Recenze Honor 10X Lite – Laciná vstupenka do světa bez Googlu

Jakub Fišer
  • Posledním telefonem Honoru pro letošní rok je relativně levný model 10X Lite
  • Láká na výbavu nižší-střední třídy, zaujmout chce třeba velkou baterií
  • Trápí jej ale pár podobných přešlapů, na které doplatily i modely před ním
  • Zaslouží si novinka Honor 10X Lite vůbec vaši pozornost?
Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Honor 10X Lite: specifikace

Konstrukceplast, 165,65 × 76,88 × 9,26 mm, 206 g
Displej6,67″, IPS LCD, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systémAndroid 10 (bez GMS) + Magic UI 3.1 (HMS)
Čipset8jádrový, 2,2 GHz, Kirin 710A
Paměť4 GB RAM, 128 GB úložiště + MicroSD slot
Fotoaparátčtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx superširokoúhlý 120° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, LED blesk; přední 8 Mpx, f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi, GPS, USB-C, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack
Baterie5 000 mAh, rychlonabíjení 22,5 W
Cena a dostupnost4 990 Kč, listopad 2020

Obsah balení

  • telefon Honor 10X Lite
  • jehla na SIM
  • 22,5W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Honor nebo spíš Huawei?!

Jestliže se vyznáte v portfoliu Huawei a Honoru za poslední půlrok (není to zase tak těžké, zrovna hodně telefonů u nás ani jeden z výrobců neprodává), po přečtení tabulky specifikací vás muselo něco trknout. 10X Lite od Honoru je až nápadně podobný modelu P Smart 2021 od Huawei (recenze). A to nejen uvnitř, ale i vně.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Máme tedy co do činění s celkem velkou plackou z plastu. Polykarbonát ucítíme na zádech a po krátkém přezkoumání i na bocích. Telefon je ale poněkud těžký, konkrétně 206 gramů, takže si možná i řeknete, že jde o kovový monolit. Ale kdeže, telefon je celý z plastu a lak se z bočnic loupe i jen při silnějším rýpnutí nehtem. Vyšší hmotnost tedy vytváří složení komponent. A aby bylo jasno, nový Honor nedisponuje žádnou certifikací zvýšené odolnosti.

V ruce příjemný, leč těžký

Díky zaobleným zádům a matným bokům se ale telefon velice komfortně drží. Případné zájemce musím však jen upozornit na vyšší rozměry, které jednoznačně symbolizuje 6,67palcový displej. Mnohem důležitější je ale praktické umístění konektorů a ovládacích prvků.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Levá strana je tak – až na velikánský slot (telefon je Dual SIM a nabízí i umístění paměťové karty Micro SD) – zcela prázdná. Nahoře je jenom mikrofon, infraport tristně chybí. Vpravo je zamykací tlačítko, do nějž výrobce implementoval čtečku otisků prstů, a nad ním spojená kolébka pro regulaci hlasitosti. Dole pak nechybí to nejdůležitější: tedy mono reproduktor, USB-C pro nabíjení a kruhový 3,5mm audiojack.

Mobil není vyloženě krásný, ale mezi ty nejošklivější smartphony roku bych jej také nezvolil. Dobře působí zelená barevná varianta; černá je pak spíše klasičtější. Asi nejzajímavějším designovým prvkem telefonu jsou svisle umístěné čočky fotoaparátu v batůžku na zádech, který ale nijak moc nevystupuje a proto je obvyklý efekt houpání na rovné ploše spíše minimální. Avšak „matná“ záda neodolávají otiskům tak, jak bych si představoval, žel bohu.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Nutný základ na koukání

S užitým displejovým panelem si Honor moc hlavu nelámal. Použil zde velký, ač nepříliš kvalitní 6,67palcový IPS LCD panel se základním rozlišením Full HD+. Potěší protáhlejší poměr 20:9 a ve finále i dobrou ostrost potvrzující hodnota jemnosti 394 pixelů na palec.

Kde je tedy hlavní problém veliké obrazovky? Podle mého soudu hlavně v barevném podání, které je i pro nižší patra smartphonové produkce v roce 2020 prostě zlé. Celkovému dojmu nepomáhá ani znatelný rám kolem displeje, velká díra pro centrální průstřel a víc jak centimetrová dolní brada. Zapomenout bychom neměli ani na zvýšenou obnovovací frekvenci, kterou Honor také nebral v potaz.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Potěší ale softwarové nastavení displeje. Nechybí tmavý režim pro lepší konzumaci obsahu ve tmě, mód komfortního čtení, režim eBook a zřejmě ještě stále oblíbená funkce skrytí výřezu, respektive v tomto případě průstřelu. Ani pozorovací úhly nejsou nejhorší, ale na přímém letním slunci toho moc neuvidíte. Automatický jas je naštěstí většinu dne v klidu a reguluje jen tak, jak je to potřeba a aby to bylo uživateli komfortní.

Už déle než rok bez Googlu

V době testování najdeme v Honoru 10X Lite systém Android 10 s grafickou nadstavbou Magic UI 3.1.1; bezpečnostní záplata je na úrovni říjen 2020. A jak asi moc dobře tušíte, máme co do činění se systémem založeným na jádru HMS, nikoliv Google Mobile Services (GMS). To znamená již stokrát ohrané – žádné služby Googlu, žádný obchod Play Store, až na výjimky žádné aplikace Googlu.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Od dobře známé katastrofy, která Huawei a s ním tedy i Honor potkala v květnu 2019, naštěstí uplynulo dost času na to, aby se věci posunuly tím správným směrem. Vývojáři implementovali vyhledávací engine Petal Search, díky kterému najdete nejen informace, obrázky anebo videa, ale hlavně i aplikace.

Petal v rychlosti prošmejdí nejznámější servery zaměřené na .apk soubory a díky tomu není problém používat i aplikace, které nejsou k nalezení ve výchozím obchodě s aplikacemi – Huawei AppGallery. To ale jak známo neřeší absenci Google služeb a oblíbené aplikace, jako jsou Mapy, Gmail, YouTube a podobně prostě do telefonu nedostanete. Honor má náhrady, dá se to tedy přežít. Pro nezkušené uživatele však bude pohled na HMS Magic UI 3.1.1 jako studená sprcha.

Magická nadstavba pozbývá kouzel

Jinak se od dob s Googlem nadstavba Magic UI moc nezměnila. Sice se jedná o jednu z těch větších nadstaveb, Android 10 pod ní na první pohled nepoznáte, ale na stranu druhou se dá alespoň dobře upravovat. Navíc, Honor 10X Lite je dobře softwarově vybaven.

Umí ovládání gesty, v případě potřeby aktivuje režim výkonu, nebo naopak ultraúsporný režim a rozumí si i s tmavým režimem, leč nedisponuje displejem typu OLED. Chybět nesmí ani ryze Huawei funkce, tedy například nový Huawei Assistant (který je v češtině jen napůl) anebo dedikovaná aplikace Honor Club. Úsměvná je aplikace Honor Obchod, která sice je počeštěná, ale obchod nenabízí. Honor u nás vlastní e-shop nemá a tak vás aplikace „Honor Obchod“ přenese pouze na českou mutaci oficiálních stránek hihonor.com/cz.

Výkonu pomálu

Mnohem důležitější ale je, jak telefon se systémem Magic UI šlape. A tady nutno uznat, že to není žádná hitparáda. K chlubení svižnost telefonu není, to poznáte hned po pár minutách. Vše dlouho trvá, často se na něco čeká. To nejhorší je, že Magic UI nemá moc načítacích obrazovek, takže při spuštění aplikace vás čeká dvousekundové temno, až poté se objeví jakási známka toho, že vše funguje, jen musíte počkat.

Na vině je slabý hardware. Honor 10X Lite dostal do vínku pouze starožitný čipset Kirin 710A a 4 GB operační paměti. To je zoufale slabá sestava a Honor by udělal stokrát lépe, kdyby si pro tuto příležitost objednal nějaké to železo od MediaTeku. Nestalo se a my budeme muset smutek skrýt za přídomek „Lite“, kterým výrobce zoufale omlouvá ničemnost telefonu.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Mohlo to být ale i horší, jak ukázala historie. Model 10X Lite disponuje čipem NFC (leč platit s ním nelze), dobrou čtečkou otisků prstů na boku a také velice povedeným akumulátorem s kapacitou 5 000 mAh. Ten při nízkých nárocích telefonu dokáže vydržet i dva dny a když už jde opravdu do tuhého, dobije se výkonem 22,5 W. K tomu vám stačí přiložený bílý adaptér.

Ostuda rodiny

Z papíru vyčtete, že Honor 10X Lite má vlastně celkem obstojnou fotosestavu. Papír ale snese všechno, vaše oči už ne. A nutno uznat, že jakkoliv zní sestava fotoaparátu v tabulkách specifikací dobře, dřív nebo později přijde tvrdé vystřízlivění – fotoaparát není největší devizou telefonu Honor 10X Lite za 5 tisíc korun.

Smartphone nefotí dobře při světle, obraz podivně pixeluje, detailnost 48Mpx hlavního snímače (který fotí základně ve 12Mpx rozlišení) absolutně nestačí a barvy přepaluje jako šílený fauvistický malíř. Při jen letmém zhoršení světelných podmínek, především v interiéru (například lehké přítmí v pokoji), se okamžitě objevuje slévání textur do jedné. Bílý stůl s dřevěným vzorem pak vypadá jak plastová deska.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

O něco příjemnější je potom focení v noci, ale nečekejte žádné zázraky. Na konci roku 2020 už tak nějak počítám, že i smartphone za pár tisíc (a s víc jak dvěma kamerami) bude umět fotit venku v noci obstojně. To Honor 10X Lite splňuje, ale telefon musíte držet pevně a jakýkoliv pohyb je zanesen do finální fotky ošklivou šmouhou.

Kolem a kolem je Honor 10X Lite podprůměrným fotomobilem a kvůli této vlastnosti jej rozhodně nepořizujte. Je to velká škoda, protože Honor, potažmo Huawei, je značka zaměřená na mobilní focení. A tak nějak předpokládám, že tento svůj leitmotiv promítnou nejen do vlajkových lodí (kde se to očekává), ale i do slabších kousků. Zatím se tak ale nestalo.

S videem je bohužel ještě horší. Stabilizace u 60 FPS neexistuje, takže budete zřejmě většinu času odkázáni na 30 FPS a to pouze v rozlišení Full HD (případně ještě v nižším HD, tedy 1280 x 720 pixelů). Daleko větší problém je ale s extrémně pomalým přeostřováním z objektů v popředí na ty v pozadí a naopak. Z toho bohužel viním zas a znova nedostatečně výkonný čipset.

Jak fotí Honor 10X Lite?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Zhodnocení

Honor 10X Lite vlétl na trh jako telefon nižší-střední třídy, jakýsi vstupní model značky Honor. Obávám se ale, že on více než zbytek portfolia výrobce je poznamenán nepříjemnostmi spojenými s absencí Google služeb. K tomu nemá ani moc výkonu, fotoaparát je slabota a bůh ví, jestli vůbec dostane Android 11.

Honor 10X Lite
Honor 10X Lite

Pochválit můžu při jisté konstelaci hvězd snad jen displej (ve finále to není tak špatné LCDčko a zbytek telefonu drží nad hladinou), baterii která zaručí solidní výdrž a pak ještě detaily typu čtečka otisků prstů nebo 3,5mm audiojack pro sluchátka. Na konec je ale nejdůležitější cena a při té holt musím konstatovat, že je na trhu mnohem víc zajímavých telefonů, jako například Redmi Note 9S (recenze) anebo Moto G9 Plus (recenze). Honor se do příště musí prostě víc snažit.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus displej (v rámci možností)Plus fotoaparát
Plus výdržPlus málo výkonu
Plus čtečka otiskůPlus absence Google služeb
Plus ergonomie a designPlus hmotnost
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články