Mobilizujeme.cz

Glosa: iPhone SE je drzost. Apple už chce jen vaše peníze.

  |  45 komentářů  |  autor:

Také vás zaskočilo, jak smutně se všichni představitelé Applu během poslední keynote tvářili pokaždé, když vypustili z úst slovo „innovative“? Není divu. Za iPhone SE by se Steve Jobs styděl.

Vzpomínáte si na Škodu Octavia Tour? Největší tuzemský výrobce automobilů si před 12 lety uvědomil, že není schopen prodávat nové provedení Octavie méně majetným zákazníkům. Vzal tedy původní generaci, která na trhu přesluhovala už od roku 1996, mírně jí pozměnil název a nabídku motorů. Nad to přilepil lákavou cenovku a voilà, prodejní hit byl opět na světě.

Připomíná vám tento postup něco? Píše se rok 2016 a Apple představuje Apple Octavia Tour. Tedy pardon, Apple iPhone SE. Nový prodejní hit, nejlevnější nově uvedený iPhone. Jenže nenechte se zmýlit – tento nově uvedený iPhone už je „nový“ tři dlouhé roky. Jedná se jen o iPhone 5S s novými vnitřnostmi. I přesto, že se před jeho uvedením spekulovalo o tom, že malý iPhone Apple zařadí do jednotné designové linie s ostatními modely, nestalo se tak. Ve chvíli, kdy se iPhone SE objevil na projekci v Cupertinu, zalapal jsem po dechu.

Tip: 4 důvody, proč si radši koupit nový iPhone SE než model 5S

Co nový model znamená v obchodní matematice? Nenechte se zmýlit líbivými řečmi. Apple vzal součástky, které už měl na skladě. To vše zabalil do už jednou zaplaceného designového návrhu. Pochlubil se „nízkou cenovkou“, o které všichni dobře víme, že je vysoká až až. Proč? Na rozdíl od iPhone 5S totiž SE nedisponuje 32 GB variantou, a kvůli výkonnějšímu fotoaparátu rázem 16 GB verze ztratila svůj smysl. Základní cenovka „nového“ telefonu tedy činí ne 13 tisíc, ale téměř 17 tisíc korun. A to vše za model, který už se předem sám zaplatil a bude už pouze vydělávat.

Fanoušci značky jsou opět nadšeni. Na tohle čekali. Malý telefon. I příznivci Apple se totiž změnili. Už nepožadují „jobsovské“ inovace. Stačí jim, že „všechno bude jako dřív“. Velkou část výplaty zaplatí jen za samotné logo nakousnutého jablka. Možná, že si pár z nich uvědomuje, že Apple má už teď dostatek prostředků, aby iPhone 5S omladil ještě více než osazením nového foťáku, procesoru a modulů RAM. Že mohl jeho konstrukci ztenčit. Mohl rozšířit displej a ponechat stejně velké tělo (rok 2012, kdy jsme poprvé viděli iPhone 5, už je přeci jen hodně dlouho za námi). Nebo mohl zároveň s novým modelem představit jakoukoli novou technologii. Ale neudělal to. Za zmínku ostatně stojí také to, že iPhone 5S na tom byl opravdu bídně co se výdrže akumulátoru týče a sliby zlepšení jsou u jeho reinkarnace zatím pouze na papíře.

Apple zlenivěl a už neinovuje. Žene se výhradně za ziskem. A dobře ví, co dělá. Nový iPhone SE totiž nemá konkurenci. Kdo by si ještě před pár měsíci pomyslel, že čtyřpalcový telefonek bude podle benchmarků zároveň nejvýkonnějším strojem na trhu. Pravda je ovšem taková, že kdyby v Apple chtěli, mohla by být jejich novinka ještě o velký kus lepší. Prodávat se ale bude bezpochyby skvěle. Ostatně – stejně jako Škoda Octavia Tour.

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

DNES  |    |  diskuze (0)

Google v Indii zavedl novou platební aplikaci a nazval ji Tez, což v hindštině znamená rychlý. A ona je nejen velmi rychlá,ale…

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Někteří z vás se možná v duchu ptali, jestli svůj „bezrámečkový“ smartphone chystá i společnost Vernee, která už přinesla řadu zajímavých telefonů…

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

DNES  |    |  diskuze (0)

Včera se u HTC děly velké věci. Za 1,1 miliardy dolarů odkoupila společnost Google část této tchaiwanské firmy. HTC tak může dál…

Mobilní zobrazení