Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Česká kuriozita – operátoři se předhánějí v pokrytí % populace

  |  4 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Pokud by se měla předávat cena za nejabsurdnější způsob informování operátorů o pokrytí daty, pak by s přehledem byli vítězi všichni tři GSM operátoři v Česku. Předhánění a narážky v tiskovkách na pokrytí procent populace, metodik výpočtů a dalších kuriozit je tu spousta. Až se hlava motá.

Čeští operátoři mají ve zvyku bojovat o své zákazníky jakýmkoliv způsobem, a tak není divu, že se v poslední době, při pokrývání území republiky rychlými daty, zaměřili na způsob uvádění pokrytí v procentech populace, nikoliv procentech území. Aby také ne, když procenta populace vypadají výrazně lépe, člověku až svítí oči, jak už máme takřka polovinu republiky pokrytu, avšak populace. Stačilo pokrýt ta největší města s koncentrací stovek tisíc obyvatel a rázem bylo odhadem 30% populace hotovo. Nic na tom, že z pohledu pokrytí se jedná zhruba o 15% území.


Aktuální mapa pokrytí daty u O2 a Vodafonu

Proto jsme se rozhodli, že současné přetahování operátorů o pomyslný trůn rychlých dat nebudeme, co se týče tiskovek, zveřejňovat, ale pouze informujeme o vybraných zajímavostech – dnes pro porovnání uděláme výjimku. Jsme prostě evropský, možná i světový unikát, co se operátorů a praktik týče …


Aktuální mapa pokrytí daty u T-Mobilu


Tiskový trojboj na začátku června

O2, 7. června 2011: V rámci sdílení 3G sítě s T-Mobile Czech Republic sjednocuje Telefónica metodiku výpočtu pokrytí populace. Signál 3G je tak dnes dostupný obyvatelům 634 měst a obcí, tj. 51 % populace. Do konce června se k 3G síti od O2 budou moci připojit také obyvatelé dalších 126 lokalit. Podle nové metodiky pokryje Telefónica na začátku léta 55 % populace, čímž opět potvrdí svou vedoucí pozici v pokrytí tímto signálem.

„Vždy jsme byli leaderem v pokrývání 3G technologií a pokrytí kontinuálně rozšiřujeme. Metodologie používaná skupinou Telefónica se liší od výpočtu pokrytí konkurence v České republice, proto jsme se rozhodli sjednotit vykazování přítomnosti 3G technologie,“ říká Petr Slováček, ředitel divize provozu společnosti Telefónica Czech Republic.

„Je naší prioritou, aby kvalitní a rychlé mobilní datové přenosy byly dostupné co největšímu počtu zákazníků. I proto spolupracujeme na sdílení 3G sítě. V lokalitách Humpolec, Hlinsko, Březnice, Dobříš a Volyně jsme již spustili prvních deset společně sdílených vysílačů. Jednotná metodika výpočtu pokrytí populace 3G sítí je tak logickým krokem férového přístupu k zákazníkům,“ dodává.

Doposud společnost Telefónica Czech Republic vykazovala pokrytí 3G podle metodiky skupiny Telefónica, která byla mnohem přísnější a zbytečně O2 podhodnocovala. Díky projektu sdílení sítí, začala společnost používat stejnou metodologii měření jako konkurence.


Vodafone, 6. června 2011: Od dnešního dne může vysokorychlostní internet od Vodafonu využívat každý druhý obyvatel České republiky (50% populace). Do konce léta Vodafone pokryje dalších více než 130 měst a obcí, čímž počet měst s 3G zvýší na 370 a celkové pokrytí zvedne na 60 % populace ČR. Posílení prvenství mezi GSM operátory v pokrývání republiky rychlým mobilním internetem Vodafone oslaví víkendovým dárkem pro všechny zákazníky.

„Chceme tento významný milník v pokrytí rychlým mobilním internetem oslavit s našimi zákazníky, proto budou moci o víkendu 11. a 12. června využívat datové tarify zdarma,“ říká viceprezident pro technologie Vodafonu Pavel Kos.


T-Mobile, 31. května 2011: I v závěru května přináší společnost T-Mobile aktuální informace, o kolik postoupila s 3G. Výstavba se nezastavila ani v dalším jarním měsíci, tentokrát přibylo 14 nových měst a 44 menších obcí. Na mapě je tedy v tuto chvíli celkem 128 měst a 336 menších obcí. Pokrytí České republiky se zvýšilo na 48,83 % populace.

Nejrychlejší datové připojení je nyní nově k dispozici například pro obyvatele Šumperka, Českého Těšína, Strakonic, Náchoda, Jirkova, Mělníka, Dvora Králové nad Labem, Nymburka, Poděbrad a celé řady dalších míst. Bodů na 3G mapě bude přibývat i v dalších obdobích, do konce roku operátor pokryje na 500 měst.

V únoru byla oznámena spolupráce se společností Telefónica Czech Republic při sdílení 3G sítě. Cílem této šestileté spolupráce je zpřístupnit internet v co nejkratší době co největšímu počtu zákazníků, a to i mimo hustě osídlené oblasti. Pilotní fáze komerčního provozu již byla zahájena. K dnešnímu dni běží za obě strany dohromady prvních deset společně sdílených sitů v lokalitách Humpolec, Hlinsko, Březnice, Dobříš, Volyně.


Takže si to shrneme, kdo má kolik procent pokrytí populace rychlými daty (HSPA): O2 hovoří k 7.6. o pokrytí 51% populace, Vodafone k 6.6. o 50% populace a T-Mobile k 31.5. o 48,83% populace. Vypadá to, že všichni tři si jsou takřka rovni, žádný jasný lídr mezi nimi není. T-Mobile sice nabízí rychlejší HSPA+, které ale na rychlosti pokrývání nemá vliv.

Dokud budou ceny dat nastaveny tak, že budeme za 1 MB dat při pořízení datového balíčku do mobilu platit zhruba korunu a nebo si budeme muset kupovat drahé datové balíčky řádech stokorun, stále budeme jen zemí, která nevědomky dotuje země okolní, kde si svých uživatelů operátoři více váží a také nabízí relevantní služby za ceny, které jsou vzhledem k tamním platům více než úsměvné.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
greyfoxSigurdkuca1982adis002 Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

nejmenší operátor a největší pokrytí :) jak komické :)

kuca1982
kuca1982

Díky za článek. Je smutně pravdivý :-(.

Sigurd
Sigurd

tak dlouho jsme se rozvíjeli, až jsme se stali rozvojovou zemí

greyfox
greyfox

S tím se nedá než souhlasit

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Jihokorejská společnost Samsung dělí své smartphony na prémiovou řadu Note, vlajkové řady S, střední či vyšší-střední třídu A a…

Mobilní zobrazení