Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Čip Tegra 3 oficiálně představen – nová generace výkonné platformy

  |  komentovat  |  autor: David Kovařík

Už začátkem letošního roku, přesněji v únoru, byl na MWC v Barceloně poprvé ohlášen vývoj nové generace platformy Nvidia Tegra. Třetí generace měla přinést především zvýšení výkonu, zároveň však měla zachovat přijatelnou spotřebu energie, kvůli menší kapacitě baterií u přenosných zařízení. Je tomu tak?

Nvidia oficiálně představila tento čip, který je též známý pod kódovým označením Kal-El, což je mimochodem pravé jméno komiksového hrdiny Supermana. A na novou platformu se zatím opravou snáší jen samé superlativy. Pojďme se společně podívat, co nového nám Tegra 3 nabídne.

Mnoho jader a nižší spotřeba energie

Nový čip slibuje zvýšení výpočetního výkonu až pětinásobně, grafického výkonu pak až trojnásobně oproti svému předchůdci – procesoru Tegra 2. Ten by měly zajistit 4 jádra (respektive pět) Cortex A9, vyrobené 40nm technologií a taktované na frekvenci 1,3 GHz. Grafické operace pak obstará 12-ti jádrová výpočetní jednotka. Páté jádro procesoru zmíněné výše, by mělo sloužit k menší spotřebě energie, a tím samozřejmě přinést i větší výdrž přenosných zařízení. V praxi by měla celá idea vypadat tak, že toto jádro, taktované na 500 MHz, obstará méně náročné úkony, jako například přehrávání hudby, procházení menu, či Stand-by režim. Nvidia tento úsporný systém nazývá Variable Symmetric Multiprocessing (vSMP) a slibuje si od něj až 61% úsporu u přehrávání videa, a 15 % úsporu při hraní her v porovnání se svým starším předchůdcem. Nejlépe celý princip pochopíte z následujících obrázků a demonstračního videa:

  
Ilustrační obrázky popisující úsporu energie, princip využití jader, srovnávací testy

Výkon, výkon a zase výkon

Určitě nejzásadnější změnu přinese vysoký výkon platformy do oblasti zábavy, především her. Již v této chvíli se pracuje na patnácti exkluzivních titulech, vyvíjených přímo na tuto platformu. Nvidia slibuje dokonce až 40 her různých žánrů, které by měly naplno využívat všech možností nového čipu. K dispozici by měly být časem v obchodu s aplikacemi zvané Tegra Zone. Ukázky z herních titulů vypadají vskutku působivě. Posuďte sami:

Obrovský výkon se dá využít nejen ve hrách, ale i v dalších oblastech. Pro příklad uveďme přehrávání HD 1080p videa s datovým tokem 40 Mb/s, rychlejší Flash, či načítání webových stránek. I pro tento účel si výrobce připravil demonstrační video:

Když je 3D opravdu 3D

Další zajímavou novinkou je schopnost čipsetu, převádět zobrazení do 3D. Bez jakéhokoliv upravování je schopno převést obraz do třetího rozměru a následně jej přenést přes HDMI port na nějaké zobrazovací zařízení, například 3D televizi.

První zařízení na cestě

Historicky první zařízení, postavené na nové architektuře, bude produkt od společnosti Asus – tablet Eee Tranformer Prime. Jedná se o nástupce oblíbeného zařízení Eee Pad Transformer. Novému tabletu se budeme věnovat v samostatném článku, namátkou však zmiňme, že se jedná o 10,1 palcový tablet s operačním systémem Android, který může být připojen k dokovací klávesnici a může tak nahradit váš netbook.


Oficiální obrátky Asusu Transformer Prime

Co se mobilních telefonů týče, zde prvenství získá smartphone od tchaj-wanské společnosti HTC – model s kódovým označením Edge, o kterém jsme Vás informovali v tomto článku.

Je se na co těšit

Nelze říct, že Tegra 3 přináší opravdovou revoluci. Ve skutečnosti se jedná „pouze“ o další krok v evoluci. Nutno však dodat, že opravdu povedený krok. Do dalších let lze počítat s dalšími generacemi této mobilní platformy. Již příští rok bychom se měli dočkat výrobku s kódovým označením Wayne, přinášejícím až 10x větší výkon než Tegra 2. Následovat budou Logan a Stark v roce 2013, respektive 2015. Poslední jmenovaný pak slibuje zvětšení výkonu až o 70-ti násobek oproti původní Tegře 2.


Plán nVidie pro následující léta

Nová architektura přináší opravdu veliký výpočetní výkon, který jde ruku v ruce s nižší spotřebou energie. Nezbývá tak jen doufat, že připravované modely budou co nejdříve dostupné, opravdu se totiž máme na co těšit.

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony je opravdu ukázkovým výrobcem, alespoň co se týče rychlosti aktualizace na aktuální verzi operačního systému. Což dokazuje…

Recenze Mobiola Phantom: exotika, která umí vzbudit zájem

Recenze Mobiola Phantom: exotika, která umí vzbudit zájem

DNES  |  Michal Maňák  |  2 komentáře

Už to jméno zní zvláštně. Jako kdyby se Nokia spustila s Motorolou a neshodli se na společném jménu dítěte. Webové…

Siri bez Jobse postrádá smysl, říká bývalý zaměstanec Applu

Siri bez Jobse postrádá smysl, říká bývalý zaměstanec Applu

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Píše se rok 2011 a Apple představuje pátou generaci iPhonu, lehce vylepšený model iPhone 4S. Ten, kromě zlepšení výkonu,…

Mobilní zobrazení