Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Čína zakázala produkty Apple ve vládních institucích

  |  4 komentáře  |  autor: Jiří Smutný

Apple je jednou z největších a nejúspěšnějších firem ve svém odvětví. Ne všude ji však vítají s otevřenou náručí. Například v Číně dokonce došlo k zákazu veškerých produktů z Cupertina ve vládních institucích. Co je k tomu vedlo?

Čína je kontroverzní zemí, kde stále vládne komunismus, i když nyní již značně uvolněný. Přístup sem mají zahraniční investoři a z Číny se pomalu stává velmoc, jejíž HDP postupně roste. Čínská vláda provedla rozhodnutí, které nepotěší firmu Apple. Od včera je totiž zakázáno ve vládních institucích používat veškeré „jablečné“ přístroje, včetně iPhonů či iPadů. Důvod? Hlavní příčinou tohoto kroku je strach Číny ze špionáže ze strany západních států.

Jedná se o obavy, že v hardwaru zařízení by mohly být nainstalovány odposlechy a další sledovací přístroje, které by mohly odhalit některá státní tajemství. Apple se brání, že by nikdy nedovolil žádným úřadům a institucím něco podobného do jejich produktů instalovat. Čínské úřady vychází mimo jiné z faktu, že již nedávno k jisté špionáži došlo. Jednalo se o Huawei, jednoho z místních největších producentů mobilních aparátů. Stála za tím americká NSA. Přispěl k tomu i Edward Snowden, který prozradil, že se USA snaží získat právě různá tajemství Číny.

Uživatelé Apple produktů v Číně se samozřejmě nemusí bát, oni si stále budou moci kterýkoli koupit, zákaz se jich netýká. Co si o tomto myslíte? Byl by Apple skutečně schopný umožnit západním státům špionáž?

Zdroj: PhoneArena

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Janík
Janík

Jsem pevně přesvědčen o tom, že všechny americké firmy vyrábějící komunikační technologie jsou americkou vládou nuceni, používat špionážní technologie ve svých výrobcích. Tyto technologie jsou těžko odhalitelné a není divu, že zejména Čína a Rusko se před špionáží chrání. Není to tak dávno, co USA odmítli pustit na trh západních zemí čínské procesory, že obsahují špionážní prvky. A je to možné, technicky na to Čína má. A k čemu to povede? Eskalace napětí, zvýšené rozpočty na zbrojení a v konečném důsledku konflikt s globálními důsledky. Hezká budoucnost!

pds
pds

samozřejmě, že je to možné. Myslím, že už v minulosti prosákly zprávy, které deklarovaly, že firmy typu cisco, microsoft, google, ale právě i apple a další ve svých zařízeních či SW musí zajistit možnost přístupu k datům, což zárověň tito producenti popírali. To, že dnes je stejně jako v minulosti snaha každé velmoci šmírovat co se dá, je víc než zřejmé, případ Merkelová vs. USA to jen potvrzuje. Takže jablečný výkřik je mimo, pokud vláda nařídí apple poslechne, jinou volbu v tomto demokraticky se tvářícím systému nemá.

tomas
tomas

Presne tak :) kazdy technicky vyspely stat by si mal pre seba technologie vyranat sam pokial chce mat istotu ze budu chranene citlive informacie.

skacelp
skacelp

„Čína je kontroverzní zemí, kde stále vládne komunismus…“, a ten kdo tento článek napsal je nevzdělaný hlupák!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
U nejnovějšího Androidu Oreo 8.1 nefunguje správně multitouch

U nejnovějšího Androidu Oreo 8.1 nefunguje správně multitouch

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

V posledních několika týdnech jsme vás pravidelně informovali o problémech, které provází nejnovější verzi systému Android. Zdá se,…

Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Červnová konference Apple WWDC přinesla kromě nové verze iOS 11 či macOS i nějaký ten hardware. Pro mnoho…

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Používáte telefon v autě jako navigaci? Nebo třeba občas za jízdy vyřizujete hovory a potřebujete mít tedy obrazovku…

Mobilní zobrazení