Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Benchmark testy chystaného čipsetu Qualcomm Snapdragon S4 slibují perfektní výkon

  |  komentovat  |  autor: David Kovařík

Internetem prolétly nové informace a dokonce také benchmark testy referenčních modelů, vybavených chystaným čipsetem Qualcomm Snapdragon S4. Ty slibují jak široké multimediální schopnosti, tak perfektní výpočetní výkon samotného čipu. Jedná se tak o ochutnávku na nadcházející veletrh MWC v Barceloně, kde bude čipset oficiálně prezentován.

Někteří výrobci se ještě, jak se zdá, snaží pár dní před začátkem kongresu MWC v Barceloně nalákat širokou veřejnost právě na svůj stánek a upoutat na sebe pozornost. Důkazem toho jsou i nové detaily chystaného SoC čipsetu Snapdragon S4. Ten by měl konkurovat procesorům ostatních výrobců, jako je například Nvidia Tegra 3, Samsung Exynos či Apple A5. Prvotní informace včetně výkonnostních testů naznačují, že k tomu má nejnovější výtvor z dílen Qualcommu slušně našlápnuto.

Začněme multimediální stránkou, která je velmi bohatá. Snapdragon S4 by měl nabídnout podporu až tří kamer v zařízení (například 1 přední a 2 zadní pro pořizování stereoskopických záznamů), které budou moci disponovat až 20 Mpx snímačem. Opomenut nebyl ani videozáznam s FullHD rozlišením a 30 snímky za sekundu. Samozřejmě, megapixely nejsou vše, a tak zařízení s tímto čipsetem nabídnou vylepšené funkce fotoaparátu, jako je téměř nulová prodleva pořízení snímku po zaostření, automatické zaostření, expozici a vyvážení bílé, detekci obličeje a gest, stabilizaci obrazu a mnoho dalšího. Multimédia tedy vypadají na jedničku. A nyní slibovaný výkon.


Porovnání Snapdragonu 1. až 4. generace

Zmíněné výkonnostní testy proběhly na referenčních telefonech přímo od Qualcommu – konkrétně se jedná o přístroje Qualcomm MDP MSM8660 a MSM8960. První z dvojice ukrývá dvoujádrový procesor MSM8660 s jádrem Scorpion taktovaným na 1,5 GHz. Ten je vyrobený 40 nm technologií a spolupracuje s grafickým čipem Adreno 220. Druhý jmenovaný je o poznání zajímavější. Jeho dvoujádrový 28 nm procesor MSM8960 s taktem 1,5 GHz a jádrem Krait hravě poráží většinu dnešních mobilních čipů. Tento výkon ještě umocňuje grafický adaptér Adreno 225. Finální verze čipsetu S4 však bude později nabízet i GPU z řady Adreno 3xx.

 
Referenční modely MDP MSM8660 a MSM8960. Ani jeden z nich není určen k prodeji

První část benchmark testu proběhla v programu Linpack, který udává výpočetní výkon samotného procesoru v megaFLOPech (FLOP –  počet operací v plovoucí řádové čárce za sekundu). Testování bylo provedeno v jednovláknovém i vícevláknovém režimu. V něm si oba čipy vedly velice dobře, především MSM8960 nedal prakticky šanci žádnému z dnešních mobilních procesorů a hravě si tak poradil například s Nvidií Tegra 3 či Exynosem od Samsunu.


Testování v Linpacku proběhlo v režimech singlethread i multithread

Druhá část byla vyhodnocena pomocí GLBenchmark 2.1, což je benchmark pro mobilní zařízení, který využívá knihovny OpenGN ES 2.0 a mimo CPU otestuje také GPU. V něm už Snapdragon čtvrté generace přemožitele našel, a to rovnou dva. Nestačil na modely iPad 2 a iPhone 4S z dílny Apple, které pohání procesor Apple A5 s GPU PowerVR SGX543MP2, a krátký byl také na Tegru 3. Nutno však podotknout, že referenční model Qualcommu obsahuje GPU Adreno 225, s Adrenem 3xx by se daly očekávat určitě mnohem lepší výsledky. Doplňme ještě, že tento test byl prováděn v takzvaném Offscreen 720p režimu, takže renderování scény probíhalo opravdu v rozlišení 720p, namísto v rozlišení jednotlivých zařízení.


GLBenchmark 2.1 ve dvou scénách – Egypt a Pro

Jak se zdá, nový Snapdragon nedopadl v prvních testech vůbec špatně. Samozřejmě, že reálné používání v praxi a benchmark testy k sobě mají daleko, avšak našlápnuto má chystaná novinka více než dobře. Velmi důležitým faktorem bude také výdrž, respektive energetická náročnost. Při použití 28 nm technologie by však i v tomto směru mohl Qualcomm vynikat.

První zařízení s tímto čipsetem bude pravděpodobně HTC Ville, o kterém jsme vás informovali v tomto článku. Nových informací o tomto telefonu, i samotné generaci Snapdragonu, se dozvíme již za pár dní na MWC v Barceloně.

ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení