Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Flashujeme Android poprvé: Co vás čeká?

  |  8 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Uvažovali jste, že si na vlastním telefonu vyzkoušíte, čeho je Android schopen? Otestovat, jak funkce, o kterých píšeme, vypadají ve skutečnosti? Nebo jen zjistit, jestli vám vyhovuje víc operační systém podle přání výrobce, nebo Googlu? Rád bych vám tímto článkem ukázal, na co byste se měli připravit.

Za ručičku vás nikdo vodit nebude

Na internetu se prakticky vždy můžete spolehnout, že vaši otázku už někdo zodpověděl, váš problém už byl kýmsi vyřešen a potřebnou aplikaci už někdo vydal. Hledejte proto. Není nic otravnějšího, než líný čtenář. Sami asi uznáte, že když je v představení nové ROMky napsán seznam známých chyb a hned první příspěvek je od šokovaného uživatele stěžujícího si na zmíněné chyby, frustrovaný komentář je při nejlepším faux pas.

Přimlouvám se proto, neberte doporučení ke hledání na lehkou váhu. Vzděláváte tím sami sebe. Na začátku piplání Androidu sice je převážně o přidání nových funkcí, ale úspěch vás navnadí pátrat dál a po roce zjistíte, že toho vlastně víte docela dost – právě proto, že jste si něco našli, zapamatovali a hlavně pochopili, což vám návody „krok za krokem“ příliš neumožní.

Pan Špaček by přikyvoval

Etiketa na internetu je jiná, zvykli jsme si na to. Tykáme si bez ptaní, někdy trollujeme, jindy si hýčkáme vlastní ego na úkor konstruktivní diskuze. Každá komunikace má svá pravidla a mohlo by se zdát, že komunita okolo Androidu je Divoký Západ. Divili byste se, ale není tomu úplně tak, třeba centrála developerů XDA si na kvalitě příspěvků zakládá a hlavně – starají se o ni samotní členové fóra.

Není proto výjimkou, že požádají o smazání vlastního příspěvku, který nemá žádnou přidanou hodnotu nebo je duplicitní, pokusy o přivlastnění cizí práce jsou nemilosrdně hlášeny a mazány, netrpí se ani odkazy na warez.

I v tomto světě platí, že se slušností dojdete dál. Dobře položený dotaz zvyšuje pravděpodobnost relevantní odpovědi, přes soukromou zprávu můžete oslovit i věhlasné členy, jako je Chainfire, pokud máte dobrý důvod. Možná neodpoví, možná se dočkáte krátké odpovědi, ale nesetkal jsem se, že by mi někdo odpovídal stylem „Ty *****, přečti si do ***** pravidla a ne**** se sem.“

Pravda, ve společnosti okolo Androidu nejsou všichni mezi sebou kamarádi tak, jak fungovala kdysi dávno komunita Maema, kde byli majitelé Nokií N900 schopní jezdit i na návštěvy jen proto, aby si pomohli.

Kolik jazyků znáš…

Mezi vývojáře může patřit kdokoli, kdo umí trošku programovat, má zkušenosti s Photoshopem, nebo jen svůj telefon natolik dobře ovládá, aby byl schopen své vědomosti předávat ostatním. Jenže česky mluví deset milionů oproti více než sedmi miliardám lidí na planetě, což je prostě plivnutí do moře. Mezinárodním esperantem je proto angličtina.

Frankofonní země proti tomu mohou bojovat, čínsko-ruské komunity si svou šedou zónu mohou provozovat v mateřštině, CyanogenMod, OmniROM a další ale komunikují anglicky. Ne, že byste v češtině informace nenalezli, ale počítejte s tím, že už budou profiltrované překladem. Vadit to může, nemusí, v angličtině ale najdete informací nejvíc a nemusíte se bát šílených termínů, které nevědomky překladatelé vytváří. Co třeba „zabránění přechodu do režimu spánku“? V angličtině je to zkrátka „wakelock“.

Dvakrát měř, jednou rootuj

Termín „brick“ děsí každého hračičku. Riziko, že jeden nepovedený zásah dělí skvělý telefon od předraženého těžítka, visí nad hlavou každého jako Damoklův meč. Zkrátka (když už jsme u těch rčení), každý si musí překročit svůj Rubikon a rozhodnout, jestli zahodí záruku a vrhne se na rootování, odemykání bootloaderu a používání neoficiálních ROMek.

Právě tento bod si zaslouží malou pauzu. Podle sebe si dokážu představit nadšení z nového mobilu. Člověk by se na něj hned vrhnul, začal se šťourat v jeho nastaveních a zadělal si tak na budoucí problémy. Ke spoustě telefonů třeba najdete návod, jak zazálohovat jeho výchozí stav tak, aby ani v servisu nepoznali, že jste si hráli nad rámec „běžného Franty uživatele“ – takový backup ale neuděláte třeba s odemčeným bootloaderem. Nemohu mluvit za všechna zařízení, ale na Nexusu 5 byste třeba měli jako první pořídit kopii EFS partition. Co to je? Část dat, která je pro konkrétní kus jedinečná a s jejíž obnovou vám nikdo nepomůže. Těžko byste na to přišli sami, studujte proto, než se do flešování pustíte.

Hlad po aktualizacích

Jak jednou začnete, nepřestanete. Co zní jako slogan z reklamy na čokoládu, je v souvislosti s Androidem spíš diagnóza. O kauzách v politice nebo vývoji konfliktů ve světě se dozvíte pasivně, přijdou za vámi ve zprávách, ale o custom ROMkách ani slovo. Netušíte proč?

Musíte teda hledat sami, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo diskusních fór. Pravda, část vývojářů už nabízí i OTA updaty, ale pravidlem to zdaleka není. Věřte ale, že se na ně budete těšit, zvlášť pokud je projekt rozšiřován o funkce a aktualizace neznamená jen změnu dvou řádků v kódu.

S aktualizacemi souvisí i nutnost zálohování, tzv. nandroid backup, neboli bitová kopie paměti. Zpočátku asi budete kývat hlavou a ignorovat ji stejně, jako na počítači, ale až budete počtvrté nastavovat padesát aplikací, změníte názor.


[poll id=“42″]


ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ladislav
Ladislav

Nesnáším to!! U Samsungu je to fakt hračka, ale takové HTC EVO je shit. Musí se to odemknout a pak udělat downgrade hboot a říkám vám, že jsem nad tím ztrávil 4 dny abych mohl přejít z ISC na 2.3.4. Nepovedlo se. Všude tisíc návodu, ale ani jeden mi nepomohl. Mám hrozný vztek na výrobce. Proč tam není automatický downgrade tvl.

SmurF
SmurF

Páč kdyby tam byl, tak to není žádná zábava. Vždy se tím dá nějak prokousat no ne?!

Frug
Frug

Tak rootoval sem poprvy xperii play a popravy az preinstaloval nex7 ale ted už to neresim s xiaomi

gonga
gonga

Moje první a poslední rootování skončilo brickem, který mi ale uznali jako vadu a vyměnili základní desku. Udělal jsem fatální chybu, kdy jsem vše udělal přesně tak, jak se u Samsungu Galaxy Note má udělat abych ho bricknul. Nebylo to tak těžké, ale v podstatě (pokud si to dobře pamatuji , šlo skutečně o vadu telefonu, viz. SG Note Brick bug).

gonga
gonga

Jo, už si vzpomínám, šlo o to, že některé Note 1 měly vadný EMMC čip. V běžném provozu se to nedalo poznat, ale jak jsem se v tom začal hrabat, došlo při bootování k bricku a pápá. Ale měl jsme štěstí, v servisu nepoznali jak jsem to udělal, čili když už brick, tak pořádný.

Apollo
Apollo

Souhlas když už brick tak takovej aby se z něj nedalo nic přečíst

Yegor
Yegor

Jaké hovado tohle sepsalo?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Co všechno Apple představí na blížícím se WWDC 2018?

Co všechno Apple představí na blížícím se WWDC 2018?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Na začátku příštího měsíce se bude jako každý rok konat vývojářská Apple konference WWDC. Letos zde má být představena…

Samsung začal prodávat Galaxy A6 a A6+. Brzy dorazí i Galaxy J6

Samsung začal prodávat Galaxy A6 a A6+. Brzy dorazí i Galaxy J6

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejský Samsung oživuje v současnosti velmi populární střední třídu novinkami, které mají navázat na poměrně povedené předchozí generace. Na…

Apple Pay se dostane do ČR nejdříve koncem letošního roku

Apple Pay se dostane do ČR nejdříve koncem letošního roku

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Dvě tuzemské banky, Air Bank a Česká spořitelna, dnes pořádaly tiskové konference pro novináře. A při této příležitosti nám…

Mobilní zobrazení