Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Doro PhoneEasy 341 – recenze jednoho z nejlepších telefonů pro starší z vás

  |  4 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Doro PhoneEasy 341 je telefon pro seniory. Základní funkce volání a posílání SMS zpráv doplňuje nouzové tlačítko, konektor pro sluchátka, extrémně dlouhá výdrž, budík, kalkulačka. Předností jsou obrovská tlačítka na klávesnici i displeji.

Před nedávnem jsme prezentovali véčkový telefon Doro PhoneEasy 409gsm – recenze mobilního záchranáře pro seniory. Nyní je čas na telefon s klasickou konstrukcí, Doro PhoneEasy 341. Ten se může pyšnit maximální jednoduchostí, velkou klávesnicí, dlouhou výdrží, displejem s velkými znaky, značnou hlasitostí, kompatibilitou se sluchovými přístroji, hlášením při ohrožení a poplachem.


Doro PhoneEasy 341 – oficiální fotografie

Základní parametry – Doro PhoneEasy 341

Rozměry125 x 52 x 15 mm
Hmotnost99 g
Displejčernobílý, rozlišení 96 x 128 px, úhlopříčka 1,8“
Paměť300 kontaktů, 200 SMS zpráv
Operační systémne, jednoduché prostředí od výrobce
Fotoaparátne
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, poutko
Cena a dostupnost1 900 Kč, od prosince 2010

Krátké postřehy z testování

Co se nám líbilo: jednoduchost, nouzové tlačítko, kompatibilita se sluchovými přístroji, dlouhá výdrž, velká tlačítka a znaky na displeji, podsvícení tlačítek

Co se nám nelíbilo: nestandardní 2,5 mm Jack

Obsah balení: velký balík

Balení s telefony Doro jsou prakticky totožná, co se velikosti i obsahu týče. Model 341 v krabici dále má obsáhlý návod, nabíječku, sluchátka s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru, baterii a poutko.

Vzhled a konstrukce: myšleno na starší

V redakci jsme se nejprve ujali testování véčkového modelu 409gsm, který nás zajímal o něco více, než telefony s klasickou konstrukcí. Ukazuje se však, že i ty jsou doslova ideální pro starší uživatele mobilních telefonů, a to zejména ideálními rozměry a jednoduchou výbavou, ve které se nelze ztratit.

Telefon má kompaktní rozměry 125 x 52 x 15 mm a hmotnost 99 gramů, danou především plastovým konstrukčním zpracováním. Typický matný plast bohužel postrádá pogumování, nicméně i tak se v ruce drží příjemně, bez vyklouzávání. Pro uživatele má takřka ideální míry.

Na pravém boku vidíme 2 mm konektor pro připojení nabíječky a hned vedle něj netradiční 2,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek. Na horní hraně sídlí vypínací tlačítko. Vespod je otvor pro poutko. Důležitý prvek je na zadní straně telefonu, a to nouzové tlačítko, které umí volat v případě nouze nadefinovaným kontaktům. Pod zadním krytem je ukryta Li-Ion baterie a slot na SIM kartu.

Displej a ovládání: geniálně snadné

Displej má rozměry 27 x 37 mm a rozlišení 96 x 128 px. Jedná se o černobílý displej, s nastavitelnou velikostí písma a dobou posvícení displeje. Právě takový může starším uživatelům více vyhovovat. Displej má zámek telefonu v podobě jednoho či dvou tlačítek, automatický či manuální.

Klávesnice má velká tlačítka s výborným podsvícením a zajímavě vyřešeny funkční klávesy – dvě kontextové, pod nimi hovorová tlačítka a k posunu nahoru či dolu další dvě směrová tlačítka. Logické a jednoduché ovládání je tedy samozřejmostí. Psaní na klávesnici je pohodlné, rychlost načítání psaných znaků přiměřená rychlosti psaní uživatele.

Baterie a výdrž: dva týdny bez kabelu

Li-Ion baterie má kapacitu 850 mAh, se kterou výrobce udává až 566 hodin výdrže v pohotovostním režimu či přes 3 hodiny hovorů. Nabíječka má zakončení 2 mm konektorem. Telefon vydrží bez nabíječky dva týdny, protože ho běžné funkce zdaleka tolik nevybíjejí. Pokud ho uživatel používá opravdu jen sem tam, pak užasne, jak dlouho nebude potřeba dobití.

Funkce telefonu: nadmíru snadné

Doro PhoneEasy 341 má menu v podobě po sobě jdoucích obrovských ikon, v logickém pořadí – telefonní seznam, zprávy, výpis hovorů, budík, kalkulačka a nastavení. Nic víc by senior při užívání telefonu nemusel potřebovat. Menu je sestavené tak, že jsou nejvíce používané úkony před těmi méně potřebnými. Oproti modelu 409gsm mi tu chyběl jednoduchý kalendář, ale to je opravdu jen detail.

Základní obrazovka v nečinném stavu zobrazuje podle volby buďto jen čas, nebo i další informace – operátora, datum. Na horním okraji displeje je vidět signál operátora, zvolený profil a stav baterie. Pro stup do menu slouží levé kontextové tlačítko, pravé je označené jako „název“ a přitom vede do telefonního seznamu (s tím mají stejný problém všechny Doro telefony). Rychlost i intuitivnost prostředí je pro seniory splněna.

Telefonování a zprávy: v nouzi pomáhá

Telefonní seznam pojme až 300 kontaktů, u kterých můžou být až tři telefonní čísla (mobil, domů, kancelář). Kontakt pak lze vytočit, poslat mu SMS, zkopírovat na nebo ze SIM karty či telefonu nebo jej odeslat jako vizitku. Paměť pro ukládání je nastavena od výrobce v telefonu, ale nebrání se změně na SIM kartu. Ukazatel zobrazuje volný prostor v procentech. Pro rychlé volání je tu 10 předvoleb dle číslovky 0-9, v historii volání až 60 položek.

Výrobce myslel na hlasitost vyzvánění, uvádí zvýšenou hlasitost o 30 dB. Vyzvánění je 10 hlasé polyfonní. Lze volit i vibrační vyzvánění. Zkrátka nepřijdou ani ti, co mají naslouchací zařízení. Kompatibilita se sluchovými přístroji HAC (M3/T4) je od výrobce příjemným překvapením.

Zpráv může být až 200 celkově (odeslané, přijaté). Editor ukazuje počet znaků do naplnění hranice 160, po kterém dovolí psát zprávu další. Pro někoho může být plusem prediktivní způsob zadávání textu. Rychlost psaní znaků je úměrná věku uživatele telefonu. Zprávy se řadí podle příchozího času a ukládají se do telefonu nebo na SIM kartu.

Závěr recenze Doro PhoneEasy 341

Doro zacílilo zhurta na české seniory a vypustilo hned trojici telefonů s podobnou výbavou, lišící se snad jen konstrukcí. Model 341 nabízí přiměřeně velkou konstrukci, velká tlačítka, přehledný displej s velkými znaky, jednoduchost, dobrou výdrž a nouzové tlačítko. Cena telefonu se pohybuje na přelomu roku kolem 1 900 Kč. Jako běžný telefon jej lze doporučit především starším uživatelům bez výraznějších potřeb.

jednoduchost 2,5 mm Jack
velká tlačítka 
nouzové tlačítko 
podsvícení kláves 
výdrž telefonu 
automatický zámek 
ČLÁNKY:
Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost HMD Global před nedávnem představila další model značky Nokia, tentokrát s označením 7. Nyní se na fotografiích můžeme podívat na nadcházející…

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Nejnovější cenově nejdostupnější smartphone od Xiaomi už se dá předobjednat u předního zahraničního eshopu Geekbuying. A cena je velmi sympatická, vzhledem k…

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  8 komentářů

Společnost DXOmark již několik let testuje fotoaparáty v mobilech. Tentokrát se jim do rukou dostal model Mate 10 Pro. Stal se novým…

Mobilní zobrazení