Mobilizujeme.cz

Čína představila operační systém COS, má ambice překonat Android a iOS

  |  33 komentářů  |  autor:

Android, iOS, Windows Phone a COS. Tak se možná bude brzy mluvit o velké čtyřce mobilních operačních systémů. Ambiciózní projekt COS (China Operating System) představila samotná Čína.

Čínská vláda se dlouho nemohla spokojit se situací, kdy její domácí trh (největší na světě) okupovala dvojice operačních systémů z USA: Android od Googlu a iOS od Applu. Přišla tak rovnou se svým vlastním řešením – představila nový operační systém COS.

Jedná se o systém určený nejen pro mobilní telefony a tablety, ale i pro další zařízení jako jsou televize, počítače, set-top boxy a další. COS má být otevřenější než iOS, zároveň však „bezpečnější“ než Android a Windows Phone. Základním stavebním kamenem je Linux.

Pokud někdo čekal něco revolučního a hlavně neotřelého, byl daleko od pravdy. Ačkoliv zatím nejsou k dispozici podrobnější informace, podle prvních screenshotů a poznatků je vidět, že pokud se bavíme o smartphonech a tabletech, COS si ledacos převzal zejména od Androidu.

 

Prostředí se celkově podobá aktuálně nejrozšířenějšímu operačnímu systému na světě, po funkční stránce mu nechybí velmi podobné widgety a multitasking, v některém případě má i dokonce stejnou horní stavovou lištu a systémové ikony aplikací.

 

Stejně jako Android bude do velké míry upravitelný a dají se očekávat velké zásahy přímo od výrobců, které nad systém zřejmě jako u Androidu nastaví své grafické nadstavby. Aplikace se budou stahovat ze speciálního obchodu, aktuálně je prý kompatibilních přes 100 tisíc aplikací. Systém podporuje Java a HTML5 webové aplikace.

 

Z prvního promo videa si všimněte, jak systém COS běží na současných zařízeních, a Číně je jedno, že jde například o HTC One původně s Androidem či Apple iPhone s iOS. Video vzala čínská vláda poměrně velkolepě a přirovnává jej k jednomu z důležitých milníků v celé historii. O tom však rozhodnou až samotní uživatelé a hlavně čas.

Za systémem COS stojí tato trojice: společnost Shanghai Liantong, ISCAS (Institute of Software at the Chinese Academy of Sciences) a samotná čínská vláda. Z partnerů by se mělo projektu zúčastnit HTC a zejména pak domácí výrobci působící na čínském trhu. Největší mobilní operátor na světě – China Mobile, již přes 3 měsíce testuje první telefony se systémem COS. Komerční spuštění už je tedy, jak se říká, na spadnutí.

via: engadget

ČLÁNKY:, , ,
iPhone 7s prý bude mít skleněná záda a bude tlustší

iPhone 7s prý bude mít skleněná záda a bude tlustší

DNES  |    |  diskuze (0)

Jak už asi víte, Apple se chystá někdy v září uvést tři smartphony. Kromě nového iPhonu 8 s OLED obrazovkou ukáže fanouškům i modely…

Leagoo T5 v akci: 4GB+64GB a duální fotoaparát jen za 79,99 dolarů

Leagoo T5 v akci: 4GB+64GB a duální fotoaparát jen za 79,99 dolarů

DNES  |    |  2 komentáře

Vše o této speciální nabídce najdete na stránkách www.gearbest.com. Kdy? Od 14. do 19. srpna 2017 Zvýhodněná cena 79,99 dolarů: pouze 5 kusů…

Revoluce? Po nerozbitném displeji přijde displej samoopravitelný

Revoluce? Po nerozbitném displeji přijde displej samoopravitelný

DNES  |    |  diskuze (1)

Některé telefony od Motoroly již používají tzv. ShatterShield, tedy marketingově nazvané řešení téměř nerozbitného displeje. Tento panel totiž není vyrobený ze skla,…

Mobilní zobrazení