Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Bezdrátové nabíjení mobilů a tabletů (vědecké okénko)

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Doba s sebou přináší jeden zajímavý vynález za druhým. Ne každý se však v praktickém světě uplatní. V dnešním dílu pravidelného pořadu vědecké okénko si představíme technologii pro bezdrátové nabíjení mobilů a tabletů, která je však teprve na začátku své cesty. Najde své uplatnění?

Ještě před několika lety neexistoval žádný uznávaný standard pro jednotný konektor pro nabíjení mobilních telefonů. Dnes už ale naštěstí máme standardní microUSB kabel, který používá u svých mobilních zařízení řada předních výrobců. Stále však zůstává prostor pro další zlepšováky na poli nabíječek mobilů a dalších zařízení, které lidem usnadní život.


Ilustrace: bezdrátové nabíjení telefonu

Futuristickým, ale již plně funkčním a komerčně dostupným, je bezdrátové nabíjení mobilů, tabletů, notebooků, robotů, elektrických vozů a další elektroniky. Jaké s sebou přináší výhody oproti tradičnímu nabíjení přes kabel? A jaké jsou naopak nevýhody tohoto řešení? To napoví tento díl vědeckého okénka.

Existují tři základní metody bezdrátového nabíjení: indukční nabíjení, rádio nabíjení a nabíjení s využitím rezonance. Každý typ se samozřejmě hodí pro jiné využití. Indukční nabíjení se používá zejména pro nabíjení středně velkých zařízení jako jsou mobilní telefony, MP3 přehrávače či tablety. Vzdálenost pro bezdrátový přenos energie je totiž v tomto případě malá, a je tak potřeba dané zařízení přímo položit na speciální dobíjecí podložku.


Indukční dobíjení mobilních telefonů

Rádio nabíjení najde uplatnění u nabíjení zařízení s menšími bateriemi jako jsou hodinky, pomůcky pro nedoslýchavé, lékařské implantáty, mobilní telefony, MP3 přehrávače, bezdrátové klávesnice a myši. Tento typ bezdrátového nabíjení využívá rádiových vln podobně jako přijímá signál telefon, televize, rádio, Wi-Fi a další. Přijímač a vysílač musí být naladěny na stejnou frekvenci, aby došlo k nabíjení daného zařízení.

Nabíjení s využitím rezonance se pak používá k nabíjení zařízení vyžadujících větší množství energie, takže jde například o elektrické vozy, roboty, vysavače či notebooky. Při tomto typu bezdrátového nabíjení se používá dvojice měděných cívek, které jsou naladěny na stejnou elektromagnetickou frekvenci, čímž je možné přenést energii z jednoho zařízení na druhé. Princip umožňuje takto dobíjet zařízení na vzdálenost 3 až 5 metrů.

U mobilních telefonů se počítá s využitím prvního z trojice jmenovaných typů bezdrátového dobíjení, dokonce již existuje organizace WPC (znamená Wireless Power Consortium), která zastřešuje ve spolupráci s firmami jako je LG, Nokia, Panasonic, Toshiba a další, společné řešení Qi, jež je pomyslným světovým standardem pro použití řešení bezdrátového dobíjení. Proto se budeme nadále v tomto článku zabývat pouze indukčním typem dobíjení.


Standard Qi má umožnit kompatibilitu mezi zařízeními různých značek

A jak bezdrátové dobíjení mobilního telefonu, popřípadě tabletu, v praxi funguje? V baterii dobíjeného přístroje a v samotné podložce, na kterou je třeba zařízení položit, jsou zabudované indukční cívky. Mezi nimi dochází k přenosu indukční energie přes magnetické pole. Z toho vyplývá, že si nestačí koupit speciální podložku, ale je potřeba i speciálních úprav na dobíjeném zařízení.

V současnosti se prodává již dvojice podložek pro bezdrátové dobíjení kompatibilních zařízení standardu Qi, a to LG WCP-700 (znamená Wireless Charging Pad) z loňského roku a jeho nástupce LG WCD-800 pro letošní rok. S těmito podložkami se dají zatím dobít například smartphony LG Vortex VS660 a LG Spectrum VS920 (je potřeba ještě dokoupit speciální kryt WCC-920 určený pouze pro tento telefon). Další smartphony bude možné dobíjet také, pokud budou kompatibilní se standardem Qi.


Podložka LG WCP-700 s telefonem LG Vortex VS660 (vlevo) a smartphone LG Spectrum VS920 (vpravo)

Bezdrátově se však dnes již dají dobíjet i telefony prodávané v ČR, například iPhone, některé BlackBerry a další zařízení. Je však potřeba telefon nejprve umístit do speciálního pouzdra a až poté položit na dobíjecí podložku (například Dexim Frixbee). Telefony jako takové zatím nedisponují v Česku technologií pro bezdrátové dobíjení.


Nová podložka LG WCD-800 pro bezdrátové dobíjení telefonů

A jaké jsou výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení? V první řadě je u indukčního nabíjení výhodou mnohem menší riziko úrazu elektrickým proudem ve srovnání s vodivým nabíjením. Další výhodou může být jednoduchost a univerzálnost, pokud se prosadí a bude využíván pouze standard Qi. Z nevýhod nutno zmínit nižší účinnost a efektivitu, i když například u nejnovější bezdrátové nabíječky LG WCD-800 výrobce uvádí srovnatelné parametry s běžnými kabelovými nabíječkami.

Na závěr krátké shrnutí. Ačkoliv na bezdrátový přenos energie přišel již v 19. století Nikola Tesla, jeho komerční uplatnění nastává z důvodu odstranění větších nevýhod a zvýšení účinnosti až v těchto letech. Nejvíce se angažuje korejské LG, které představilo dvojici podložek pro bezdrátové dobíjení telefonů. Ostatní výrobci snad budou následovat a hlavně se budou držet standardu Qi, aby pak bylo možné pořídit si jednu podložku a na ni dobíjet zařízení různých výrobců.

Pokud chcete okusit technologii budoucnosti již dnes, můžete. Stačí si pořídit podložku s pouzdrem pro telefon, i když to není úplně to pravé řešení, jako kdyby stačilo umístit samotný telefon na podložku. Doufejme, že výrobci nebudou zahálet a brzy zakomponují tuto novou funkcionalitu do některých svých telefonů, které by ideálně dorazily i do ČR.

zdroje: SearchMobileComputing, organizace WPC

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

6
Komentujte

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KerwyjomezholikzakoMitrandir Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
thegrid
thegrid

„Nabíjení s využitím rezonance….se používá dvojice měděných cívek, které jsou naladěny na stejnou elektromagnetickou frekvenci“
To snad u indukce taky.

Mitrandir
Mitrandir

Přijde mi to jako ideální řešení jak dobít baterie. Je to další parametr, který můj nový mobil musí splňovat. Kdo se má pořád ohýbat do zásuvek a trefovat se do zdířek. Taky je plus mít o jeden kabel v pokoji méně. Do budoucna bych chtěl aby se mi mobil dobíjel rovnou v kapse a to vždy, když vejdu poblíž nějaké té dobíjecí stanici. Třeba u souseda v hospodě a tak podobně. Mínus vidím v tom, že podložka a obal není v základním příslušenství telefonu. To může mnohé lidi od této technologie odradit. Oni se budou raději dále plazit pod stolem… Číst vice »

zako
zako

indukční dobíjení je stará známá věc a v dnešní době konečně nachází uplatnění. Jediná nevýhoda této technologie je, že není zdraví prospěšná. Indukční výboje mají neblahé učinky na zdraví člověka. Když se tyto účinky odbourají, tak by klidně každý řístroj mohl být napájen indukčně elektrické automobili ve městech by nepotřebovali velkou neskladnou a přece neúčinou baterii

holik
holik

nauc se psat

jomez
jomez

Naplňuje mě zoufalstvím jak diletantsky se o tzv, bezdrátovém nabíjení referuje. Autoři neznají ze zuákladů elektrotechniky zhola nic, v nejlepším případě na úrovni základní školy. Mohu to pouze konstatovat, ale to je vše. Nelze několika větami suplovat nedostatek odborného vzdělání autorů podobných článků k problematice bezdrátového nabíjení. Zřejmě když na odborné škole, vysokou nevyjímaje, se přednáší základy elektrotechniky, žáci chodí za školu, nebo že by neschopnost učitelů? Všechny články, které jsem na netu nalezl k této problematice, jsou na jedno kopito – totálně špatné. A to nemluvím o zdravotních důsledcích vznikajícího elmag. smogu, zvláště při nezbytných vysokých hustotách energie na… Číst vice »

Kerwy
Kerwy

Souhlasím s tebou jomez a to mám vzdělání na nejnižší úrovni (Fyzika na SŠ)…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Ruská společnost Caviar se rozhodla, že základní cenovka za telefon Galaxy Note 9 není odvážná. Nyní ho vylepšila kilogramem zlata,…

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  5 komentářů

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Mobilní zobrazení