Facebook má na krku další žalobu. Může přijít o WhatsApp i Instagram
- Federální obchodní komise USA (FTC) má Facebook dlouhodobě v hledáčku
- Americký gigant prý soustavně zneužívá svého dominantního postavení
- Doslova trnem je jeho vlastnictví aplikací WhatsApp a Instagram

Čím dál častěji jsme svědky úniku citlivých dat. Jejich počet s každým rokem hrozivě roste geometrickou řadou. Po všech těch průšvizích to skoro vypadá, že jde vlastně o úplně normální věc. Jenže opak je pravdou. Z tohoto pohledu je doslova etalonem americký Facebook. V souvislosti s několika mezinárodními skandály je jeho důvěryhodnost spolu s morálním kreditem častým terčem kritiky.
Facebook přitahuje problémy
Mark Zuckerberg, zakladatel a CEO výše zmíněné americké společnosti, je doslova magnetem na potíže. Jeho podnik dlouhodobě ztrácí na důvěryhodnosti a důvod není potřeba dlouze pitvat. Příčinou je zejména několik obrovských kauz, které se v posledních letech jeho vinou odehrály a jejichž následkem byla ztráta nebo zcizení citlivých uživatelských dat.
Pokud si Facebook myslí, že tyto miliardové úniky důvěrných informací zůstanou bez povšimnutí a život půjde dál, velmi se plete. Tento datový monopol se totiž přestává líbit vládním organizacím, úřadům pro ochranu údajů apod. Že byly některé průšvihy hodně přes čáru, dokazují i Zuckerbergovy časté návštěvy Bílého domu.
Také jsme psali: Google čelí další žalobě. Tentokrát jde o miliardy
Prodej WhatsAppu a Instagramu je řešením
Federální obchodní komise Spojených států (dále jen FCC – pozn. redakce) ve včerejších večerních hodinách podala na americkou firmu žalobu, jak informovala stanice CNBC. FTC tvrdí, že Facebook porušuje antimonopolní pravidla a férové podnikání. Všechno prý začalo převzetím aplikace Instagram před osmi lety a následnou akvizicí WhatsAppu v roce 2014.

Jádro pudla není v tom, že je vlastní. Předmětem problému je způsob, jakým s nimi nakládá plus další kroky, které fungování těchto bezpochyby populárních appek provází. Tak například Kevin Systrom, bývalý CEO a spoluzakladatel Instagramu, se nechal slyšet, že v podstatě neměl jinou možnost, než na nabídku odkupu kývnout a řekl: „Z mého pohledu šlo o jedinou možnost. Pokud by nás Facebook nekoupil, během pár let by nás určitě zničil.“
FTC svoji žalobu opírá o data více jak rok dlouhého antimonopolního vyšetřování, ze kterých vyplývá, že technologický moloch například záměrně sabotuje vlastní rozhraní API za jediným účelem: omezit přístup a spolupráci jakýchkoliv konkurenčních aplikací nebo služeb. Newyorská generální prokuratura, která vyšetřování vede, uvedla, že těch indicií o porušení zákonů a necitlivém zacházení s důvěrnými informacemi je celá řada.
TIP: Instagram i WhatsApp mění název, ve jménu musí být „Facebook“