Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Chytré notifikace Heads Up: Máte je a nevíte o tom?

  |  2 komentáře  |  autor: Michal Maňák

Možná jste se někdy divili, kde se ztrácí místo na paměti vašeho smartphonu. Část Androidu vídáte každý den, některá tajemství se ale schovávají jen ve zdrojovém kódu, což je příklad notifikací Heads Up.

android-l-heads-up

V nezávislém i oficiálním vývoji vzniklo už dost způsobů, jak řešit multi-tasking na droboučkých displejích mobilů. Za zmínku stojí Halo a Hover, miniaplikace Sony nebo QSlide na telefonech LG. Stejnou potřebu řešil i MultiWindow u Samsungu, který si s rootem můžete vyzkoušet i na svém telefonu.

Se svou vlastní alternativou v podobě Heads Up vyšel Google na světlo až s vývojářským preview Androidu L coby součástí tzv. Material designu. Funkčně se velmi blízce podobá Hoveru, zajímavější je, že tato funkce existuje už ve zdrojovém kódu pro Android 4.4 KitKat.

Naštěstí si tuto funkci můžete odemknout sami, pokud máte telefon s Androidem 4.3 a novějším prostřednictvím aplikace Heads Up Notifications.

 • Heads Up Notifications na Google Play (placené)
 • Heads Up Notifications na XDA Developers (nutné povolení neznámých zdrojů)

Jak to celé funguje?

Aplikace je na ovládání velmi jednoduchá, v základním menu vás mohou zajímat tři tlačítka ze čtyř. Jedním se Heads Up aktivují, druhé skrývá nastavení, třetí určuje, které aplikace budou moci upozornění vyvolávat. Druhá položka je nejdůležitější, definuje chování plovoucích upozornění.

 
Nastavit si Heads Up je poměrně jednoduché, zvlášť když máte všechny nabídky vysvětlené a můžete je okamžitě vyzkoušet

Brzy byste totiž zjistili, že některá upozornění mohou být nechutně otravná. Představte si, že by se vám objevil proužek s notifikací pokaždé, když byste se posunuli v playlistu o jednu skladbu dál, nebo při každém vysunutí klávesnice. Rozklíčovat jednotlivé volby snad pomůže jejich překlad a vysvětlení.

 • Show heads-up on lockscreen
  Většina telefonů zamčený displej příliš nevyužívá, Heads Up to však mohou změnit a ukazovat, kdo vám co chtěl. Zároveň ale mějte na paměti, že soukromí už nebude tak důvěrné.
 • Do not expand notifications
  Android umí zobrazit notifikaci buď v proužku, nebo včetně detailních informací, jako je text emailu a v této položce můžete povolit kýženou variantu.
 • Do not dismiss statusbar notification
  Často se mi stalo, že jsem o upozornění věděl, ale chtěl jsem se mu věnovat později, současněale notifikace na displeji překážela. Pokud povolíte tuto možnost, můžete se zbavid Heads Up, ale samotná ikonka ve status baru zůstane.
 • Open application on double tap
  Nevím, proč bych spouštěl aplikace dvojklikem, ale možné to je.
 • Ignore low priority notifications
  Různé aplikace mají rozdílnou prioritu upozornění. Low priority jsou typicky Google Now zprávy, nemusí vás ale rušit.
 • Ignore ongoing notifications
  Nechcete-li, aby se v Heads Up hlásil např. hudební přehrávač, zde je správné místo, kde to zařídit.
 • Show notifications in full screen mode only
  Zde můžete povolit Heads Up jen pro full screen aplikace (video, hry apod.)
 • Dismissable ongoing notifications
  Většina odchozích zpráv je neodstranitelná. V tomto menu můžete přepsat chování systému.

 
Chvíli bude trvat, než najdete správná pravidla, kdy Heads Up zobrazovat. Jako příklad – výsledné upozornění z Hangouts. Styl grafiky odpovídá prostředí telefonu.

Dojmy po týdnu testování

První dojmy z Heads Up vyvolaly nadšení. Vylepšení Androidu pro multitasking byla vždycky žádaná a vyřešit je všechny oficiální cestou znělo jako jeden z nejlepších nápadů, které mohl Google dostat. Bohužel po krátkém testování nastalo vystřízlivění, protože plovoucí notifikace nejsou nic jiného, než jen prodlouženou rukou klasické stavové lišty.

Lze si představit obyčejný Jelly Bean 4.2 – umí roztáhnout notifikace a zobrazit tak jejich obsah, umí je swipnutím zahodit a kliknutím otevřít přiřazenou aplikaci. Heads Up nepřináší nic nového kromě zobrazení i bez zobrazeného status baru.

  
Na drobnosti typu upozornění jsou Heads Up ideální. U emailů už ale bude chybět, že ťuknutím přejdete do domácí aplikace. Všimněte si v rohu tlačítka pro opětovné připomenutí.

Nejvíce mi chybí floating mode, respektive jakákoli jiná náhrada, která by dokázala provozovat dvě aplikace najednou a umožnila reagovat bez přerušení programu v pozadí. Právě to je výsada Halo/Hover a Xposed Framework modulů se stejnými schopnostmi.

Pokud vás Heads Up oslovily, ale hledáte i plovoucí miniaplikace, Xposed opět dokáže pomoci kombinací modulů Heads Up Notifications s XHaloFloatingWindow, bez práv root se ale v tomto případě už neobejdete.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ldJamamoto Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Jamamoto
Jamamoto

na toto pouzivam na androide 4.1.2 NILS a funguje uplne skvele. a netreba ani root

ld
ld

Přesně jak Jamamoto, taktéž používám NILS (s Android L tématem) a funguje to bezchybně .

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

DNES  |  Jakub Foltýn  |  5 komentářů

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení