Čínské telefony šmírují uživatele. Nemáte některou z rizikových značek i vy?
- Zabezpečení soukromí je v mobilním byznysu velké téma
- Nejméně se v tomto ohledu věří ryze čínských výrobcům
- A jak dokazuje nedávný výzkum, tak zcela právem

S ryze čínskými telefony jsou často spojovány problémy týkající se vážného narušování soukromí v podobě špehování uživatelů. Nevyhnuly se tomu žádné větší značky a je to jeden z důvodů, proč se například v byznysové sféře těmto přístrojům moc nedůvěřuje. A jak ukazuje nejnovější výzkum prestižní skotské univerzity, obavy o soukromí nejsou ani trochu liché.
Čína špehuje na nejvyšší úrovni
Na špehování čínských telefonů poukazuje nejnovější výzkum Edinburské univerzity, o kterém informoval server Gizmochina. Zhruba 70 % všech telefonů prodaných v Číně běží na Androidu a dle výše zmíněné studie mají přístroje několika tamních značek shromažďovat informace o uživatelích, a to bez jejich souhlasu.
Konkrétněji se jedná o výrobce Xiaomi, OnePlus, Oppo a Realme, což jsou jedni z největších hráčů (Xiaomi je stabilní světová trojka). Tyto telefony obsahují již z výroby několik předinstalovaných aplikací, které mají ve výchozím nastavení, tedy ihned prvním spuštění přístroje, nastavena různá pochybná oprávnění.

Čtěte také: Riot Games bojuje s hackery. Ukradli zdrojový kód League of Legends a požadují výkupné
Co všechno tyto telefony sbírají?
Vypadá to, že tyto aplikace umí ve výchozím nastavení shromažďovat a odesílat citlivé informace, které se týkají samotného zařízení, jeho polohy, aktivního uživatelského profilu či informací ze sociálních sítí. A určitou část informací umí sbírat i z telefonů, na kterých se uživatelé odhlásí z analýzy a nepoužívají například cloudové úložiště třetích stran.
V tomto případě shromažďují a odesílají například GPS souřadnice, historii SMS zpráv nebo kontaktní čísla. Proti tomuto sběru dat se bohužel nejde nijak bránit a různé informace je možné zpětně poměrně snadno propojit s jednotlivcem a využít je pro sledovací účely. Pokud už se ale chystáte svůj čínský telefon navždy sprovodit ze světa, ještě s tím chvíli počkejte.
Uživatelé mimo Čínu můžou být (relativně) v klidu
Tento výzkum se týkal telefonů prodávaných přímo v Číně, které jsou určeny pro tamní uživatele. Dá se předpokládat, že globální přístroje těchto výrobců nic takového nedělají, protože to by určitě jen tak neprošlo. Pokud ale každopádně provozujete telefon, který jste si koupili přímo v Číně, rozhodně byste měli zpozornět a ideálně ho vyměnit za přístroj, jenž je určený našim podmínkám.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.