Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Google představil první vlaštovku modulárního telefonu Spiral 2

  |  11 komentářů  |  autor: Filip Kříž

Možná jednou z nejočekávanějších novinek letošního roku je Project Ara – platforma, která umožní upravit si telefon podle svého. Google na projektu intenzivně pracoval již od jeho převzetí pod svá křídla, a nyní představil první prototyp, který má mnoho společného s prodejním kusem.

Představený prototyp s označením Spiral 2 je stále spíše kousek určený jen mobilním nadšencům a k otestování, jak na podobný kousek bude trh reagovat. Spiral 2 totiž nepatří ani mezi nejvýkonnější, ani mezi nejhezčí přístroje. Jeho nástupce, Spiral 3, zase půjde do prodeje pouze v Portoriku – malém, ale roztříštěném trhu (mnoho operátorů, stejný podíl low-endů i vlajkových lodí), který je navíc pro Google díky své poloze a politice snadno monitorovatelný. Bude vůbec o co stát?

Google Project Ara Spiral 2

Stručně řečeno, zatím ne. U představeného Spiralu 2 se jedná o kombinaci plnou kompromisů. V současnosti má Google k dispozici 11 funkčních modulů, kterými lze telefon upravit, na konci roku jich má být až 30. Jenomže povětšinou se jedná o ústupky před modifikovatelností.

Spiral 2

Displej o neznámé velikosti má „pouze“ HD rozlišení, avšak trpí obrovskými rámečky (vůbec celý telefon je mohutnější, než bězný smartphone), výdrž je i díky udržování spojení mezi moduly až o čtvrtinu nižší, chybí některé pokročilejší funkce, fotoaparát má rozlišení 5 Mpx. A takto bychom mohli pokračovat i nadále. Světlou výjimkou je výpočetní výkon, toho by mělo být dost – na výběr je z procesoru Tegra K1 od nVidie nebo PXA1928 od amerického Maxvellu, vlastní řešení má nabídnout i čínský Rockchip.

Ara-display

Modulární design samozřejmě má i své výhody. Tak třeba, když si rozbijete displej, jednoduše si dokoupíte jednu „kostičku“, zasunete ji a máte hotovo. Snadná vyměnitelnost také značně usnadňuje případný upgrade telefonu – stačí jednoduše vyměnit zastaralou komponentu, aniž byste museli hledat rovnou nový telefon.

U verze Spiral 3, která se má objevit již letošní podzim na portorickém trhu, má dojít k několika vylepšením. Nový model by se měl vypořádat s některými neduhy Spiralu 2 – přidat LTE, zvýšit výdrž nebo umožnit podporu pro lepší fotoaparát – alespoň dle plánu samotného Googlu. Jestli se mu to povede, se dozvíme pravděpodobně v létě či na začátku podzimu.

Než se však povede vymyslet takovou podobu modulárního smartphonu, který by byl prakticky použitelný i dostupný pro každého, asi to ještě nějakou dobu potrvá. Jak říká vedoucí projektu Paul Eremenko, obrovským problémem je třeba i samotná tvorba firmwaru, který musí být perfektně sladěný mezi všemi komponenty a moduly.

Koupili byste si nějaký podobný prototyp? Má vůbec telefon, který si můžete doladit dle svého, smysl? Za jakých kompromisů?

zdroje: Engadget, AndroidAuthority, PhoneArena, Droid-life

ČLÁNKY:, , , ,
Výrobce sexuálních hraček sbíral data od uživatelek

Výrobce sexuálních hraček sbíral data od uživatelek

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Internet věcí se nám pomalu ale jistě vymyká z rukou. Tentokrát nemáme na mysli „tradiční“ hacknutou ledničku, ale něco mnohem intimnějšího. Tip: Spermobanky…

Je společnost Qualcomm přeci jen na prodej?

Je společnost Qualcomm přeci jen na prodej?

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Před týdnem jsme vás informovali o tom, že Qualcomm oficiálně odmítnul nabídku akvizice společností Broadcom. Výše nabídky činila 130 miliard amerických…

Smartphone od Xiaomi s minimálními rámečky uniká na fotce

Smartphone od Xiaomi s minimálními rámečky uniká na fotce

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Xiaomi je se svou řadou Note mimořádně úspěšné. Vždy smartphone boduje v poměru cena výkon. V modelu Note 5 Plus navíc…

Mobilní zobrazení