Recenze Google Pixel 5 – Telefon pro masy nebo jen pro vyvolené?
- Google i po loňském nezdaru dál vyrábí telefony Pixel
- Nejnovější generace Pixel 5 upouští od některých oblíbených funkcí Pixelu 4
- Podaří se mu zaujmout víc zákazníků, anebo půjde zase jen o telefon pro vyvolené?
- Na to se pokusíme najít odpověď v naší recenzi Pixelu 5 od Googlu!

Už vloni u recenze Pixelu 4 jsem hovořil o tom, že jestli je Pixel to nejlepší, co platforma operačního systému dokáže nabídnout, je to jednoduše málo. A Pixel 5 je na tom v oblasti výbavy ještě hůře než jeho předchůdce. Cena také meziročně nijak extrémně neklesla, drží se na 20 000 Kč, takže zrovna dechberoucí poměr ceny a výkonu Pixel 5 nepřináší. Čím tedy dokáže zaujmout?
Google Pixel 5: specifikace
Konstrukce | kov, 144,7 × 70,4 × 8 mm, 151 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6″, OLED, 90 Hz, 2220 × 1080 px, poměr stran 18,5:9, jemnost 432 ppi |
Operační systém | Android 11 |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G |
Paměť | 8 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.1), nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12,2 Mpx hlavní + 16 Mpx ultraširokoúhlý 107°), clona f/1.7 + f/2.2, OIS, LED blesk; přední širokoúhlá 8 Mpx 84°, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), 5G, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, čtečka otisků, čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 4 080 mAh, rychlonabíjení (18 W), bezdrátové nabíjení Qi, reverzní dobíjení |
Cena a dostupnost | 19 990 Kč, listopad 2020 |
Za zapůjčení děkujeme Alza.cz, kde můžete smartphone zakoupit!
Obsah balení
- telefon Google Pixel 5
- jehla na SIM
- 18W adaptér na nabíjení
- USB-C / USB-C kabel
- redukce USB-C (samec) a USB-A (samička)
- technická brožurka a základní průvodce
Po stránce prodejního balení je Pixel 5 od Googlu takřka premiant. Nabízí totiž vše důležité, snad jen kromě jednoduchého pouzdra; to je spíše devizou čínských výrobců. V balení najdeme dostatečný adaptér, oboustranný USB-C kabel a navrch ještě redukci USB/C a USB/A, abyste mohli k telefonu připojit třeba flashdisk nebo jiný telefon.

Malý telefon z hliníku
Google u svých telefonů nikdy nešel cestou slepých trendů, které implementuje zbytek smartphonové produkce. Je otázkou, jestli to Pixelům (a dříve Nexusům) přineslo takovou slávu, jako kdysi (a zčásti i teď) Applu. Spíše ne. Na každý pád to ale dokazuje, že Pixel 5 a jeho předchůdci vystupují z davu a to je dobře.
Pixel 5 je krásně oblý telefon, který netrpí ergonomickými neduhy spojenými s přerostlou úhlopříčkou displeje. Na výšku má jen 14,5 centimetru, na šířku 7 a půl centimetru, tlustý je pak 8 milimetrů. Do ruky padne krásně a i když celý displej jednou rukou neovládnete, manipulace s ním je velmi příjemná. Do takto na dnešní poměry malého těla se vešel 6palcový bezrámečkový displej, o něm ale až později.

Neméně zajímavý je i povrch zad telefonu, která se přelévají do stran. Kromě přední strany, která je samozřejmě zakryta odolným sklem, je totiž telefon celý z hliníku. Ano, vidíte dobře, nejde o plast ani jakoukoliv slitinu všemožných materiálů. Bohužel, i tak to telefonu dává celkem levný vzhled. Zadní strana je kovová, v chladu studí a i když na první dotek působí jakkoliv, testem poklepání je jasné, že jde o kov.
To mimo jiné znamená, že konstrukce přístroje je skálopevná a i slícování je kvalitní, jakkoliv si někteří zákazníci na fórech stěžovali. Potěšující je i zadní batůžek pro kameru, který vystupuje sotva o milimetr. Kromě modulu fotoaparátu je vzadu pak ještě čtečka otisků. Ta je rychlá, funguje na výbornou, ale její umístění je notně zastaralé. Bez obligátní prohlubně by záda vypadala mnohem lépe.

Dalšími prvky po stranách telefon zrovna neoslňuje. Tak třeba horní hrana je až na titěrný mikrofonek celá holá. Nalevo je pouze slot pro jednu nanoSIM kartu, MicroSD slot dlouhodobě Google vynechává. Dole pak stereo ozvučení s dostatečnou kvalitou a USB-C port, žádný audiojack nehledejte. Napravo pak už klasicky „po pixelácku“ tlačítko odemykání prohozené s kolébkou pro regulaci hlasitosti. Upřímně, napoprvé to nezvyk je, ale rozhodně to není něco, kvůli čemu by měl Pixel dostat u většiny zákazníků stopku.
Displej rovný, plochý a kompaktní
I přestože telefon Pixel 5 nepůsobí navenek kdovíjak prémiově, displejem se řadí ke špičce a cenu si v této oblasti jednoznačně obhájí. K dispozici je zde 6palcový OLED panel s rozlišením Full HD+. Na takto kompaktní úhlopříčce je rozlišení 2220 × 1080 pixelů s poměrem 18,5:9 naprosto dostačující, což potvrzuje i jemnost 432 pixelů na palec.

Displej je krásně jemný, barevně velmi dobře vyladěný a nechybí mu ani plynulost 90 Hz. Pixely vždy disponovaly velmi dobrými displejovými panely a výjimkou není ani 5. generace. Za slova kritiky stojí snad jen rámečky, které na dnešní poměry nejsou zrovna ukázkové. Srovnání třeba s takovým Samsungem Galaxy S21 (recenze) je skutečně na pováženou. Rovněž průstřel v levém horním rohu displeje na okrajích nešetřil.
Otec Androidu promluvil
Na Pixelu 5 běží od začátku nejnovější verze systému Android; jak jinak taky. Nejaktuálnější verzi by měl každý Pixel držet zhruba 3 až 4 roky, což je rozhodně chvályhodné a v oblasti softwarové podpory je na tom telefon přímo od Googlu nejlépe, jak jen může.

Pixely od Googlu rovněž přichází s absolutně čistou verzí systému Android, tedy s předinstalovanými aplikacemi pouze od Googlu a to jen těmi nejdůležitějšími. Zároveň operační paměť nebrzdí žádná nadstavba ani nic podobného (i přesto ale ze základních 128 GB zabere systém 14 GB). Pokud jste v ruce čistý Android nikdy neměli, rozhodně doporučuji vyzkoušet.
Z pohledu unikátních funkcí zřejmě není moc o čem hovořit, neboť většinu těch hlavních implementují do „svého“ Androidu 11 i další výrobci. V žádném případě tak nechybí ovládání gesty, tmavý režim v celém systému, widget hudebního přehrávače v ovládacím centru ani always-on režim displeje. Za pochvalu rozhodně stojí funkce z fotoaparátu, kdy můžete vyfocený snímek okamžitě poslat svým kamarádům na Instagram, Facebook, Messenger nebo WhatsApp. Detail, ale potěší.
K systému jako takovému nemám výhrady. Běží spanile, nezasekává se a netrpí ani na bugy a bezpečnostní záplata je aktuální k únoru 2021. Pokud nejste přítelem nadstaveb, jako třeba MIUI od Xiaomi, EMUI od Huawei nebo One UI od Samsungu, rozhodně zkuste čistý Android. A na Pixelu od Googlu běží nejlépe ze všech telefonů, na to berte jed. Zaměření na americký trh si ale vybralo svou daň – Pixel 5 mimo USA nepodporuje VoWiFi ani VoLTE. Smůla…
Výkon na těch správných místech
Při pohledu na specifikace si zřejmě řeknete, že vlajkový telefon vypadá jinak. Jednoznačně. Pixel 5 totiž přichází na trh podobně jako pár dalších telefonů z rodiny tzv. slabších vlajek. Podobně jako třeba LG Velvet (recenze) nebo Motorola Edge totiž disponuje čipovou sadou Snapdragon 765G od Qualcommu.

To není ten nejvyšší a ani se k nim neřadí, na druhou stranu většinu akcí, které mu svěříte, zvládne s lehkostí. Bez řečí a bez zbytečného zahřívání. Svůj podíl na tom má samozřejmě i 8GB operační paměť, která se stará o to, aby se s několika běžícími aplikacemi na pozadí telefon nezadýchával. A to se naštěstí neděje, vše běží jako ve zrychleném režimu.
Aby se neřeklo, vyzkoušel jsem i mobilní hry. Těch se nedostatek vlajkového výkonu také nijak nedotýká a zahrajete si PUBG Mobile i arkádovku Asphalt. Jen oblíbený benchmark AnTuTu připomíná, že tuhle mašinku nelze poměřovat s aristokracií, která používá Snapdragon 888. Skóre necelých 290 tisíc bodů hovoří za vše – lepší průměr, pro běžné zákazníky bez problémů. A navrch nesmí chybět 5G, takže do budoucna rozhodně užitečný stroj.
Baterie neslibuje zázraky
V malém těle malá baterie. Zákony fyziky Google oklamat nedokáže a tak kompaktní tělo nese asi tu největší možnou baterii, která se do něj vejde. Akumulátor má kapacitu 4 080 mAh, ale těch 80 oproti průměru rozdíl nedělá. Telefon dále podporuje 18W rychlonabíjení, což není žádná hitparáda, ale v praxi to problém není a užitá baterie ani vyšší rychlost nepotřebuje. Potěší bezdrátové nabíjení a s ním i reverzní.
Praxe hovoří jasně ve prospěch Pixelu. Systém je dobře optimalizován pro fungování 4 080mAh akumulátoru, takže přes den se nijak zásadně nekrotíte a večer vám zbyde přes 30 %. Přes noc pak nabíjíte a druhý den zase jedete naplno. Pokud přes den rádi hrajete mobilní hry, používáte mobilní hotspot nebo třeba sledujete dlouhé livestreamy, budete nabíječku hledat častěji. Ale to už je asi úděl všech dnešních telefonů.
Základní fotomobil za 20 tisíc
Jestli je odvětví, kde se Google bohužel konstantně nezlepšuje, je to fotoaparát. Posledně firma schytala kritiku za to, že u Pixelu 4 bůhvíproč zapomněla na superširokoúhlé sklo. Letos širokoúhlý snímač je, ale zase tu nemáme teleobjektiv. Kompromisní řešení se třemi snímači zřejmě Google neumí a tak letos sice můžeme fotit širokoúhlé snímky, ale bez zoomu.

Proč ale mluvím o nulové inovaci u focení? Máme tu již několika generacemi osvědčený, ale nevylepšený hlavní fotosenzor s rozlišením 12,2 Mpx. Věřím tomu, že Google se pokoušel přinést vylepšení v oblasti softwaru, podle mě ale telefon fotí stejně jako Pixel 4 (recenze) – co je snad ještě horší, že fotí stejně jako Pixel 3 (recenze).
Kvalitu upřít nelze, propadák to není, ale konkurence je dál. Snímky postrádají detailnost a při interiérovém světle nebo zhoršeném světle venku i barvy působí fádně a tak nějak sklesle. Pokud fotíte rádi blízké objekty (portrét, mazlíčky a podobně) asi budete spokojeni, ale jakmile máte na fotku vměstnat celou ulici nebo náměstí, nedostatky začnou být velmi patrné.
Superširokoúhlý objektiv není tak široký, jak známe od konkurence. Nabízí úhel záběru 107 stupňů, k tomu rozlišení 16 Mpx. Fotografie neplodí špatné, ale nejsou zrovna širokoúhlé v pravém slova smyslu. Alespoň se nesetkáváme s efektem rybího oka. Přední kamera je spíše do počtu, i té chybí detailnost a ostrý obraz. Na displeji Pixelu 5 vám to možná nepřijde, ale jakmile se na snímky podíváte na větší úhlopříčce s vyšším rozlišením, všimnete si.
Teleobjektiv chybí, takže zoom je zde pouze digitální. Co dodat, i když software pracuje na plné obrátky, meč proti konkurenci je tupý. A co noční focení, tam Pixely vždy držely laťku vysoko. K hrůze to má daleko, ale nadšený z výsledků také nejsem. Chybí hloubka ostrosti, leč barevnost je věrná, to se musí nechat.

U pořizování videí se Pixel 5 drží při zdi. Umí 4K i Full HD, 30 nebo i 60 FPS u obou režimů, ale nějaké výdobytky typu 8K při 30 FPS tady nehledejte. Na své si ale přijdou experimentátoři, Pixel 5 umí naštěstí i zpomalený či časosběrný záběr, a to v několika rychlostech a snímkové frekvenci.
Jak fotí Google Pixel 5?
Ukázka: noční snímky
Ukázka: maximální 7× digitální zoom
Ukázka: video, Full HD, 60 FPS
Pixel bude zase jen Pixelem…
Jsme na konci a pokud jste dočetli až sem, asi si říkáte: je to jasné, Pixel má jen pár pozitiv, převažují zápory, jdu hledat jinam; tohle není telefon pro mě. A máte pravdu, nejspíš opravdu není. Ale stálí fanoušci Pixelů, kteří mají zkušenost, potvrdí, že lepší telefon nenajdou. Tak kde je vlastně „objektivní pravda“?
Pixel 5 je skvělý telefon, chcete-li výkonný kompaktní stroj s příslibem dlouhé softwarové podpory a také 5G pro bleskurychlé surfování v budoucnosti. Rozhodně ale nemá moc význam v takovém případě porovnávat telefon s konkurencí, protože malých 6palcových strojů na trhu nenajdete mnoho. Skutečnou konkurencí by mohl být iPhone 12 Mini (recenze), ten má ale vyšší výkon a troufám si říct, že i lepší fotoaparát.

Všechny ostatní telefony v cenové relaci kolem 20 tisíc korun jsou obří placky, které jistě Pixel přehrají v oblasti focení, výkonu a třeba i výdrže. Za všechny zmíním S20 Fan Edition (recenze), nebo ještě lépe – nový Galaxy S21 (recenze), rovněž od Samsungu. To bude jistojistě lepší nákup než Pixel od Googlu. Jenom tvrdohlavý člověk by si ale nevšiml, že zmíněným přístrojům Google Pixel nekonkuruje. Ten si už několikátou generaci jde svou vlastní cestou a za konkurencí se neohlíží. A to je svým způsobem neskutečně sympatické.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |