Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Hračka, která brzy (ne)omrzí: recenze Sony Ericsson Yari

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Na příchod herního mobilního telefonu Sony Ericsson Yari se těšili nejen ti, co před rokem okusili hry na modelu F300. Telefon vykročil správným směrem, tím s heslem Entertainment Unlimited.

Sony Ericsson Yari (U100i) nabízí ovládání nejen her pohyby a gesty. Ve výbavě najdeme 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, hudební přehrávač s řadou funkcí, A-GPS, Google mapy, navigaci Wisepilot, slot pro microSD karty s 1GB kartou v balení, ve kterém je navíc i stojánek a USB čtečka microSD karet.

Mobilní telefon Sony Ericsson Yari (U100i) do recenze zapůjčil e-shop Sony Ericsson.


Oficiální fotografie – Sony Ericsson Yari

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Sony Ericsson Yari navštivte katalog mobilních telefonů.

Základní parametry Sony Ericssonu Yari

Rozměry100 x 48 x 15,7 mm
Hmotnost115 g
DisplejTFT, rozlišení 240 x 320 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Paměť60 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémprostředí Sony Ericsson
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, headset, USB kabel, paměťová karta microSD 1GB, stojánek, USB čtečka microSD karet
Cena a dostupnost5 790 Kč, od listopadu 2009

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Yari:

Co se nám líbilo: zaoblené hrany s pevnou konstrukcí; 2,4“ displej; kvalitní klávesnice pro psaní SMS; herní tlačítka nad displejem; stereo reproduktory na zádi telefonu; inovované prostředí FM rádia; pohledná schémata; podpora microSD karet; vylepšený webový prohlížeč; GPS s Google mapami a navigací Wisepilot.

Co se nám nelíbilo: malá kontextová tlačítka; nedostatečný počet her vzhledem k zaměření telefonu; stabilita prostředí.


Nastavení telefonu:

Ke správnému nastavení telefonu (Mobilní Internet (WAP), MMS, E-mail) využijte tyto stránky výrobce. Naleznete zde i uživatelskou příručku, aplikace nebo interaktivní simulátor modelu.

Obsah balení: stojánek a čtečka přínosem

S telefonem je dodáván v balení návod, záruční list, nabíječka, USB datový kabel, paměťová karta microSD 1GB, handsfree s klasickými sluchátky, čtečka microSD karet a stojánek.

Vzhled a konstrukce: pevnost a oblé hrany především

Sony Ericsson Yari přichází rok po prvním, ryze herním telefonu výrobce, modelu F305. Patrné je zlepšení v použitých plastech, které lícují, nikde nevrzají a jsou příjemné při držení v rukou. Model Yari však míří daleko výše, než tehdy téměř low-end F305.

Konstrukce se jednoznačně povedla. Výsuvný mechanismus má přiměřenou vůli a nenechá ani jednu část se viklat do stran. Kombinace lesklého předního krytu a matného, trochu gumovitého, zadního krytu, k sobě pasuje. Nechybí ani herní tlačítka nad displejem telefonu, která byla poprvé použita už u modelu K800i, kdy plnila funkci rychlého přístupu k fotografiím.

Hrany telefonu jsou proloženy bílou linií, ze které postupně vychází konektor Fast-port, slot na karty microSD, tlačítka hlasitosti a fotoaparátu, a také otvor pro poutko. Zadní strana nese dvojici reproduktorů, na každé straně krytu baterie jeden.

Displej a ovládání: miniaturní kontextová tlačítka

Od Sony Ericssonu dostáváme v poslední době převahu telefonů s displejem 2,4“ nebo 2,6“. Neroste sice zatím rozlišení a spoléhá se tedy na klasické QVGA (240 x 320 px), posun viditelný je. Pro práci, respektive u modelu Yari zábavu, tento displej dostačuje. Barvy jsou syté a hrany písma uhlazené. Regulovat lze úroveň jasu. Překvapilo mne, jaká intenzita jasu je 50%, pro běžného člověka nejpříjemnější úroveň.

Blok ovládacích tlačítek zavání obřím problémem. Zatímco tlačítka hovorů, mazací tlačítko a zkratky jsou poměrově obrovská, kontextová tlačítka hned pod displejem doslova miniaturní. Jejich zmáčknutí je občas problém. Chápu, že mají být podobná těm nad displejem, co do velikosti a tvaru, ale až takto malá by být neměla. Pro ženu s nehty to může být zapeklitá situace.

Baterie a výdrž: palec nahoru

Přístroj je osazen napájecí jednotkou v podobě Li-Ion baterie o kapacitě 1000 mAh. To je schopna telefon dle úrovně zatížení udržovat v provozu kolem třech dní. Při mém využívání jsem samozřejmě zakusil i častější nabíjení, nutné po denním poslechu hudby a hraní těch několika málo her. Celkově se dá říci, že při herním zatížení si smlsne na dobití obden, v ostatních případech bych s hodnotou dvou až tří dní počítal.

Prostředí telefonu: upravíme grafiku, uživatel to nepozná

O prostředí telefonu se mnoho nového říci nedá. Stále se jedná o roky nasazovanou jednotku A200, obohacenou leda o novější ikonky a několik schémat, která zakrývají původní design prostředí. Nemůžeme upřít ani snahu výrobce o přemisťování té či oné podsložky o úroveň výše (např. aplikace). Nová řada telefonů s „neomezenou zábavou“ pro mě představovala před samotným testováním telefonu naději v novotu. Bohužel… I stabilita mi po dvou týdnech vlastnění přístroje nepřišla dvakrát úžasná. Telefon zamrzl v režimu fotoaparátu, webového prohlížeče i hry. Možná s příchodem novějšího firmwaru spatříme alespoň částečnou nápravu.

Telefonování a zprávy: má cenu dávat omezení?

Položka kontaktů je u Sony Ericssonu Yari schopna pojmout až 1000 kontaktů, k nimž celkem pojme rovných 7000 čísel. U těchto sekcí telefonů se neudála žádná výrazná změna, vyjma implementace položky Facebooku přímo do sekce zpráv. Editor SMS dává uživateli na výběr, chce-li psát klasickou SMS nebo MMS až při samotném psaní, záleží, co do zprávy vložíte. Výběr učiníte hned pod kolonkou právě tvořené zprávy.

Zábava, hudební přehrávač: chci hrát, ale po čase nemám co

Právě se ocitáme u sekce, které by měl telefon dominovat. Mě osobně přijde deset přeinstalovaných her málo, když některé z nich znám skoro z každého telefonu Sony Ericsson. Ano, jsou tu velehry jako FIFA 2010, NitroSpeed Racing nebo Tennis, ale je to skromný počet. Některé hry slibují jedinečný zážitek z hraní, stačí totiž pohybovat telefonem dle instrukcí v dané hře. Vyzkoušel jsem Bowling a nahrál za jednu hru přijatelných 127 bodů. Chce to pochytit správný systém, pak hru přechytračíte. Musím však říci, že mi u modelu Yari chybí nějaký herní trhák, který by mě přesvědčil ke koupi. Snad se v PlayNow Areně najdou, byť za příplatek, takové herní specialitky.

Sekce media, seskupující fotografie, obrázky, videa, hudbu, hry i RSS čtečku nebudeme detailně rozebírat, je totožná např. s modelem W705. Hudební přehrávač dnes již obsahuje dříve pospolu v jednom telefonu příliš nevídané funkce jako SensMe, rok vydání, Mega Bass, Podcast, atd. Prostředí přehrávače zobrazuje obal alba, jeli k dispozici. Grafika a uspořádání prvků v přehrávači je odlišné od modelů mimo novou generaci neomezené zábavy. Většina prostoru je věnována obrázku alba, popř. animacím, zatímco údajům o skladbě pouze vrchní užší část prostředí.

Připraven je také videopřehrávač, rádio s funkcí RDS, které doznalo grafických změn, záznam zvuku a funkce TrackID.

Fotoaparát: posvítí i na cestu

Herní zaujetí může uživatele po nějaké době omrzet, pak se hodí třeba vestavěný 5 Mpx fotoaparát s autofocusem. Fotografie o patřičné kvalitě i ve špatných světelných podmínkách získáte pomocí asistence LED diody (mimo jiné využitelné i jako baterka). Co vše lze v režimu fotoaparátu i videokamery nastavit ukáže následující video.

Zkušební fotografie – Sony Erisson Yari:

Organizační a datové funkce: Wi-Fi by oslovilo daleko víc

Sekci organizátor obohatila položka přenosu souborů a povýšily sem aplikace. Telefon má dále důvěrně známé položky – opakovaný budík, kalendář, úkoly, poznámky, časovač, stopky a kalkulačku. Výrobce si mnohdy ani nelámal hlavu s grafickým provedením, které známe ze starších telefonů. Na úplném dni je telefon z pohledu kalkulačky. Ani za ta léta si u výrobce nevzpomněli, že matematika má i složitější funkce než ty nejzákladnější.

K užívání dat se váže i GPS navigace Wisepilot, o které jsme více psali v samostatném článku. Na navigování je rozhodně lepší, než Google mapy. Ty bych doporučoval zejména v případě, že prošvihnete plnou licenci navigace Wisepilot a nebudete ji chtít prodloužit za finanční obnos.

Datová výbava čítá GPRS, EDGE, 3G (videohovory) i HSDPA. Citelně postrádám Wi-Fi, která by tomuto modelu dala odlišný, o několik jednotek vyšší, nádech a pozornost. Prohlížení webových stránek prohlížečem v telefonu už je snadnější, než kdy dříve. Může za to zpřehlednění nabídky, lepší zobrazování stránek a celková stabilita. Rád jsem si ale doinstaloval Operu Mini, která šetří stahovaná data a práce s ní je rychlejší.

Zhodnocení: jako herní telefon mi vyloženě nepřijde

Sony Ericsson Yari je mobilní telefon určený zejména pro zábavu. Najdeme v něm proto hry, kvalitní hudební přehrávač, FM rádio a třeba 5 Mpx fotoaparát. Prodejní cenu má v době recenzování produktu položenu pod hranicí šesti tisíc korun, za kterou by uživatel očekával v některých sekcích telefonu kapánek více. Zaráží mě malé množství her, absence Wi-Fi a převzaté prostředí bez mnoha změn oproti starším modelům. Pokud Sony Ericsson bere model Yari jako odrazový můstek do nové dimenze svých telefonů, pak by měl u dalších rozhodně přidat.

Koupit Sony Ericsson Yari na značkovém eShopu Sony Ericsson.

2,4“ QVGA displej chybí 3,5 mm Jack
rychlá data HSDPA absence Wi-Fi
FM rádio s RDS nízký počet her
obsáhlá položka Média miniaturní kontextová tlačítka
5 Mpx fotoaparát
GPS navigace Wisepilot
stojánek, čtečka microSD karet
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Také "bleskurychlé" MIUI 10 bude představené 31. května

Také „bleskurychlé“ MIUI 10 bude představené 31. května

VČERA  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chystá akci roku, na které odhalí výroční vlajkový model Mi 8, ale také spoustu dalších novinek. Třeba…

Co všechno Apple představí na blížícím se WWDC 2018?

Co všechno Apple představí na blížícím se WWDC 2018?

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Na začátku příštího měsíce se bude jako každý rok konat vývojářská Apple konference WWDC. Letos zde má být představena…

Samsung začal prodávat Galaxy A6 a A6+. Brzy dorazí i Galaxy J6

Samsung začal prodávat Galaxy A6 a A6+. Brzy dorazí i Galaxy J6

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejský Samsung oživuje v současnosti velmi populární střední třídu novinkami, které mají navázat na poměrně povedené předchozí generace. Na…

Mobilní zobrazení