Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Facebook představil smartphone HTC First a launcher Facebook Home pro Android

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Facebook má po několika letech konečně svůj skutečný „Facebook phone“. Ve skutečnosti se však Facebook phonem stane díky novému launcheru Facebook Home i několik současných smartphonů s Androidem.

Mark Zuckerberg, zakladatel největší sociální sítě Facebook, na tiskové konferenci uvedl fakt, že Facebook má miliardu uživatelů a úspěšného mobilního telefonu se dnes (s výjimkou Samsungu a Applu) podaří většinou prodat „jen“ 10 až 20 milionů kusů. Z toho důvodu je jasné, že by pouze představením samotného smartphonu pravděpodobně drtivou většinu svých uživatelů Facebook nezískal. Rozhodl se tedy jinak.

Facebook našel domov, Facebook Home

Facebook vytvořil jakousi nadstavbu či launcher nad operačním systémem Android, který si díky jeho otevřenosti upravil k obrazu svému. Aplikace bude dostupná na obchodu Google Play od 12. dubna, ovšem ze začátku jen pro některé smartphony (HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Note II), navíc jen na území USA. Evropa se dočká možnosti vyzkoušet si tento launcher až o něco později. Dále Facebook připravuje rozšíření i pro modely HTC One a Samsung Galaxy S4. Důležité je také zmínit, že nadstavba bude funkční jen nad Androidem 4.1 Jelly Bean a 4.2 Jelly Bean. Starší verze nebudou podporovány. Do budoucna by pak rád Facebook nabídl něco v podobném duchu i na ostatní platformy, ovšem vzhledem k uzavřenosti většiny z nich (iOS, Windows Phone) to bude těžké.

Cover Feed

Po nainstalování Facebook Home launcheru a prvním zapnutí zařízení se nám objeví místo zamykací obrazovky rovnou přehled posledních příspěvků našich přátel. Telefon neodemykáme, rovnou v prostředí můžeme podobně jako na zamykací obrazovce nejnovějšího Androidu 4.2 Jelly Bean listovat zleva doprava a obráceně mezi příspěvky. Dvojitým poklepáním příspěvek „olajkujeme“, nechybí ani možnost rovnou přidat svůj komentář. Podívejte se, jak to funguje.

http://www.youtube.com/watch?v=tWKE0HTl0ig

Chat Heads

Pokud zrovna něco na telefonu děláte a přijde vám nová zpráva, ať už SMS či přes Facebook Messenger, objeví se vám v podobě fotky daného kontaktu v kulatém rámečku někde u strany displeje. Upozornění si můžete libovolně přesunout po displeji, aby nepřekáželo, a kliknutím na obrázek pak otevřít danou konverzaci. Přitom stále zůstává otevřená předchozí aplikace, vy si jen vyřídíte, co potřebujete, a pak můžete pokračovat.

http://www.youtube.com/watch?v=9p_y9dAK94Q

Notifikace událostí

Na základní obrazovce se vám také zobrazují upozornění na nové události, ať už je to okomentování příspěvku, lajknutí příspěvku atd. Vy můžete tyto notifikace jednoduchým swipe gestem „zahodit“ do strany podobně jako v notifikačním centru na Androidu 4.0 a novějším.

http://www.youtube.com/watch?v=HKyO0hJEp-g

Další funkce v systému nejsou zatím příliš známé. Facebook už se nezmínil, jakým způsobem budou fungovat další nezbytné součásti systému. Uvidíme časem, jakmile si nadstavbu výrobce vyzkoušíme v praxi.

Samotného Facebook phonu jsme se ale přeci jen dočkali. Jmenuje se HTC First, a jak už název této novinky napovídá, nepůjde rozhodně o poslední počin. Facebook totiž spolupracuje i s dalšími výrobcemi (Samsung, Sony, Huawei, Alcatel, ZTE a další), kteří by měli svůj Facebook phone také vyrobit. Zpátky ale k HTC First. V něm najdeme rovnou integrovaný Facebook Home a nabídne prakticky vše optimálně ušité na míru smartphonu. Výrobce HTC zvolilo u telefonu 4,3″ Super LCD displej s HD rozlišením (1280 x 720 px), dvoujádrový 1,4 GHz procesor Qualcomm 8930AA, 1 GB RAM paměti, 16 GB vnitřní paměti, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a nahráváním Full HD videí 1080p, rychlá data HSPA, Wi-Fi, NFC, Bluetooth 4.0, GPS a baterii s kapacitou 2.000 mAh.

TIP: Podrobné specifikace novinky HTC First najdete v našem katalogu mobilů.

HTC First však půjde do prodeje zatím pouze u amerického operátora AT&T, a to za cenu 99 dolarů s úvazkem u operátora. K dispozici bude v černé, bílé, tyrkysové a červené barvě. Dostupnost telefonu pro Evropu není dosud známa.

ČLÁNKY:, , , ,
Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

S blížícím se koncem roku se stále více spekuluje o nové řadě Galaxy A (2018). Ta se nám ukáže již v…

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Mnoho uživatelů iPhonů si už delší dobu stěžuje, že po každé aktualizaci se jejich zařízení zpomaluje. Většinou se to hodilo na…

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Mobilní zobrazení