Minirecenze Honor 7A: základ, který by mohl vystačit

Tomáš Rajnoch

Společnost Honor je známá především díky smartphonům se skvělým poměrem cena / výkon. Stále více se však dostávají do paměti svými lépe vybavenými kousky, které dokáží své konkurenci pořádně zatopit. Znát je ale můžete také díky jejich velkému portfoliu. Honor totiž doslova chrlí jeden smartphone za druhým. Proto tak není vůbec snadné při výběru telefonu na nějaký Honor zapomenout. To by ale byla škoda, jelikož například dnes recenzovaný Honor 7A má co nabídnout.

Honor, který je v podstatě sesterskou značkou společnosti Huawei, na našem trhu již nějaký ten pátek působí. Do paměti širšího obecenstva se pak dostal díky svým smartphonům, které v dané cenové kategorie vždy patří při výběru nového kousku do užšího výběru. V posledních letech ale Honor také začal cílit na zákazníky, kteří chtějí něco víc. To však neznamená, že zapomněl produkovat také cenově lehce dostupné produkty, které sice nabízejí několik ústupků, stále se ale jedná o dobrou volbu. Přesně takový by měl být model Honor 7A, který se rozhodně pokusí zaujmout svým designem. Je to však to jediné, čím se Honor 7A může pochlubit? Nebo toho nabízí mnohem více a stane se tak dravcem v nižší třídě?

Honor 7A: specifikace

Konstrukcekovové tělo, 152 x 73 x 7,8 mm, 150 g
Displej5,7″, IPS LCD, 720 x 1440 px, poměr 18:9, jemnost 282 ppi
Operační systémAndroid 8.0 Oreo + EMUI 8.0
Procesor8 jádrový, 1.4 GHz, Qualcomm Snapdragon 430
Paměť3 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD (až 256 GB)
Fotoaparát13 Mpx, blesk, f/2,2  + selfie 8 Mpx, f/2,0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 4,2, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie3 000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 2 990 Kč, duben 2018

Design, displej, prostředí a baterie: tak to má vypadat

I když Honor 7A patří do nižší třídy a cílí na ty méně náročné zákazníky, tak to výrobci nezabránilo vyprodukovat dobře vyhlížející smartphone. Na první pohled totiž smartphone míří mnohem výše. Honor zkrátka za několik let pilování designu svých smartphonů našel tu správnou cestu. A i když Honor 7A stojí zhruba 3 000 korun, tak vypadá zatraceně dobře. Nevadí ani použitý materiál, kterým se stal plast. Na první a vlastně i druhý pohled to totiž vypadá jako hliník.

Celkové zpracování telefonu je na špičkové úrovni, vše krásně sedí ani nic nevrže. Díky celkově zaoblenému designu pak telefon krásně padne do ruky. Pokud se na telefon podíváme ze všech stran, tak záda jsou designově poměrně čistá. V levně horní části máme modul fotoaparátu a LED blesk, který bohužel vystupuje. Na rovné ploše tak Honor 7A zrovna nesedí. Přesně na dosah ukazováčku se pak nachází lehce zapuštěná čtečka otisků prstů.

Pro konstrukci rámu byl tedy použit taktéž plast, který může připomínat leštěný chrom. Naštěstí telefon neklouže, a díky povrchové úpravě se telefon také blýská. Chválu si telefon zaslouží za umístění ovládacích kláves. Vše důležité se odehrává na pravé straně, a nemáte na ně problém dosáhnout palcem. Protější bok se stal domovem šuplíčku, do kterého můžete vložit dvě SIM karty a paměťovku. Na horní straně nalezneme audio jack, zatímco spodní strana je vyhrazena pro mřížku reproduktoru, mikrofonu a zdířky microUSB pro dobíjení.

Pokud jde o displej, jeho kraje jsou krásně zahnuté, aby zapadaly do celkové koncepce designu. Rámečky kolem něj sice nejsou nejmenší, někoho by však mohlo potěšit, že zde výrobce nenasadil populární výřez, a vsadil na starou známou klasiku, která sice neoslní, ale ani nezklame. U rámečků se ještě chvíli pozastavím, jelikož na bocích zařízení by vůbec neuškodilo, kdyby byly menší. Nicméně musíme brát na vědomí, kolik Honor 7A stojí. Díky ceně se tak dá mnoho odpustit, přičemž tohle do této skupiny patří.

Co se týče samotného zobrazovače, tak se jedná o panel typu IPS LCD a nabízí úhlopříčku 5,7″ s poměrem stran 18:9 a rozlišením HD+. Podívaná to sice není nejlepší, každopádně pokud nepožadujete to nejlepší, a za tuhle cenu vlastně ani nemůžete, tak budete naprosto spokojení. V řeči čísel se jedná o jemnost 267 bodů na palec. Jakmile tak displej začnete zkoumat, bude rastr vidět. Naprosto bezproblémově funguje automatická regulace jasu. Rozsah svítivosti je taktéž uspokojivý, přičemž s čitelností na přímém světle není větší problém.

Pro používání telefonu v noci zde máme samozřejmě noční režim, kdy barvy displeje zežloutnou. Pro vaše oči je to v noci mnohem příjemnější. Pokud vás nebaví jeho zapínání a vypínání, můžete si zde zvolit určité hodiny kdy se režim sám zapne a vypne. Po stránce softwaru se zde nachází Android 8.1 Oreo překryt masivní nadstavbou EMUI 8.2. A to je dost možná největší problém telefonu. Nadstavba je sice bohatá na různé nastavení, kdy si můžete například zvolit zda chcete mít aplikace na ploše či mít samostatné menu. Optimalizace však není příliš zvládnutá.

Telefon se často zadýchá i u základních úkonů, jako je otevření aplikace zprávy či kontakty. Problém je také v multitaskingu. Samotný systém je pak zahlcen různými aplikacemi, které většinou nevyužijete. Předinstalován je zde Ebay, Netflix, Booking nebo hry jako Spider-Man, Dragon Mania či Asphalt Nitro. Naštěstí si jej můžete odinstalovat. Optimalizace systému však není neřešitelnou věcí. Je tak možné, že Honor na této stránce telefonu zapracuje a problém vyřeší nějaká budoucí aktualizace. Co software zvládá, je odemykání obličejem, které je překvapivě rychlé a spolehlivé. K odemykání sice telefon využívá pouze fotoaparát, nicméně mnohdy se telefon otevřel díky této funkci rychleji než otiskem prstu.

Odladěnost systému je tak největším nepřítelem telefonu. Ačkoliv na relativně plynulý chod Honor 7A vnitřnosti má. Uvnitř telefonu tepe procesor Qualcomm Snapdragon 430 doplněný o 3 GB paměti RAM. Ve výkonnostním benchmark testu AnTuTu si tak telefon vysloužil skóre 58 320 bodů. Na hraní náročných her to sice není, nicméně za tři tisícovky to po telefonu snad ani chtít nemůžeme. Při životě smartphone drží průměrná 3 000mAh baterie. A průměrná je také výdrž na jedno nabití. Při plné denní zátěži dokáže Honor 7A držek krok zhruba jeden den. Při malinko šetrnější zátěži telefon zvládne i den a půl. Doporučuji však na konci dne do telefonu napíchnout microUSB nabíječku, díky které se na plnou kapacitu dostanete za zhruba dvě a půl hodiny.

Fotoaparát: v rámci možností

V dnešní době, je již vcelku standardem i ve té nejnižší třídě duální fotoaparát. To ale neplatí pro Honor 7A. Ale vlastně to vůbec nevadí, protože výsledky jednoočka nejsou vůbec zlé. Pokud vezmeme v úvahu, za kolik se dá tento kousek pořídit, tak se jedná o kvalitní fotoaparát. Záda telefonu se tedy stala domovem snímače s rozlišením 13 Mpx a světelností objektivu f/2,2. Tento snímač pak zaznamenal dobré výsledky hlavně při dobrém světle, kdy snímkům nechyběla barevná věrnost ani ostrost.

Horší je to pak samozřejmě s přibývající tmou. Kvalita výsledných fotografií jde rapidně dolů. Fotky nejsou ostré a objevuje se enormně moc šumu. Zrovna ideální není ani makro režim, kdy telefonu dělá problém dobře zaostřit na zhruba 20 cm. Kvalitní snímek mnohdy dostanete až na několikátý pokus, často ale vůbec. Co se týče selfie fotoaparátu, k dispozici je snímač s rozlišením 8 Mpx. Na sociální sítě tedy bohatě postačí a vlastně nikoho jeho kvalita neurazí.

Jak fotí Honor 7A?


Zhodnocení a konkurence

Při závěrečném hodnocení Honoru 7A je třeba si říci, že cena tohoto kousku atakuje hranici pouhých 3 000 korun. Je tak jasné, že zde nenalezneme ty nejlepší vymoženosti jako je trojitý fotoaparát, pokročilá AI či špičkový displej. I přesto ale že telefon spadá do té nejnižší kategorie, tak se Honor do modelu 7A snažil narvat co nejvíce. Pochvalu si ale zaslouží především za svůj design a zpracování, za který by se nemusela stydět ani mnohonásobně dražší konkurence. Zle si nevede ani fotoaparát, ačkoliv zrovna ideální to není. Nejhorší na telefonu je ale výkon a celkově chabá optimalizace systému. Problém je to však řešitelný, a snad Honor na telefon v budoucnu pošle nějakou aktualizaci, která tento problém alespoň částečně vyřeší.

A co konkurence? Asi největší hrozbou pro dnes recenzovaný kousek je Xiaomi Redmi 6 (recenze), který za cenu okolo 3 200 korun nabízí například duální fotoaparát, 5,45″ displej, procesor MediaTek Helio P22, 3 GB RAM nebo oblíbenou uživatelskou nadstavbu MIUI, která patří k těm nejplynulejším. Zajímavou alternativou se pak může stát Nokia 3.1 (recenze). Ta je sice zhruba o 500 korun dražší, a v podstatě v žádných specifikacích Honor 7A nepřevyšuje, nicméně hlavní zbraní je zde čistý Android Oreo a potvrzené budoucí aktualizace minimálně na tři další roky.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus přijatelná cenovkaPlus chabý výkon
Plus design a dílenské zpracováníPlus špatná optimalizace
Plus fotoaparát (s přihlédnutím k ceně)
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články