Recenze Geecoo Mini 1: chytré zrcátko, hloupý telefon
V době, kdy výrobci mobilních telefonů skoro bojují o každý milimetr úhlopříčky navíc a velikost je pro ně dost zásadní, přišel do našeho mobilního rybníčku jeden unikát, který si na své malé velikosti dokonce staví celé své promo. Řeč je o malém mobilním telefonu Geecoo Mini 1, který se zpočátku tváří jako hezké barevné zrcátko do kabelky.
Jelikož společnost Geecoo figurující v mobilním průmyslu není v našich končinách moc známá, ráda bych ji v úvodu trochu představila. Geecoo Technology LTD má domov v čínském Shenzenu a specializuje se na design, výzkum, vývoj a prodej mobilních telefonů. Kromě trochu bizarního telefonu, kterému se budu v této recenzi věnovat, má na svém kontě již osm smartphonů, které jsou již adekvátní k dnešní době. Cenovka Geecoo mobilních telefonů se v přepočtu pohybuje od cca 900 korun do 6 000 korun. Do našich končin se však dostal právě jen zmiňovaný bizarní mobilní telefon Geecoo Mini 1, který na pár českých e-shopech seženete od 990 korun, což je za mobil docela pěkná cena. Vyplatí se však i za tak poměrně nízkou cenu tento opak smartphonu pořizovat?
Geecoo Mini 1: specifikace
Konstrukce | tvrzené sklo + kov, 114 x 49 x 5,5 mm, 74,3 g |
---|---|
Displej | 1,54″, IPS LCD, 240 x 240 px, jemnost neznámá |
Operační systém | neznámý |
Procesor | Spreadtum SC6531E |
Paměť | 32 MB RAM, 32 MB úložiště, microSD slot (až do 8 GB) |
Fotoaparát | není |
LTE | není, pouze GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.0, GPRS |
Baterie | 400 mAh |
Cena a dostupnost | 990 Kč, květen 2018 |
Produkt seženete na stránkách českého prodejce SuperVeci.cz.
Design a zpracování: nešikovný krasavec
Musím se přiznat, že když jsem tento malý unikát dostala poprvé do ruky, byla jsem opravdu překvapená z jeho designu. Celý je z tvrzeného skla s kovovými rámečky. Vypadá tak trochu jako mladší sourozenec novodobých iPhonů a i samotné logo vypadá, při troše fantazie a po sklence vína, jako nakousnuté jablko. Ale teď k tomu nejdiskutovanějšímu. K velikosti. Ano, je malý a myslím si, že mí kolegové redaktoři z takové velikosti byli trochu nervózní – asi mají nějaký podvědomý strach z malých věcí, netuším. Já jsem však po začátečním překvapení byla s velikostí spokojena. Mobil se mi krásně vešel do ruky, do malé kabelky a do kapsy u džínů dokonce tak, že jsem si mohla sednout a nemusela ho vyndávat. Další (a asi i poslední) věc, kterou hodnotím kladně, je zrcátkový efekt, ve kterém bude vypadat pěkně i obludné zvíře z pohádky Kráska a zvíře, a to díky lesku a barevnosti telefonu.
Zklamání samozřejmě přišlo po zapnutí. První výzva je vůbec telefon odemknout. Trochu mi to připomnělo můj první telefon, kdy se musela zmáčknout kombinace dvou tlačítek, aby se odemkl. Jenže u tohohle telefonu je problém se softwarovými tlačítky, které se nacházejí pod 1,54″ LCD displejem. Softwarová tlačítka jsou opravdu tím největším zlem celého telefonu. I když se to zprvu může zdát jako docela atraktivní záležitost, v praktickém životě tomu tak opravdu není. Velmi snadno se člověk překlikne a to většinou u prostředních šipek, kterých jsem s radostí využívala u jedné z her. Jakmile se však u šipek překliknete, tak se ze hry dostanete někam úplně jinam. Další mínus této vymoženosti je, že se na softwarové klávesnici píše ještě hůře než na hardwarové.
K dalšímu mému zděšení přispělo jen jedno jediné tlačítko po stranách. A to vypínací. Ptáte se, kde jsou tlačítka hlasitosti? Prostě a jednoduše neexistují. Na místě, kde bych právě očekávala tlačítka na hlasitost, se vyskytuje sdílený slot na SIM kartu a microSD paměťovku, díky které můžete mít v mobilu i své fotky nebo hudbu. Dole pak klasicky nalezneme konektor pro nabíjení, 3,5mm jack chybí; hudbu lze poslouchat jen bezdrátově. Vzadu se pak nachází logo značky a jejich motto Make it possible. Fotoaparát Geecoo Mini 1 také nemá.
Displej, prostředí a baterie: nepoužitelný propadák
Kvalitu displeje hodnotím jako únosnou, všechno bez problému přečtu a to mi u takového telefonu bohatě stačí. Ikonky v menu jsou jednoduché a přehledné, ale vzhledem k malému displeji se tam vlezou pouze čtyři a proto pro další nálož musíte použít mé, již zmiňované, oblíbené šipečky. Prostředí se stane nepřehledným právě ve chvíli, kdy jsem nucena na nějakou tu ikonku kliknout. To je však velice subjektivní názor a je možné, že už jsem rozmazlená novodobými smartphony. Mám ale pocit, že i moje tlačítková Nokie ve třetí třídě byla jednodušší na ovládání a prostředí po kliknutí na ikonku mnohem přehlednější.
Různé akce, které chcete podnikat, jsou samozřejmě trochu těžší na ovládání. A k tomu všemu přispívá, že si vlastně někde vzadu v podvědomí myslíte, že máte v ruce dotykový telefon a ne ten s „tlačítky“. A tak se vám může lehce stát, že horečně klikáte na kontakt, který chcete vytočit, než vám dojde, že zavoláte jedině tak, že tlačítkem kliknete na Volby a až přes to vyberete akci. Je to prostě o zvyku. Mně k tomu ale týden nestačil.
Vzhledem k tomu, že Geecoo Mini 1 nemá operační systém, tak jeho atraktivita klesá ještě níže. Ve vybavení telefonu najdete takové ty klasiky jako kalendář, kalkulačku, budík, kontakty, zprávy atd. Třešničkou na dortu jsou pak dvě jednoduché hry – a to profláknutý Had, a pak pro mě méně známý Sokoban. Dále je k dispozici FM rádio, které si můžete poslechnout přes Bluetooth sluchátka. Za odér budoucnosti se v telefonu dá považovat WhatsApp, na jehož chod je mobil vybaven jednoduchým GPRS modulem. Dále si můžete vyhodit z kopýtka s Facebookem nebo s Internetem. Tím však zábava končí a nic nového ani nemáte možnost přidat.
Dalším kamenem úrazu jsou hovory. Doufala jsem, že aspoň v tom bude přijatelný, když už v ničem jiném. Ale opak se stal pravdou. Druhá strana je opravdu hůře slyšet, stejně jako já. A to jsem volala v docela klidném prostředí – žádná diskotéka, kde člověk skoro neslyší vlastního slova. Samozřejmě, že moje první reakce byla rychle hovor zesílit na zvuku. Už jsem šmátrala po tlačítkách hlasitosti, když v tom přišlo uvědomění, že tam vlastně nejsou. Levé softwarové tlačítko mě pak sice zachránilo a nějak jsem se přes něj dostala i na nastavení hlasitosti, ale je to zbytečně komplikované a nekomfortní. Tím pro mě Geecoo Mini 1 končí i jako možnost druhého telefonu, který bych si třeba brala na nějaká rušnější místa, kam bych nechtěla brát svůj chytrý telefon.
Nabíjení zajišťuje klasická kabelové nabíječka, kterou si pamatuji ze svého dětství, tzn. bez odnímatelného USB kabelu. Co se týče výdrže na jednou nabití, tak jsem vcelku zklamaná. Baterka hodně padá dolů, i když s mobilem nic neděláte. Za plného využívání, vydrží max +- 30 hodin. Za to samotné nabíjení je docela slušné, z žádné čárky na plných pět asi za hodinu.
Zhodnocení
Jak bych tedy Geecoo Mini 1 zhodnotila? Na takový hloupý telefon je Geecoo Mini 1 opravdový krasavec, ale to je tak všechno. Pro mě je to naprosto nepraktické zařízení. Pokud bych chtěla záložní mobil jen na volání a SMS, tak určitě sáhnu po klasických hardwarových tlačítkách a budu spokojená. Tohle mi přijde jako zbytečná překombinovanost a vydávání se za něco, co není. Co se ale tomuto mobilnímu výrobci povedlo, je zviditelnění se. A o to mu asi i šlo.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |