Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

DLNA jako prostředek pro digitalizaci domácnosti (vědecké okénko)

  |  10 komentářů  |  autor: David Kovařík

Technologie DLNA je s námi více než 8 let, během kterých zažila nemalý rozmach. K dnešnímu dni je implementována v celé řadě elektronických zařízení, včetně mobilních telefonů. I přesto však existuje početná skupina uživatelů, kteří tuto technologii znají jen okrajově, či dokonce vůbec.

Před rozborem technologické stránky DLNA by bylo určitě vhodné zabrousit do historie a ukázat si, co stálo na samotném počátku vzniku, kdo se na něm podílel a jaká byla idea zakladatelů.

DLNA obecně

Pojem DLNA je zkratkou pro Digital Living Network Alliance, což je sdružení mnoha předních výrobců elektroniky, techniky a mobilních zařízení, kteří vytvořili jednotný standard pro sdílení multimediálního obsahu v domácnostech. Souhrnně se tento jev často označuje také jako digitalizace domácnosti. Logo DLNA Certified na výrobku zároveň značí, že produkt prošel náležitou certifikací a bude s tímto druhem sítě bez problémů komunikovat. V roce 2011 se touto certifikací chlubilo více než 9 000 různých produktů, k dnešnímu dni je toto číslo samozřejmě ještě vyšší.


S logem DLNA Certified se dnes setkáme téměř všude – od tiskáren až po herní konzole

Samotné sdružení bylo založeno v roce 2003 firmami Sony a Intel, postupem času se však přidávalo stále více světových společností, jako je například HP, Intel, Microsoft, či Nokia. Dnes do sdružení patří kolem 250 společností, jejichž kompletní seznam naleznete na oficiálních stránkách DLNA. Jak již bylo řečeno, hlavním cílem celé organizace je propojení nejrůznější moderní techniky, jako jsou televize, notebooky, hudební přehrávače, herní konzole či mobilní telefony a umožnit jim vzájemnou komunikaci a sdílení dat. Jednou z podmínek je jednoduché a rychlé nastavení komponentů, včetně jejich vzájemné bezproblémové kompatibility. Tím by se mělo DLNA lišit od ostatních protokolů, jako je například Wi-Fi, Bluetooth či UPnP.


Ukázka sdílení dat v domácnosti pomocí technologie DLNA

Technologický rozbor

Komunikace prvků, využívajících DLNA, je tvořena souborem několika spojených standardů. Ty by se daly jednotlivě svými funkcemi přirovnat k vrstvovému modelu ISO/OSI. Propojení veškerých zařízení je možné uskutečnit dvěma způsoby – bezdrátově využívajíc standardů Wi-Fi 802.1 a/b/g/n a nebo pomocí ethernetového kabelu se standardy 802.3i a 802.3u – čili klasické kroucené dvojlinky.

Přenos dat (packetů) zajišťuje protokol IP, konkrétně IPv4. Z toho také vyplývá používání IP adres pro identifikaci jednotlivých prvků, podobně jako to známe například při komunikaci na internetu. Přidělení těchto IP adres má na starosti DHCP protokol, který společně se skupinou protokolů UPnP (Universal Plug and Play) navíc vyhledává a konfiguruje okolní dostupná zařízení tak, aby s nimi bylo možno bezproblémově komunikovat. Zařízení si tímto způsobem mohou mezi sebou také navzájem vyměňovat informace o svojí identitě, nebo například zprávy o tom, jaké služby poskytují.

Vzájemná kompatibilita sdílení mediálního obsahu mezi různými typy elektroniky je zajištěna protokolem UPnP AV (Audio a Video). Aby byla kompatibilita naprosto bezchybná, byly určeny také jednotné formáty pro sdílené soubory. Mezi nejznámější patří například JPEG pro grafické soubory, MP3 či AAC pro hudbu a MPEG pro video soubory. Opomenout nemůžeme ani protokol DTCP, který se stará o dodržování autorských práv. Zjednodušeně řečeno, zabraňuje především rozsáhlejší distribuci chráněného obsahu, jako je například hudba, filmy a podobně.


Seznam standardů DLNA, včetně jejich funkcí a porovnání s modelem ISO/OSI

Prvky DLNA sítě

Prvky v síti DLNA se v zásadě dají rozdělit do dvou skupin: DMS a DMP.

  • DMS – Digital Media Server – neboli zařízení pro distribuci multimediálního obsahu. Nejčastěji se jedná například o NAS server (datové úložiště sítě LAN), nebo jen obyčejné PC, laptop či konzoli. Takovéto zařízení musí být vybaveno speciální softwarovou nadstavbou. U produktů Sony to bývá program Media Server, který je obsažen například v počítačích VAIO či herní konzoli Play Station 3. Funkci DLNA zvládá také systém Windows 7 se svým přehrávačem Windows Media Player 11.
  • DMP – Digital Media Player – je klient v síti, který slouží k přehrávání multimediálního obsahu ze serveru DMS. V praxi jsou to většinou moderní televizory, Hi-Fi sestavy a samozřejmě také mobilní telefony, tablety a jiná přenosná zařízení. I zde je samozřejmostí přítomnost speciální softwarové aplikace.

Rozdělení funkcí však není nikterak striktní a tak je běžným jevem, že jediný kus hardwaru plní úlohu serveru i klienta zároveň.


Názorná ukázka DLNA sítě se zařízeními DMP a DMS

DLNA a mobilní telefony

V dnešní době, kdy má drtivá většina mobilních telefonů integrovaný Wi-Fi modul, bylo jen otázkou času, kdy se technologie DLNA rozšíří také do tohoto odvětví. Prakticky veškeré novější produkty světových výrobců nesou označení DLNA Certified, a tak není sdílení obsahu žádný problém. Jestliže nevíte, zda právě váš model certifikací prošel, není nic snazšího, než si informaci dohledat na oficiálních stránkách organizace DLNA.

Pokud váš produkt na oficiálních stránkách nedohledáte, nezoufejte. V případě, že vlastníte mobilní telefon obsahující Wi-Fi technologii a některý z mobilních operačních systémů, s největší pravděpodobností budete moci výhod této technologie využívat i vy. Stačí si pouze stáhnout a nainstalovat příslušný software, kterého dnes existuje celá řada. Pro Android jsou to například programy MediaServer či Skifta, pro WindowsPhone 7 Allshare či Play To, u iOS pak ZappoTV nebo například 8player. Alternativ je však celá řada, od těch placených až po freeware kousky.

Závěr

Myšlenka sdílení dat multimediálních prvků domácnosti, jejichž komunikace bude velmi snadno nastavitelná, má určitě svoji budoucnost a přispěje tak k ještě efektivnějšímu využívání moderních technologií. Možnost komunikovat na bázi DLNA má v dnešní době čím dál více produktů, a tak se s tímto pojmem budeme jistě setkávat stále častěji. K rozmachu určitě přispěje také integrace s technologií Wi-Fi Direct, které jsme se věnovali v samostatném díle vědeckého okénka.

 

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
SosuedBilboIVBRomualdoRendy Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
aege
aege

Pěkně napsaný článeček!
DLNA má moje televize i Xperia pro.
Wifi po bytě mám také.Televizi s mobilem mám propojenou přes HDMI kabel.
Nevíte kde se dá koupit delší kabel HDMI tak aspon 2 m?Originál Xperie pro má jen 90 cm
což je nevýhodné.

Rendy
Rendy

Co to je za otázku? Navštiv obchod s elektronikou a počítačema a zeptej se tam :P

Jinak ale nechápu, proč spojovat přes HDMI, když TV i mobil mají DLNA :)

honza
honza

Článek se mi taky líbil.

Proč propojujete Tv a experti přes hdmi?Právě sem si myslel ,že obsah ze smartone pošleš do tv bezdratu přes DLNA.
Nebo to tak nefunguje? Az mi vrátí daně chystám se koupit tv s DLNA,kterou kabelem připojím do WiFi routeru q tajně doufám že pak půjde stream z Pc,notebooku,smartofounu,do tv právě díky tomu že vse bude na jedný síti.

Bude to fungovat,jak mám vysněno?
Půjde so té site dat ještě externí HDD?
Máte to někdo takhle funkční?

aege
aege

Podobně včetně 1TB HDD to mám i já.
Ale protože mám televizi s internetem propojen s
stolním PC a HDD už nejméně rok,tak mobil k tomu je jaksi nadstavba :))))))

aege
aege

P.s. : Asi jsem to blbě napsala:
Mám internetovou televizi,která sama o sobě
už podporuje např.youtube,počasí či hry,Twitter,Facebook
,Google mapy,Picaso.. atd. a každou další aktualizací se objevují další nové programy.
Navíc ji mohu využít i jako monitor k PC.
Jen nevím proč se televize nemá moc v lásce se stolním PC.Plocha monitoru je na obrazovce zdeformovaná. :(((((
Samozřejmě že všemu ještě tak nerozumím ,jsem tzv. samouk,jen kde si co přečtu na chytrých stránkách a pak to zkouším na svých zařízeních.
Je to pokus-omyl.

Romualdo
Romualdo

Velmi pěkný a přínosný článek, jen tak dál.
Dost dobrá technologie.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Armani se znovu přidává ke skupině výrobců chytrých hodinek. Ty svoje, které běží na Wear OS, samozřejmě nabízí…

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Slavné herní studio Telltale Games je nejspíš na konci své cesty. Firma propouští 225 z 250 svých lidí a chystá…

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Jak známo, chystá Samsung na 11. října představovací akci, kde by měl být představen nový smartphone řady Galaxy se…

Mobilní zobrazení