Mobilizujeme.cz

Čtečka knih s českým obsahem od eReading.cz. Vyzkoušeli jsme ji

  |  5 komentářů  |  autor:

Na tiskové konferenci, konané u příležitosti uvedení první české čtečky e-knih s přímým přístupem k českému obsahu, jsme si čtečku naživo vyzkoušeli a přinášíme vám vedle informací i dojmy. Portál s elektronickými knihami eReading.cz prodává čtečku za zajímavou cenu 3 499 Kč. Vlastnosti čtečky v mnoha ohledech převyšují třeba Amazon Kindle.

Čtečka od portálu s elektronickými knihami eReading.cz je v pořadí pátým takovým zařízením na světě (když nebereme v potaz levné náhražky). Česko se proto hrdě staví mezi státy jako USA či Velká Británie, které si mohou dovolit díky mnohonásobně větší kupní síle takové zařízení vyvinout a prodávat. eReading.cz však chce českým uživatelům přinést něco, co ani zahraniční čtečky neumí – přímý přístup k českému obsahu. V současnosti je tvořen na 1500 tituly, mezi kterými si najde své oblíbené každý. Další budou do budoucna přibývat rychleji, protože součástí smluv budou právě už i práva na elektronické šíření obsahu. Zpětně je toto velice obtížné.


Představení čtečky eReading.cz na tiskové konferenci 

 

Rozměry čtečky jsou 18,9 x 12,6 x 10 mm, hmotnost nízkých 240 gramů. Displej má úhlopříčku 6″, rozlišení 600 x 800 px a technologii zobrazení Perl E-Ink, kterou disponují všechny konkurenční čtečky v čele s Amazonem Kindle, Nook či Google. Nejedná se v žádném případě o dotykový displej, ale o tzv. elektronický inkoust, který vykresluje požadovaný obsah. Vnitřní paměť činí 2GB a lze ji považovat za zcela dostatečnou, pokud vezmeme v potaz, že jedna elektronická kniha zabírá zhruba 800 kB. Rozšíření je i tak možné klasickou SD (SDHC) kartou, a to do kapacity 16 GB.

  

Čtečka má vestavěnou dvojici reproduktorů, které budou využity v případě audio obsahu některých titulů, případně v doplňkové funkci hudebního přehrávače, který podporuje soubory MP3. Nechybí ani 3,5 mm konektor Jack a miniUSB konektor. Konektivita telefonu čítá Bluetooth a Wi-Fi, sloužící pro stahování obsahu z knižního katalogu portálu eReading.cz. Wi-Fi po aktivaci nejprve vyhledá a připojí se k první nezabezpečené síti, kdy v případě neúspěchu pak uživatel zvolí vhodnou síť včetně zadání klíče.

 

Díky podpoře formátů – PDF, EPUB, TXT, HTML, DOC, RTF, WOL, CHM, RAR/ZIP, PPT, PDB, FB2, DjVu, LIT – se ze čtečky stává opravdu velice kvalitní přístroj. U formátu PDF navíc využívá funkci reflow – přizpůsobí obsah displeji čtečky. Výdrž baterie je uváděna v přepočtu na přečtené stránky knih, a to 8000.

  

  

Pro eReading.cz ji vyrábí čínský výrobce Jinke Electronics, který je jedním z největších výrobců elektronických čteček knih na světě.

Na čtečku se podrobněji podíváme v našem redakčním testu, a to v nejbližší době.

Níže přikládáme tiskovou správu v původním znění:

Na český trh přichází první čtečka původem z Evropské unie a zároveň pátá na světě, která umožňuje pomocí Wi-Fi připojení stahovat ukázky knih a následně zakupovat kompletní tituly bez nutnosti použití dalších zařízení (počítač, apod.). Čtečka tak zajistí čtenáři odkudkoli na světě přístup do kompletního knižního katalogu portálu eReading.cz.

„Nákup knížek přímo ze čtečky umožňuje jen velmi málo čteček na světě a nás těší, že podobný komfort můžeme jako první nabídnout i českému čtenáři,“ dodal spoluzakladatel portálu Martin Lipert.

 

Čtenář si přes čtečku na jedno kliknutí může stáhnout libovolný titul, který si kdykoliv dříve zakoupil na portálu eReading.cz, čímž získává permanentní přístup do své vlastní on-line knihovny. Do budoucna eReading.cz plánuje také zajištění přísunu periodických informací. Nyní je v sekci „Periodika“ dočasně uvedena předpověď počasí pro Českou republiku.

Čtečka portálu eReading.cz umožňuje uživatelům také nahrávat vlastní soubory. Čtenáři již nemusí řešit nepřehlednou situaci v oblasti formátů, jelikož čtečka podporuje jejich nadstandardní množství včetně potřebných standardů zabezpečení knih využívaných na lokálních trzích. Uživatelé tedy mohou bez komplikací nahrávat obsah i od konkurenčních portálů.

 

Doporučená koncová cena čtečky činí 3 499 Kč s DPH, zahrnuje však další bonusy v přibližné hodnotě 1 100 Kč. Zákazník v ceně získává pevné pouzdro za 499 Kč, tři knihy od nakladatelství Torst(*) v celkové hodnotě 395 Kč a počáteční kredit na nákup e-knih na portálu eReading.cz v hodnotě 200 Kč. Hlavním prodejním partnerem čtečky eReading.cz (First Edition) je internetový obchod KASA.cz.

Se čtečkou přichází jako první v ČR paměti Steva Jobse

V den představení nové čtečky eReading.cz portál uvedl do prodeje jako první elektronické vydání oficiálních pamětí bývalého výkonného ředitele společnosti Apple, Steva Jobse. E-kniha se dostává na trh o den dříve, než na pulty knihkupectví dorazí v tištěné podobě.

Zároveň tímto dnem eReading.cz vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Carpe Diem druhou video-knihu v České republice s názvem Big Bang!, která navazuje na úspěch první video-knihy Afrikou na dohled. Ta zaznamenala za první víkend po zveřejnění na 1 000 stažení.

(*) Tituly:
Jáchym Topol: Noční práce
Petra Hůlová: Stanice Tajga (vítězná kniha ceny Josefa Škvoreckého, 2008)
Markéta Pilátová: Žluté oči vedou domů

ČLÁNKY:
LG Q6 je bezrámečkový telefon pod 10 tisíc. Známe i dostupnost

LG Q6 je bezrámečkový telefon pod 10 tisíc. Známe i dostupnost

DNES  |    |  2 komentáře

Na český trh oficiálně míří očekávaný a poměrně dost zajímavý smartphone jihokorejského výrobce. Nové LG Q6 přináší zejména prémiový bezrámečkový design –…

Dočkáme se modulárního smartphonu od Samsungu?

Dočkáme se modulárního smartphonu od Samsungu?

DNES  |    |  diskuze (0)

Svůj modulární telefon má již několik společností. Patří mezi ně například Motorola nebo LG. Oba výrobci přišli s odlišným řešením modularity. Některé…

Microsoft se opět snaží "modernizovat" Skype pro iPhone

Microsoft se opět snaží „modernizovat“ Skype pro iPhone

DNES  |    |  diskuze (0)

Nedávno jsem zkritizoval Microsoft za jeho přístup ke Skypu. Jak je pro redmondského giganta typické, dokud se tento jednoduchý a populární komunikační…

Mobilní zobrazení