Recenze CAT S53 – Nezlomný parťák do nepohody

Tomáš Rajnoch
  • Firma Caterpillar (CAT) je známá především zaměřením na těžké strojírenství
  • Ve svém repertoáru ale má i téměř nezničitelné smartphony
  • Jaký je nejnovější odolný kousek CAT S53? To prozradí naše recenze!
CAT S53 recenze
CAT S53 recenze

Společnost CAT není na trhu se smartphony žádným začátečníkem. Telefony produkují již pěknou řádku let, a to jak klasické tlačítkové, tak i ty moderní – smartphony. Pokaždé to jsou velice speciální zařízení se zaměřením na úzkou skupinu lidí. Konkrétně na ty, kteří potřebují opravdu odolný telefon a v tomto případě taktéž s chytrými funkcemi, protože v 21. století zkrátka nechtějí být bez smartphonu.

Aktuální žhavá novinka CAT S53 je přesně taková. Jedná se o smartphone s moderními funkcemi, ale ve velmi specifickém těle. Prakticky vše je zde přizpůsobeno tomu, aby telefon vydržel i to nejhorší zacházení. Máme tu tedy ideálního parťáka do každé situace? A má zmiňovaná novinka něco, čím dokáže zatnout tipec konkurence? To se dozvídáte v následujících odstavcích recenze na Mobilizujeme.cz!

CAT S53: specifikace

Konstrukceplast, 171 × 81 × 16 mm, 320 g, odolnost IP68, IP69k,
Displej6,5″, IPS LCD, 60 Hz, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 269 ppi
Operační systémAndroid 11
Čipset8jádrový, 2 GHz, Snapdragon 480 5G
Paměť6 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD (až do 512 GB)
Fotoaparátdva (48 Mpx hlavní 75° + 8 Mpx makro), clona f/1.79 + f/2.4 , umělá inteligence, LED blesk; přední 16 Mpx 78°, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Dual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků na zádech, 3,5mm jack, programovatelné tlačítko, LED svítilna
Baterie5 500 mAh, rychlonabíjení 18W
Cena a dostupnost12 490 Kč, srpen 2021

Obsah balení

  • telefon CAT S53
  • technická brožurka a základní průvodce
  • špendlík na vytáhnutí SIM
CAT S53 recenze balení
CAT S53 recenze balení

Brutální, masivní a nerozbitný

Ve firmě CAT u všech svých výrobků dbají na to, aby jejich využitelnost byla co nejdelší. To samozřejmě znamená, že produkty této značky musí být opravdu skvěle zkonstruované. Téže platí taktéž pro smartphone CAT S53. Hned po vybalení z krabice na vás vykoukne opravdu masivně vzhlížející smartphone, při jehož výrobě se konstruktéři rozhodli vsadit na plast. To ale vůbec nevadí. Jedná se o kvalitní plast, jehož odolnost je na vysoké úrovni.

CAT S53 recenze
CAT S53 recenze

To, jakým způsobem je telefon obrněn, je opravdu nevídané. Na první pohled se zdá, že je zařízení ukryto v nějakém obrněném obalu. Opak je ale pravdou. Díky této masivní konstrukci je smartphone opravdu masivním strojem. V řeči čísel tu máme 171 mm velké zařízení o tloušťce 16 mm a hmotnosti 320 g. To jsou opravdu nevídané parametry. Po shlédnutí všech těchto čísel tak každému dojde, že se nejedná o malý kompaktní telefon do každé ruky.

CAT S53 recenze
CAT S53 recenze

A konečně se přesuneme k jednotlivým hranám. Pravý bok skrývá klasické rozvržení ovládacích kláves. Tedy v horní části kolébka hlasitosti a pod ní zamykací tlačítko. Opačná strana následně skrývá programovatelné tlačítko, které je povrchově i barevně upraveno. O jeho možnostech nastavení se pak dozvíte v pozdější fázi recenzi. Nad tímto tlačítkem tu máme šuplíček na SIM kartu, který je ukryt pod gumovou krytkou, kterou pro vložení karty musíte sundat. Pod stejným krytím je ve spodní části ukryt dobíjecí USB-C konektor a 3,5mm Jack.

Možná to nejzajímavější se ale skrývá v horní části CAT S53. Krom poměrně velkého reproduktoru pro hovory tu totiž máme taktéž svítilnu. Má kulatý tvar a vystupuje z těla. Naštěstí ne více než modul fotoaparátu a tak se telefon na stole nekýve. Pokud jde o samotné svícení, tak se jedná o velice silnou svítilnu, kterou v noci uvítáte s otevřenou náručí. Co se týče zadní strany, tak v horní polovině se nachází opravdu velký foto modul, jenž skrývá dva fotoaparáty, přisvětlovací LED diodu, hlasitý reproduktor a velké logo společnosti CAT.

Pod tímto modulem je skryt senzor otisků prstů, který je rychlý a spolehlivý. Jen by si zasloužil být umístěn malinko výše, to je však otázka zvyku. Spodní část zad je následně lemována vystouplými proužky. Poslední neprobranou stranou zůstala ta přední, která skrývá pochopitelně displej. Ten je do těla telefonu lehce zapuštění a plastový bok lehce nad panel vystupuje, díky čemuž je jeho ochrana ještě na vyšší úrovni. Ta je ale i bez toho dosti vysoká. Vždyť zobrazovač je kryt odolným sklíčkem Corning Gorilla Glass 5, načež výrobce zde ještě nalepil ochranné sklíčko.

Tenhle telefon jen tak nezničíte

Ve společnost Caterpillar dbají u všech svých produktů na to, aby výrobek vydržel co nejdéle a co nejhrubší zařízení. Žhavá novinka CAT S53 se tak pyšní nejen odolně vyrobenou konstrukcí, ale i různými certifikacemi. Tak například IP68, což nám dává odolnost vůči vodě a prachu. Dále tu máme IP69k, to je vlastně taktéž voděodolnost, nicméně na vyšší úrovni. Vydrží ponoření do hloubky až 1,8 metrů na 2 hodiny. Zvládne taktéž tlak 10Mpa. Problémem není ani pára o teplotě až 80° Celsia. Posledním certifikátem je vojenský standard MIL-STD-810H, který zaručuje odolnost vůči vysokým teplotním výkyvům, vystavení písku, prachu či vysokým vibracím.

CAT S53 recenze
CAT S53 recenze

Displej bez vychytávek i nedostatků

U odolného telefonu hraje hlavní roli pochopitelně jeho zpracování a samotná odolnost. Ale i displej pochopitelně musí být kvalitní. Proto tak v Caterpillaru do tohoto kousku nasadili panel o velikosti 6,5 palců. Jedná se o zobrazovač typu IPS LCD bez vyšší obnovovací frekvence. Musíte se tak spokojit s obligátními 60 Hz. To však cílové skupině pravděpodobně nebude dělat obtíže. Rozlišení následně činí 1 600 × 720 pixelů, což nám dává jemnost 269 bodů na palec. To sice není zrovna nejlepší číslo, i tak se ale jedná ve své kategorii o obstojný displej.

Malinkým zklamání však mohou být rámečky kolem tohoto panelu. Spodní brada je poměrně masivní. U telefonu v roce 2022, i odolného, se zkrátka očekává malinko modernější vzhled. Rámečky jsou veliké taktéž po stranách zobrazovače. Podívanou následně naruší pouze kapkovitý výřez, ve kterém je ukryt selfie fotoaparát. Ale teď již k samotným kvalitám displeje. Důležitým faktorem je, aby viditelnost panelu byla na vysoké úrovni i při přímém slunečním svitu. To zde není problémem a dobrý dojem kazí jen pomalejší automatická regulace jasu.

CAT S53 recenze displej
CAT S53 recenze displej

Zaměříme-li se na samotné barvy, tak tu máme klasické podání, které v této kategorii vídáme prakticky pořád. V nastavení navíc můžete barvy upravit podle předvolených režimů. Máme tu taktéž adaptivní nastavení, které samo dle obsahu na displeji zvolí optimální barvy. Samozřejmě zde nechybí ani tmavý režim, jenž poslouží také pro šetření baterie. Uživatele potěší taktéž noční režim. Při zvolení tohoto nastavení telefon na displeji filtruje modré světlo, což vaše tělo ocení především v pozdních hodinách. Tento režim lze možno zapnout ručně nebo se spolehnout na automatiku, která funguje na základě východu respektive západu slunce.

Bez práce nejsou koláče

Po softwarové stránce tu máme nasazen Android 11 bez jakékoliv grafické nadstavby. Mnohdy se jedná o výhodu, jelikož vývojáři nemusí pracovat na obtížné optimalizaci. Tím pádem se mohou vyvarovat různým obtížím a nedostatkům. Zároveň se však výrobce ochuzuje o možnost přidat do telefonu různé vychytávky. A to jak ty užitečné, tak například i vzhledové. První dojem by tak ve vás mohlo vyvolat, že software zde bude zpracován bez jakýchkoliv problémů. Bohužel opak je pravdou a optimalizace v sobě skrývá několik much, které vám znepříjemní každodenní používání.

CAT S53 recenze
CAT S53 recenze

Při klasickém využívání smartphonu CAT S53 není chod zrovna optimální. Poměrně často se objevují záseky, a to i při běžném používání. Například pokud přepínáte aplikace, tak se systém jakoby na vteřinku zadrhne a pak se trhanou animací aplikace přepne. Občas se také stane, že při vypnutí aplikace se telefon celý zasekne a opět trvá nepříjemnou chvilku, než se telefon rozběhne. Mezi další neduhy systému patří taktéž psaní na klávesnici. Pokud píšete malinko rychleji, tak písmenka naskakují do textu trhaně a pomalu.

Taktéž je škoda, že nám CAT do své novinky nenaservíroval aktuálnější Android 12. Vystačit si tak musíme s více než rok starým systémem. Ten je však stále moderní a nabízí různé možnosti, které zákazník dokáže ocenit. Nejdříve se ale zaměříme na jeho ovládání a základní funkce. V nastavení si můžete zvolit ovládání klasickými třemi softwarovými tlačítky nebo modernějšími gesty. Pokud pak stáhnete horní lištu, tak v horní části máme všechny potřebné přepínače, pod nimiž se nacházejí příchozí notifikace.

Za zmínku pochopitelně stojí taktéž programovatelné tlačítko, které se nachází na levém boku smartphonu. Pomocí této klávesy tak můžete zapnout různé funkce. Ke smůle jsou zde však omezené možnosti. Konkrétně můžete zvolit mezi pěti možnostmi, mezi které patří například rychlé spuštění svítilny, fotoaparátu nebo hlasového asistenta Google.

Baterie jako spolehlivý parťák

Odolné smartphony často nabízejí taktéž velkou baterii. Tyto telefony totiž využívají lidé, kteří zrovna nevysedávají celé dny v kanceláři. Na své zařízení se tak potřebují spolehnout jak po stránce odolnosti, tak i výdrže na jedno nabití. Do této novinky proto konstruktéři vložili 5 500mAh baterii, která vám dá až dva dny plného využívání. Při troše šetření se dostanete na dva a půl až tři dny. Nabíječku tak budete hledat jen v málo případech. A když už budete svůj CAT S53 dobíjet, tak oceníte přítomnost 18W technologie. Na plnou kapacitu baterie se dostanete za zhruba hodinku a půl. To rozhodně není k zahození. Zákazníci ocení také přítomnost bezdrátového Qi nabíjení. Zde již sice dobití smartphonu trvá déle, i přesto se jedná o zajímavou a vítanou vychytávku.

Výkon, to je oč tu neběží

Stránka výkonu není u odolného smartphonu to nejdůležitější. Přesto ale nějaký potřebujete, minimálně na plynulý chod systému. Zde se ale bohužel nezadařilo. Snad tedy výrobce zapracuje na optimalizaci a přinesou do budoucna aktualizaci, která na tomto problému zapracuje. Teď již ale k výkonu samotnému. Na hry to s CAT S53 zrovna není. Samozřejmě si zahrajete, nicméně u náročných titulů telefon zkrátka nestíhá, jak by se slušelo.

Že toho surového výkonu není mnoho, dokazuje také populární AnTuTu benchmark. Telefon jsme tímto zátěžovým testem prohnali a vysloužil si skóre 330 395 bodů. Jedná se tedy o podprůměrný výsledek. Opět se ale musíme pozastavit nad tím, že využití právě recenzovaného kousku je zcela odlišné od herního zaměření.

Fotoaparát do drsných podmínek

Stránka fotoaparátu není u odolného smartphonu to nejdůležitějším. Cílové kategorii často dostačuje jen základní senzor, jenž dokáže vyfotit různé předměty na stavbě či potřebné dokumentace. Na zádech modelu CAT S53 tak máme „pouze“ dva fotoaparáty. A rovnou začneme u toho hlavního. Ten disponuje rozlišením 48 Mpx a světelností f/1.79. Tento čip následně dodalo Sony a jedná o senzor, který nalezneme v několika modelech. Máme tu tedy ověřený fotoaparát, jenž nezklamal ani v tomto telefonu. Při klasickém fotografování se tak dočkáme poměrně kvalitních snímků s krásným barevným prokreslením i ostrými detaily.

CAT S53 recenze fotoaparát
CAT S53 recenze fotoaparát

V noci jde samozřejmě kvalita dolů, nicméně není to až tak špatné. Když budete mít pevnou ruku, tak vyfotíte kvalitní fotku, která neobsahuje příliš šumu a není ani nijak máznutá. Co se týče detailů, tak ty se malinko slévají. I přesto tu ale ve výsledku máme fotoaparát s kvalitními výsledky, za které by se nemusela stydět ani konkurence.

Mnoho zákazníků by následně mohlo odradit, že tu výrobce nenasadil širokoúhlý senzor ale makro snímač. Pro předpokládaný typ zákazníků by se však mohlo jednat o ten správný krok výrobce. Detailní fotky oceníte pokud například opravujete nějaký stroj a potřebujete se dostat někam, kam nevidíte. V ten moment do tohoto místa vložíte telefon a vyfotíte. Makro senzor je pak přesně ideální volbou pro tuto činnost. Co se týče samotných výsledků, tak kvalita je naprosto dostačující. A to zhruba ve vzdálenosti 3 až 5 centimetrů. Je však potřeba mít objekt kvalitně osvětlený. Se slabším světlem výsledky nejsou nejlepší.

Jak CAT S53 fotí?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: makro fotografie

Ukázka: noční fotografie

Závěr recenze CAT S53

Hledat konkurenci pro telefon CAT S53 je zároveň obtížné, ale i příliš lehké. Zaměříme-li se na první pohled, tak podobně odolných a zároveň obstojně vybavených telefonů na trhu mnoho není. Hlavní předností tohoto smartphonu je dozajista jeho nesmírná odolnost i proti tomu nejhrubšímu zacházení. Zákazníky může potěšit také bezdrátové nabíjení či podpora moderního 5G připojení. Taktéž fotoaparát je poměrně kvalitní a zákazníky rozhodně neurazí. Mezi zápory tohoto kousku se pak dá započítat hůře optimalizovaný a neaktuální software. A co tedy ta konkurence?

CAT S53 recenze
CAT S53 recenze

Z odolných kousků se můžete podívat třeba na Blackview GBL5000, jenž sází především na nižší cenu. Mezi jeho přednosti nadále patří 6,36palcový displej, procesor MediaTek Dimensity 700 či čtyřnásobný zadní fotoaparát. Pro zákazníky je připravena taktéž 4 980mAh baterie či odolnosti dle certifikací IP69 a MIL-STD 810G.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus odolná konstrukcePlus poměr cena/výkon
Plus vojenský standardPlus pomalejší software
Plus silná svítilnaPlus slabší fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články