Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Češi vyrobili chytrou lavičku, která nabíjí mobily a poskytuje Wi-Fi

  |  komentovat  |  autor: Daniel Fibikar

Mezi produkty, které spadají do tzv. internetu věcí, patří i chytrá lavička CapaSitty. Lavičku dnes v Praze představil tým Full Capacity, který na vývoji spolupracoval se studentkou prýmyslového designu Zuzanou Jirkalovou a s Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy na ČVUT. Lavička bude umět dobíjet smartphony či notebooky pomocí USB kabelů nebo přes bezdrátové indukční nabíjení. To ovšem není vše, pojďme se seznámit s prototypem lavičky.

V dnešním světě, kdy potřebujeme být neustále on-line na přijmu, reaguje firma Full Capacity na potřeby obyvatel. Představila chytrou lavičku, lavička je chytrá hned z několika důvodů, osazenstvu dokáže nabíjet notebook nebo chytrý telefon. Zvládne to přes USB kabel (ten si musí každý donést vlastní) nebo přes bezdrátové indukční nabíjení. Jak toto vše zvládá? Lavička má vestavěnou baterii o kapacitě 110 Ah a solárním panelem o výkonu 150 W. Bezdrátové nabíjení otestoval i kolega Luboš Srb, jeho Samsung Galaxy S6 Edge+ nabíjela lavička bez sebemenšího zaváhání.

Vše se ovšem netočí kolem nabíjení, protože v on-line světě samozřejmě potřebujete připojení k internetu. Lavička má vestavěný GSM/LTE modem a šíří pomocí Wi-Fi hot-spotu bezplatné připojení k internetu. Kromě toho ještě monitoruje lavička kvalitu ovzduší, vestavěný tzv. „kanárek“.

Tato chytrá lavička váží zhruba 400 kg, vyrobena je z betonu, ovšem nejedná se o obyčejný beton. Jedná se o unikátní extra tuhý beton, který byl vyvinut odborníky z Univerzitního centra pro energeticky efektivní budovy (UCEEB) na ČVUT. O betonu promluvil i Ing. Tomáš Vlach z UCEEB: „Tento beton je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton. Na velkou odolnost jsme kladli důraz i u dalších materiálů, aby lavička zvládla dlouhodobě odolávat například mrazu a dalším nepříznivým vlivům.„. Dále je část lavičky tvořena ocelí a kovem, sedadla jsou vyrobena ze dřeva.

V současné době je lavička pouhým prototypem finálního produktu, tento jediný prototyp svého druhu byl testován před Národní technickou knihovnou v Praze. Momentálně jej tam ovšem nenaleznete, chystá se právě k převozu na výstavu Expo 2015 v Miláně. O testování lavičky promluvil i Jan K. Rolník ze společnosti Full Capacity: „Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před budovou Národní technické knihovny testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný.

Zjistili jsme, že by se cena jedné lavičky mohla pohybovat v rozpětí od 90 000 do 140 000 Kč, zejména kvůli její modularitě, která umožní si lavičku přizpůsobit. Lavička nebude muset obsahovat všechny technologie, bude moci pouze nabíjet nebo naopak bude moci pouze poskytovat bezplatný Wi-Fi hot-spot. Stejně tak u lavičky bude možné použít opěradla, někde zase zastřešení. Očekává se, že stovka dalších laviček se objeví v průběhu příštího roku v Praze a dalších městech nejen ČR.

ČLÁNKY:, , , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení