Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Facebook představil smartphone HTC First a launcher Facebook Home pro Android

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Facebook má po několika letech konečně svůj skutečný „Facebook phone“. Ve skutečnosti se však Facebook phonem stane díky novému launcheru Facebook Home i několik současných smartphonů s Androidem.

Mark Zuckerberg, zakladatel největší sociální sítě Facebook, na tiskové konferenci uvedl fakt, že Facebook má miliardu uživatelů a úspěšného mobilního telefonu se dnes (s výjimkou Samsungu a Applu) podaří většinou prodat „jen“ 10 až 20 milionů kusů. Z toho důvodu je jasné, že by pouze představením samotného smartphonu pravděpodobně drtivou většinu svých uživatelů Facebook nezískal. Rozhodl se tedy jinak.

Facebook našel domov, Facebook Home

Facebook vytvořil jakousi nadstavbu či launcher nad operačním systémem Android, který si díky jeho otevřenosti upravil k obrazu svému. Aplikace bude dostupná na obchodu Google Play od 12. dubna, ovšem ze začátku jen pro některé smartphony (HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Note II), navíc jen na území USA. Evropa se dočká možnosti vyzkoušet si tento launcher až o něco později. Dále Facebook připravuje rozšíření i pro modely HTC One a Samsung Galaxy S4. Důležité je také zmínit, že nadstavba bude funkční jen nad Androidem 4.1 Jelly Bean a 4.2 Jelly Bean. Starší verze nebudou podporovány. Do budoucna by pak rád Facebook nabídl něco v podobném duchu i na ostatní platformy, ovšem vzhledem k uzavřenosti většiny z nich (iOS, Windows Phone) to bude těžké.

Cover Feed

Po nainstalování Facebook Home launcheru a prvním zapnutí zařízení se nám objeví místo zamykací obrazovky rovnou přehled posledních příspěvků našich přátel. Telefon neodemykáme, rovnou v prostředí můžeme podobně jako na zamykací obrazovce nejnovějšího Androidu 4.2 Jelly Bean listovat zleva doprava a obráceně mezi příspěvky. Dvojitým poklepáním příspěvek „olajkujeme“, nechybí ani možnost rovnou přidat svůj komentář. Podívejte se, jak to funguje.

http://www.youtube.com/watch?v=tWKE0HTl0ig

Chat Heads

Pokud zrovna něco na telefonu děláte a přijde vám nová zpráva, ať už SMS či přes Facebook Messenger, objeví se vám v podobě fotky daného kontaktu v kulatém rámečku někde u strany displeje. Upozornění si můžete libovolně přesunout po displeji, aby nepřekáželo, a kliknutím na obrázek pak otevřít danou konverzaci. Přitom stále zůstává otevřená předchozí aplikace, vy si jen vyřídíte, co potřebujete, a pak můžete pokračovat.

http://www.youtube.com/watch?v=9p_y9dAK94Q

Notifikace událostí

Na základní obrazovce se vám také zobrazují upozornění na nové události, ať už je to okomentování příspěvku, lajknutí příspěvku atd. Vy můžete tyto notifikace jednoduchým swipe gestem „zahodit“ do strany podobně jako v notifikačním centru na Androidu 4.0 a novějším.

http://www.youtube.com/watch?v=HKyO0hJEp-g

Další funkce v systému nejsou zatím příliš známé. Facebook už se nezmínil, jakým způsobem budou fungovat další nezbytné součásti systému. Uvidíme časem, jakmile si nadstavbu výrobce vyzkoušíme v praxi.

Samotného Facebook phonu jsme se ale přeci jen dočkali. Jmenuje se HTC First, a jak už název této novinky napovídá, nepůjde rozhodně o poslední počin. Facebook totiž spolupracuje i s dalšími výrobcemi (Samsung, Sony, Huawei, Alcatel, ZTE a další), kteří by měli svůj Facebook phone také vyrobit. Zpátky ale k HTC First. V něm najdeme rovnou integrovaný Facebook Home a nabídne prakticky vše optimálně ušité na míru smartphonu. Výrobce HTC zvolilo u telefonu 4,3″ Super LCD displej s HD rozlišením (1280 x 720 px), dvoujádrový 1,4 GHz procesor Qualcomm 8930AA, 1 GB RAM paměti, 16 GB vnitřní paměti, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a nahráváním Full HD videí 1080p, rychlá data HSPA, Wi-Fi, NFC, Bluetooth 4.0, GPS a baterii s kapacitou 2.000 mAh.

TIP: Podrobné specifikace novinky HTC First najdete v našem katalogu mobilů.

HTC First však půjde do prodeje zatím pouze u amerického operátora AT&T, a to za cenu 99 dolarů s úvazkem u operátora. K dispozici bude v černé, bílé, tyrkysové a červené barvě. Dostupnost telefonu pro Evropu není dosud známa.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Stylus S Pen ke Galaxy Note 9 může přinést převratné funkce

Stylus S Pen ke Galaxy Note 9 může přinést převratné funkce

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Dne 9. srpna by mělo dojít k představení Samsungu Galaxy Note 9. V posledních dnech se však začalo hovořit o tom,…

Nejnovější update pro smartphony OnePlus způsobuje trable

Nejnovější update pro smartphony OnePlus způsobuje trable

DNES  |  Jakub Foltýn  |  diskuze (1)

OnePlus nedávno uvolnil OTA update pro několik svých zařízení – OnePlus 3 a 3T, OnePlus 5 a 5T, a také nejnovější OnePlus…

Nový patent Samsungu ukazuje zajímavé řešení bez rámečků

Nový patent Samsungu ukazuje zajímavé řešení bez rámečků

DNES  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Sen o kompletně bezrámečkovém telefonu nabývá nových obrysů. Samsung si nechal patentovat velice zajímavé řešení. To se sestává ze dvou displejů.…

Mobilní zobrazení