reklama

Mobilizujeme.cz

reklama
reklama

Asus ZenWatch 3: silný nástupce, pořadím ale nezamíchá

  |  komentovat  |  autor:

Mysleli jste si, že chytré hodinky už vyšly z módy? Ne, ba naopak, letošní rok má být zlatým začátkem chytrých hodinek. Jistě si z loňska pamatujete ty průkopníky tohoto oboru – Apple, Sony, Huawei, Samsung, Pebble anebo Asus. Poslední dva jmenovaní tvořili hlavně čtvercové displeje, s tím je ale zdá se konec, příkladem toho jsou i nové chytré hodinky od Asusu, které byly představeny na veletrhu IFA v Berlíně.

asus-zenwatch-3 4

Jde to i s kulatým displejem

Asus chytré hodinky umí, minimálně jedny za sebou již má. Asus ZenWatch 2 nebyly zrovna high-end produktem mezi chytrými hodinkami, ale těm prvním zákazníkům a zájemcům seděly dobře a rozhodně se jim podařilo jedno – tak jako všechny Android Wear hodinky ukázaly, čeho je toto odvětví schopné. Co tedy nabízí nové ZenWatch 3 od Asusu? Na první pohled je jasné, že se zbavily těch ohyzdných rámečků kolem displeje a přešly na kulatý ciferník. To je podle mě od Asusu rozhodně velký krok kupředu, protože kruhové ciferníky jsou něco, co u hodinek chceme vidět; s výjimkou u Applu, kde to snad i jsme ochotni prominout. Na první pohled vám hodinky budou připomínat křížence Huawei Watch a Moto 360, což je jednoznačně výborná zpráva. Celé tělo ZenWatch 3 je zhotoveno z nerezové oceli, ale devízou celého zařízení je pochopitelně 1,39″ AMOLED displej, pokrytý krycím sklem Gorilla Glass 3 a s příjemným (a jemným) rozlišením 400 x 400 px.

asus-zenwatch-3 2

Na samotném těle zařízení jsou i tři tlačítka, která podle vývojářů půjdou majitelem nakonfigurovat. Hodinky budou k dispozici hned ve třech barevných variantách, a není žádným překvapením, že jednou z nich bude i velice oblíbená barva „rose gold“, ke zbylým dvěma patří klasická „silver“ a černá „gunmetal“. Řemínky budou vyráběny buď z prémiové italské kůže, nebo z příjemného gumového materiálu, nejspíše silikonu. Zatím to vypadá, že si budete moci zvolit barevnou variantu hodinek a vybrat si materiál daného řemínku, u nich pravděpodobně půjde jen o cenovou rovinu, která bude u silikonu značně nižší než u kůže. Povinností je i ochranná certifikace IP67, čili hodinky budete moci ponořit pod vodu (do 1 metru na půl hodiny) a bát se nemusíte ani prachu.

asus-zenwatch-3 3

O výkon je postaráno

Výkon hodinek je na dnešní dobu skutečně dostačující, v hlavní roli totiž zazáří nový „hodinkový“ čipset od Qualcommu – Snapdragon Wear 2100, který s 512 MB RAM a 4 GB vnitřního úložiště tvoří skutečně zabijáckou kombinaci, ovšem ruku na srdce – je u hodinek výkon to nejpodstatnější? Není, ale tady se o něj i přesto bát nemusíte a to je příjemná jistota. Patrný průšvih se ale udál u operačního systému; co čekat jiného, než Android Wear, to ano, ale bohužel ne ve verzi 2.0, což je, nebudu lhát, zklamání. Snad vývojáři připraví patch a hodinky nakonec na novější verzi tohoto systému poběží; Android Wear v jeho první verzi byla totiž mnohdy velká brzda u hodinek, jako je například Huawei Watch.

asus-zenwatch-3 5

Aby se neřeklo, Asus osadil operační systém několika vlastními vychytávkami, jako například FaceDesigner. Jedná se o aplikaci, kde si budete moci složit svou vlastní domovskou obrazovku, zkrátka to, co jako první uvidíte, když se na hodinky podíváte a na tom je třeba dát si skutečně záležet. Nicméně otázkou zůstává, jak volnou ruku bude uživatel při této tvorbě mít. Mezi další Asus aplikace patří ZenWatch Manager (kontrola notifikací) nebo ZenFit, zde je záměr asi jasný. Těžko říci, jak bude aplikace ZenFit funkční a jestli se může přít s aplikacemi jako Health od Apple nebo Pebble Health, ale nic přelomového zdá se nepřináší, i když to je otázka spíše na recenzi. Ačkoliv i přes to má Asus něco originálního a to fakt, že hodinky prý dokáží měřit ušlé kroky s 95% jistotou; což se mi v roce 2016 nezdá, jako kdovíjaký pokrok. Jen doplním, že baterie o kapacitě 341 mAh má vydržet přes dva dny, ale půjde spíše o to, jakému tlaku budete hodinky vystavovat.

asus-zenwatch-3 8

Cena potěší, ale dostupnost v nedohlednu

Příjemná informace hned na začátek – Asus ihned stanovil evropskou cenu, což značí, že bychom na příchod hodinek nemuseli dlouho čekat, ovšem vyřčeno nic nebylo, musíme tedy být trpěliví. Jistě vás zajímá cena, ta začíná na 230 €, v přepočtu a s přidáním poplatků to osobně vidím na 7 tisíc korun, plus minus. Za tuto cenu dostanete hodinky, které vypadají skvěle, nabídnou dobrý výkon, ovšem ne operační systém, který by onen výkon dokázal využít. Navíc se spíše nehodí pro dámy, byť v portfoliu najdeme barvu rose gold; hodinky jsou po vzoru LG Watch Urbane robustní, dokazuje to i tloušťka 10 milimetrů; kam se na to hrabou nejtenčí chytré hodinky Pebble Time Round, že?

Podle mého názoru jde spíše o jakýsi důkaz toho, že i Asus dokáže držet krok s těmi velkými hráči v tomto oboru (Apple, Samsung, Huawei), ale z řady zkrátka nijak nevybočí, nenabídne vám tedy ani originální vzhled a takovou prémiovost, jako Apple Watch, ani pohyblivou lunetu, jakožto pěkný ovládací prvek (Samsung). Na druhou stranu, hodinky ani nestojí tolik, co mnou zmiňovaná konkurence, rozhodování je tak jedině na vás, ale já bych se rozhodně poohlédl i po konkurenci, Asus přece není jediný výrobce chytrých hodinek.

zdroj: Wareable, Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , ,
Huawei Watch 2: dlouho očekávaný nástupce s LTE

Huawei Watch 2: dlouho očekávaný nástupce s LTE

DNES  |    |  diskuze (0)

Jsou to už téměř dva roky, co Huawei představil své první chytré hodinky postavené na platformě Android Wear. Dnes…

Nokia 5: překvapivě kvalitní smartphone pro každého?

Nokia 5: překvapivě kvalitní smartphone pro každého?

DNES  |    |  diskuze (0)

Podle znovuzrozené Nokie, respektive společnosti HMD Global vyrábějící nové telefony této značky, má každý člověk na světě „právo“ na…

Nokia 3: základní smartphone s neobyčejným designem

Nokia 3: základní smartphone s neobyčejným designem

DNES  |    |  diskuze (1)

Cenově nejdostupnější smartphone znovuzrozené značky Nokia se snaží v záplavě levných Androidů odlišit zejména svým prémiovým designem, čistým nejnovějším Androidem…

Mobilní zobrazení