Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Fokal: lepší kamera pro Android od CyanogenMod

  |  komentovat  |  autor: Michal Maňák

Jméno CyanogenMod je ve světě custom ROM pro Android zvučný pojem. Proto vyvolala zpráva o vývoji tajemného projektu Nemesis těchto vývojářů, vydaná 26. července, značný rozruch. Podle zveřejněných informací je cílem projektu zlepšení zkušeností uživatelů se systémem. A aplikace Fokal je jeho prvním krokem.

Fotoaparát už se stal standardní součástí telefonů. Jeho aplikace v custom ROM pocházejících z dílny CyanogenMod, respektive AOSP, je však jednou z nejjednodušších. Nekonají se tak žádné detekce úsměvů či populární HDR. Aby veškeré vychytávky výrobců nezůstaly nepoužity, vyvíjí CM aplikaci Fokal, která by ráda náskok nejedné koňské délky dohnala. Zkusili jsme původní fotoaplikaci s Fokalem porovnat.

Jako výchozí bod jsme zvolili rozhraní, které CyanogenMod používal dosud:

  

V levém sloupci je seznam režimů snímání – Photosphere, panorama, video a klasický fotoaparát, pod kroužkem v pravém rohu se skrývají nastavení blesku, teploty barev, aktivace přední kamerky a ztmavení či zesvětlení. O úroveň níž je ještě možnost změnit velikost fotografií nebo volba scénického režimu (automaticky, akce, noc, západ slunce). Tato aplikace umožňuje klepnutím prstu nastavit bod pro zaostření.

Fokal při prvním spuštění nabídne krátkého průvodce, jak aplikaci používat. Režimy focení se mění podobně, jako funguje navigační lišta u telefonů bez hardwarových tlačítek – posunutím ze spouště se ukáže v půlkruhu stejný výběr, jako v původní aplikaci. Půlkruhy jsou nyní zřejmě oblíbenější než proužky, změna je v tomto ohledu pouze kosmetická. Bohužel je i na obrázcích patrné, že vývoj Fokal ještě není dokončen. Na změnu kvality fotoaparátu, respektive změnu poměru stran, zareagoval až po restartu aplikace, do té doby po krajích ukazoval černé pruhy. Rovněž si úplně neporadil s orientací displeje (Welcome na druhém obrázku je vzhůru nohama).

  

Posunutím prstu z levé strany displeje se vytahuje roletka s nastavením. Oproti starší verzi je toto zobrazení mnohem rychlejší k používání. Jednotlivé ikonky lze skrývat a na liště nechat jen ty, které využíváte. Zároveň můžete otevřít několik vlastností pro snímání zároveň – podstatně to urychluje práci s foťákem, všechny objekty jsou navíc poloprůhledné, takže lze zároveň sledovat dění na displeji.

  

Všimněte si onoho kroužku mezi klávesami a nálepkou na klávesnici – slouží k manuálnímu zvolení bodu k zaostření. Uprostřed je náhled na Fokal při režimu natáčení videa – volby pro úpravu jsou chudší. Vpravo potom menu pro zobrazení či skyrtí jednotlivých nastavení. Používám nestandardní DPI, nedokážu tedy potvrdit, zda se menu na displej nevešlo kvůli chybě aplikace či neočekávané densitě.

Na první pohled je Fokal velmi slibná aplikace. Kdo chce stále jen ten jednoduchý fotoaparát, nic mu nebrání, pro náročnější uživatele bude tato aplikace zřejmě dobrou výchozí volbou. Proč bude? V současném stádiu vývoje je toto dítko CyanogenMod nestabilní, případně některé funkce ještě nejsou implementovány. Při přepnutí na snímání panoramat se aplikace ukončila, Photosphere místo snímků pořizovala zelené obdélníky, ač se jednotlivé snímky do galerie uložily. Všimnul jsem si ještě drobné chybky v blesku, potažmo svícení LED diodou – při návratu do Fokalu ze spuštěných aplikací si telefon rád bez důvodu posvítil.

Naopak se mi líbilo intuitivní nastavení expozice, žel malinko utopené v menu: stejně, jako používá aplikace posouvací kroužek po ostření, je možné stejně zapnout i kolečko pro úpravu jasu, kdy se ten nastaví podle zaměřeného místa.

  

Na vynášení soudů je ještě brzy, určitě se ale můžeme těšit.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  10 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení