Mobilizujeme.cz

Čip Tegra 3 oficiálně představen – nová generace výkonné platformy

  |  komentovat  |  autor:

Už začátkem letošního roku, přesněji v únoru, byl na MWC v Barceloně poprvé ohlášen vývoj nové generace platformy Nvidia Tegra. Třetí generace měla přinést především zvýšení výkonu, zároveň však měla zachovat přijatelnou spotřebu energie, kvůli menší kapacitě baterií u přenosných zařízení. Je tomu tak?

Nvidia oficiálně představila tento čip, který je též známý pod kódovým označením Kal-El, což je mimochodem pravé jméno komiksového hrdiny Supermana. A na novou platformu se zatím opravou snáší jen samé superlativy. Pojďme se společně podívat, co nového nám Tegra 3 nabídne.

Mnoho jader a nižší spotřeba energie

Nový čip slibuje zvýšení výpočetního výkonu až pětinásobně, grafického výkonu pak až trojnásobně oproti svému předchůdci – procesoru Tegra 2. Ten by měly zajistit 4 jádra (respektive pět) Cortex A9, vyrobené 40nm technologií a taktované na frekvenci 1,3 GHz. Grafické operace pak obstará 12-ti jádrová výpočetní jednotka. Páté jádro procesoru zmíněné výše, by mělo sloužit k menší spotřebě energie, a tím samozřejmě přinést i větší výdrž přenosných zařízení. V praxi by měla celá idea vypadat tak, že toto jádro, taktované na 500 MHz, obstará méně náročné úkony, jako například přehrávání hudby, procházení menu, či Stand-by režim. Nvidia tento úsporný systém nazývá Variable Symmetric Multiprocessing (vSMP) a slibuje si od něj až 61% úsporu u přehrávání videa, a 15 % úsporu při hraní her v porovnání se svým starším předchůdcem. Nejlépe celý princip pochopíte z následujících obrázků a demonstračního videa:

  
Ilustrační obrázky popisující úsporu energie, princip využití jader, srovnávací testy

Výkon, výkon a zase výkon

Určitě nejzásadnější změnu přinese vysoký výkon platformy do oblasti zábavy, především her. Již v této chvíli se pracuje na patnácti exkluzivních titulech, vyvíjených přímo na tuto platformu. Nvidia slibuje dokonce až 40 her různých žánrů, které by měly naplno využívat všech možností nového čipu. K dispozici by měly být časem v obchodu s aplikacemi zvané Tegra Zone. Ukázky z herních titulů vypadají vskutku působivě. Posuďte sami:

Obrovský výkon se dá využít nejen ve hrách, ale i v dalších oblastech. Pro příklad uveďme přehrávání HD 1080p videa s datovým tokem 40 Mb/s, rychlejší Flash, či načítání webových stránek. I pro tento účel si výrobce připravil demonstrační video:

Když je 3D opravdu 3D

Další zajímavou novinkou je schopnost čipsetu, převádět zobrazení do 3D. Bez jakéhokoliv upravování je schopno převést obraz do třetího rozměru a následně jej přenést přes HDMI port na nějaké zobrazovací zařízení, například 3D televizi.

První zařízení na cestě

Historicky první zařízení, postavené na nové architektuře, bude produkt od společnosti Asus – tablet Eee Tranformer Prime. Jedná se o nástupce oblíbeného zařízení Eee Pad Transformer. Novému tabletu se budeme věnovat v samostatném článku, namátkou však zmiňme, že se jedná o 10,1 palcový tablet s operačním systémem Android, který může být připojen k dokovací klávesnici a může tak nahradit váš netbook.


Oficiální obrátky Asusu Transformer Prime

Co se mobilních telefonů týče, zde prvenství získá smartphone od tchaj-wanské společnosti HTC – model s kódovým označením Edge, o kterém jsme Vás informovali v tomto článku.

Je se na co těšit

Nelze říct, že Tegra 3 přináší opravdovou revoluci. Ve skutečnosti se jedná „pouze“ o další krok v evoluci. Nutno však dodat, že opravdu povedený krok. Do dalších let lze počítat s dalšími generacemi této mobilní platformy. Již příští rok bychom se měli dočkat výrobku s kódovým označením Wayne, přinášejícím až 10x větší výkon než Tegra 2. Následovat budou Logan a Stark v roce 2013, respektive 2015. Poslední jmenovaný pak slibuje zvětšení výkonu až o 70-ti násobek oproti původní Tegře 2.


Plán nVidie pro následující léta

Nová architektura přináší opravdu veliký výpočetní výkon, který jde ruku v ruce s nižší spotřebou energie. Nezbývá tak jen doufat, že připravované modely budou co nejdříve dostupné, opravdu se totiž máme na co těšit.

ČLÁNKY:,
U O2 si zítra můžete zamluvit iPhone 8, 8 Plus a Apple Watch 3

U O2 si zítra můžete zamluvit iPhone 8, 8 Plus a Apple Watch 3

DNES  |    |  diskuze (0)

Minulý týden představila kalifornská společnost Apple nové produkty. Trojici iPhone 8, 8 Plus, X nebo Apple Watch 3. První dva zmíněné smartphony…

Co se stane, když do vás narazí letící či padající dron? Bolí to

Co se stane, když do vás narazí letící či padající dron? Bolí to

DNES  |    |  diskuze (0)

S tím, jak se drony staly dostupné širokým masám, zároveň stoupá pravděpodobnost, že se budou stávat (a už se stávají) nejrůznější incidenty.…

Xiaomi je oficiálně v České republice. Zatím má dva partnery

Xiaomi je oficiálně v České republice. Zatím má dva partnery

DNES  |    |  2 komentáře

Xiaomi přezdívané čínským Applem už na českém trhu vídáme řadu let, nicméně až do roku 2017 se jednalo pouze o polooficiální či šedou…

Mobilní zobrazení