Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Bezdrátové nabíjení mobilů a tabletů (vědecké okénko)

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Doba s sebou přináší jeden zajímavý vynález za druhým. Ne každý se však v praktickém světě uplatní. V dnešním dílu pravidelného pořadu vědecké okénko si představíme technologii pro bezdrátové nabíjení mobilů a tabletů, která je však teprve na začátku své cesty. Najde své uplatnění?

Ještě před několika lety neexistoval žádný uznávaný standard pro jednotný konektor pro nabíjení mobilních telefonů. Dnes už ale naštěstí máme standardní microUSB kabel, který používá u svých mobilních zařízení řada předních výrobců. Stále však zůstává prostor pro další zlepšováky na poli nabíječek mobilů a dalších zařízení, které lidem usnadní život.


Ilustrace: bezdrátové nabíjení telefonu

Futuristickým, ale již plně funkčním a komerčně dostupným, je bezdrátové nabíjení mobilů, tabletů, notebooků, robotů, elektrických vozů a další elektroniky. Jaké s sebou přináší výhody oproti tradičnímu nabíjení přes kabel? A jaké jsou naopak nevýhody tohoto řešení? To napoví tento díl vědeckého okénka.

Existují tři základní metody bezdrátového nabíjení: indukční nabíjení, rádio nabíjení a nabíjení s využitím rezonance. Každý typ se samozřejmě hodí pro jiné využití. Indukční nabíjení se používá zejména pro nabíjení středně velkých zařízení jako jsou mobilní telefony, MP3 přehrávače či tablety. Vzdálenost pro bezdrátový přenos energie je totiž v tomto případě malá, a je tak potřeba dané zařízení přímo položit na speciální dobíjecí podložku.


Indukční dobíjení mobilních telefonů

Rádio nabíjení najde uplatnění u nabíjení zařízení s menšími bateriemi jako jsou hodinky, pomůcky pro nedoslýchavé, lékařské implantáty, mobilní telefony, MP3 přehrávače, bezdrátové klávesnice a myši. Tento typ bezdrátového nabíjení využívá rádiových vln podobně jako přijímá signál telefon, televize, rádio, Wi-Fi a další. Přijímač a vysílač musí být naladěny na stejnou frekvenci, aby došlo k nabíjení daného zařízení.

Nabíjení s využitím rezonance se pak používá k nabíjení zařízení vyžadujících větší množství energie, takže jde například o elektrické vozy, roboty, vysavače či notebooky. Při tomto typu bezdrátového nabíjení se používá dvojice měděných cívek, které jsou naladěny na stejnou elektromagnetickou frekvenci, čímž je možné přenést energii z jednoho zařízení na druhé. Princip umožňuje takto dobíjet zařízení na vzdálenost 3 až 5 metrů.

U mobilních telefonů se počítá s využitím prvního z trojice jmenovaných typů bezdrátového dobíjení, dokonce již existuje organizace WPC (znamená Wireless Power Consortium), která zastřešuje ve spolupráci s firmami jako je LG, Nokia, Panasonic, Toshiba a další, společné řešení Qi, jež je pomyslným světovým standardem pro použití řešení bezdrátového dobíjení. Proto se budeme nadále v tomto článku zabývat pouze indukčním typem dobíjení.


Standard Qi má umožnit kompatibilitu mezi zařízeními různých značek

A jak bezdrátové dobíjení mobilního telefonu, popřípadě tabletu, v praxi funguje? V baterii dobíjeného přístroje a v samotné podložce, na kterou je třeba zařízení položit, jsou zabudované indukční cívky. Mezi nimi dochází k přenosu indukční energie přes magnetické pole. Z toho vyplývá, že si nestačí koupit speciální podložku, ale je potřeba i speciálních úprav na dobíjeném zařízení.

V současnosti se prodává již dvojice podložek pro bezdrátové dobíjení kompatibilních zařízení standardu Qi, a to LG WCP-700 (znamená Wireless Charging Pad) z loňského roku a jeho nástupce LG WCD-800 pro letošní rok. S těmito podložkami se dají zatím dobít například smartphony LG Vortex VS660 a LG Spectrum VS920 (je potřeba ještě dokoupit speciální kryt WCC-920 určený pouze pro tento telefon). Další smartphony bude možné dobíjet také, pokud budou kompatibilní se standardem Qi.


Podložka LG WCP-700 s telefonem LG Vortex VS660 (vlevo) a smartphone LG Spectrum VS920 (vpravo)

Bezdrátově se však dnes již dají dobíjet i telefony prodávané v ČR, například iPhone, některé BlackBerry a další zařízení. Je však potřeba telefon nejprve umístit do speciálního pouzdra a až poté položit na dobíjecí podložku (například Dexim Frixbee). Telefony jako takové zatím nedisponují v Česku technologií pro bezdrátové dobíjení.


Nová podložka LG WCD-800 pro bezdrátové dobíjení telefonů

A jaké jsou výhody a nevýhody bezdrátového nabíjení? V první řadě je u indukčního nabíjení výhodou mnohem menší riziko úrazu elektrickým proudem ve srovnání s vodivým nabíjením. Další výhodou může být jednoduchost a univerzálnost, pokud se prosadí a bude využíván pouze standard Qi. Z nevýhod nutno zmínit nižší účinnost a efektivitu, i když například u nejnovější bezdrátové nabíječky LG WCD-800 výrobce uvádí srovnatelné parametry s běžnými kabelovými nabíječkami.

Na závěr krátké shrnutí. Ačkoliv na bezdrátový přenos energie přišel již v 19. století Nikola Tesla, jeho komerční uplatnění nastává z důvodu odstranění větších nevýhod a zvýšení účinnosti až v těchto letech. Nejvíce se angažuje korejské LG, které představilo dvojici podložek pro bezdrátové dobíjení telefonů. Ostatní výrobci snad budou následovat a hlavně se budou držet standardu Qi, aby pak bylo možné pořídit si jednu podložku a na ni dobíjet zařízení různých výrobců.

Pokud chcete okusit technologii budoucnosti již dnes, můžete. Stačí si pořídit podložku s pouzdrem pro telefon, i když to není úplně to pravé řešení, jako kdyby stačilo umístit samotný telefon na podložku. Doufejme, že výrobci nebudou zahálet a brzy zakomponují tuto novou funkcionalitu do některých svých telefonů, které by ideálně dorazily i do ČR.

zdroje: SearchMobileComputing, organizace WPC

ČLÁNKY:, , ,
Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Většina z nás běžně nechává svůj telefon v noci nabíjet. Lze si jen těžko představit, že taková nevinná činnost jako je…

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Huawei již všechny své letošní trumfy v rukávu vytáhl, proto se nyní začalo spekulovat o vlajkové lodi pro rok 2018. Nyní…

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Největší sociální síť na světě vydala aplikaci Facebook Creator, která je určena lidem natáčejícím videa. Jde o konkurenci pro YouTube? Aplikace Facebook…

Mobilní zobrazení