Mobilizujeme.cz

Galaxy Note 3 s KitKatem nepodporuje příslušenství třetích stran

  |  6 komentářů  |  autor:

AKTUALIZOVÁNO – Majitelé Samsungu Galaxy Note 3 se po aktualizaci na nejnovější Android 4.4 KitKat dočkali nemilé zprávy. Samsung se totiž rozhodl znemožnit užívání neoficiálního příslušenství třetích stran.

Aktualizováno 29. ledna – Samsung se znovu vyjádřil k tomuto problému a nyní přislíbil brzkou aktualizaci opravující zmíněné problémy s kompatibilitou u některých příslušenství třetích stran.

(Původní text z 27. ledna 2014)

Před několika měsíci jsme se dozvěděli o spekulacích, které tvrdily, že Samsung pracuje na technologii, která umožní používání pouze oficiálního příslušenství certifikovaného Samsungem a zablokuje doplňky třetích stran. Bohužel se spekulace staly skutečností a korejský elektronický gigant se opravdu rozhodl funkci autentifikace příslušenství zprovoznit. To znamená, že každé příslušenství, které je oficiálně certifikováno Samsungem, bude disponovat speciálním čipem, bez kterého nebude správně, nebo v horším případě vůbec, fungovat.

Na fóru XDA-developers se objevili uživatelé, kteří hlásili, že jim po aktualizaci na nejnovější verzi Androidu přestal fungovat kryt S View od Spigenu. Problémy se ale mohou týkat také neoficiálních náhražek stylusu S-Pen, neoriginálních nabíječek, zkrátka všeho, co neprošlo certifikací a očipováním od Samsungu. Výjimku by mohly tvořit snad jen bezdrátové nabíječky, i tam ale není zaručena stoprocentně bezproblémová funkčnost.

Samsung se těmito omezeními snaží bojovat proti neoficiálním výrobcům příslušenství a doplňků a zvýšit tím své zisky z prodeje vlastního příslušenství. Zákazník tak bude mít méně možností na výběr a je zde větší šance, že koupí právě oficiální příslušenství od Samsungu, které je samozřejmě mnohdy o dost dražší, než různé neoficiální doplňky.


Neoficiální kryt Spigen S-View

Korejský gigant k celé věci vydal krátké prohlášení, ve kterém popírá, že by blokoval příslušenství třetích stran. Dodává ale, že stoprocentně bezproblémovou kompatibilitu a funkčnost zajistí jedině oficální příslušenství přímo od Samsungu a doporučuje tedy koupi pouze licencovaných doplňků.

Objevilo se také několik řešení problému. Prvním řešením je prosté vyjmutí čipu z oficiálního příslušenství a následné vložení do neoriginálního doplňku. K realizaci druhé varianty je ale potřeba root telefonu. Návod se objevil na fóru XDA-Developers, ovšem jeho realizaci doporučuji pouze zkušeným uživatelům. Za redakci Mobilizujeme.cz musím také dodat, že toto řešení provádíte jen na vlastní riziko a my za něj neneseme žádnou odpovědnost.

Je bohužel pravděpodobné, že podobných omezení bude v budoucnu jen přibývat a budou se také rozšiřovat na více zařízení, nejedná se totiž o zdaleka první omezení Samsungu (jako příklad můžeme uvést např. regionální zámek Samsungu). První spekulace hovoří o rozšíření funkce autentifikace příslušenství na více zařízení již v příští verzi Androidu 4.5.

Zdroj: Sam Mobile, XDA-Developers (1,2)

ČLÁNKY:, ,
Xiaomi je oficiálně v České republice. Zatím má dva partnery

Xiaomi je oficiálně v České republice. Zatím má dva partnery

DNES  |    |  diskuze (0)

Xiaomi přezdívané čínským Applem už na českém trhu vídáme řadu let, nicméně až do roku 2017 se jednalo pouze o polooficiální či šedou…

Samsung připravuje Galaxy S8 beta program s Androidem Oreo

Samsung připravuje Galaxy S8 beta program s Androidem Oreo

DNES  |    |  diskuze (0)

Jihokorejský výrobce po vzoru loňského beta programu, v rámci kterého si někteří nedočkavci mohli na svých telefonech vyzkoušet nejnovější Android s předstihem…

Používáme iOS 11 – u iPhonu dobrý, na iPadu ho musíte mít

Používáme iOS 11 – u iPhonu dobrý, na iPadu ho musíte mít

DNES  |    |  diskuze (0)

Apple v úterý vydal dokončenou release nové generace svého mobilního operačního systému, která předznamenává také příchod nového hardwaru. A zatímco na telefonech…

Mobilní zobrazení