Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Google Nexus S – recenze druhého telefonu od Googlu

  |  31 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Recenze Google Nexus S se zaměřuje nejen na samotný telefon, ale také na novinky u operačního systému Android 2.3 Gingerbread, kterým je v pořadí druhý telefon Googlu vybaven. Jak se povedl očekávaný smartphone a jak je na tom ve srovnání s konkurencí?

Google Nexus S je druhý telefon od společnosti Google. Jeho předchůdce, Nexus One, vyrobilo pro Google tchajwanské HTC. Druhý telefon s označením Nexus S má na svědomí korejský Samsung. Jak silné je toto spojení? Stane se Nexus S oblíbenějším než ve své době Nexus One?

Mobilní telefon Google Nexus S do recenze zapůjčil obchod Sunnysoft.


Google Nexus S – oficiální fotografie

Samsung dal druhému brandovanému Google telefonu výbavu podobnou vlajkové lodi Samsung Galaxy S. Ovšem tento model je již zhruba rok starý, bude to tedy na konkurenci stačit? Papírově Nexus S ztrácí oproti nové generaci smartphonů jen na poli procesoru. Zatímco nové vlajkové lodi předních výrobců disponují nově dvoujádrovými procesory, Google Nexus S je vybaven ještě jednojádrovým procesorem. Zdali je to handicap či nikoliv, se dozvíte v dalších kapitolách této recenze.

Jednou z podstatných výhod Google Nexusu S je nový operační systém Android 2.3 Gingerbread a také jistota, že budete mít v telefonu aktuální verzi systému. Google pro svůj telefon uvolňuje aktualizace mnohem dříve, než ostatní výrobci, navíc se uživatel nemusí bát, že by Google přestal uvolňovat aktualizace, jako se zpravidla stává u jiných výrobců a jejich méně významných modelů.

Základní parametry – Google Nexus S

Rozměry124 x 63 x 10,9 mm
Hmotnost129 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), Super AMOLED/Super Clear LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť1 GHz procesor ARM Cortex A8
512 MB RAM, 16 GB flash disk
Operační systémAndroid 2.3 Gingerbread
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost12 500 Kč, březen 2011

Krátké postřehy z testování Google Nexus S:

Co se nám líbilo: animace při vypnutí displeje jako u starých televizí, rychlé reakce a drobná vylepšení u Androidu 2.3, nový režim s navigací, kvalitní špuntová sluchátka v balení

Co se nám nelíbilo: plastový zadní kryt se lehce upatlá a poškrábá, chybí stavová LED dioda pro upozornění o zmeškaných událostech, procesor již mohl být dvoujádrový jako u konkurence

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Google Nexus S navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: knížečka na dlouhé večery

V kartonové krabici spolu s telefonem najdeme návod (malou knížečku ve stylu průvodce telefonu s Androidem, která se může hodit zejména na dlouhé večery), klasickou nabíječku s microUSB konektorem (nikoliv pouze adaptér do zásuvky, do kterého by se připojil USB kabel, což je škoda), stereo headset s kvalitními špuntovými sluchátky a datový USB kabel pro připojení telefonu k PC. Paměťovou kartu v balení nehledejte, Google Nexus S totiž postrádá potřebný slot, do kterého by ji bylo možné vložit.

Vzhled a konstrukce: unikátní prohnutá konstrukce

Google Nexus S má unikátní konstrukční provedení. Při pohledu ze strany je krásně vidět, jak je celé tělo telefonu prohnuté. Jedná se zejména o pěkný designový prvek. Přínos jsem však pocítil také praktický. Díky prohnuté části se palcem snáze a pohodlněji ovládá vzdálenější horní a spodní část displeje, pokud telefon držíte pouze v jedné ruce. Někdo také ocení, že je displej díky prohnutí telefonu lépe chráněn, když přístroj položíte na stůl displejem dolů. Mezi deskou stolu a displejem totiž vždy zůstane alespoň milimetr, a tak nepřijde displej do přímého kontaktu s deskou.

Tělo smartphonu s příjemnými rozměry 124 x 63 x 10,9 mm a hmotností běžných 129 gramů je vyrobeno z lesklého plastu. Samsung si tedy nedal říci, a stejně jako u modelu Galaxy S trpí také u Nexusu S celá zadní lesklá strana nadměrným upatlání od otisků prstů a jiných nečistot. Pravidelné leštění tak bude, dá se říci, na denním pořádku.

Konstrukční zpracování Nexusu S je poměrně dobré. Zadní kryt pokrývá celou stranu a s navazujícími částmi těla telefonu lícuje perfektně. Posouvání ani žádné nepříjemné zvuky při promáčknutí zadního krytu, alespoň v dohledné době, nehrozí.

Na přední straně smartphonu disponuje rozměrný dotykový displej, nad ním kamerka pro videohovory, reproduktor pro hovory, senzor vzdálenosti a světelné čidlo. Pod displejem je umístěna tradiční čtveřice androidích kláves. Jde o klávesy senzorové umístěné zleva v tomto pořadí: zpět, menu, vyhledávání a domů. V porovnání s ostatními výrobci nutno říci, že se pořadí těchto kláves liší, stejně tak, jako změna oproti předcházejícímu modelu Nexus One, který měl prohozené klávesy domů a vyhledávání. V prvních dnech mi dělalo trochu problém umístění klávesy zpět zcela vlevo, jelikož ostatní výrobci tuto klávesu obvykle umisťovali úplně napravo. Po pár dnech se dá ale zvyknout a nyní musím říci, že je toto umístění možná i praktičtější.

Na pravém boku telefonu najdeme pouze vypínací tlačítko, kterým při krátkém stisknutí vypneme displej a při delším přidržení pak můžeme vypnout samotný telefon. Tlačítko je umístěné velmi dobře, pro ovládání palcem (pokud jde o praváka) je snazší a intuitivnější stisknout klávesu v horní části pravého boku, než na horní straně. Na pravém boku mi však chyběla spoušť fotoaparátu, kterou bohužel výrobci u čím dál tím více telefonů vypouštějí a nahrazují ji pouze softwarovou spouští na dotykovém displeji.

Levý bok přináší dvojici kláves pro regulaci hlasitosti. Pokud hlasitost zcela ztišíte a stisknete ještě jednou klávesu pro ztišení, přepnete vyzváněcí profil na vibrace. Nebo můžete rovnou jen přidržet klávesu pro ztišení a mód se zapnutým pouze vibračním upozorněním se ihned aktivuje. Na spodní straně je připravena dvojice zdířek, a to pro 3,5 mm konektor Jack na sluchátka a microUSB konektor pro připojení nabíječky či datového USB kabelu. Zadní strana nabízí objektiv fotoaparátu s jedním LED bleskem a reproduktor.

Displej a ovládání: pozor na typ displeje

Samsung vyrábí smartphone Google Nexus S ve dvou verzích, které se od sebe liší pouze typem displeje. Zatímco verze s kódovým označením i9020 má Super AMOLED displej, druhá verze s označením i9023 přináší o něco horší Super Clear LCD displej. Určitě Vás proto zajímá, jak je to vlastně s dostupností jednotlivých verzí konkrétně v ČR. Z oficiálního dovozu lze v Česku sehnat verzi i9023, které se týká právě tato recenze. Verze i9020 se dá u nás zakoupit pouze z šedivého dovozu, tedy s možnými případnými riziky (servisní opravy, návod, atd.).

V naší redakci testovaná verze i9023 tedy disponuje Super Clear LCD displejem (zkráceně jen SC-LCD), ostatní parametry jsou již stejné s verzí i9020. Prohnutý dotykový displej disponuje rozlišením WVGA (480 x 800 px), 16 miliony barev a úhlopříčkou 4“. Dotyková technologie je kapacitní a nechybí ani oblíbený multi-touch pro například zoomování fotek, webových stránek či ve hrách. Ještě se vraťme k rozdílům mezi Super AMOLED a SC-LCD displejem. První jmenovaný vyniká v přímé konfrontaci zejména tmavší a věrohodnější černou barvou, zatímco u SC-LCD displeje se může zdát, že jde o tmavě šedivou. Oba displeje však mají náskok před klasickými TFT displeji, takže ani v případě SC-LCD displeje, který se oficiálně dováží do ČR, není třeba obav.

Google Nexus S přináší jako první telefon velmi pěkný efekt vypínání displeje, který jistě v mnoha lidech vyvolá nostalgii. Po stisknutí tlačítka pro zamčení telefonu se obraz smrskne do středu obrazovky a poté náhle zmizí, stejně jako efekt vypnutí u starších klasických televizí. Jde skutečně o velmi pěkné provedení. Co jsem ale naopak u telefonu trochu postrádal, byla stavová LED dioda, která by informovala o zmeškaných událostech. Pokud máte novou zprávu či zmeškaný hovor, musíte probudit telefon, abyste se o tom dozvěděli.

Baterie a výdrž: velmi solidní výsledek

Baterie typu Li-Ion nabízí u Google Nexusu S kapacitu 1500 mAh. V redakčním testu, kdy jsem telefon zatěžoval průměrně, tedy denně uskutečnění hovorů o celkové délce kolem 10 minut, poslech zhruba půl hodiny hudby, brouzdání kolem půl hodiny na internetu přes 3G či Wi-Fi, příležitostné využití GPS (na pár minut) a pořízení pár snímků, mi Google Nexus S vydržel 2 až 3 dny. To je u podobně vybavených smartphonů nadprůměrný výsledek.

Operační systém Android 2.3 Gingerbread

Google Nexus S je oficiálně první telefon s operačním systémem Android 2.3 Gingerbread. Stejně jako u původního Nexusu One je také u nového Nexusu S prakticky zařízena dostupnost budoucích aktualizací systému. Díky tomu je Nexus velmi oblíbený zejména u technoidů, kteří nechtějí na jakékoliv aktualizace, byť sebemenší, příliš dlouho čekat. Google pro svůj telefon uvolní aktualizaci vždy s předstihem oproti konkurenci, která v některých případech dokonce musí do nové verze systému složitě nejprve implementovat své nadstavby typu TouchWiz (Samsung), HTC Sense atd.

Smartphone pohání procesor ARM Cortex A8 s taktem 1 GHz, ovšem jde ještě o jednojádrovým procesor. Google tedy druhý smartphone nepředstavil zrovna v nejlepší době, když je již na trhu první telefon s dvoujádrovým procesorem (LG Optimus 2X) a další telefony s dvoujádrovými procesory dorazí na trh v nejbližší době (Samsung Galaxy S II). Ale tento na první pohled handicap může být v některých případech přeci jenom výhodou. Současné aplikace totiž údajně nedokážou využít dvě jádra, jelikož nejsou psané pro dvoujádrovou architekturu, a v případě spotřeby jsme se také ještě nepřesvědčili o tom, že by dvě jádra, která vykonají dané procesy za kratší dobu, nějak prodloužily výdrž telefonu. Spíše právě naopak. V redakci aktuálně testovaný dvoujádrový LG Optimus 2X nevydrží (zatím) ani polovinu toho, co Google Nexus S.

Ještě doplním, že Nexus S je vybaven operační pamětí 512 MB RAM a 16 GB flash diskem pro uložení veškerých dat, jelikož u telefonu schází slot pro paměťové karty. Nyní se už ale pojďme podívat na samotný operační systém Android 2.3 Gingerbread. Na úvodní straně opět najdeme plochy s widgety, z horní lišty můžeme stáhnout oznamovací obrazovku a menu je v tradiční matici 4×4 ikonky, ovšem novinkou je 3D efekt odjíždějících ikonek z dané matice, které se jakoby ohýbají.

Významné změny u Androidu 2.3 Gingerbread:

  • nová softwarová klávesnice
  • signalizace konce seznamu při listování v nabídce
  • přístup do správce aplikací přímo z úvodní obrazovky skrze nabídku menu
  • indikátory síly signálu mobilní sítě i Wi-Fi (při využívání dané sítě jsou ikonky zelené, jinak jsou šedé)
  • podpora dvoujádrových procesorů a NFC

Telefonování a zprávy: takřka bez vylepšení

Telefon je (nebo alespoň by měl být) primárně určen pro telefonování a zprávy. Může se proto zdát, že se v tomto směru nedá nic zlepšovat. Není to však úplně pravda. I u telefonů typu Google Nexus S najdeme menší nedostatky či chcete-li prostor ke zlepšení. Začněme zprávami. Telefon pojme takřka neomezený počet zpráv, neboť je ukládá na sdílenou vnitřní paměť, která činí 16 GB. V editoru zpráv je však možné využít pouze QWERTY klávesnici (na výšku či šířku displeje), nikoliv však zatím ještě velmi oblíbenou alfanumerickou klávesnici. Někteří zájemci se tak musí podívat na Android Market po alternativním řešení, kde je k dispozici řada softwarových klávesnic.

Telefonní seznam využívá také sdílenou vnitřní paměť telefonu, takže s počtem kontaktů si nemusíte lámat hlavu. Navíc kontakty si můžete nechat synchronizovat se svým Google účtem a mít je tak dostupné i u dalších produktů Googlu. Telefonní seznam přináší přehledně řazené kontakty dle abecedy. Pro rychlé posouvání stačí uchopit lištu v pravé části displeje a listovat po začínajících písmenech. U každého kontaktů můžete mít kromě několika telefonních čísel také obrázek či další dodatečné informace. Během hovoru pomůže pro zvýšení kvality zvuku softwarové potlačení hluku. Prakticky však rozdíl oproti telefonu bez této funkce nebyl příliš znatelný. V telefonu samozřejmě nechybí ani základní vyzváněcí profily, a to: normální, tichý a vibrace.

Multimediální výbava: hudba, video, navigace

Google Nexus S je smartphone se zejména multimediálním zaměřením. Ve výbavě tedy najdeme kvalitní hudební přehrávač, video přehrávač, fotoaparát s kamerou, navigaci či možnost stažení nepřeberného množství her a aplikací z portálu Android Market.

Hudební přehrávač podporuje nejpoužívanější audio formáty v čele s MP3. Skladby jsou tříděny podle interpretů, alb či nesetříděny v jedné složce s názvem skladby. Nechybí ani záložka s playlisty. Velmi mi však scházel ekvalizér či další nastavení efektů. Vzhledem k tomu, že v balení výrobce dodává velmi kvalitní headset se špuntovými sluchátky, je to velká škoda. Absence stereo reproduktorů také příliš nepotěší. Přehrávač alespoň nabízí možnost automatického opakování skladeb či náhodného výběru songů.

Video přehrávač zvládne přehrát většinu videí, a pokud by si přeci jenom s některým formátem neporadil, stačí si stáhnout některý z bezplatných přehrávačů na Android Marketu. Nexus S se proto hodí na sledování například pravidelných seriálů, popřípadě i celovečerních filmů, včetně titulků s českou diakritikou. Pokud chcete s telefonem začít více zábavy, stačí navštívit portál Android Market, na kterém je již více než 100 tisíc aplikací a her. Pro navigaci jsou v telefonu připraveny Google Mapy, které mohou využívat jak vestavěný GPS modul, tak i mobilní sítě pro rychlejší určení pozice. Nejnovější verze této aplikace sice zatím v Česku oficiálně nepřináší plnohodnotnou navigaci, tj. šipka na displeji s odbočkami včetně hlasových pokynů, ale i tak dokáže potěšit různými gesty pro otáčení, sklápění, zoomování a posouvání mapových podkladů, které jsou stahovány tradičně z internetu. Dejte si proto pozor na datový tarif svého operátora.

Fotoaparát: 5 Mpx, autofocus i blesk

Google Nexus S je vybaven 5 Mpx fotoaparátem (2560 x 1920 px) s autofocusem i LED bleskem. Jde o průměrnou výbavu. Co se týče dalších parametrů, nechybí různé obrazové efekty, scény, režim panorama či geotagging. Kvalita zkušebních fotografií není špatná, ale v některých případech je znatelné přepálení scény. Pro pořízení fotek je připravena pouze softwarová spoušť, mechanická klávesa na boku schází. Nexus S také dokáže nahrávat video v rozlišení až 720 x 480 px s rychlostí 17 snímků za sekundu.

Zkušební fotografie – Google Nexus S:

Organizační a datové funkce: ve znamení Googlu

Vzhledem k tomu, že jde o telefon s operačním systémem od Googlu a navíc o telefon samotného Googlu, na každém kroku na nás čekají produkty tohoto softwarového giganta. Kalendář nabízí propojení s Google účtem, pro emaily můžete využít Gmail, nechybí budík s možností opakování, kalkulačka či prohlížeč Office dokumentů. Další zajímavé aplikace pro organizaci můžete stáhnout z Android Marketu.

Google Nexus S je bohatě vybaven v oblasti připojení. Mobilní data reprezentují: GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (až 7,2 Mb/s) a HSUPA (až 5,76 Mb/s). Pro připojení na internet, bez něhož telefon rozhodně nevyužije svůj potenciál, můžete kromě mobilních dat využít také oblíbené Wi-Fi (specifikace b/g/n). Pro brouzdání na internetu je připraven kvalitní internetový prohlížeč, který podporuje Flash (po aktualizaci na Flash 10.2 zobrazí telefon většinu flashového obsahu), záložky, multi-touch pro zoomování a další. Mezi datovými technologiemi nechybí ani Bluetooth 2.1 (včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby) a USB (USB 2.0).

Závěr recenze Google Nexus S

Google Nexus S je prvotřídní smartphone s nejnovějším OS Android 2.3 Gingerbread a spoustou multimediálních, organizačních a datových funkcí. Ocení jej zejména uživatelé, kteří chtějí mít neustále aktuální verzi Androidu, kterou Google svému telefonu poskytuje dříve než konkurence. Unikátní je prohnutý dotykový displej s úhlopříčkou 4 palce, který má nejen estetickou, ale také praktickou funkci. Jen si dejte pozor na verzi telefonu, kterou si chcete pořídit. Verze i9020 totiž přináší Super AMOLED displej, kdežto oficiální verze pro ČR s označením i9023 má Super Clear LCD displej.

Procesor s taktem 1 GHz je sice „pouze“ jednojádrový, i když již konkurence nabízí dvě jádra, ale prakticky to zatím žádný znatelný handicap není. Možná právě naopak. Díky velmi dobré optimalizaci systému od samotného Googlu je telefon rychlý a také poměrně dlouho vydrží na jedno nabití. Funkce jako mobilní data HSPA, Wi-Fi či GPS jsou samozřejmostí. Novinkou je pak technologie NFC pro sdílení štítků s informacemi či v budoucnu pro platbu mobilem místo platební karty. Google dokázal, že jeho druhý Nexus (Nexus S) má rozhodně co nabídnout, ať už díky unikátnímu prohnutému displeji, NFC či aktualizacím OS, o telefonu budeme ještě dlouhou dobu slyšet.

Google Nexus S si můžete zakoupit u Sunnysoftu.

OS Android 2.3 chybí slot pro paměťové karty
prohnutý 4“ displej v ČR oficiálně verze s SC-LCD displejem
1 GHz procesor chybí ekvalizér
HSPA, Wi-Fi, GPS
technologie NFC
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
20 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
zimlilolaTomaspetr btscurek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
JohnyAsbest
JohnyAsbest

Zdravím, je tam malý problém s tím vyndáváním simkarty – je nutno totiž vyndat baterii a pak lze vyndat simku. Jinak zatím spokojenost.
Ale mám dotaz, jelikož tento mobil nemá FM rádio v aplikacích, nevíte, zda-li existuje na AMarketu něco obdobného zdarma? všelijaká internetová rádia se tam najdou, ale nějak mi chybí česká rádia. Díky.

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, česká rádia jsou v aplikaci TuneIn Radio.. tam si vyberete podle lokality přesně město v ČR a pod ním nabídnutá rádia. Jediným nešvarem je, že to je datový přenos, což ale v domácí Wi-Fi síti nemusí být problém.

JohnyAsbest
JohnyAsbest

jj. díky. Zkusím.

Templář
Templář

Super AMOLED displej vyniká v zobrazení černé a v černých barvách je také úspornější, Super Clear LCD je naopak lepší ve světlejších barvách, je jemnější, lépe čitelnější na sluníčku. Na foru XDA jsou dokonce takoví, kteří chtějí pouze Super Clear LCD. Čili jako výrazný negativ to rozhodně není.

JohnyAsbest
JohnyAsbest

Zdravím a chtěl bych se dotázat na tu funkci NFC. Je to již funkční ? alespoň jsem to někde viděl na youtube nebo kde, že někdo má Nex S vedle čárkového kódu nějakého zboží a přečítá obsah. Lze to nějak použít v našich podmínkách ?

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, kolega to zkoušel s nějakou vizitkou a okamžitě se mu v telefonu načetla. Další možnosti teprve přijdou časem. Třeba v Plzni by však měli telefon podporovat v MHD co nejdříve, když už tam služba funguje se staršími telefony Nokia s NFC.

JohnyAsbest
JohnyAsbest

Hm, zkoušel jsem to – zapnul jsem NFC, dále načíst foťákem (asi jako barcode pro čtení QR kódů) např. čárkový kód mým NexusSem u Hospodářských novin z dneška. Ale nic se nestalo. Ale přiznám se, že nevím jak to číst-položit-fotit……prostě jak to udělat, aby se načetl obsah

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, v recenzi je přímo video v kapitole s operačním systémem, jak funguje NFC a štítky v praxi s např. kartou. :)

tobik
tobik

V článku mluvíte o přehrávání filmů včetně titulků v češtině, můžete doporučit nějaký konkrétní přehrávač?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, vše potřebné najdete v našem dřívějším článku http://mobilizujeme.cz/clanky/jak-prehrat-titulky-u-videa-vcetne-ceske-diakritiky-navod-pro-android-os/

JohnyAsbest
JohnyAsbest

Zdravím, ještě mám další dotaz – pro konverzi videa používám prográmek Super, nevíte přesná data pro konverzi videa do NexusSe ?
tj. pro body 1. Output container, 2. Output Video Codec, 3. Output Audio Codec, a dále pro Video a Audio ? Děkuji za případnou pomoc.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

DNES  |  Jakub Foltýn  |  4 komentáře

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení