostatečný počet her vzhledem k zaměření telefonu; stabilita prostředí.


Nastavení telefonu:

Ke správnému nastavení telefonu (Mobilní Internet (WAP), MMS, E-mail) využijte tyto stránky výrobce. Naleznete zde i uživatelskou příručku, aplikace nebo interaktivní simulátor modelu.

Obsah balení: stojánek a čtečka přínosem

S telefonem je dodáván v balení návod, záruční list, nabíječka, USB datový kabel, paměťová karta microSD 1GB, handsfree s klasickými sluchátky, čtečka microSD karet a stojánek.

Vzhled a konstrukce: pevnost a oblé hrany především

Sony Ericsson Yari přichází rok po prvním, ryze herním telefonu výrobce, modelu F305. Patrné je zlepšení v použitých plastech, které lícují, nikde nevrzají a jsou příjemné při držení v rukou. Model Yari však míří daleko výše, než tehdy téměř low-end F305.

Konstrukce se jednoznačně povedla. Výsuvný mechanismus má přiměřenou vůli a nenechá ani jednu část se viklat do stran. Kombinace lesklého předního krytu a matného, trochu gumovitého, zadního krytu, k sobě pasuje. Nechybí ani herní tlačítka nad displejem telefonu, která byla poprvé použita už u modelu K800i, kdy plnila funkci rychlého přístupu k fotografiím.

Hrany telefonu jsou proloženy bílou linií, ze které postupně vychází konektor Fast-port, slot na karty microSD, tlačítka hlasitosti a fotoaparátu, a také otvor pro poutko. Zadní strana nese dvojici reproduktorů, na každé straně krytu baterie jeden.

Displej a ovládání: miniaturní kontextová tlačítka

Od Sony Ericssonu dostáváme v poslední době převahu telefonů s displejem 2,4“ nebo 2,6“. Neroste sice zatím rozlišení a spoléhá se tedy na klasické QVGA (240 x 320 px), posun viditelný je. Pro práci, respektive u modelu Yari zábavu, tento displej dostačuje. Barvy jsou syté a hrany písma uhlazené. Regulovat lze úroveň jasu. Překvapilo mne, jaká intenzita jasu je 50%, pro běžného člověka nejpříjemnější úroveň.

Blok ovládacích tlačítek zavání obřím problémem. Zatímco tlačítka hovorů, mazací tlačítko a zkratky jsou poměrově obrovská, kontextová tlačítka hned pod displejem doslova miniaturní. Jejich zmáčknutí je občas problém. Chápu, že mají být podobná těm nad displejem, co do velikosti a tvaru, ale až takto malá by být neměla. Pro ženu s nehty to může být zapeklitá situace.

Baterie a výdrž: palec nahoru

Přístroj je osazen napájecí jednotkou v podobě Li-Ion baterie o kapacitě 1000 mAh. To je schopna telefon dle úrovně zatížení udržovat v provozu kolem třech dní. Při mém využívání jsem samozřejmě zakusil i častější nabíjení, nutné po denním poslechu hudby a hraní těch několika málo her. Celkově se dá říci, že při herním zatížení si smlsne na dobití obden, v ostatních případech bych s hodnotou dvou až tří dní počítal.

Prostředí telefonu: upravíme grafiku, uživatel to nepozná

O prostředí telefonu se mnoho nového říci nedá. Stále se jedná o roky nasazovanou jednotku A200, obohacenou leda o novější ikonky a několik schémat, která zakrývají původní design prostředí. Nemůžeme upřít ani snahu výrobce o přemisťování té či oné podsložky o úroveň výše (např. aplikace). Nová řada telefonů s „neomezenou zábavou“ pro mě představovala před samotným testováním telefonu naději v novotu. Bohužel… I stabilita mi po dvou týdnech vlastnění přístroje nepřišla dvakrát úžasná. Telefon zamrzl v režimu fotoaparátu, webového prohlížeče i hry. Možná s příchodem novějšího firmwaru spatříme alespoň částečnou nápravu.

Telefonování a zprávy: má cenu dávat omezení?

Položka kontaktů je u Sony Ericssonu Yari schopna pojmout až 1000 kontaktů, k nimž celkem pojme rovných 7000 čísel. U těchto sekcí telefonů se neudála žádná výrazná změna, vyjma implementace položky Facebooku přímo do sekce zpráv. Editor SMS dává uživateli na výběr, chce-li psát klasickou SMS nebo MMS až při samotném psaní, záleží, co do zprávy vložíte. Výběr učiníte hned pod kolonkou právě tvořené zprávy.

Zábava, hudební přehrávač: chci hrát, ale po čase nemám co

Právě se ocitáme u sekce, které by měl telefon dominovat. Mě osobně přijde deset přeinstalovaných her málo, když některé z nich znám skoro z každého telefonu Sony Ericsson. Ano, jsou tu velehry jako FIFA 2010, NitroSpeed Racing nebo Tennis, ale je to skromný počet. Některé hry slibují jedinečný zážitek z hraní, stačí totiž pohybovat telefonem dle instrukcí v dané hře. Vyzkoušel jsem Bowling a nahrál za jednu hru přijatelných 127 bodů. Chce to pochytit správný systém, pak hru přechytračíte. Musím však říci, že mi u modelu Yari chybí nějaký herní trhák, který by mě přesvědčil ke koupi. Snad se v PlayNow Areně najdou, byť za příplatek, takové herní specialitky.

Sekce media, seskupující fotografie, obrázky, videa, hudbu, hry i RSS čtečku nebudeme detailně rozebírat, je totožná např. s modelem W705. Hudební přehrávač dnes již obsahuje dříve pospolu v jednom telefonu příliš nevídané funkce jako SensMe, rok vydání, Mega Bass, Podcast, atd. Prostředí přehrávače zobrazuje obal alba, jeli k dispozici. Grafika a uspořádání prvků v přehrávači je odlišné od modelů mimo novou generaci neomezené zábavy. Většina prostoru je věnována obrázku alba, popř. animacím, zatímco údajům o skladbě pouze vrchní užší část prostředí.

Připraven je také videopřehrávač, rádio s funkcí RDS, které doznalo grafických změn, záznam zvuku a funkce TrackID.

Fotoaparát: posvítí i na cestu

Herní zaujetí může uživatele po nějaké době omrzet, pak se hodí třeba vestavěný 5 Mpx fotoaparát s autofocusem. Fotografie o patřičné kvalitě i ve špatných světelných podmínkách získáte pomocí asistence LED diody (mimo jiné využitelné i jako baterka). Co vše lze v režimu fotoaparátu i videokamery nastavit ukáže následující video.

Zkušební fotografie – Sony Erisson Yari:

Organizační a datové funkce: Wi-Fi by oslovilo daleko víc

Sekci organizátor obohatila položka přenosu souborů a povýšily sem aplikace. Telefon má dále důvěrně známé položky – opakovaný budík, kalendář, úkoly, poznámky, časovač, stopky a kalkulačku. Výrobce si mnohdy ani nelámal hlavu s grafickým provedením, které známe ze starších telefonů. Na úplném dni je telefon z pohledu kalkulačky. Ani za ta léta si u výrobce nevzpomněli, že matematika má i složitější funkce než ty nejzákladnější.

K užívání dat se váže i GPS navigace Wisepilot, o které jsme více psali v samostatném článku. Na navigování je rozhodně lepší, než Google mapy. Ty bych doporučoval zejména v případě, že prošvihnete plnou licenci navigace Wisepilot a nebudete ji chtít prodloužit za finanční obnos.

Datová výbava čítá GPRS, EDGE, 3G (videohovory) i HSDPA. Citelně postrádám Wi-Fi, která by tomuto modelu dala odlišný, o několik jednotek vyšší, nádech a pozornost. Prohlížení webových stránek prohlížečem v telefonu už je snadnější, než kdy dříve. Může za to zpřehlednění nabídky, lepší zobrazování stránek a celková stabilita. Rád jsem si ale doinstaloval Operu Mini, která šetří stahovaná data a práce s ní je rychlejší.

Zhodnocení: jako herní telefon mi vyloženě nepřijde

Sony Ericsson Yari je mobilní telefon určený zejména pro zábavu. Najdeme v něm proto hry, kvalitní hudební přehrávač, FM rádio a třeba 5 Mpx fotoaparát. Prodejní cenu má v době recenzování produktu položenu pod hranicí šesti tisíc korun, za kterou by uživatel očekával v některých sekcích telefonu kapánek více. Zaráží mě malé množství her, absence Wi-Fi a převzaté prostředí bez mnoha změn oproti starším modelům. Pokud Sony Ericsson bere model Yari jako odrazový můstek do nové dimenze svých telefonů, pak by měl u dalších rozhodně přidat.

Koupit Sony Ericsson Yari na značkovém eShopu Sony Ericsson.

2,4“ QVGA displej chybí 3,5 mm Jack
rychlá data HSDPA absence Wi-Fi
FM rádio s RDS nízký počet her
obsáhlá položka Média miniaturní kontextová tlačítka
5 Mpx fotoaparát
GPS navigace Wisepilot
stojánek, čtečka microSD karet
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

Motorola Moto P30: kus z Applu, kus z Huawei, dohromady paráda

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Společnost Motorola pod vedením čínského Lenova právě představila dlouho očekávaný model Moto P30. Má se jednat o vrchol střední třídy,…

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

YouTuber přináší srovnání fotoaparátů iPhonu X a Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Nejlepší způsob, jak porovnat dvě zařízení, je prostě je umístit vedle sebe a natáčet s oběma to samé. A přesně…

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

Huawei P20 Pro vyhrál ocenění Smartphone roku v Evropě

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Populární evropská anketa od EISA letos opět vyhodnotila nejlepší smartphone roku. I když jste o tomto ocenění možná nikdy neslyšeli,…

Mobilní zobrazení