Mobilizujeme.cz

Čína představila operační systém COS, má ambice překonat Android a iOS

  |  33 komentářů  |  autor:

Android, iOS, Windows Phone a COS. Tak se možná bude brzy mluvit o velké čtyřce mobilních operačních systémů. Ambiciózní projekt COS (China Operating System) představila samotná Čína.

Čínská vláda se dlouho nemohla spokojit se situací, kdy její domácí trh (největší na světě) okupovala dvojice operačních systémů z USA: Android od Googlu a iOS od Applu. Přišla tak rovnou se svým vlastním řešením – představila nový operační systém COS.

Jedná se o systém určený nejen pro mobilní telefony a tablety, ale i pro další zařízení jako jsou televize, počítače, set-top boxy a další. COS má být otevřenější než iOS, zároveň však „bezpečnější“ než Android a Windows Phone. Základním stavebním kamenem je Linux.

Pokud někdo čekal něco revolučního a hlavně neotřelého, byl daleko od pravdy. Ačkoliv zatím nejsou k dispozici podrobnější informace, podle prvních screenshotů a poznatků je vidět, že pokud se bavíme o smartphonech a tabletech, COS si ledacos převzal zejména od Androidu.

 

Prostředí se celkově podobá aktuálně nejrozšířenějšímu operačnímu systému na světě, po funkční stránce mu nechybí velmi podobné widgety a multitasking, v některém případě má i dokonce stejnou horní stavovou lištu a systémové ikony aplikací.

 

Stejně jako Android bude do velké míry upravitelný a dají se očekávat velké zásahy přímo od výrobců, které nad systém zřejmě jako u Androidu nastaví své grafické nadstavby. Aplikace se budou stahovat ze speciálního obchodu, aktuálně je prý kompatibilních přes 100 tisíc aplikací. Systém podporuje Java a HTML5 webové aplikace.

 

Z prvního promo videa si všimněte, jak systém COS běží na současných zařízeních, a Číně je jedno, že jde například o HTC One původně s Androidem či Apple iPhone s iOS. Video vzala čínská vláda poměrně velkolepě a přirovnává jej k jednomu z důležitých milníků v celé historii. O tom však rozhodnou až samotní uživatelé a hlavně čas.

Za systémem COS stojí tato trojice: společnost Shanghai Liantong, ISCAS (Institute of Software at the Chinese Academy of Sciences) a samotná čínská vláda. Z partnerů by se mělo projektu zúčastnit HTC a zejména pak domácí výrobci působící na čínském trhu. Největší mobilní operátor na světě – China Mobile, již přes 3 měsíce testuje první telefony se systémem COS. Komerční spuštění už je tedy, jak se říká, na spadnutí.

via: engadget

ČLÁNKY:, , ,
Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple v letošním roce přechází na pokročilejší HDR obraz, ať už jde o novou 4K Apple TV, nové iPhony 8 & 8…

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

VČERA  |    |  diskuze (0)

Antigravitační pouzdro je nová vychytávka, která sice váš telefon nezbaví gravitace jako takové, ale dokáže překvapivým způsobem přichytit smartphone na sklo či…

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

VČERA  |    |  5 komentářů

Zhruba před dvěma týdny představila kalifornská společnost nové iPhony. Konkrétně se jedná o iPhone 8, 8 Plus a výroční iPhone X. První…

Mobilní zobrazení