Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Doro PhoneEasy 409gsm – recenze mobilního záchranáře pro seniory

  |  2 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Před Vánoci řada z vás bude řešit koupi mobilu pro seniory. Doro PhoneEasy 409gsm je jednoduchý telefon, přesně zapadající funkcemi mezi vhodného adepta pro babičku či dědečka. Telefon pomůže v situacích, kdy to budou potřebovat.

Doro je po rakouském výrobci Emporia dalším v pořadí, kdo nabízí ryze seniorské telefony s maximální jednoduchostí, velkou klávesnicí, dlouhou výdrží, displejem s velkými znaky, značnou hlasitostí, kompatibilitou se sluchovými přístroji, hlášením při ohrožení a poplachem. Model Doro PhoneEasy 409gsm to zkouší na seniory s véčkovou konstrukcí.


Doro PhoneEasy 409gsm – oficiální fotografie

Základní parametry – Doro PhoneEasy 409gsm

Rozměry98 x 51 x 19 mm
Hmotnost99 g
Displejbarevný, rozlišení 176 x 220 px, úhlopříčka 2,1“
Paměť300 kontaktů, 200 SMS zpráv
Operační systémne, jednoduché prostředí od výrobce
Fotoaparátne
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, poutko
Cena a dostupnost2 600 Kč, od prosince 2010

Krátké postřehy z testování

Co se nám líbilo: jednoduchost, nouzové tlačítko, kompatibilita se sluchovými přístroji, dlouhá výdrž, velká tlačítka a znaky na displeji, indikační diody

Co se nám nelíbilo: nestandardní 2,5 mm Jack 

Obsah balení

Telefon Doro PhoneEasy 409gsm se prodává v opravdu velkém balení, ve kterém nalezneme obsáhlý návod, nabíječku, sluchátka, baterii, poutko a samotný telefon. Pro uživatele vše potřebné, nic nechybí.

Vzhled a konstrukce

Doro vstoupilo oficiálně na český trh hned s trojicí telefonů určených pro seniory. Dva z nich mají klasickou konstrukci, třetí, námi testovaný, véčkovou konstrukci. Povrch krytů je nepatrně pogumovaný, na držení velmi příjemný. Konstrukce s kloubem je poměrně pevná, i když se jedná o plastové zpracování. Rozměry telefonu jsou 98 x 51 x 19 mm a hmotnost 99 gramů.

V zavřeném stavu má telefon na vrchním krytu dvě informační diody, pro nízkou úroveň výdrže a přijaté SMS zprávy. Na pravém boku vidíme 2 mm konektor pro připojení nabíječky a hned vedle něj netradiční 2,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek. Pokud máte doma např. nějakou starší Nokii, pak od ní sluchátka s 2,5 mm Jackem můžete využít u tohoto modelu. Tehdy Nokia tento konektor ráda dávala zejména do manažerských modelů.

Na levém boku jsou zřetelná tlačítka hlasitosti, na spodní hraně otvor pro poutko (po sejmutí krytu). Důležitý prvek je na zadní straně telefonu, a to nouzové tlačítko, které umí volat v případě nouze nadefinovaným kontaktům. Po otevření vidíme obrovská tlačítka klávesnice a dostatečně velký barevný displej. Pod zadním krytem je ukryta Li-Ion baterie a pod ní slot na SIM kartu.

Displej a ovládání

Displej má rozměry 34 x 42 mm, což odpovídá úhlopříčce 2,1“, rozlišení 176 x 220 px. Jedná se o barevný displej, s nastavitelnou velikostí písma, výběrem tapet na pozadí a dobou posvícení displeje.

Klávesnice má vskutku velká tlačítka a zajímavě vyřešeny funkční klávesy – dvě kontextové, pod nimi hovorová tlačítka a k posunu nahoru či dolu další dvě. Psaní na klávesnici je pohodlné, rychlost načítání psaných znaků přiměřená rychlosti psaní uživatele. Líbí se mi jednoduchost, intuitivnost, což je pro cílovou skupinu majitelů telefonu postatné.

Baterie a výdrž

Baterie má kapacitu 800 mAh, se kterou výrobce udává až 533 hodin výdrže v pohotovostním režimu či přes 3 hodiny hovorů. Speciální dioda na přední straně telefonu informuje o blízkém vybití baterie. Již zmíněná nabíječka má zakončení 2 mm konektorem. Telefon vydrží bez nabíječky klidně týden, protože ho běžné funkce zdaleka tolik nevybíjejí.

Funkce telefonu

Doro PhoneEasy 409gsm má menu v podobě po sobě jdoucích obrovských ikon, to v pořadí telefonní seznam, zprávy, výpis hovorů, budík, kalendář, kalkulačka a nastavení. Nic víc by senior při užívání telefonu nemusel potřebovat. Menu je sestavené tak, že jsou nejvíce používané úkony před těmi méně potřebnými.

Základní obrazovka zobrazuje podle volby buďto jen čas, nebo i další informace – operátora, datum. Na horním okraji displeje je vidět signál operátora a stav baterie. Volit lze pozadí displeje z nabízených barevných tapet. Pro stup do menu slouží levé kontextové tlačítko, pravé je trochu nelogicky označené jako „název“ a přitom vede do telefonního seznamu. Osobně jsem spokojen s rychlostí i intuitivností prostředí, což je pro seniory dost podstatné.

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam pojme až 300 kontaktů, u kterých můžou být až tři telefonní čísla (mobil, domů, kancelář). Kontakt pak lze vytočit, poslat mu SMS, zkopírovat na nebo ze SIM karty či telefonu nebo jej odeslat jako vizitku. Paměť pro ukládání je nastavena od výrobce v telefonu, ale nebrání se změně na SIM kartu. Ukazatel zobrazuje volný prostor v procentech. Pro rychlé volání je tu 10 předvoleb dle číslovky 0-9, v historii volání až 60 položek. Nouzové tlačítko na zadní straně telefonu umí volat až tři po sobě jdoucí nadefinovaná čísla a velmi hlasitě upozornit na pomoc.

Výrobce myslel na hlasitost vyzvánění, uvádí zvýšenou hlasitost o 35 dB. Vyzvánění je 20 hlasé polyfonní. Zkrátka nepřijdou ani ti, co mají naslouchací zařízení. Kompatibilita se sluchovými přístroji HAC (M3/T4) je od výrobce příjemným překvapením.

Zpráv může být až 200 celkově (odeslané, přijaté). Editor ukazuje počet znaků do naplnění hranice 160, po kterém dovolí psát zprávu další. Rychlost psaní znaků je úměrná věku uživatele telefonu. Zprávy se řadí podle příchozího času.

Závěr recenze Doro PhoneEasy 409gsm

Mobil pro seniory vždy musí mít svá specifika, mezi které se řadí velká tlačítka, přehledný displej s velkými znaky, jednoduchost, dobrá výdrž a nouzové tlačítko. Doro PhoneEasy 409gsm splňuje všechny tyto body. Zakoupit jej lze za cenu zhruba 2600 Kč. Výrobce bude garantovat případné záruční opravy, jelikož oficiálně se značkou Doro vstoupil do Česka a hodlá zde nabízet vícero podobných telefonů.

Aktuální cena Doro PhoneEasy 409 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 jednoduchost 2,5 mm Jack
 velká tlačítka 
 nouzové tlačítko 
 barevný displej 
výdrž telefonu 
 pogumovaná konstrukce 
ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jindřich SrbKarel Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Karel
Karel

Mám dotaz k telefonnímu seznamu. Nemůžeme najít, jak zadat 3 kontakty k jednomu jménu, Nabízí pouze mobil !

Děkuji za odpověď.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení