Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Evropský navigační systém Galileo vyjde nejméně na 5,3 miliardy eur

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Evropská komise dokončila souhrnný přehled týkající se evropského navigačního systému Galileo. Projekt již vyšel na 3,4 miliardy eur a v příštích letech má spolknout dalších 1,9 miliardy eur. Celkem tedy vyjde na téměř šestinásobek původního odhadu.

Evropský navigační systém Galileo stojí daňové poplatníky stále více peněz a podle poslední zprávy Evropské komise bude k jeho dokončení potřeba ještě značná suma peněz. Důvod existence projektu je přitom diskutabilní a samotné dokončení stále v nedohlednu.

Projekt Galileo spolkne dalších 1,9 miliardy eur

Evropská komise tento týden vyzvala členské státy s nutností navýšit dotaci pro projekt Galileo. Konkrétně je potřeba 1,9 miliardy eur (46 miliard Kč), aby mohl být systém v příštích letech uveden do provozu. Doposud již přitom bylo pro projekt vyčleněno 3,4 miliardy eur (83 miliard Kč). Celková částka 5,3 miliardy eur je tak téměř šestinásobkem původního odhadu, podle kterého měl projekt stát 916 milionů eur.

Projekt Galileo měl být původně spuštěn s 24 satelity již v roce 2008. Aktuálním cílem je zahájení provozu až v roce 2014, navíc jen s 18 satelity. Jak celý projekt dopadne, je stále nejisté. Již od začátku se objevují otázky, zdali svět vůbec potřebuje další satelitní systém vedle amerického Global Positioning System (GPS).

Proč vznikl projekt Galileo

Hlavním oficiálním důvodem je zpřesnění zaměření pozice pro běžné uživatele, ovšem je vůbec potřeba zpřesnění v řádu několika málo metrů? Navíc, vzhledem ke kompatibilitě s americkým systémem GPS, bude přesnější i samotné GPS. V čem tedy spočívá výhoda Galilea, popřípadě skutečný důvod jeho vzniku?

Výhoda není pro uživatele prakticky žádná. Zastánci Galilea jen chtějí mít v Evropě svůj navigační systém, který by mohla Evropa využít v případě zastavení systému GPS americkou armádou, která jej má pod kontrolou. Tuto myšlenku podporuje také ruský navigační systém Glonass, na kterém pracuje Rusko společně s Indií, a čínský systém Compass. Evropa nechce zkrátka zůstat pozadu.

Podle zastánců Galilea mohl tento evropský navigační systém přinášet peníze, kdyby firmy za jeho přesnější určování pozice platili. Doposud však nikdo neprojevil zájem platit za něco, co je zdarma. Některé firmy, které přislíbily investice, v roce 2008 od projektu rychle stáhly ruce. Projekt Galileo tak bude financován z kapes daňových poplatníků, ačkoliv je již téměř 6x dražší oproti původnímu odhadu, a oficiální důvod jeho existence je značně mizerný.

Podle šéfa dodavatele je Galileo „hloupý nápad“

Berry Smutny, šéf německého výrobce satelitních technologií OHB Technology, řekl podle diplomatických depeší z října 2009 zveřejněných portálem WikiLeaks, že Galileo je „mrhání penězi evropských daňových poplatníků“ a „hloupý nápad, který má sloužit hlavně francouzským zájmům“. Smutny dostal tento týden za své výroky z firmy vyhazov, ačkoliv své dřívější vyjádření na adresu Galilea popíral.


Berry Smutny – dnes již bývalý šéf společnosti OHB Technology

Galileo je nejdražším projektem Evropské unie. Doposud pro něj byla vyčleněna částka 3,4 miliardy eur a dalších minimálně 1,9 miliardy je podle Evropské komise potřeba pro jeho dokončení. Administrativní sídlo projektu získala minulý měsíc Česká republika. Sídlo se přesune z Bruselu do Prahy do dvou pater budovy bývalé konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Evropská Unie bude za pronájem platit prvních pět let jen symbolické jedno euro ročně. Poté by se měla částka zvýšit na úroveň „zlevněného tržního nájmu“.

zdroj: EU

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada A pro rok 2018 přinesla mnoho změn. Předně se dostalo na moderní Infinity displej, který má však poměrně…

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

DNES  |  Jakub Foltýn  |  2 komentáře

David Kleidermacher, šéf oddělení bezpečnosti Androidu, Chrome OS, a Google Play, v nejnovější výroční bezpečnostní zprávě uvádí, že Android…

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony je opravdu ukázkovým výrobcem, alespoň co se týče rychlosti aktualizace na aktuální verzi operačního systému. Což dokazuje…

Mobilní zobrazení