Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Doodle Dorks – vyzvěte svůj mozek na souboj (herní recenze)

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

České studio Dream Mill připravilo moderní logickou hru s názvem Doodle Dorks. Hra je k dispozici pro nejrozšířenější mobilní platformy Android a iOS. Jaké jsou naše postřehy a zkušenosti po týdenním hraní?

Mobilní hra Doodle Dorks pochází od českého studia Dream Mill. Jedná se o logickou puzzle hru, která se odehrává v neobvyklém světě Dorků. Cíl hry je jednoduchý, dostat k sobě co nejvíce Dorků stejného druhu a tím se jich zbavit. Aby to ale nebylo tak jednoduché, čekají na Vás různé nástrahy, jako jsou teleporty, přepínače gravitace, posuvné pásy a další překážky. Dokážete zdolat všech 45 levelů?

 

Samotná úvodní obrazovka hry dokonale zachycuje vybraný název Doodle Dorks, který je složeninou anglických slov „doodle“ (=čmáranice) a dork (=ňouma). Celé prostředí hry je vyvedeno v pastelkovitém duchu a zaujme neotřelými kreslenými nápisy a popisky. Hlavní postavičky – Dorkové (Ňoumové) jsou také graficky velmi pěkně provedené.

Při prvním spuštění pomůže malý průvodce, který hráče seznámí se způsobem hraní. V několika krátkých krocích se dozvíte, že cílem hry je připojit k sobě alespoň 2 Dorky stejného druhu. V některých levelech je nutné jich připojit i více. Dorkové sami zmizí, pokud se horizontálně či vertikálně dotýkají, připojit tak 3 či 4 stejné Dorky není většinou vůbec snadný úkol.

Vedle krátkého světa s tutoriálem je k dispozici druhý svět s celkem 45 levely, ve kterém se již hraje naostro. Čeká na vás zdolávání různých překážek a poradit si musíte také například s doplňky, jako jsou teleporty, přepínače gravitace, posuvné pásy a další. Navíc s každým levelem se dá říci, že přibývá kol s více Dorky či lichým počtem Dorků, což pak není zrovna jednoduché je dát šikovně k sobě, aby zmizeli.

Jednotlivé levely jsou hodnoceny pomocí 3 hvězdiček. Pokud vám nějaký Dork zůstane, většinou dostanete maximálně jednu hvězdičku. Za úspěšné zkompletování všech Dorků dostáváte 2 nebo 3 hvězdičky. Plné hodnocení 3 hvězdiček však dostanete jen tehdy, pokud se dostanete pod určenou hranici počtu tahů. Z tohoto hlediska je možná trochu škoda, že se počet tahů nemůžete dozvědět předem, jen jakmile docílíte až 2 hvězdiček.

Z pohledu funkčnosti je hra velmi jednoduchá a chytlavá. Rozhodně důležitým krokem je, že tvůrce do hry Doodle Dorks nepřidal běžící čas, který většinou stejně jen hráče omezuje a zbytečně stresuje. Naopak české studio Dream Mill přidalo povzbuzující achievementy, což jsou jakési medaile či získaná ohodnocení za dosažení různých výsledků, například připojení 4 Dorků, shození Dorku z vysoké výšky a mnohá další. Celkem na každého hráče čeká 40 achievementů.

Velmi zajímavé jsou také rozsáhlé herní statistiky. Můžete se například dozvědět, jak daleko jste ve hře (počet získaných hvězd a achievementů), počet připojených Dorků a jakou výšku byste z nich vytvořili, dále celkový čas strávený u hry, počet tahů a další zajímavé statistiky. Hra jde jisto jistě s dobou také díky možnosti sdílení herních výsledků s kamarády přes Facebook či Twitter.

Závěr recenze

Během týdne, kdy jsem hru ve volných chvílích testoval, jsem se dostal do 39. levelu a trvalo mi to celkem jen něco přes 2 hodiny. Nutno ale zmínit, že jsem levely procházel většinou jen s jednou či dvěma hvězdičkami. Kdo bude chtít hru skutečně celou ovládnout a získat v každém kole 3 hvězdičky, jistě to bude nelehký úkol i na desítky hodin. Všichni hráči pak budou do budoucna jistě doufat v přidání nových levelů, podobně jako to dělají například Rovio s jejich veleoblíbenými Angry Birds. Pokud se české studio bude hře Doodle Dorks pravidelně věnovat a připravovat nové světy s dalšími levely, může určitě dosáhnout velkého úspěchu.

Během hraní jsem narazil na několik menších chyb. Několikrát se mi například hra na iPodu touch 4. generace sama ukončila, což bude podle tvůrce hry chyba v Adobe Air (hra je tvořena ve Flashi). Na ostatních zařízeních: iPhonu 3GS/4, iPadu či Android zařízeních k ničemu podobnému nedocházelo. Dále jsem ve hře celkem dost postrádal jakýsi krok zpět při nechtěném přehmatu, kdy pak musíte začínat v daném levelu úplně od začátku. Jednalo se o verzi 1.0.0 (a následně o 1.0.13), takže věřím, že tvůrci třeba hned do příští verze na těchto věcech zapracují a hru ještě více zdokonalí.

Ale zpátky k závěrečnému hodnocení. V jednoduchosti je síla a mobilní hra Doodle Dorks je toho jasným příkladem. Pěkné příjemné prostředí (navíc i v HD), celkem dobrý hudební doprovod s vtipnými reakcemi samotných Dorků, nízká cena necelých 20 korun a dostupnost pro iOS i Android a vůbec jasný cíl celé hry zatím dostupné jen v angličtině dává najevo, že Doodle Dorks míří vysoko. V našem redakčním iPodu touch se Dorkové zabydleli, získají si i vás?

Co se nám líbilo: propracovaná grafika (včetně HD verze pro iPad), zvuk i plynulé přechody, 45 levelů a 40 achivementů, hodnocení jednotlivých levelů pomocí 3 hvězdiček, celkem 8 herních doplňků jako jsou teleporty, přepínače gravitace, posuvné pásy a další, rozsáhlé herní statistiky, možnost sdílení výsledků na Facebook či Twitter

Co se nám nelíbilo: hra není v češtině, několikrát se hra sama ukončila (jen v iPodu touch 4. generace), chybí krok zpátky při nechtěném přehmatu

Testovaná verze:1.0.0
Kompatibilita:iOS 4.0 a vyšší (iPhone, iPad a iPod touch) a většina zařízení s OS Android 2.2 a vyšší
Kde stáhnout:AppStoreAndroid Market
(k dispozici jsou také odlehčené Lite verze zdarma s 5 levely)
Cena:kolem 20 korun
ČLÁNKY:, ,
Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

DNES  |  redakce  |  diskuze (1)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát od Samsungu. Skvěle vybavený,…

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Samsung zahájil v domovské Jižní Koreji program Galaxy Experience, v jehož rámci mohou majitelé iPhonů otestovat konkurenční telefony Galaxy Note 8…

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 6000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Mobilní zobrazení