Čte někdo vaše zprávy na WhatsAppu? V aplikaci si to lze ověřit

Richard Šimáček
Koncové šifrování chrání veškeré konverzace na WhatsAppu
Koncové šifrování chrání veškeré konverzace na WhatsAppu

WhatsApp patří mezi nejpopulárnější chatovací aplikace na světě, což z něj bohužel dělá lákavý cíl pro podvodníky. Naštěstí nabízí důležitou funkci, která chrání vaše soukromí a zabraňuje neoprávněným osobám číst vaše zprávy – end-to-end šifrování. Jak ale zjistit, zda je tato funkce aktivní?

Nenápadná, ale užitečná funkce

O koncovém šifrování se moc nemluví, přitom právě tato funkce maximálně zabezpečuje veškeré konverzace v aplikaci, a to i v případě, že dojde k úniku dat. Útočník zkrátka nebude moci ukradená data přečíst, protože jsou bezpečně zašifrována a jen vy k nim máte přístup pomocí dešifrovacího kódu.

Koncové šifrování lze spravovat pro každou konverzaci zvlášť a jeho nastavení lze jednoduše zkontrolovat – v otevřeném chatu stačí kliknout na jméno kontaktu, které můžete vidět na horní liště. Poté stačí sjet dolů a zvolit možnost „Šifrování“. A nakonec stačí naskenovat QR kód pomocí zařízení druhého uživatele. WhatsApp si tak ověří, zda skutečně vše funguje, jak má.

Ukázka šifrování na WhatsAppu
Ukázka šifrování na WhatsAppu

Sociální sítě Mety a koncové šifrování

Koncové šifrování přidala Meta do WhatsAppu v roce 2016 a ve stejném roce dorazilo i do Messengeru, kde ale bylo nutné aktivovat jej zvlášť. Až ke konci minulého roku se společnost rozhodla aktivovat tuto funkci všem uživatelům automaticky.

Ve stejném časovém horizontu obdržel šifrování také Instagram. Meta tuto funkcionalitu slibovala už na začátku roku 2022, ale k nejzásadnějšímu rozšíření na všechny platformy došlo právě od prosince 2023, kdy společnost začala tuto funkci postupně zapínat všem uživatelům po celém světě.

K čemu je dobré koncové šifrování?

Takzvané end-to-end šifrování je nejbezpečnější metoda uchovávání dat, protože k jejich rozšifrování má přístup pouze ten, komu data patří. K vašim konverzacím na WhatsAppu tak nebudou mít nikdy přístup hackeři či samotná Meta.

První šifrovaný kecálek vznikl už v roce 2010 a jmenoval se TextSecure. Jednalo se o předchůdce aplikace Signal, která se po vydání v roce 2014 rozšířila nejvíce. V principu však byly obě tyto aplikace velmi podobné.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články