Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

České školství pro stromy nevidí les. Proč odmítá evoluci? (názor)

  |  7 komentářů  |  autor: Daniel Fousek

K sepsání názoru na ožehavé téma mobilů a další elektroniky ve školách mě inspirovalo dění ve Francii a tamní zákaz chytrých zařízení ve školách. Přišlo mi to zbytečně vyhrocené, ovšem je nutné si připustit, že kolorit žáků se skloněnou hlavou k zářící obrazovce se sociálními sítěmi místo sledování výuky signalizuje problém. Kde ale ten problém je? A vyřeší ho totální zákaz?

Existuje hned několik pohledů. Bohužel jsou ve společnosti slyšet nejvíce extrémy. Ty nás podvědomě přitahují a jsou tak nějak zajímavé. Po zhlédnutí několika argumentů odpůrců mobilů může (pod)průměrně inteligentní občan jednoduše dospět k názoru, že jestli někdy dostane jeho dítko do ruky smartphone, stane se z něj tupá ovce a nikdy nic nebude umět, takže nejlepší je techniku vymítat s krucifixem v ruce. Ideálem takového člověka je asi ustrašené dítě z představy zkoušení u tabule učitelem s připravenou rákoskou. Jenže takhle jednoduše to nefunguje.

Stejně tak je naivní si myslet, že neuvážené provázání s technikou může usnadnit běžné fungování zvláště menších dětí. Opět dojdeme až do extrému. Setkal jsem se s názorem, že učit se něco, co si můžu vygooglit, je přece nesmysl. Ano, člověk si nemusí pamatovat dějiny antického Řecka, pokud bude pracovat jako výzkumník fotosyntézy rostlin. Mozek ale na Googlu nenajdete. To nejdůležitější – jak přemýšlet, jak skládat získané znalosti, vlastně i jak se učit – je záležitostí školy. Vzhledem k narůstajícímu počtu studijních oborů se školy snaží připravit studenta na co největší spektrum možností. Ve finále se tedy získané širší obzory už ve škole mohou hodit. S věkem se totiž schopnost učit novým věcem zhoršuje.

Školy v České republice prozatím volí spíše opatrný přístup. Mobily do hodiny nepatří, na přestávku klidně. Co takhle vidět studenty učit se s mobilem v ruce? Mobil nemusí být jenom sociální sítě, ale také učení zábavnou formou díky internetu a aplikacím. Ministerstvo školství, osnovy, učitelé – všichni se na formě výuky podílejí a měli by se snažit reflektovat aktuální stav společnosti. Minimálně v případě osnov se to nedaří, a tak mají školy vše nalajnováno. Vyučující stárnou a mladá krev nepřichází, protože jiné posty jsou atraktivnější…

Rád bych však zmínil, že již nyní existují progresivní metody a vyučující, kteří se snaží výuku zatraktivnit. Ačkoliv má české školství mezery ve vybavenosti učeben moderními technologiemi, můžeme využít to, co je díky tomu, že v dnešní době má většina studentů nějaké chytré zařízení. Skvělá mi přijde aplikace Kahoot!, kde učitelé mohou vytvářet a sdílet kvízy, zadávat úkoly a studenti si mohou procházet obsah tvořený komunitou. Dá se použít jak při hodině, tak i mimo školu.

Poněkud profláklejší Duolingo je zaměřené na výuku jazyků a nabízí originální metodu postupu po jednotlivých tématech. Aplikace dosáhla neuvěřitelné popularity, využilo ji 200 milionů lidí po celém světě. Nabízí pestrou škálu jazyků, dokonce přibyl i kurz čeština-angličtina. Do něj se přihlásilo téměř 700 tisíc lidí.

Spousta běžně používaných učebnic existuje také ve verzi pro tablety a počítače a nabízí větší interaktivitu. To ale vyžaduje investice seshora. Zkrátka najdeme mnoho možností – ale musíme chtít je hledat. České školství zažije nepochybně v příštích letech otřes. Bude se snažit držet tradic, jenže bude se za pár let ještě čeho držet? Občas je lepší minulost nechat být a jít dál. Když se podíváme na stejné téma za deset let, určitě bude mnoho jiného. Možná budeme dnes používanému systému psát nekrolog. Školství by každopádně mělo učit budoucnosti, ne minulosti. A budoucnost bude víc a víc digitální. Vývoj se ještě nikomu nepodařilo zastavit.

Co si o problematice českého školství a technologií myslíte vy?

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

7
Komentujte

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Daniel FousekJanek WagnerPastelka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Zákaz elektroniky obecně platí na různých školách v ČR už dlouho. Je hloupost to cpát do zákonů, pokud má již škola sama možnost řešit podobné věci vlastními pravidly. Bez ohledu na diskutabilní přínos telefonů ve výuce je tu pořád několik pohledů proti: A) závist/šikana, B) ztráta či poškození drahé věci a C) rušivý element ve výuce. Ano, změnit osnovy se mělo už před desítkami let. Ovšem nástup elektroniky do výuky to neřeší. Například, ač sám rukou nepíšu, nechtěl bych, aby se mé děti přestaly učit psané písmo. Minimálně kvůli zlepšení drobné motoriky. Pokud ovšem začnou testy vyplňovat prsty, tedy přestanou… Číst vice »

Janek Wagner
Janek Wagner

Zákaz mobilů je jen na některých školách a je v kompetenci ředitele. Smartphony jsou nyní pro školáky běčným nástrojem, škola je jediné místo, kde je můžeme naučit je efektivně využívat i k sebevzdělávání. Co myslíte tím „Přidaná hodnota vlastní elektroniky ve výuce na ZŠ je téměř nulová“? Generalizace není opravdu na místě. V dnešní době role digitálních učebnic vymizela, proto nejsou a asi ani nikdy už nebudou. Nedostatek kvalitních učitelů je opravdu problém, Jediným řešením je maximální podpora těch stávajících.

Pastelka
Pastelka

Uznávám, měl jsem to rozepsat podrobněji. Vlastní elektronikou myslím právě ten mobil či tablet, který patří žákovi. Škola u této elektroniky nemůže kontrolovat/nařizovat typ HW ani obsah. Opakem je pak vlastní školní HW, který lze uzpůsobit výuce. Největším problémem pak není obsah samotný, ale roztříštěná pozornost. Dovolím-li žákovi vlastní telefon, nejsem schopen už kontrolovat, zda jej opravdu použije k výuce, či k jiné činnosti. O optimalizaci aplikací nemluvě. Nedostatek učitelů nevyřeší podpora stávajících (často špatných, kterých je naopak třeba se zbavit ), ale motivace pro nové. A slovem nové nemyslím nutně mladé. Nejsem proti modernizaci výuky, naopak. Sám jsem se… Číst vice »

Janek Wagner
Janek Wagner

1. Ano, vlastní HW má své výhody, ale i žáka s vlastním telefonem dokážu kontrolovat, stejně jako ho dokážu kontrolovat, jestli nečte pod lavicí. Pokud má smysluplné zadání, pracuje. 2. Nedostatek učitelů motivace nových nevyřeší. Ti s kvalifikací, kteří jsou mimo školství se těžko vrátí, špatných se de facto ani de iure nemáte možnost zbavit (navíc v době nedostatku a absenci metriky), PedF mají roční deficit cca 3000, atd. Růst rozpočtu školství s podporou stávajících je jediná možnost (viz zkušenosti z reformy v Ontariu). 3. Snaha vydavatelů je přirozená, obchodní společnosti mají za cíl zisk. Centrální řešení jako na Slovensku… Číst vice »

Janek Wagner
Janek Wagner

Školství především nepotřebujeme diletantské komentáře jako v odstavci „Školy v České republice prozatím volí spíše opatrný přístup (…) protože jiné posty jsou atraktivnější…“ 1. Školy NEMAJÍ vše nalajnováno: osnovy nahradily před více než deseti lety Školní vzdělávací programy (ŠVP), kde mají školy vysokou míru autonomie omezenou Rámcovými vzdělávacími programy (RVP, viz třeba https://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=13123&rate=5). 2. Vláda a MŠMT se realizují kromě jiného Strategií digitálního vzdělávání do roku 2020 (viz http://sdv.jsi.cz/). Sice se skluzem, ale přeci. 3. V současné době probíhá revize RVP, kde se klade důraz na informatické myšlení (viz třeba http://www.msmt.cz/uploads/SDV2/Revize_ICT_kurikula_rok_dva.pdf nebo https://audiovideo.rvp.cz/video/4068/INOVACE-OBLASTI-IKT-V-RVP.html). 4. Rozjíždí se projekt PRIM na přípravu… Číst vice »

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení