Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Gartner: iOS ztrácí, Android a Windows Phone stále na vzestupu

  |  3 komentáře  |  autor: Filip Kříž

Americká analytická společnost Gartner zveřejnila výsledky prodejů mobilních zařízení za třetí kvartál roku 2013. A musí se nechat, že jsou to vskutku zajímavé informace…

Samsung-Galaxy-S4-vs-Sony-Xperia-Z-vs-HTC-One-vs-iPhone-5-vs-Lumia-920

Z globálního hlediska je zajímavá informace, že prodeje chytrých telefonů druhé čtvrtletí po sobě překonaly prodeje jejich „hloupějších kamarádů“, a to s 55% podílem na veškerých prodaných zařízeních.

Od stejného období loňského roku zaznamenaly smartphony skoro 46% nárůst v prodejích, zatímco v roce 2012 se jich prodalo za třetí čtvrtletí 171 milionů, letos to bylo více než 250 milionů.

Největší růst prodejů byl zaznamenán v Asii, kde se letos prodalo o 77% více smartphonů a o 12% více „hloupých“ telefonů než ve stejném období v roce loňském. Vzestup v prodejích nastal také v Americe, a to jak Jižní, tak Severní a překvapivě také v západní Evropě, kde se podařilo zastavit klesání prodejů z minulých kvartálů tohoto roku.

Gartner Q3 2013

Největší díl si dle očekávání ukrojil Samsung s více než 80 miliony prodaných kusů, což je o více než 25 milionů více než za stejné období loni. To vše mu stačilo k zisku 32% podílu na trhu se smarthpony, což je naprosto stejný podíl, jako za loňské třetí čtvrtletí. Na druhém místě se umístil Apple, který prodal něco málo přes 30 milionů svých iPhonů. Je to sice skoro o 6 milionů více než v loňském roce, ale nezastavilo to propad o více než 2 procenta podílu, který momentálně činí 12%.

Na třetí místo se poprvé vyšvihlo Lenovo, které prodalo skoro dvojnásobek chytrých zařízení oproti loňsku a nyní zastupuje asi 5,1% prodejů. Na čtvrté místo odsunulo LG, které prodalo o necelý milion méně chytrých telefonů než Lenovo a drží podíl 4,8%. Na páté místo se s 11,5 miliony prodaných smartphonů propadl Huawei, který má nyní podíl na trhu 4,7 procenta.

Podíl ostatních výrobců zůstal meziročně na skoro stejné úrovni kolem 41%.

Gartner Q3 2013 Operating systems

Mezi operačními systémy stále neotřesitelně drží Android, jehož podíl meziročně vzrostl skoro o 10% na 82% a zatímco loni se s tímto operačním systémem prodalo 124,5 milionů chytrých telefonů, letos to bylo již více než 205 milionů.

Na druhém místě se stále drží iOS od Applu, jehož čísla se shodují s prodejem smartphonu – prodalo se 30 milionů zařízení s tímto operačním systémem, což stačilo k zisku 12% podílu.

Na třetím místě již figuruje Windows Phone od Microsoftu, který vzrostl meziročně o 1,3 % a jenž nacházel na skoro 9 milionech prodaných zařízení, což je více než dvojnásobek zařízení oproti roku 2012.

Podíly dalších systémů klesly velice výrazně, posledním, který ještě stojí za zmínku, je operační systém z dílny BlackBerry, jehož podíl výrazně klesl z 5,2 na 1,8 procent s méně než polovinou prodaných přístrojů oproti třetímu čtvrtletí minulého roku. Další systémy jako Bada či Symbian již dohromady nedají více než 1 procento.

Gartner Q3 2013 overall

V celkovém prodeji mobilních zařízení i nadále vládne Samsung a zvyšuje svůj podíl na trhu – k loňským 22,7% za 98 milionů prodaných telefonů přidal další 3 procenta za 117 milionů prodaných kusů a získal podíl 25,7%.

Na druhém místě se udržela Nokia, které sice klesají jak prodeje (63 mil. oproti 82 v loňském třetím čvtrletí), tak zejména podíl, který klesl ze skoro 20 procent na necelých 14.

Prodeje iPhonů stačí Applu k tomu, aby zaujímal třetí místo v prodeji veškerých mobilních zařízení. Na čtvrtém místě si mírný náskok vydobylo LG s 18 miliony prodaných telefonů a aktuálně drží podíl 4%. Na páté místo spadlo spolu s klesajícími prodeji ZTE. To prodalo 13,7 milionů zařízení a stačí mu to k tříprocentímu podílu. Na 6. místě se v těsném závěsu umístil další čínský výrobce, Huawei s 13,6 miliony prodaných přístrojů a a stejným podílem jako páté ZTE.

Na dalších místech se umístilo Lenovo, které zaznamenalo významný nárůst prodejů, společnost TCL Communication spravující modely značek TCL a Alcatel a také Sony Mobile. Na posledním místě v tabulce se umístila pro nás neznámá společnost Yulong.

Podíl ostatních výrobců číní významných 34,2%, což jen potvrzuje, že kromě Samsungu, Applu a Nokie je zastoupení výrobců velice rozvětvené a čtvrtletí co čtvrtletí se jednotliví výrobci střídají na pozicích za třemi giganty.

Myslíte si, že bude podíl Androidu nadále vzrůstat a že u Applu bude mít sestupnou tendenci? A co ostatní platformy?

zdroje: Gartner, via GSMArena

ČLÁNKY:, , ,
Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

Leagoo S9 bude mít vyříznutý displej, stejně jako iPhone X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Byla to jen otázka času, kdy přijde některý „ze známějších“ čínských výrobců a okopíruje charakteristický výřez displeje nového iPhonu X. Podobností…

App Store nyní umožňuje předobjednávky aplikací

App Store nyní umožňuje předobjednávky aplikací

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Tvůrci aplikací dostali skvělou možnost, jak zvýšit své šance na úspěch na App Store, kde je samozřejmě obrovská konkurence. Apple oznámil,…

Recenze Xiaomi Redmi Note 5A: králem mezi levnými?

Recenze Xiaomi Redmi Note 5A: králem mezi levnými?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

O Xiaomi by se dalo říct, že je králem levných smartphonů. Pokud si vybíráte nový telefon, ale nechcete sahat příliš hluboko…

Mobilní zobrazení