Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Bude zrušena bezplatná verze Spotify?

  |  6 komentářů  |  autor: Petr Moravec

Není žádným tajemstvím, že digitální věk příliš nehraje do karet hudebním společnostem. Hudební streamovací služby jako např. Spotify nebo Pandora alespoň částečně dokázaly obnovit dlouhodobě klesající příjmy těchto společností. Ty se ale o své příjmy začínají znovu obávat a chystají pro koncové uživatele těchto služeb nepříjemná opatření.

Universal Music Group, největší z těchto hudebních společností, začíná pochybovat o výhodnosti tzv. „Freemium“ modelu, které např. Spotify využívá. Za „Freemium“ model se standardně označuje model, který uživatelům nabízí službu naoko zdarma, pro veškeré plnohodnnotné funkce a možnosti je pak ale zapotřebí platit. Častokrát ale základní režim dostačuje a velké množství uživatelů se s ním spokojí. Jen pro představu: tento model měl v loňském roce přinést hudebním společnostem více než miliardu dolarů…

Podle Financial Times ale tlačí UMG na Spotify, aby tento Freemium model opustilo nebo nastavilo nové limity pro uživatele, kteří za službu vůbec neplatí. UMG tak doufá, že tento krok by mohl přesvědčit více uživatelů, aby si zaplatili předplatné (neomezenou verzi služby) za 10 dolarů měsíčně. U Spotify za tento poplatek uživatelé získají možnost přepínání skladeb bez omezení, offline přístup, vyšší kvalitu nahrávek a žádné reklamy.

UMG v této snaze navíc není samo. Sony Music a Warner Music v nedávné době také vyjádřily obavu o výhodnost Freemium služeb pro hudební společnosti. Podle nich je potřeba služby jednoznačně rozdělit na ty skutečně zdarma a na ty, které jsou pouze placené. Jestli Sony Music nebo Warner Music v tomto ohledu na Spotify vyvíjí nějaký tlak zatím není známo.

V minulosti hudební společnosti přitom Freemium model velmi podporovaly. Věřily, že tento model jim pomůže přivést nové zákazníky, kteří jednou za služby budou ochotni platit. Jak ale roste počet uživatelů, kteří za službu nikdy nezplatili a pravděpodobně ani nikdy nezaplatí, je tento model pro hudební společnosti zkrátka již nepohodlný. Zisky z reklamy, která je zobrazována neplatícím uživatelům, nedokáže pokrýt veškeré náklady. Spotify na to ale reauguje tím, že v dnešní době je to stále nejúčinnější způsob jak získat nové zákazníky, kteří budou platit.

Požíváte hudební službu Spotify? Jste ochotni za ni platit, nebo už platíte?

Zdroj: theverge.com

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BRQStandaPetrDanMartin P. Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Martin P.
Martin P.

Tak to by si moc nepomohli…. Podle statistiky je sice pokles pirátění hudby, ale lidé nekupují víc media, ani nekupují online, ale přešli na streamování.
Jenže neplacené streamování !

Dan
Dan

Opět to dopadne dle pořekadla „… kdo chce moc, nemá nic …“! Kdo platit nechce, tak ani nebude a vrátí se k „pirátění“.

Petr
Petr

Hm, a kdy budou chtít zrušit klasické rádia? Ty jsou taky přece placené převážně z reklamy, posluchač jim nic neplatí.

Standa
Standa

Při kvalitě pokrytí internetu v ČR a v D,a při velikostech FUP je pouhý střelám hudby o ničem abych seděl jen poblíž WiFi. Pracuju v zahraničí jako řidič kamionu a nemít možnost stáhnout si hudbu do telefonu tak by pro mě byla služba k ničemu. Ano platím si Spotify 6€ měsíčně a mám klid.Mám vyšší kvalitu skladeb, synchronizaci mezi zařízeními a hlavně tituly které se běžně už ani nedají sehnat nebo za draho. Cena 6€ je podle mě adekvátní.

Standa
Standa

Oprava stream hudby

BRQ
BRQ

Spotify je mrtve. Soundclound umi totez, je zdarma, stream je rozumne komprimovany. Mam Tmobile, v Brne bez problemu kdekoli, cestou do Prahy nebo Ostravy bez problemu, i na EDGE…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook přidá funkci, která umožní smazat odeslané zprávy

Facebook přidá funkci, která umožní smazat odeslané zprávy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Jistě se vám už někdy stalo, že jste přes Facebook odeslali zprávu, které jste vzápětí litovali. Ať už šlo…

Na konferenci Googlu ani jednou nezaznělo "Android". Proč?

Na konferenci Googlu ani jednou nezaznělo „Android“. Proč?

DNES  |  David Hublar  |  diskuze (1)

Na nedávné konferenci Googlu byl představen nový Pixel 3 a Pixel 3 XL. To by ještě nebylo tak zvláštní,…

Apple Store opět poráží Google Play ve výdělečnosti

Apple Store opět poráží Google Play ve výdělečnosti

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Apple App Store zaznamenal výjimečné třetí čtvrtletí, a to zejména v porovnání s Google Play Store. Podle společnosti Sensor Tower se…

Mobilní zobrazení