Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Fotoaparáty nových iPhonů 7 (Plus) mají stále malé snímače

  |  12 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Oba nové iPhony si letos v mnohém polepšily, kromě jiného rozhodně také v oblasti fotoaparátu. Jenže na velikosti snímačů, zdá se, Apple opět zapomněl. Konkurence je už o hodně napřed.

iphone-7-dualni-fotoaparat

Tip: Jak fotí nový iPhone 7 (Plus)? Podívejte se na první snímky

Apple letos zůstal u 12 Mpx rozlišení, u obou iPhonů však nově přináší optickou stabilizaci obrazu (dříve jen na větším pluskovém modelu), dále šestičlenný objektiv s lepší světelností f/1.8 (dříve jen f/2.2) či rovnou čtyřdiodový blesk.

Větší iPhone 7 Plus na rozdíl od klasického iPhonu 7 disponuje duálním fotoaparátem, který však nemá na kvalitu snímků žádný vliv (jen navíc přináší až 2x optický zoom nebo možnost focení s tzv. bokeh efektem známým hlavně ze zrcadlovek).

Co však zůstalo pro oba nové iPhony stejné jako u předchozí „šesteskové“ generace, je velikost snímačů. Apple se tak opět spoléhá na fotografický senzor velikosti 1/3″, v případě teleobjektivu pak bude mít snímač podle zjištění dokonce kolem 1/3.6″.

Pokud terminologii senzorů trochu rozumíte a máte přehled o konkurenci, jistě víte, že je Apple pozadu. Čím větší je totiž fotografický snímač, tím víc dokáže zachytit světla a tím teoreticky i lépe fotit. Samozřejmě záleží i na mnoha dalších faktorech.

Co tedy konkurence? Například podobný duální fotoaparát u LG G5 disponuje větším 1/2.6″ snímačem (se světelností f/1.8 na hlavním a f/2.4 na sekundárním objektivu). Přímý jihokorejský rival Samsung pak nabízí u Galaxy S7 a S7 Edge ještě větší 1/2.5″ snímač s f/1.7, nebo tchajwanské HTC u vlajkového modelu 10 láká na 1/2.3″ snímač s clonou f/1.8.

Pokud se ještě ohlédneme do historie, jasně nejlepším byl v tomto směru legendární telefon Nokia Lumia 1020 (fototest), který disponoval na dnešní poměry neuvěřitelně velkým 1/1.5″ snímačem, nebo také 41 Mpx rozlišením či xenonovým bleskem.

zdroj: Reddit

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Luke
Luke

Zdravím . Omlouvám se pánové ale již na některých zahraničních serverech píší o velikosti 1/2,6“ Loňský model 1/3“

swenak
swenak

The actual focal length of the main camera is 3.99mm, derived from one of the photos EXIF data. A 1/3in sensor has a crop factor of 7.21, and the iPhone 6S‘ sensor is 1/3in. The math is below:

iPhone 6S (1/3in sensor) = 4.15mm x 7.21 = 29.92mm for a 35mm equivalent lens.
iPhone 7 Plus main sensor = 3.99mm x (7.21?) = 28.7679mm, very close to Apple’s claimed 28mm.
iPhone 7 Plus telephoto sensor = 6.6mm x (8.6?) = 56.8mm, very close to the claimed 56mm as well. For a 1/3.6in sensor, the crop factor is 8.6.

Luke
Luke

Dobre díky ;)

Ryo2
Ryo2

Nechci se přít, ale mám za to,že největší snímač měla Nokia 808.

Filip
Filip

Pokud vím ta měla 1/1.2″ takže máte pravdu

kubik
kubik

Zapomněli jste na Nokia 808PV a ta má 1/1,2 a Panasonic (nevím přesně) má dokonce 1/1.

Martin
Martin

Pokud myslíš tento? http://www.gsmarena.com/panasonic_lumix_smart_camera_cm1-6675.php to už je spíše digitální foťák.

Martin
Martin

Lumie Kdyby vylepšila f na f/1,4 třeba a přidala OIS, DIS, EIS, HIS Xeonoví blesk, tak každý slintá a 1/1.2″ :D třeba za rok se dočkáme.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

Známe cenu jedné z variant modelu OnePlus 6

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

O telefonu OnePlus 6 se poslední dobou stále více spekuluje. Dozvěděli jsem se například, že po vzoru iPhonu X…

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

Náctiletou dívku v průběhu hovoru usmrtil výbuch telefonu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

18ti letá indická dívka, která vlastnila obstarožní Nokii 5233, byla smrtelně zraněna výbuchem zařízení během telefonického hovoru. Čí je…

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

Skupina PPF kupuje za 2,8 mld eur mobilního operátora

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Skupina PPF oznamuje, že se dohodla se společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě,…

Mobilní zobrazení