Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Češi jsou připravení na revoluci v placení, bezkontaktní platby mají zelenou

  |  2 komentáře  |  autor: Jindřich Srb

Telefónica, VISA Europe, Komerční banka, Citibank Europe a Globus ČR vyhodnotily půlroční pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb. Závěr projektu jednoznačně potvrdil, že čeští zákazníci i obchodníci jsou na nový způsob placení připravení.

Prokázána byla také připravenost technologií a infrastruktury, protože v rámci pilotního projektu proběhla naprostá většina plateb bezproblémově. Čeští obchodníci již začínají své prodejny osazovat novými bezkontaktními terminály a rozšiřuje se nabídka mobilních telefonů s technologií NFC v síti O2.

Od začátku prosince probíhá vyhodnocení pilotního projektu mobilních bezkontaktních plateb, jehož cílem bylo získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího programu se zapojily dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Citibank a dvě stovky společných klientů společností Telefónica a Komerční banka, kteří mohli novou technologií platit na pokladnách v hypermarketu Globus v Chotíkově u Plzně a ve třech hypermarketech Globus v Praze (Černý Most, Čakovice a Zličín). Platební aplikaci, která byla nahrána na SIM karty mobilních telefonů operátora O2, poskytla karetní asociace VISA Europe.

Technologie NFC (Near Field Communication) zažívá v poslední době prudký rozvoj. Její podporu přislíbila většina velkých výrobců mobilních telefonů. V roce 2014 se očekává, že pro NFC platby bude na světě k dispozici přes 260 milionů terminálů. Výhodou telefonů s technologií NFC je zejména zvýšení pohodlí a intuitivnější používání při platbách. Platby jsou jednoduché a zároveň bezpečnější, protože uživatelé mají své přístroje neustále pod kontrolou.

Richard Walitza, manažer pro NFC a Finanční služby společnosti Telefónica Czech Republic, přibližuje pohled do nejbližší budoucnosti: „Technologie NFC se v příštím roce dostane do reálného provozu a Telefónica chce proto svým zákazníkům nabídnout až dvacet typů NFC telefonů odvýrobců, jako jsou Samsung, RIM, HTC, LG, Nokia a další. Nyní máme v síti O2 kolem tisícovky NFC telefonů, v příštím roce by jich mělo být až 50tisíc.“ Telefónica je v oblasti NFC celosvětovým lídrem a technologii aktivně testuje už delší dobu. V Plzni testuje společně s Plzeňskými městskými dopravními podniky technologii NFC už od roku 2009. „Těší nás, že mobilní bezkontaktní platby mají úspěch i u našich zákazníků v České republice.O slibné budoucnosti této technologie svědčí i stále rostoucí zájem firem, které nás oslovují s nabídkou spolupráce,“ doplňuje Walitza. V rámci pilotního projektu probíhají bezkontaktní platby prostřednictvím mobilní aplikace O2 Wallet, jejímž prostřednictvím je možné přehledně prohlížet, spravovat a ovládat různé karty poskytovatelů služeb, stejně tak, jak je na to uživatel zvyklý ve své peněžence.

Úlohou společnosti Visa Europe je ve spolupráci se členskými bankami a partnery převést pilotní projekt co nejdříve ke komerčnímu využití. Bude tak možné nabídnout klientům nové služby pro mobilní telefony, které s platebními kartami nebylo možné nabízet. Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko k tomu říká: „Jsme velmi rádi, že pilotní projekt potvrdil náš předpoklad, že placení telefonem je pro klienty i obchodníky velmi zajímavou službou. Zároveň se potvrdilo, že neexistuje žádné technologické omezení při tomto typu transakcí.V Evropě jsou přitom bezkontaktní technologie stále oblíbenější. V Evropě jich bylo vydáno již přes 25 milionů bezkontaktních platebních karet, které akceptuje přes 150 tisíc platebních terminálů. “ Rok 2012 bude bezesporu rokem bezkontaktních plateb. Visa je jedním z hlavních sponzorů Olympijských her 2012 v Londýně, kde budou bezkontaktní technologie primárním způsobem placení,“ dodává Gajdoš.

„Od spuštění pilotního projektu bylo klienty Citibank provedeno více než 2500 platebních transakcí přesahujících částku 1 milion korun. Průměrná výše jedné transakce byla přibližně 400 Kč, což potvrzuje, že největší využití mají bezkontaktní platby právě při transakcích do 500 Kč, u kterých není vyžadováno zadání PIN kódu. Platba je tak pro klienta pohodlná a mnohem rychlejší než platba v hotovosti,“ říká Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank a dodává: „Bezkontaktní platební technologie jsou u našich klientů vítanou inovací, o čemž nás přesvědčily i dosavadní výsledky projektu.“

Ze statistiky Komerční banky vyplývá, že v rámci pilotního projektu proběhlo 4500 platebních transakcí, naprostá většina úspěšně. Sirus Zafar, ředitel platebních karet Komerční banky, k tomu říká: „Pilotní projekt mobilních plateb proběhl nad očekávání dobře. Od spuštění jsme nezaznamenali žádný závažný technický problém“. Pozitivní hodnocení zaznamenala Komerční banka i od klientů, kteří nejvíce oceňují jednoduchost a komfort tohoto způsobu placení. Tomu odpovídá i obliba nejčastějšího nastavení platební aplikace klientem, kdy pro platby do 500,- Kč není vyžadována verifikace passcodem. „Průzkum potvrdil naši hypotézu, že platbě mobilem budou klienti dávat přednost před platbou kartou,“ dodává Zafar.

Pozitivní zkušenost za obchodníky potvrzuje Miroslav Exner, vedoucí odboru IT, Globus ČR: „Ze subjektivních hodnocení našimi pokladními vyplývá, že při bezkontaktních platbách do 500 Kč, tedy bez ověřovacího kódu, probíhaly platby na pokladně z 80 % bez problémů a na první pokus. Pokud jde o rychlost platby, je z 90 % považována za stejně rychlou nebo rychlejší, než platba klasickou kartou. Doba provedení podlimitních bezkontaktních plateb je už nyní o 20 % nižší než u plateb klasickými platebními kartami. Dalšími opatřeními je možné zkrátit dobu placení až na 25 %, což výrazně urychlí odbavení zákazníků a zkvalitní služby“ . Důvěru v novou bezkontaktní technologii podpořilo i rozhodnutí Globusu vybavovat všechny nové prodejny terminály pro tento způsob plateb. Prvním hypermarketem plně vybaveným bezkontaktními terminály tak bude nový Globus v Havířově.

ČLÁNKY:,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Fbioadis002 Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

kéž by se takhle rychle šířilo i HSPA :-)

Fbio
Fbio

Pres O2 nikdy, na to jaci jsou to zloději nikdy nebudu provadět transakce přes jejich siť

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Apple stáhl 25 000 hazardních aplikací z čínského App Storu

Apple stáhl 25 000 hazardních aplikací z čínského App Storu

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Čínská státní televize v neděli odvysílala reportáž odkazující na to, že Apple údajně odstranil 25 tisíc aplikací z čínského App…

Nové teaser video představuje design a tři fotoaparáty Oppa R17 Pro

Nové teaser video představuje design a tři fotoaparáty Oppa R17 Pro

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Čínská společnost Oppo na videu mimo designu zařízení ukazuje, čím dalším bude Oppo R17 Pro disponovat. Smartphone Oppo R17 Pro…

Apple Store v Amsterdamu byl po výbuchu iPadu evakuován

Apple Store v Amsterdamu byl po výbuchu iPadu evakuován

DNES  |  Filip Matějka  |  2 komentáře

Máme zde opět další incident s bateriemi od Applu. Tentokrát se však nejedná o starý známý problém ohledně baterií v…

Mobilní zobrazení