Filmy o umělé inteligenci. Vybrali jsme 5 nejlepších a z některých běhá mráz po zádech
- Lidstvo odjakživa fascinuje umělá inteligence
- Kvůli tomu existuje mnoho kultovních snímků s ní
- Vybrali jsme pro vás 5 fascinujících a zároveň děsivých filmů o AI

Lidé se snažili vytvořit umělou inteligenci už v roce 1956, ale největší rozmach zažila AI až ve 21. století, hlavně v posledních několika letech s příchodem chytrých chatbotů, kteří jsou přístupní všem. Nejlepší vhled do budoucnosti umělé inteligence poskytují rozhodně filmy a my jsme pro vás vybrali ty nejlepší.
Filmy o umělé inteligenci
Terminátor 2
Jedním z nejznámějších a nejděsivějších filmů o umělé inteligenci je rozhodně série filmů Terminátor. V té můžeme vidět, jak dopadne lidstvo, pokud umělou inteligenci pustí do všech civilních i armádních systémů, a tím způsobí atomový armagedon. Umělá inteligence se zde přezdívá Skynet a snaží se vyhladit celé lidstvo. Naštěstí v dnešní době nehrozí, že nás umělá inteligence vyhladí pomocí atomových zbraní, protože ty fungují pouze offline. Už dnes ale existují podobné zbraňové systémy jako z tohoto filmu, například vzdušné a pozemní drony s integrovanou umělou inteligencí pro autonomní fungování. Hlavní myšlenka filmu je snaha zastavit AI ještě před tím, než vznikne.

Čtěte také: Nejlepší strategie na PC. I letos vznikly skvělé kousky, které si zaslouží pozornost
Matrix 1
Dalším kultovním snímkem o umělé inteligenci je Matrix. Ten vyobrazuje počítačovou simulaci, ve které jsou připojeni všichni lidé a těm se promítá jejich zdánlivě existující normální svět. Připojení lidé si neuvědomují, že žijí ve virtuální realitě. Tato umělá inteligence převzala kontrolu nad celou planetou Zemí a lidstvo využívá jako zdroj energie. Ve filmu můžeme nalézt mnoho odkazů na různé subkultury, například na hackerskou a kyberpunkovou. Hlavní cíl postav filmu je vymanit lidstvo z otroctví umělé inteligence.

Ex Machina
Film Ex Machina zkoumá složitý vztah tvůrce a jeho vlastního AI humanoida. Řeší se zde různé morální otázky ohledně umělé inteligence a snímek také zkoumá, co vlastně znamená být člověkem. AI zde není vyobrazena jako vražedný robot, ale téměř jako opravdový člověk s vlastními cíli a touhami. Film také poukazuje na rizika, která mohou nastat, pokud dá člověk umělé inteligenci naprostou nezávislost v rámci myšlení a fungování.

Já, robot
Tento snímek se odehrává ve světě, kde jsou roboti stejně normální jako v našem světě chytré telefony. Film sleduje příběh detektiva ve futuristickém Chicagu, který vyšetřuje podezřelé úmrtí vysokého manažera firmy vyrábějící roboty. Snímek poukazuje na problematiku využívání robotů v lidské společnosti a řeší se zde také to, zda jsou roboti schopni správně interpretovat morální dilemata způsobená třemi základními zákony robotiky. Umělá inteligence se od těchto zákonů začne odvracet, což způsobuje nekontrolovatelné a potenciálně nebezpečné chování robotů vůči lidem.

Upgrade
Jaké by to asi bylo, kdyby vám umělá inteligence ukradla vlastní tělo? Přesně tuto problematiku zkoumá film Upgrade. Snímek sleduje osud Greye, který skončil ochrnutý. Záhadný muž mu nabídne, aby si nechal implantovat počítačový čip, s jehož pomocí bude moci opět chodit. Nešlo ale jen o obyčejný implantát, ale o čip s pokročilou umělou inteligencí. Ta dokáže převzít kompletní kontrolu nad lidským tělem a Grey se tak stává vězněm ve vlastním těle a páchá věci, které nechce.

Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.