Mobilizujeme.cz

EK obvinila Samsung, že zneužívá dominantního postavení

  |  20 komentářů  |  autor:

Evropská komise vydala předběžné prohlášení, podle kterého Samsung zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Konkrétně se prý snaží zabránit firmě Apple používat základní patenty pro fungování mobilních telefonů. Samsungu hrozí pokuta až ve výši 10% z celkového ročního obratu.

„Práva k duševnímu vlastnictví jsou důležitým základním kamenem jednotného trhu. Nicméně tato práva by neměla být zneužívána, když jsou důležitá pro zavedení průmyslových standardů, které přinášejí obrovské výhody pro firmy i spotřebitele,“ řekl komisař pro hospodářskou soutěž, Joaquín Almunia.

A o jaké patenty se konkrétně jedná? Jde o 3G sítě, od kterých má Samsung řadu patentů, a poté, co se staly jednotným standardem v Evropě, získal Samsung obrovskou výhodu. Tu však podle Evropské komise zneužíval ve svůj prospěch při patentových sporech. Údajně totiž neumožnil například Applu získat licenci na používání těchto patentů, a tedy omezil jej v samém základu fungování mobilních telefonů. Od ledna je tak Evropskou komisí vyšetřován.

Samsung začátkem letošního roku slíbil, že poskytne patenty spojené s touto technologií za poctivých podmínek ostatním společnostem. Před několika dny však Evrospké komisi došla trpělivost a oficiálně vydala předběžné opatření, podle kterého Samsung zneužívá dominantního postavení na trhu, když ostatním údajně neumožní získat licenci na zmíněné technologie, které jsou v Evropě standardem.

Samsung bude podle svého prohlášení s Evropskou komisí plně spolupracovat, bránit se obviněním a očekává, že komise v pravý čas dojde k závěru, že jihokorejský výrobce jednal v souladu se zákony o hospodářské soutěži EU. Pokud ale k tomuto závěru nedojde samotná Evropská komise a naopak rozhodne, že Samsung zneužil svého postavení na trhu, hrozí tomuto výrobci pokuta až ve výši 10% z celkového ročního obratu. A to je jen pro srovnání asi 25x tolik, co zaplatil Samsung v největším prohraném sporu s Applem v Californii.

ČLÁNKY:, ,
Meizu M6: výbava střední třídy za přijatelnou cenu

Meizu M6: výbava střední třídy za přijatelnou cenu

DNES  |    |  diskuze (0)

Čínské výrobce u nás možná nepatří k největším hráčům, přesto dokáže vyprodukovat kvalitní smartphony za rozumnou cenu. Jedním takovým je i nové…

Budou mít v roce 2018 všechny iPhony čtečku tváře i otisků?

Budou mít v roce 2018 všechny iPhony čtečku tváře i otisků?

DNES  |    |  diskuze (0)

Přední Apple analytik Ming-Chi Kuo se opět vyjádřil na adresu budoucích iPhonů, tentokrát o zatím ještě velmi tajemné generaci pro příští rok. A…

Předobjednejte si Xiaomi Mi A1 za lepší cenu a ve všech barvách

Předobjednejte si Xiaomi Mi A1 za lepší cenu a ve všech barvách

DNES  |    |  diskuze (0)

Jeden z překvapivě nejzajímavějších smartphonů Xiaomi posledních let se blíží. Od začátku tohoto týdne si nové Xiaomi Mi A1 můžete předobjednat třeba…

Mobilní zobrazení