Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Google Nexus Q – závislost na Google Play

  |  komentovat  |  autor: David Šantora

Na včerejším Google I/O 2012 se ukázalo, že Google umí překvapit. Kromě očekávaného tabletu Nexus 7, doslova akční a fantastickou ukázkou brýlí Google Glass či nové verze Androidu Jelly Bean, si pro nás Google přichystal menší překvapení – Nexus Q. Pojďme se na něj podívat.

Předně, Nexus Q je streamovací zařízení, které ve spojení s Androidem zpřístupní obsah vaší knihovny z Google Play tak, jak si asi většina z nás představuje. Tedy hudbu přes pořádné bedny a filmy hezky na plazmě v obýváku. Jak celé zařízení ale vypadá?

Jedná se vlastně o černočernou kouli, jak vystřiženou z nějakého sci-fi, která je po svém obvodu doplněná o 32 multibarevných LED diod tvořící světelný prstenec, díky němuž dokáže do rytmu hudby poblikávat a dodávat tak zařízení ještě více futuristický vzhled. V zadní části se nachází celá baterie portů, tedy ethernetový port, microUSB, microHDMI, optický audio výstup, 3,5 mm výstup na sluchátka. Nexus Q samozřejmě též obsahuje bezdrátové možnosti propojení, které je zastoupené Wi-Fi, Bluetooth a NFC.

Pro spojení se světem je Nexus Q vybaven více než dostatečně. Google Nexus Q tedy propojíte doma pomocí HDMI kabelu se svojí televizí, optickým kabelem jej můžete propojit třeba s domácím kinem a v tento moment je Q připraven k použití. Aktivuje se totiž (nejenom) pomocí technologie NFC, mobil pouze přiložíte na moment k Nexusu Q, čímž jej aktivujete a následně přes Wi-Fi ze svého telefonu celý systém ovládáte. A musíme uznat, že vše vypadá náramně dobře. Pro zajímavost, cena, za kterou začne Google svůj Nexus Q příští měsíc v USA prodávat, byla nastavená na 299 dolarů.

 

Pokud si tedy budeme chtít pustit hudbu v rámci svého Google Play přes Nexus Q, stačí si jí v telefonu vybrat a bude nám přehrána, ať na připojených reproduktorech, nebo přímo na televizi, kde je možné navíc ještě zvolit vizuální efekty, které též reagují na hudbu. Co je důležité říci, je skutečnost, že váš mobil, pokud takto hudbu přehráváte, do Nexus Q nic neposílá, ale pouze dodá Nexus Q impuls, co vám má vlastně přehrát. Ve výsledku, pokud si vyberete v rámci svého Google Play libovolného interpreta, kterého máte ve své knihovně, Nexus Q se pouze připojí a hudbu přehrává přímo z cloudu, tedy hudba není streamovaná z vašeho zařízení doma, ale ze serverů Googlu v rámci vašeho účtu.

Úplně stejně funguje schopnost Nexus Q přehrávat filmy. Mobilem si vyberete který film si chcete pustit a následně po zaplacení půjčovného se vám film skrze Nexus Q pustí přímo do televize. Ani jedna z výše uvedených možnosti bohužel není dostupná na českém trhu a možnost přehrávání lokálně, třeba přímo ze smartphonu či tabletu, nebyla vůbec zmíněná.

Na čem Nexus Q staví, je jeho takzvaná „sociálnost“, jak to mimochodem sám Google prezentoval. Pokud přijdete na navštěvu k někomu, kdo Google Nexus Q bude vlastnit, můžete jeho prostřednistvím pouštět svojí zakoupenou hudbu, či pouštět filmy. A další člověk s dalším Androidem taktéž atd. Nexus Q neřeší přihlašování, to je ošetřené již při komunikaci s telefonem či tabletem, díky tomu může Nexus Q využívat opravdu každý, kdo má patřičnou knihovnu v rámci Google Play a je v dosahu Nexus Q. Nebude tedy problém, v případě menší party doma, posílat do Nexus Q songy z několika účtů (smartphonů / tabletů) najednou. Nexus Q je hezky seřadí do playlistu a bude je pouštět postupně. Samozřejmě lze tento playlist na připojených zařízeních zobrazit a upravovat. V rámci nejenom pořádané párty se určitě  bude hodit schopnost Nexusu Q streamovat videa z YouTube.

 

Všechno tohle vypadá úžasně a mě osobně se systém, který Google zvolil, velmi líbí, jak ale asi již tušíte, má to jeden zásadní háček. Vlastně je to ocelový hák hodný pořádného jeřábu. Nexus Q je totiž zcela závislý na Google Play, který kromě USA, nemá nikde plnohodnotnou podporu. V Česku je dokonce v rámci Google Play dostupná pouze možnost instalovat si aplikace, tudíž vše výše napsané se nás, prozatím, netýká. Google bohužel na I/O 2012 neprozradil, kdy a jestli bude rozšiřovat podporu svého Google Play, zatím se tedy budou moci, již od příštího měsíce, radovat z Nexus Q hlavně lidé žijící v USA, kde se začne Nexus Q prodávat.

Na konferenci přitom nepadlo ani slovo o tom, kdy začne Google svůj Nexus Q prodávat v Evropě. Pro toho, kdo si Nexus Q tedy doveze z USA do Evropy, budou služby zastoupeny v menší (nebo žádné) míře než v USA, jako částečná náplast je zde 16 GB interní uložiště, ze kterého půjde pravděpodobně přehrávat stažená hudba z Google Play lokálně. Google na konferenci bohužel nezmínil podporu USB mass storage zařízení a USB port, který na zařízení je, je tzv. servisní.

Nabízí se tedy otázka, co zamýšlí Google s Nexusem Q? Má se jednat o zařízení pouze pro USA, kde Google Play funguje na úplně jiné rovině než u nás, nebo je Nexus Q testovací gadget, který má ukázat, jestli je zvolená cesta správná? Jisté je jedno. Dokud Google v celé Evropě nezprovozní plnohodnotně svůj Google Play, nebude mít smysl Nexus Q na starém kontinentu prodávat. A co si o tomto zařízení myslíte vy?

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení